Neuronaukowcy dotąd byli zgodni, że choroba Alzheimera ma silne podłoże genetyczne. Innymi słowy, panowało przekonanie, że jeśli jest ona zapisana w naszych genach, nie możemy zbyt wiele z tym zrobić.
Jednak nowe badanie pozwoliło odkryć, że zdrowa dieta może pokonać nawet geny. A najpotężniejszym sprzymierzeńcem w walce z alzheimerem okazał się ser. Zjadanie niewielkiej ilości każdego dnia to najlepsze, co możemy zrobić, by niezależnie od wieku, zapobiec rozwojowi tej choroby.
Badacze z Uniwersytetu Stanu Iowa odkryli również, że przed alzheimerem oraz spadkiem zdolności poznawczych związanym z upływem czasu chroni codzienna lampka czerwonego wina.
Również porcja jagnięciny zjedzona raz na tydzień – ale nie innego czerwonego mięsa – zdaje się pomocna w zapobieganiu problemom związanym z kondycją mózgu.
Okazuje się też, że dodawanie do potraw soli nie jest wcale aż takim przestępstwem, jak nam wpajano, o ile pierwsze oznaki alzheimera jeszcze nie wystąpiły.
Badacze z Iowy opracowali swoje wnioski na podstawie analizy zdrowia i stylu życia 1787 osób w przedziale wiekowym 46-77, których genom odpowiadał danym z UK Biobank – bazy danych gromadzącej około pół miliona profili genetycznych1.
– Jestem zdania, że właściwe wybory żywieniowe są w stanie zapobiegać chorobie oraz ogólnemu spadkowi funkcji umysłowych – mówi naukowiec Brandon Klinedinst. – Być może to właśnie zmiana diety na zdrowszą okaże się brakującym elementem układanki, którego szukamy.
A więc, skoro jadłospis i styl życia mają większe znaczenie, niż geny dane nam przy urodzeniu, co możemy zrobić, by alzheimer i pogorszenie sprawności umysłu nas nie dopadły? Aby się dowiedzieć, wzięliśmy pod lupę wyniki badań – odpowiedź znajdziecie obok.
Alzheimer — czynniki ryzyka
- Choroby przyzębia
- Stres
- Jedzenie wysokoprzetworzone zaostrzające stan zapalny
- Otyłość
- Cukrzyca typu 2
- Palenie
- Ograniczone kontakty społeczne
- Brak ruchu
Profilaktyka Alzheimera
- codziennie: ser
- codziennie: czerwone wino
- nauka przez całe życie
- raz w tygodniu: jagnięcina
- dieta śródziemnomorska (w tym świeże warzywa, owoce, ryby, orzechy i oliwa z oliwek)
- stymulacja umysłu
- regularna aktywność fizyczna
- medytacja