Ten roślinny duet to remedium na ból stawów

Ból stawów może wynikać z różnych przyczyn, w tym stanów zapalnych, urazów lub chorób zwyrodnieniowych. Często związany jest z uszkodzeniem chrząstki stawowej, co prowadzi do dyskomfortu podczas ruchu i ograniczenia funkcji stawów. Jak się okazuje, kurkuma i tamaryndowiec mogą być pomocne przy leczeniu tych dolegliwości.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Ból stawów dokucza wielu dorosłym, nawet osobom nie­cierpiącym na choroby reumatyczne, utrudniając wyko­nywanie codziennych czynności, takich jak chodzenie czy pochylanie się. Obniża to jakość życia. Większość ludzi cierpiących na przewlekły ból stawów, aby odczuć ulgę, zaczyna stosować dostępne bez recepty leki przeciwbó­lowe. Mogą one jednak powodować niebezpieczne skutki uboczne, w tym zwiększenie ryzyka wystąpienia problemów z sercem. Wykazano, że dwa ekstrakty roślinne, z tamaryn­dowca i kurkumy, bezpiecznie i skutecznie zmniejszają ból oraz zwiększają zakres ruchu w stawach.

W badaniu klinicz­nym z udziałem osób dorosłych z bólem stawu kolanowego pojawiającym się po wysiłku, wykazano, że spożywanie 400 mg mieszanki tych ekstraktów pomogło chorym przejść w ciągu sześciu minut o 41,75 metra dalej niż uczestnikom otrzymujących placebo, co jest godnym podziwu wynikiem. Osoby przyjmujące 400 mg ekstraktów miały również więk­szą gibkość, były w stanie szybciej wchodzić po schodach i na skali oceny bólu stawów zaznaczały jego imponujące zmniejszenie, średnio aż o 42,8%.

Co napędza ból stawów?

Ból stawów często wynika z ich przeciążenia lub starze­nia się, co może prowadzić do uszkodzenia chrząstki stawowej, ograniczenia mobilności i powstania zmian zapalnych. Z czasem skutkuje to zmniejszeniem zakresu ruchu, pogorszeniem jakości życia i zmniejszeniem siły mięśni okalających stawy. Dla wielu osób cierpiących na bóle stawów jedynym ratunkiem są konwencjonalne leki przeciwbólowe. Jednak ich długotrwałe stosowanie może powodować skutki uboczne, w tym uszkodzenie serca i niewydolność nerek. Naukowcy poszukujący bezpieczniejszych terapii odkryli, że dwie rośliny, tamaryndowiec i kurkuma, zawierają związki, które przeciwdziałają stanowi zapal­nemu, co skutkuje zmniejszeniem bólu stawów i zwiększe­niem mobilności.

To musisz wiedzieć:

 • Ekstrakty roślinne poprawiają ruchomość stawów.

 • Miliony dorosłych cierpią na bóle stawów, które mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności.
 • Większość leków przeciwbólowych jedynie maskuje chorobę i może powodować inne problemy zdrowotne, w tym choroby serca.
 • Tamaryndowiec i kurkuma stosowane są w medycynie tradycyjnej od lat i mają udowodnione działanie przeciwzapalne.
 • W badaniu klinicznym, w którym brały udział osoby dorosłe z nieartretycznym bólem stawu kolanowego po wysiłku fizycznym, mieszanka ekstraktów z tamaryndowca i kurkumy znacznie poprawiła mobilność uczestników, którzy mogli dzięki temu chodzić dalej i szybciej. U badanych doszło również do zwiększenia zakresu ruchu w stawie kolanowym i zmniejszyła się jego sztywność, a ponadto zgłaszali oni aż 46-procentowe zmniejszenie bólu stawów

Przeciwzapalne działanie kurkumy

Kurkuma wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej od tysięcy lat. Wiele korzyści zdrowotnych związanych jest ze stosowaniem kłącza kurkumy (podziemnego pędu), które jest obfitym źródłem polifenoli, zwanych kurkuminoidami. Najbardziej znanym kurkuminoidem jest kurkumina, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne. W badaniach na zwierzętach i z udziałem ludzi wykazano, że kurkumina korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi, wykazuje aktyw­ność przeciwnowotworową, przynosi ulgę w zapaleniu stawów i ujawnia wiele innych właściwości.

kurkuma
Kurkuma, znana ze swojego intensywnego pomarańczowo-żółtego koloru, zawiera związek o nazwie kurkumina, który nie tylko nadaje przyprawie jej charakterystyczny wygląd, ale również posiada silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Badania sugerują, że regularne spożywanie kurkumy może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca i mózgu, co sprawia, że ta przyprawa jest nie tylko smaczna, ale także pełna potencjału do wspierania ogólnego dobrostanu.

Tamaryndowiec działa przeciwbólowo

Tamaryndowiec to roślina, której owoce są składnikiem kulinarnym wykorzystywanym na całym świecie. Wykazują one właściwości przeciwzapalne i dlatego od dawna są sto­sowane w medycynie tradycyjnej w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Tamaryndowiec jest bogaty w polifenole zwane procyjanidynami, które wykazują silne działanie prze­ciwutleniające i przeciwzapalne. Szukając skutecznej metody łagodzenia bólu stawów, naukowcy połączyli te dwie skarbnice substancji przeciwza­palnych, czyli kurkumę i tamaryndowiec.

napój z Tamaryndowca
Tamaryndowiec, drzewo tropikalne znane ze swoich kwaśno-słodkich owoców zwanych tamaryndami, jest nie tylko smacznym dodatkiem do wielu potraw, ale również posiada właściwości zdrowotne. Jego liście, kora i owoce są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie w wielu kulturach do łagodzenia bólu stawów, redukcji gorączki i poprawy trawienia.

Badania z udziałem ludzi

Zespół naukowców z USA, Holandii i Indii przeprowadził randomizowane kontrolowane badanie kliniczne, aby przete­stować mieszankę ekstraktów z nasion tamaryndowca i kłącza kurkumy, którego wynik opublikowano w 2019 roku. Dziewięćdziesiąt osób (mężczyzn i kobiet) niewykazujących objawów chorób reumatycznych, które doświadczały bólu stawu kolanowego i dyskomfortu po aktywności fizycznej, podzielono na trzy grupy. Jedna otrzymywała placebo, druga 250 mg mieszanki ekstraktów (w dwóch dawkach po 125 mg) na dobę, a trzecia przyjmowała 400 mg tej mie­szanki (w dwoch dawkach po 200 mg na dobę).

Naukowcy obserwowali uczestników przez 90 dni i oceniali postępy terapii za pomocą następujących narzędzi:

 • sześciominutowy test marszu: odległość, którą uczest­nik mógł pokonać w ciągu sześciu minut;
 • test chodzenia po schodach: czas potrzebny uczestnikowi na przejście dziewięciu kroków w górę i w dół;
 • wizualna skala analogowa: ocena bólu opisywanego przez każdego uczestnika;
 • skala WOMAC (Western Ontario and McMaster Univer­sities Arthritis Index): 24-pytaniowa ankieta oceniająca ból, sztywność i ograniczenia fizyczne;
 • test zginania kolana: zakres, w jakim uczestnicy byli w stanie zgiąć nogę w kolanie.

Blokowanie stanów zapalnych

Istnieją dwa kluczowe enzymy związane ze stanem zapalnym:
    1 5-LOX, który przekształca kwas arachidonowy w związki prozapalne zwane leukotrienami;
    2 COX-2, który przekształca kwas arachidonowy w mediatory prozapalne, takie jak prostaglandyna E2.

Tamaryndowiec i kurkuma hamują aktywność obu tych enzymów, z których każdy przyczynia się do powstawania substancji prozapalnych. Opisane badanie kliniczne wykazało, że mieszanka ekstraktów z tamaryndowca i kurkumy znacznie zwiększyła zakres ruchu i zmniejszyła ból stawów u osób z bólem stawu kolanowego po wysiłku.

Zwiększenie prędkości chodzenia

W każdym badaniu klinicznym pierwszorzędowym (naj­ważniejszym) punktem końcowym jest pomiar, który służy do oceny skuteczności leczenia. W tym badaniu był nim sześciominutowy test marszu. Po 90 dniach jego wyniki były następujące:

 • osoby z grupy placebo były w stanie przejść 5,5 metra dalej niż na początku badania;
 • osoby przyjmujące 250 mg mieszanki ekstraktów dziennie mogły przejść 29,3 metra dalej niż na początku badania;
 • osoby przyjmujące 400 mg mieszanki ekstraktów dziennie mogły przejść aż 41,75 metra dalej niż przed rozpoczę­ciem badania.

Średnia prędkość chodzenia osób przyjmujących ekstrakty również uległa poprawie w ciągu 90 dni:

 • osoby przyjmujące placebo chodziły zaledwie o 0,06 kilometra na godzinę szybciej;
 • grupa przyjmująca 250 mg mieszanki ekstraktów dziennie chodziła o 0,29 kilometra na godzinę szybciej;
 • grupa przyjmująca 400 mg mieszanki ekstraktów dzien­nie zwiększyła prędkość chodzenia o 0,39 kilometra na godzinę (z 4,04 do 4,43 kilometra na godzinę).
starsza pani
Tamaryndowiec i kurkuma wykazują potencjalne działanie przeciwbólowe. Tamaryndowiec zawiera kwas tamaryndowy i flawonoidy, które wykazują właściwości przeciwzapalne, co może pomóc w łagodzeniu bólu stawów. Z kolei kurkumina, obecna w kurkumie, posiada silne właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że może być korzystna w łagodzeniu bólu, zwłaszcza związanego z procesami zapalnymi, takimi jak artretyzm.

Zmniejszony ból i sztywność

W ocenie pomiaru skuteczności leczenia ważne są także drugorzędowe punkty końcowe. W tym badaniu były to: test wchodzenia po schodach, wizualna skala ana­logowa, test WOMAC i zakres zginania kolana. Obie dzienne dawki mieszanki kurkuma-tamaryndowiec popra­wiły wszystkie wyniki uzyskane w wymienionych testach, przy czym dawka 400 mg okazała się bardziej skuteczna. Po 90 dniach osoby przyjmujące dawkę 400 mg mogły przejść dziewięć schodów w górę i w dół średnio o 2,4 sekundy szybciej niż na początku badania, podczas gdy w grupie placebo zaledwie o 0,3 sekundy.

Pokazuje to wyraźną poprawę ogólnej mobilności i funkcjo­nalności stawów. W subiektywnej wizualnej skali analogo­wej osoby przyjmujące 400 mg połączonych ekstraktów zgłosiły, że ich wskaźnik bólu zmniejszył się o 46% (w grupie placebo zaledwie o 10%). Wyniki skali WOMAC były również korzystniejsze dla osób z grupy przyjmującej 400 mg eks­traktów, które zgłosiły 38-procentowe zmniejszenie bólu, sztywności i ograniczeń fizycznych (w grupie placebo wskaźnik ten wynosił 7%).

Większa elastyczność

Test zginania kolana polega na mierzeniu w stopniach kąta, pod którym kolano może być zgięte z wyprostowanej pozy­cji. Po 90 dniach u osób przyjmujących placebo elastyczność stawu kolanowego wzrosła średnio o 0,82%, podczas gdy poprawa zgięcia kolana w stosunku do wartości wyjściowej w grupie kurkuma-tamaryndowiec wynosiła 4,34%, a więc była pięć razy większa. Drugorzędowe punkty końcowe potwierdzają wyniki obserwowane w omawianym wcześniej teście chodu: mieszanka ekstraktów z tamaryndowca i kur­kumy zmniejsza ból stawów i ich sztywność, jednocześnie poprawiając funkcję stawów i zakres ich ruchomości.

eksekstrakty z tamaryn­dowca i kurkumy
Wiele osób doświadcza wraz z wiekiem bólu stawów, a tym samym zmniejsza się ich mobilność, co prowadzi do obniże­nia jakości życia. Naukowcy odkryli, że ekstrakty z tamaryn­dowca i kurkumy poprawiają zakres ruchu w stawach i ich elastyczność, jednocześnie przeciwdziałając stanom zapal­nym bez potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych, powiązanych z przyjmowania konwencjonalnych leków przeciwbólowych. Przedstawione badanie wykazało, że w przypadku osób z nieartretycznym bólem stawu kolano­wego po wysiłku łączne stosowanie tych ekstraktów zaledwie przez trzy miesiące prowadzi do zmniejszenia bólu i sztyw­ności stawów, poprawy szybkości chodu i zakresu ruchomo­ści w stawach, a także umożliwia pokonywanie dłuższych dystansów.

Konsultacja medyczna dr Gary Gonzales
Copyright 2023. All rights reserved. Reprinted with exclusive permission of Life Extension®
https://www.lifeextension.com/magazine/2022/6/reduce-joint-pain-improve-mobility

Bibliografia
 • https://www.lifeextension.com/magazine/2022/6/reduce-joint-pain-improve-mobility
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny