Wczesne posiłki uchronią Cię przed cukrzycą?

O tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, podczas gdy wieczorne podjadanie zdrowiu nie służy, wiemy wszyscy. Teraz okazuje się, że wczesne posiłki mogą także pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu cukru we krwi, co jest kluczowe dla zapobiegania cukrzycy.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Niebezpieczny stan przedcukrzycowy

Cukrzyca to choroba, która występuje, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki. Stan przedcukrzycowy zaś to stan, w którym poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie na tyle wysoki, aby zdiagnozować cukrzycę. Jest to sygnał ostrzegawczy, który wskazuje, że u danej osoby może się rozwinąć cukrzyca typu 2, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania. W Polsce jest około 3,5 miliona osób chorych na cukrzycę i aż 5 milionów osób ze stanem przedcukrzycowym. To naprawdę bardzo dużo!

Zagrożone stanem przedcukrzycowym są przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, osoby prowadzące siedzący tryb życia, osoby z rodzinną historią cukrzycy oraz osoby w podeszłym wieku. Ponadto, kobiety, które miały cukrzycę ciążową, są bardziej narażone na rozwój stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2 w przyszłości.

Stan przedcukrzycowy często nie daje żadnych wyraźnych objawów, co sprawia, że jest trudny do wykrycia bez odpowiednich badań. Niektóre osoby mogą jednak doświadczać objawów takich jak:

  • zwiększone pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • zmęczenie,
  • utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
  • powolne gojenie się ran,
  • częste infekcje,
  • ciemne plamy na skórze, zwłaszcza w okolicach szyi i pach.

Jedz w pierwszej części dnia, by uniknąć cukrzycy

W profilaktyce cukrzycy bardzo ważna jest aktywność fizyczna, unikanie nadwagi i odpowiednia dieta. Teraz okazuje się, że ważne jest nie tylko to, co jemy, ale też w jakich godzinach spożywamy posiłki. Badanie przeprowadzone przez Joanne Bruno, endokrynolożkę z New York University Langone Health, sugeruje, że osoby z otyłością i przedcukrzycą, które jedzą większość swoich posiłków w ciągu pierwszych 6-8 godzin dnia, mogą obniżyć poziom cukru we krwi, nawet jeśli nie tracą na wadze.

Badanie to skupiało się na 10 uczestnikach z otyłością i przedcukrzycą. W ciągu dwóch tygodni badania uczestnicy jedli 80% swoich kalorii przed godziną 13:00. Wyniki pokazały, że podczas tygodnia, kiedy jedli wcześnie, mieli znacznie krótsze okresy, kiedy ich poziom cukru we krwi przekraczał zdrowy zakres, w porównaniu do tygodnia, kiedy ich posiłki były zaplanowane tak, aby naśladować ich zwykłe nawyki żywieniowe. Według dr Bruno, ten typ odżywiania, poprzez swój wpływ na poziom cukru we krwi, może zapobiegać progresji do cukrzycy typu 2 u osób z przedcukrzycą lub otyłością.

Badania dowodzą, że jedzenie większości posiłków w pierwszej części dnia pozwala utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi.

Czy warto wypróbować przerywany post?

Taki sposób żywienia to nic innego jak przerywany post. Mogą go wypróbować także osoby z otyłością, które nie mają innych schorzeń. Jednak ludzie, którzy już mają cukrzycę typu 2, nie powinni jeść w ten sposób bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Nie jest to również dobry pomysł dla dzieci poniżej 12. roku życia, osób powyżej 70. roku życia lub osób z niedowagą lub zaburzeniami odżywiania.

Wprowadzenie takich zasad żywieniowych może być pewnym wyzwaniem. Trzeba zacząć dzień od solidnego śniadania, potem zjeść lekki obiad i całkiem zrezygnować z kolacji. Po godz. 13 można pozwolić sobie jedynie na przekąskę - owoc lub jogurt. Krista Varady, profesor żywienia na University of Illinois w Chicago, zwraca uwagę, że dla wielu osób to może okazać się ogromnym wyzwaniem. "Większość ludzi przywiązuje wagę do celebrowania posiłków wieczorem z rodziną i przyjaciółmi, a w tym schemacie trzeba z nich zrezygnować". Poza tym schemat ten zakłada bardzo wczesne wstawanie, co dla osób, które nie zrywają się z łóżka skoro świt, może okazać się nie do pokonania.

Mimo to, warto spróbować. Nawet jeśli nie uda się całkowicie zrezygnować z południowego jedzenia, może choć część posiłków uda się ograniczyć albo wyeliminować. Można też umówić się ze sobą na jeden dzień dyspensy i pozwolić sobie na wieczorną kolację z przyjaciółmi, ale poza tym jednym wyjątkiem - pilnować schematu. Warto, bo wczesne jedzenie może być skutecznym narzędziem w walce z przedcukrzycą i cukrzycą. Korzyści zdrowotne mogą być warte takiego poświęcenia. Więc może już jutro zacznij dzień od solidnego śniadania? Twój organizm na pewno Ci podziękuje!

Bibliografia
  • https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/eating-earlier-in-the-day-can-improve-blood-sugar-levels/
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/eating-earlier-in-the-day-may-improve-blood-sugar-levels-slow-prediabetes-progession
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny