Ten popularny chwast zabija wirusy, łagodzi ból i niszczy komórki rakowe - rośnie niemal wszędzie

Jest tak wszędobylski, że najpewniej depczesz go nieświadomie na każdym spacerze. Tymczasem glistnik jaskółcze ziele to nie tylko skuteczne remedium na kurzajki, ale według naukowców także pogromca komórek rakowych, naturalny środek przeciwbólowy i wiele więcej. Jakie tajemnice kryje w sobie ta niezwykła roślina?

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Glistnik jaskółcze ziele, znany również jako jaskółcze ziele, rośnie niemal wszędzie – od łąk po miejskie szczeliny chodników. Należy do rodziny jaskrowatych, wyróżnia się żółtymi kwiatami i jest obecny w wielu regionach Europy i Azji. Pomimo powszechnego występowania, przez wiele osób jest niedoceniany, a jego lecznicze właściwości są często pomijane.

Glistnik jaskółcze ziele - właściwości

Jaskółcze ziele jest bogate w związki bioaktywne, które mają szerokie spektrum działania. Nie tylko wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne, ale również posiada właściwości przeciwbólowe. Dzięki zawartości alkaloidów, takich jak chelidonina, która działa podobnie do morfiny, glistnik jest wykorzystywany do łagodzenia bólu, szczególnie w terapii schorzeń skórnych i stanów zapalnych.

Na co pomaga jaskółcze ziele?

Zastosowanie glistnika jest niezwykle szerokie. Oprócz tradycyjnego wykorzystania w leczeniu brodawek i kurzajek, jest on również skuteczny w łagodzeniu bólów brzucha, bólów miesiączkowych oraz w przypadku kolek. Dzięki swojemu działaniu rozkurczowemu mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych i moczowych, a nawet oskrzeli, glistnik może być stosowany w leczeniu kolki jelitowej, kolki wątrobowej czy bolesnych skurczów podczas miesiączki. Oprócz działania rozkurczowego, ma też działanie przeciwbólowe, moczopędne i żółciopędne, co dodatkowo potęguje jego wszechstronność.

Wstępne badania wskazują, że glistnik jaskółcze ziele może pomóc w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Na przykład w badaniu z 2011 r. opublikowanym w Journal of Ethnopharmacology naukowcy przetestowali wpływ glistnika jaskółcze ziele na grupę myszy z atopowym zapaleniem skóry. Wyniki ujawniły, że glistnik jaskółcze ziele znacznie zmniejszył nasilenie kilku objawów egzemy, w tym świądu i stanu zapalnego (poziom IgE w surowicy). Jednak nie wiadomo, czy glistnik jaskółcze ziele może mieć taki sam wpływ na egzemę u ludzi1.

Jaskółcze ziele na brodawki i kurzajki

Glistnik jest szczególnie znany ze swojej skuteczności w walce z wirusami powodującymi pojawienie się brodawek i kurzajek. Stosowanie preparatów zawierających ekstrakty z glistnika może doprowadzić do ich zaniku, dzięki silnym właściwościom antywirusowym i zdolności do stymulowania lokalnej odporności skóry. Jaskółcze ziele jest skuteczne w przypadku brodawek różnych typów. Zwalcza brodawki zwykłe – powodowane przez wirus HPV2, 4 lub 7, zlokalizowane na palcach rąk, a także na wałach paznokciowych, brodawki stóp powodowane przez wirus HPV1, a także brodawki mozaikowe, płaskie i przejściowe. 

Kremy i maści zawierające glistnik dostępne w aptece należy nanieść w niewielkiej ilości na miejsce zmienione chorobowo. Przed kontaktem należy bezwzględnie chronić oczy, jamę ustną i błony śluzowe narządów intymnych. Ekstrakt z jaskółczego ziela w formie płynnej najlepiej nanosić na zmianę chorobową pipetą lub wacikiem. Można również stosować sok wyciśnięty bezpośrednio z rośliny - po przełamaniu łodygi jaskółczego ziela należy wycisnąć delikatnie mleczną maź i nałożyć ją na brodawkę. Ważne, by nakładać glistnik precyzyjnie na brodawki, nie brudząc przy tym otaczającej je zdrowej skóry. Jedna aplikacja to stanowczo za mało, by pozbyć się problemu. Sok z glistnika należy aplikować regularnie, kuracja powinna trwać maksymalnie kilkanaście dni. Maści zawierające ekstrakty z jaskółczego ziela w niższym stężeniu można bezpiecznie stosować dłużej – do 30 dni.

Właściwości przeciwwirusowe jaskółcze ziele zawdzięcza obecności w jego składzie licznych alkaloidów i enzymów, co umożliwia hamowanie procesu namnażania wirusa HPV.

Popularny chwast pogromcą raka?

Najnowsze badania naukowe rzucają światło na potencjalne zastosowanie glistnika w terapii nowotworowej. W badaniach opublikowanych w Journal of Ethnopharmacology wykazano, że glistnik może indukować apoptozę, czyli programowaną śmierć komórek rakowych. Alkaloidy zawarte w glistniku, takie jak chelidonina, chelerytryna, sangwinaryna i koptyzyna, wykazują silne działanie przeciwnowotworowe, mogąc zapobiegać rozprzestrzenianiu się komórek rakowych. Szczególnie interesujące jest zastosowanie pochodnej chelidoniny w połączeniu z gemcitabiną w leczeniu raka trzustki, co może otworzyć nowe możliwości terapeutyczne2.

Jak stosować jaskółcze ziele i czy to bezpieczne?

Stosowanie glistnika może przyjmować różne formy, w zależności od potrzeb i schorzeń. Nalewki i napary z jaskółczego ziela są popularnym sposobem na bóle brzucha, bóle miesiączkowe i kolkę, ze względu na ich właściwości rozkurczowe i przeciwbólowe. Jednak ważne jest, aby pamiętać o przeciwwskazaniach: absolutnym zakazem do picia soku z glistnika jest niedrożność przewodów żółciowych, choroba wątroby, stosowanie leków wchłaniających się w wątrobie lub zaburzających jej funkcje. Ponadto, kobiety w ciąży i karmiące piersią, chorzy na jaskrę i chorobę wrzodową powinny unikać glistnika.

Mimo swoich licznych zalet, glistnik wymaga ostrożnego stosowania. Ze względu na potencjalną toksyczność przed jego użyciem zaleca się konsultację z lekarzem lub doświadczonym zielarzem. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie dawkowanie i sposób aplikacji, aby uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych.

Bibliografia
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874111006982
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874116304160
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny