Fitoterapia w leczeniu nowotworów
Utarło się, że stosowanie fitoterapii utrudnione bywa przez brak danych dotyczących źródeł autentycznych leczniczych materiałów roślinnych, weryfikacji gatunku, zbyt małą ilość upraw z wykorzystaniem protokołów dobrej praktyki rolniczej oraz brak ustandaryzowanych metod i technologii ekstrakcji roślin lub przygotowania mieszanek. Problemów nastręczają też bardzo złożone spersonalizowane recepty lub preparaty do stosowania niektórych tradycyjnych leków (np. w medycynie chińskiej). Ponadto spora część prac naukowych nie spełnia rygorystycznych wymagań, procedur i protokołów potrzebnych do opracowania leków. Jednak pomimo tych wszystkich trudności onkolodzy coraz częściej sięgają po zasoby matki natury.
Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest fakt, że leki antynowotworowe często celują w pojedynczy gen lub szlak wewnątrz komórki rakowej, co znaczy, że docierają do guza tylko w jeden konkretny sposób. Tymczasem rak to skomplikowana choroba, o wielowarstwowym podłożu, w której postęp zaangażowanych jest wiele genów i szlaków, zatem, aby go pokonać, potrzebne jest podejście wielokierunkowe. Dlatego medycy coraz częściej przyglądają się związkom pochodzenia roślinnego, które mają zdolność do kontrolowania wielu ścieżek jednocześnie.
Atak na nowotwór przeprowadzony z kilku kierunków jednocześnie zmniejsza jego zdolność rozwoju i przetrwania. Nic więc dziwnego, że rośnie liczba badań klinicznych, które wykazały korzystny wpływ preparatów ziołowych – stosowanych w połączeniu z konwencjonalnymi lekami – na przeżycie, modulację immunologiczną i jakość życia chorych.
Ziołowe wsparcie terapii nowotworowej
Rak piersi
- Witamina A W randomizowanym kontrolowanym badaniu 2 972 pacjentek z inwazyjnym lub nieinwazyjnym rakiem piersi otrzymywało 200 mg preparatu witaminy A (Fenretynid) dziennie lub nie otrzymywało żadnej terapii. Po 97 miesiącach od leczenia zaobserwowano istotne zmniejszenie częstości nawrotów miejscowego raka piersi u kobiet przed menopauzą. Nie wykazano jednak istotnej różnicy w przerzutach ani całkowitym czasie przeżycia1.
- Zupa miso Fitoestrogeny dzielą się na rozpuszczalne w wodzie izoflawony i lignany lipofilowe. Izoflawony występują w dużych ilościach w ziarnach soi, a lignany znajdziemy w siemieniu lnianym, pszenicy, owocach i warzywach2. Uczeni z Tokio zauważyli, że spożycie zupy miso oraz izoflawonów niepochodzących z produktów sojowych było odwrotnie proporcjonalne do ryzyka zachorowania na raka piersi3.
- Przeciwzapalna kurkumina Z kolei w 6 innych badaniach wykazano, że zioła stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej bogate w alkaloidy, kumaryny, flawonoidy, polifenole, terpenoidy, chinony oraz pochodne artemizyny (artemizyniny) wykazują silną aktywność przeciwnowotworową. Niestety mechanizmy ich działania wciąż nie są znane. Jednak możemy mówić o pewnym postępie – niektóre z występujących w ziołach fitochemikaliów, takich jak kurkumina i artemizyna, zostały już całkiem dobrze poznane i w licznych badaniach udowodniono ich skuteczność w walce z rakiem.
Wielu ekspertów przyznaje, iż nowotwór jest chorobą wynikającą z przewlekłego (chronicznego) zapalenia. Stan taki zwykle nie daje objawów, jednak to nie znaczy, że nie wyrządza szkód. Dr Ajay Goel nazywa go wręcz cichym zabójcą, gdyż powoduje on powstawanie cukrzycy, choroby Alzheimera i wielu innych schorzeń uznawanych za związane z wiekiem. Poza ty zaburza działanie systemu immunologicznego, prowadząc do uszkodzenia komórek, co pozwala na niekontrolowaną ich reprodukcję i rozwój nowotworu. Zatem zawarte w ziołach substancje czynne o działaniu przeciwzapalnym mogą być na wagę złota w profilaktyce nowotworów i nie tylko.
- Kurkumina pozyskiwana z kłącza ostryżu długiego, popularnie nazywanego kurkumą, jest zarówno doskonałym środkiem profilaktycznym, jak i jednym z najskuteczniejszych narzędzi, jakie posiadamy wspomagających leczenie nowotworów. Hinduscy badacze zwracają uwagę na fakt, że wskaźnik zachorowań na raka jest w Indiach bardzo niski (1 na 12 tys. osób) w porównaniu do krajów zachodnich, gdzie, wskaźnik ten jest 30 razy wyższy! Ich zdaniem wynika to z faktu, że Hindusi kilka razy dziennie spożywają potrawy doprawione kurkumą, a więc zawierające kurkuminę. Związek ten hamuje szlaki stanu zapalnego związane z COX 2 i NF-kB oraz usuwa wolne rodniki przyczyniające się do wzrostu kwasu arachidonowego – hormonu nazywanego „matką zapalenia”.
Ponadto kontroluje produkcję cytokin – białek, które służą jako molekularni posłańcy między komórkami. Gdy powstaje zbyt wiele prozapalnych cytokin, konsekwencją jest przewlekły stan zapalny. Dodatkowo kurkumina spowalnia produkcję enzymów, takich jak kinazy białkowe, które nasilają zapalenie4.
Ponadto związek ten pomaga kontrolować ekspresję genów – m.in. usypia te odpowiedzialne za wywołanie raka, a reaktywuje geny hamujące rozrost guza. Przy okazji wywołuje apoptozę komórek rakowych oraz blokuje procesy angiogenezy tkanek nowotworowych5. Zwieńczenie tej listy stanowią badania, które wykazały, że kurkumina podnosi skuteczność chemioterapeutyków (w tym paklitakselu i 5-FU), otwiera im drogę do komórek rakowych, a przy tym chroni zdrowe narządy6, szczególnie wątrobę, nerki, serce i śluzówkę jamy ustnej przed toksycznymi skutkami chemioterapii i naświetlań7.
- Artemizyniny Związki te wykazują silne działanie terapeutyczne przeciwko wielu typom nowotworów, w tym rakowi piersi. Zdaniem badaczy zawdzięczają to specyficznej strukturze nazywanej mostkiem nadtlenkowym. Okazuje się, że – podobnie jak kurkumina – artemizyniny działają na komórki rakowe różnymi drogami, takimi jak indukowanie apoptozy i ferroptozy poprzez wytwarzanie reaktywnych form tlenu, a także indukcję autofagii i apoptozy oraz zatrzymanie cyklu komórkowego8.
W komórkach raka piersi artesunat spowodował zatrzymanie cyklu komórkowego fazy G2/M poprzez regulację autofagii. W ten sam sposób hamował proliferację komórek rakowych. Ponadto uwrażliwił komórki raka piersi na chemioterapię epirubicyną. W rezultacie artesunat został uznany za kandydata terapeutycznego w leczeniu raka piersi9. Niestety, jak piszą autorzy przeglądu opublikowanego w grudniu 2021 r. na łamach Frontiers in Pharmacology: „choć większość badań wykazała skuteczność przeciwnowotworową artemizynin in vitro i in vivo, do tej pory przeprowadzono ograniczone badania kliniczne na ludziach”.
Rak prostaty
Nałogowi palacze, powinni rozważyć codzienne przyjmowanie 100 j.m. witaminy E. Zdaniem uczonych z Harvardu powoduje ono zmniejszenie ryzyka śmiertelnego lub zaawansowanego raka prostaty o 56% w porównaniu z osobami palącymi, lecz niestosującymi tej witaminy10.
- Więcej sosu pomidorowego! Stosowanie ziół leczniczych i ekstraktów ziołowych zawierających liczne związki polifenolowe może przyczynić się do mniejszej częstości występowania raka gruczołu krokowego. Związek między zmniejszonym ryzykiem raka prostaty a spożyciem produktów pomidorowych doprowadził do szczególnego skupienia uwagi na zastosowaniu i działaniu likopenu11. Zespół akademików z Chicago oceniał oksydacyjne uszkodzenia DNA tkanek prostaty. Badacze zauważyli, że ryzyko raka prostaty jest niższe u mężczyzn, którzy zgłaszają większe spożycie produktów z pomidorów zawierających wysoki poziom likopenu. 32 pacjentom z miejscowym gruczolakorakiem prostaty, którzy czekali na zaplanowaną radykalną prostatektomię, przez 3 tygodnie serwowali dania z makaronu na bazie sosu pomidorowego (30 mg likopenu dziennie). Okazało się, że po interwencji dietetycznej stężenie likopenu w prostacie i w surowicy wzrosły w porównaniu z poziomami przed leczeniem, natomiast uszkodzenia oksydacyjne zmniejszyły się, znacznie też obniżył się poziom PSA w surowicy12.
- Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis) Ta roślina z rodziny jasnotowatych zawiera bardzo wysokie poziomy bajkaliny, glikozydu flawonowego, który hamuje enzymatyczną syntezę eikozanoidów, będących ważnymi mediatorami stanu zapalnego i proliferacji komórek guza prostaty13.
Bajkalina upośledza też proliferację niezależnych od androgenów komórek raka prostaty PC-3 i DU145 oraz wywołuje apoptozę. Co więcej, w klinicznie osiągalnych stężeniach drastycznie hamuje ekspresję swoistego receptora androgenowego w raku prostaty14.
Pisząc o tarczycy bajkalskiej, należy wspomnieć o ekstrakcie ziołowym PC-SPES, który 30 lat temu był polecany jako preparat dbający o „zdrowie prostaty”. W jego skład prócz tarczycy bajkalskiej wchodziły, ekstrakty z lukrecji uralskiej, palmy sabałowej, chryzantemy wielokwiatowej, urzetu barwierskiego, reishi, żeń-szenia fałszywego i Rabdosia rubescens. Zostały one wybrane na podstawie ich zastosowania w chińskiej terapii problemów z układem moczowym lub ich skuteczność przeciwnowotworową wobec linii komórek nowotworowych15. Ponadto w serii badań klinicznych opisano efekty i mechanizmy działania PC-SPES16. Chociaż terapeutyczne zastosowanie preparatu wydawało się obiecujące, to niestety został wycofany z rynku, ponieważ niektóre partie testowych próbek były skażone.
Badania epidemiologiczne wykazały znaczące różnice w częstości występowania raka wśród różnych grup etnicznych. Częstość występowania raków piersi i prostaty jest znacznie wyższa w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich w porównaniu z krajami azjatyckimi, takimi jak Japonia i Chiny. Jedną z głównych różnic między tymi populacjami jest to, że Azjaci spożywają pokarmy bogate w produkty sojowe zawierające cenne izoflawony.
- Genisteina Wykazano, że genisteina, dominujący izoflawon występujący w soi, hamuje tworzenie się komórek rakowych. Ma też właściwości przeciwutleniające i jest powszechnie znana jako fitoestrogen, który celuje w szlak sygnałowy, w którym pośredniczą estrogeny i androgeny w procesach karcynogenezy. Ponadto stwierdzono, że genisteina jest silnym inhibitorem angiogenezy i przerzutów. Zarówno badania in vitro, jak i in vivo, wykazują, że związek ten jest obiecującym środkiem do chemoprewencji i/lub leczenia raka17.
- Wedelia chinensis Badacze z Tajwanu wykazali, że Wedelia chinensis – orientalne zioło lecznicze zawierające m.in. indolo-3-karboksylaldehyd, wedelolakton, luteolinę i apigeninę, jest zdolne do tłumienia aktywności androgenów. Ponadto doustne podawanie ekstraktu z niego hamowało nowotwory raka prostaty. Ich koledzy z tej samej placówki przetestowali inny zestaw fitochemikaliów ekstrahowanych wedelii i dowiedli, że może jej nadawać silną i specyficzną bioaktywność przeciwzapalną. Dlatego Tajwańczycy są zdania, że badania nad zastosowaniem zioła w chemoprewencji lub jako leku uzupełniającego przeciwko rakowi prostaty u ludzi są uzasadnione i należy je przeprowadzić18.
Na raka płuc
To jeden z najbardziej śmiercionośnych nowotworów. Niestety płuca są też częstym miejscem przerzutów nowotworów z innych tkanek organizmu. Standardowe schematy chemioterapii często mają ograniczone korzyści w zakresie przeżycia z powodu ciężkiej toksyczności różnych leków przeciwnowotworowych, takich jak gemcytabina, paklitaksel, docetaksel, etopozyd i winorelbina19. Jednak ostatnie doniesienia sugerują, że leki ziołowe i zawarte w nich fitochemikalia mogą stanowić atrakcyjną strategię leczenia raka płuc. Klinicznie odsetek pacjentów stosujących je jako środki wspomagające obok konwencjonalnego leczenia tego nowotworu (np. chemioterapii) wynosi aż 77%20.
Zioła są stosowane głównie w celu zmniejszenia toksyczności terapii i objawów związanych z rakiem, bądź w podniesienia skuteczności leków przeciwnowotworowych. Australijczycy dokonali przeglądu badań klinicznych, w których w leczeniu raka płuc były stosowane takie rośliny ziołowe, jak:
- rozwar wielokwiatowy,
- morwa biała,
- morela pospolita,
- pachnotka bazyliowata,
- podbiał pospolity,
- głodek żółty,
- stemona japonica
- wosk ze skórki owoców sumaka lakierodajnego.
Na podstawie zebranych dowodów uznali, że roślinne środki mogą wykazywać skuteczność w leczeniu raka płuc, a ich połączenie z chemioterapią lub radioterapią może być addytywne albo synergistyczne w kontrolowaniu tego nowotworu. Ponadto mogą zmniejszać niektóre działania niepożądane związane z zastosowanym leczeniem. Uznali też, że leki ziołowe mogą być korzystne dla poprawy jakości życia i wydłużenia czasu przeżycia21.
- Złagodzenie skutków ubocznych W 2014 r. badano wpływ kurkuminy na stan pacjentów z rakiem jajnika, płuc, okrężnicy, wątroby, nerki i żołądka. 80 chorych otrzymało 500 mg kurkuminy jednocześnie z radioterapią. Czas trwania tego badania wynosił 60 dni. W grupie leczonej zarówno radioterapią, jak i kurkuminą zmniejszyła się częstość występowania działań niepożądanych, takich jak zmiany skórne, owrzodzenia jamy ustnej i gardła, problemy z połykaniem, nudności, wymioty, zmęczenie, osłabienie nudności, biegunki, zaparcia oraz utrata masy ciała22.
Na raka wątroby
W Chinach, Japonii i innych częściach Azji 3 zioła lecznicze są już używane jako oficjalne leki na raka wątrobowokomórkowego (HCC). Tamtejsi onkolodzy dowodzą, że związki ziołowe mogą wpływać na wszystkie fazy HCC, w tym inicjację, promocję i progresję23.
- Zioła wątrobowe Wiele doniesień klinicznych wskazuje na terapeutyczne działanie jednego z tradycyjnych japońskich leków Sho saiko-to (TJ-9). To kombinacja 7 ziół tradycyjnie stosowanych w leczeniu chorób wątroby (m.in. imbiru, lukrecji, tarczycy bajkalskiej oraz dzwonkowa kosmatego)24. W długoterminowym (5-letnim) randomizowanym badaniu kontrolowanym, pacjenci z dodatnim wynikiem na obecność antygenu powierzchniowego wirusa zapalenia wątroby typu B otrzymywali dawkę 7,5 g/dzień wodnego ekstraktu TJ-9 razem ze standardowym leczeniem interferonem. Po obserwacji stwierdzono, że u leczonych osób skumulowany rozwój raka wątrobowokomórkowego (HCC) był znacznie niższy niż w grupie kontrolnej, która nie otrzymywała Sho saiko-to25.
Niestety przeciwwskazaniem do zażywania TJ-9 jest marskość wątroby lub ostrą niewydolność oddechowa, ponieważ u niektórych z tych pacjentów stwierdzono śródmiąższowe zapalenie płuc po podaniu leku26.
Od tysiącleci, rośliny są stosowane jako lekarstwa i środki lecznicze w większości kultur ludzkich. Jak dowodzi tego ten przegląd, medycyna konwencjonalna (a wraz z nią pacjenci) może wiele zyskać, korzystając z bogactwa empirycznych, ale niekompletnych danych z różnych zapisów i dokumentów zgromadzonych przez zielarzy i naturoterapeutów z całego świata. W roślinach kryje się osobny świat aktywnych związków o licznych właściwościach prozdrowotnych. Wystarczy zakasać rękawy i pochylić się nad mikroskopem.
- Breast Cancer Research and Treatment. 2006;95(3): 199-209
- The Lancet. 1997;350(9083): 990-4; Am J Clin Nutr. 1999 Sep;70(3 Suppl): 439S-50S
- J Natl Cancer Inst. 2003 Jun 18;95(12): 906-13
- Biochemistry Pharmacology 2008 Feb15;75(4): 787- 809; Alternative Medicine Review 2009 Jun;14(2): 141-53
- Molecules 2015 Feb 5;20(2): 2728-69; Genes and Nutrition 2011 May;6(2): 93-108
- Nutrition and Cancer 2010;62:7: 919-30; Carcinogenesis 2015 Mar;36(3): 355-67
- Oncol Rep 2017 Apr 20;37: 3159-3166; Phytomedicine. 2020 Apr 18;70: 153218
- Front Pharmacol. 2021 Dec 31;12: 828856
- Anticancer Drugs. 2014 Jul;25(6): 652-62
- Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 1999 Oct;8(10):893-9
- J Natl Cancer Inst. 2002 Mar 6;94(5):391-8
- J Natl Cancer Inst. 2001 Dec 19;93(24):1872-9
- Cell Prolif. 2001 Oct;34(5): 293-304
- Cancer Res. 2002 May 1;62(9): 2721-7
- Cancer Invest. 2003;21(5): 744-57; Cancer Metastasis Rev. 2002;21(3-4): 265-80
- Urology. 2002 Sep;60(3): 369-75;
- Lancet. 2002 Jun 29;359(9325): 2213-5
- Carcinogenesis. 2007 Dec;28(12):2521-9; PLoS One. 2013 May 29;8(5):e64152
- Lung Cancer. 2002;38(supplement 2): S29-S32; European Journal of Cancer. 2002;38(18): 2347-61
- Cancer Practice. 2000;8(1): 45-8
- Chinese Journal of Integrated Medicine. 2011;9: 157-60
- Phytother Res. 2014 Mar;28(3): 444-50
- J Zhejiang Univ Sci B. 2006 Dec;7(12):1006-14, Semin Oncol Nurs . 2005 Aug;21(3):177-83
- J Hepatol. 1998 Oct;29(4):642-9
- Cancer. 1995;76(5):743–749
- Hepatol Res. 2011 Sep;41(9):825-37