Malwa - dekoracyjna roślina o wielu cennych właściwościach

Ta dekoracyjna roślina od wieków cieszy się popularnością w medycynie ludowej. To naturalny lek, stosowany jako środek na przeziębienie i stany zapalne jamy ustnej, w bolesnym, nieregularnym miesiączkowaniu oraz do łagodzenia skutków menopauzy. Przyspiesza procesy regeneracji i pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne, moczopędne i przeciwgorączkowe.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Jej piękne, kolorowe kwiaty zdobią liczne rabaty, a różnorodność gatunków i odmian sprawia, że jest chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach. Jednak poza walorami estetycznymi, malwa ma również wyjątkowe właściwości zdro­wotne, głównie ze względu na swój bogaty skład.

Malwa jest źródłem rzadko występujących antyoksydantów – malwidyny, peonidyny i delfinidyny, które znajdują się w bardzo ciemnych, niemal czarnych płatkach kwiatów. Zawiera również duże ilości substancji śluzowych oraz flawonoidy, głównie kemferol, kwer­cetynę i mirycetynę, kwasy uronowe, fitoestrogeny flawonowe, cukry, garbniki, fenolokwasy, pektyny, żywice, witaminy, takie jak witamina C i E oraz minerały, w tym żelazo, wapń i magnez.

MALWA (Alcea)

Występowanie: pochodzi z rejonów Azji Mniejszej i Półwyspu Bałkańskie­go. Obecnie rośnie w południowej i wschodniej Europie oraz południo­wo-zachodniej i centralnej Azji.
Surowiec: kwiaty (Alcea flos), które najkorzystniej zbierać w lip­cu lub sierpniu, kiedy są świeżo rozwinięte. W celach leczniczych najcenniejsze surowce pozyskuje się z roślin o czarnych kwiatach.
Uprawa: dwuletnia bylina, osiągająca 2-3 m wysokości. Lubi słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Malwy sieje się lub sadzi od maja do lipca, zakwitają w kolejnym roku.
Ważne: kobiety w ciąży i karmią­ce piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczę­ciem stosowania tego zioła.

Malwa jest rośliną o wszechstronnym działaniu zdrowotnym. Jej właściwości przeciwzapalne, prze­ciwbakteryjne, kojące i nawilżające sprawiają, że jest ceniona zarówno w ziołolecznictwie, jak i w kosme­tyce1. Jest pomocna w leczeniu stanów zapalnych skóry, błon śluzowych, a także stawów.

Stosowanie naparów, syropów, okładów czy kosmetyków z mal­wą może przynieść ulgę w wielu dolegliwościach, takich jak kaszel, ból gardła, problemy żołądkowe czy podrażnienia skóry.

Okłady z naparu z malwy leczą podrażnienia i zaczerwienienia oczu spowo­dowane długotrwałą pracą przy komputerze oraz promieniowaniem ultrafioletowym. Malwa stosowana jest również w zapaleniu spojówek. Poprawia krążenie w naczyniach krwionośnych wokół oczu, co wpływa na jakość widzenia. Przeprowadzone badania wykaza­ły silne właściwości przeciwlękowe i uspokajające2.

Malwa na bóle menstruacyjne

Fitoestrogeny flawonowe zawarte w tej roślinie mają właściwości podobne do żeńskich hormonów płcio­wych, czyli estrogenów. Dostosowując się do proble­mu w organizmie, mogą przedłużyć lub skrócić okres krwawienia mie­siączkowego.

Preparaty z malwą stosowane są na bóle menstruacyjne i łagodzenie objawów zespołu napię­cia przedmiesiączkowego. Pomagają również w łagodzeniu objawów me­nopauzy oraz atrofii pochwy u kobiet po menopauzie3. Kwiat czarnej malwy od dawna był polecany w zaburze­niach hormonalnych, a także jako środek pomocniczy w upławach.

Malwa na walkę z infekcjami

Malwa jest często stosowana w lecze­niu dolegliwości układu oddechowe­go, takich jak zapalenie gardła czy zapalenie oskrzeli. Łagodzi kaszel i ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Śluzy roślinne zawarte w malwie tworzą ochronną powłokę na błonach śluzowych, co pomaga złagodzić podrażnienia, zwalczyć uczucie suchości i drapania w gar­dle. Badania potwierdzają także jej właściwości przeciwgrypowe4.

Malwa wspiera układ pokarmowy

Kwiat działa łagodząco na układ po­karmowy, szczególnie przy stanach zapalnych żołądka i jelit. Śluzy roślin­ne pomagają chronić błonę śluzową w układzie pokarmowym, co może być pomocne w przypadku wrzodów lub zapalenia żołądka5. Napary z malwy mogą również łagodzić objawy zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego.

malwa
Dzięki swojemu łagodnemu działaniu mal­wa jest bezpieczna dla większości osób, co czy­ni ją wartościowym składnikiem domowej ap­teczki. Nie jest toksyczna i rzadko powoduje reakcje alergiczne. Jednak ze względu na zwartość związków ślazowych może mieć wpływ na przy­swajanie niektórych farmaceutyków, np. anty­biotyków lub leków przeciwpadaczkowych.

Malwa poprawia stan skóry

Roślina ta jest również ceniona w kosmetyce, głównie za swoje właściwości nawilżające i tonizu­jące. Ekstrakty z malwy są często stosowane w kosmetykach, gdzie pomagają w leczeniu podrażnień skóry i oparzeń słonecznych. Dzięki zawartości antocyjanów i flawono­idów posiadających właściwości przeciwzapalne wspiera walkę z trą­dzikiem oraz wspomaga redukcję wolnych rodników przyspieszających procesy starzenia się skóry6. Działa kojąco na skórę, przyspiesza procesy regeneracji, chroni przed przesusze­niem i pomaga w utrzymaniu odpo­wiedniego poziomu nawilżenia.

Malwa wspiera pęcherz i nerki 

Natomiast zawarte w malwie polife­nole i antocyjany mają pozytywny wpływ na układ moczowy. Wykazują silne działanie przeciwzapalne oraz właściwości moczopędne, co oznacza, że zioło może być pomocna w leczeniu infekcji. Malwa pomaga zwiększyć ilość wydalanego moczu, co przyczynia się do eliminacji bakterii z dróg moczo­wych.

Działanie przeciwurazowe jest przydatne w leczeniu i zapobieganiu kamicy7. Może być stosowana zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, w celu łagodzenia stanów zapalnych. Ponad­to, działa łagodząco na błony śluzowe układu moczowego, co pomaga zmniej­szyć dyskomfort związany z infekcjami.

Jak można stosować malwę?

  • Herbatka na problemy żołądkowe Zmieszaj 1 łyżeczkę suszonych kwia­tów malwy i łyżeczkę suszonych liści mięty. Zalej mieszankę szklanką wrzącej wody, przykryj i pozostaw na 10 min do zaparzenia. Przecedź herbatkę i pij 1-2 razy dziennie.
  • Nalewka na przeziębienie Umieść 1 szklankę świeżych lub suszonych kwiatów malwy w słoiku i zalej 500 ml alkoholu 40%. Za­kręć słoik i odstaw na 2-4 tygodnie, codziennie wstrząsając. Przecedź nalewkę i dodaj pół szklanki miodu lipowego. Spożywaj łyżeczkę nalewki 2-3 razy dziennie podczas przeziębienia.
Napar z malwy
Napar z malwy - 1 łyżkę suszonych kwiatów zalej szklan­ką wrzącej wody, przykryj i pozostaw na kwadrans do zaparzenia. Przecedź. Możesz dodać łyżeczkę miodu dla smaku. Pij ciepły napar 2-3 razy dzien­nie w przypadku kaszlu i bólu gardła.
  • Maseczka nawilżają­ca z malwą i jogurtem Wymieszaj 2 łyżki naparu z kwiatów malwy (z przepisu na napar), 1 łyżkę jogurtu naturalnego i łyżeczkę mio­du. Powstałą masę nałóż na oczysz­czoną twarz. Pozostaw na 15 min, a następnie zmyj ciepłą wodą. Ma­seczka doskonale nawilży skórę.
  • Peeling z malwą i cukrem Zmiel 2 łyżki suszonych kwiatów malwy na drobny proszek. Wymieszaj z po­łową szklanki cukru i ¼ szklanki oleju kokosowego. Stosuj peeling na wilgotną skórę, masując okrężnymi ruchami. Spłucz ciepłą wodą i osusz skórę. Doskonale wygładzi i nawilży skórę.
  • Okłady łagodzące podrażnienia skóry 2 łyżki suszonych kwiatów malwy zalej szklanką wrzącej wody i pozo­staw do ostudzenia. Przecedź napar i nasącz nim gazę lub bawełnianą ściereczkę. Przyłóż do podrażnio­nej skóry na 15-20 min. Powta­rzaj zabieg 2-3 razy dziennie.
  • Płukanka do włosów Zalej 3 łyżki suszonych kwiatów malwy 2 szklankami wrzącej wody. Pozostaw na 15-20 min do zaparze­nia, następnie przecedź. Po umyciu włosów polej je płukanką i pozo­staw do naturalnego wyschnięcia. Płukanka z malwy sprawi, że Twoje włosy będą miękkie i błyszczące.
Bibliografia
  • Biomedicine, March 2022; 42(1):47-52
  • Iran J Pharm Res 2017; 16(4): 1495-1508
  • Trad Integr Med, Volume 7, Issue 2, Spring 2022
  • Korean Journal of Veterina­ry Research 2018;58(3):153-8
  • Procedia Social and Behavioral Sciences 19 (2011) 756-77
  • Annals of R.S.C.B., ISSN: 1583-6258, Vol. 25, Issue 7, 2021, 1580-7
  • Clinical and Experimental Health Sciences, February 2022; 12(1)
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny