5 najlepszych produktów dla zdrowia jelit

Jak wykazano w szczegółowym przeglądzie, 5 produktów dostarcza największych ilości prebiotyków niezbędnych dla zdrowia jelit.

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Dla nikogo nie jest już tajemnicą, że zdro­wie jelit ma wielki wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Ich zła kon­dycja może prowadzić do insulino­oporności – która z kolei wiedzie do cukrzycy typu 2 i choroby wieńcowej, a także do sta­nów zapalnych, otyłości, choroby zapal­nej jelit (IBD) oraz raka jelita grubego.

Mikrobiom jelitowy składa się z ponad 100 bilionów bakterii i obejmuje setki róż­nych gatunków. Niektóre z nich są gatunkami „korzystnymi”, produkującymi witaminę K, folia­ny i krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, inne natomiast do przyjaznych nie należą.
kobieta jedząca jogurt

Czasem dochodzi do zaburzenia ich rów­nowagi, zwanego dysbiozą, które może być spowodowane przez antybiotyki i inne leki, zanieczyszczenia, złą dietę, pale­nie oraz stres, a nawet kłopoty ze snem.

Czynniki stresowe współczesnego życia spra­wiają, że naszym jelitom potrzeba czasem odro­biny wsparcia. Możemy pomóc im powrócić do zdrowia za pomocą probiotyków i prebiotyków. Probiotyki to żywe bakterie w produktach takich jak jogurt, kefir, kiszona kapusta, kimchi i miso oraz w suplementach diety.

Prebiotyki są formą spożywczego błonnika, który odżywia przyja­zne bakterie i umożliwia im produkcję składni­ków odżywczych dla komórek jelita grubego.

Które produkty zawierają największą dawkę prebiotyków?

Naukowcy z San Jose State University dokonali oceny zawarto­ści prebiotycznej 8 690 produktów wymienio­nych w Bazie Danych Żywności i Składni­ków Odżywczych do Badań Dietetycznych. 

Spośród produktów, które przeanalizowa­li, 37% miało pewne własności prebiotycz­ne, natomiast 5 produktów zdecydowanie się wyróżniało, a były to: liście mniszka lekarskie­go, topinambur, czosnek, por i cebula. Dzięki nim łatwo możemy zaspokoić wymóg codzien­nego spożywania co najmniej 5 g prebiotyków.

cebula
Jak zauważa jedna z badaczek, Cassandra Boyd, wystarczy zjeść pół małej cebuli, aby zaspokoić wymóg codzien­nego spożywania co najmniej 5 g prebiotyków. 

5 produktów o najwyższej zawartości prebiotyków 100-240 miligramów na gram (mg/g)

  • Liście mniszka lekarskiego
  • Cebula
  • Czosnek
  • Topinambur
  • Por

Produkty o zawartości prebiotyków bliskiej zeru

  • Produkty mleczne, jaja, oleje, mięso
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny