Czy można wyjść z depresji bez leków?

Częstość występowania de­presji gwałtownie wzrosła po pandemii covid-19. Jed­no z najnowszych badań wykazało, że obecnie na całym świecie depresja rozwija się 7 razy czę­ściej niż w 2017 roku. Czy farmakoterapia to jedyna droga wyjścia? Jak wspomagać się naturalnie w walce z tym nierównym przeciwnikiem?

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Zwykle w przypadku de­presji lekarze przepisują leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. selective seroto­nin reuptake inhibitors, SSRI). Niosą one jednak za sobą poważne dzia­łania niepożądane – od bezsenności i obniżenia libido2 po zachowania agresywne i samobójcze3.

Na szczęście istnieje wie­le skutecznych niefarmako­logicznych opcji leczenia. Najlepiej przebadaną metodą jest psychoterapia, zwana również terapią poznawczo-behawioralną (ang. cognitive behavioral therapy, CBT), która do­brze się sprawdza. Możesz też zapoznać się z naszym przeglądem najlepszych naturalnych strategii przeciwdepresyjnych lub skonsultować z naturopatą.

Jakie mogą być przyczyny depresji?

W niektórych przypadkach depresja może mieć możliwą do identyfikacji przyczynę, z którą da się coś zrobić. Oto kilka możliwości do zbadania i w razie potrzeby usunięcia przy wsparciu lekarza lub naturopaty.

 • Niedobory żywieniowe: Niedobór pewnych witamin lub minerałów może powodować depresję albo przyczyniać się do jej rozwoju4.
 • Alergie pokarmowe: Celiakia i inne alergie pokarmowe mają związek z tym schorzeniem.
 • Zaburzenia tarczycy: Nadczyn­ność lub niedoczynność tarczycy może powodować depresję6.
 • Działania niepożądane leków: choroba bywa potencjalnym objawem niepożądanym wie­lu często stosowanych leków, w tym hipotensyjnych, prze­ciwbólowych, inhibitorów pom­py protonowej i hormonalnych środków antykoncepcyjnych7.
filiżanka na parapecie
W identyfikowaniu potencjalnych przyczyn depresji warto rozważyć różne czynniki, takie jak niedobory żywieniowe, alergie pokarmowe, zaburzenia tarczycy oraz działania niepożądane leków. Skonsultowanie się z lekarzem lub naturopatą może pomóc zidentyfikować i skutecznie zarządzać tymi potencjalnymi czynnikami wpływającymi na stan emocjonalny.

Jak wyjść z depresji bez leków?

Aktywność fizyczna

Ruch jest jednym z najlepszych leków na depresję. W kilku badaniach porówny­wano ćwiczenia poprawiające wydolność oddechową z lekiem przeciwdepresyj­nym – sertraliną. Konsekwentnie wyka­zywano ich jednakową skuteczność w re­dukcji objawów depresji, jednak tylko ćwiczenia miały długoterminowy wpływ8. Dąż do 3 do 5 sesji ćwiczeń poprawiają­cych wydolność oddechową (takich jak spacery, jazda na rowerze lub pływanie) po 45-60 min w tygodniu. Tętno po­winno być na poziomie 50-85% mak­symalnego. Kiedy tylko możesz, ćwicz na świeżym powietrzu, na łonie natury. Tzw. zielona aktywność ma związek z lepszym samopoczuciem psychicznym w porównaniu z ćwiczeniami w po­mieszczeniach, a w dodatku przynosi natychmiastowy pozytywny efekt9.

spacer z psem
Ruch jest jednym z najlepszych leków na depresję. Dąż do 3 do 5 sesji ćwiczeń poprawiają­cych wydolność oddechową (takich jak spacery, jazda na rowerze lub pływanie) po 45-60 min w tygodniu.

Dieta śródziemnomorska

Bogata w owoce, warzywa, ryby, orzechy i oliwę z oliwek dieta śródziemnomorska wydaje się chronić przed depresją. Kilka sze­roko zakrojonych badań wykazało, że osoby odżywiające się w sposób najbardziej zbliżony do jej zasad są mniej narażone na wystąpie­nie objawów choroby w porównaniu z tymi, które przestrzegają ich w najmniejszym stopniu. W jednej z prób z udziałem star­szych dorosłych wykazano ogromną reduk­cję ryzyka – o prawie 99%10. Inne badanie ujawniło, że zmiana diety na śródziemno­morską, wraz z przyjmowaniem preparatów z olejem rybim, może ograniczyć sympto­my depresji po zaledwie 3 miesiącach11.

Unikanie produktów prozapalnych

Dieta prozapalna, czyli spożywanie dużej ilości pokarmów, któ­re – jak wiadomo – wywołują w organizmie stany zapalne, ma związek z wyższym ryzykiem rozwoju depresji12. Należą do nich słodycze, ciasta, rafinowane zboża, czerwone i przetworzone mięso oraz wszelkie przetworzone produk­ty spożywcze. W jednym z badań wykazano, że im większa konsumpcja przetworzonej żywności, tym wyższe praw­dopodobieństwo wystąpienia objawów depresyjnych13.

Opukiwanie

Wiadomo, że technika emocjonalnej wolno­ści (ang. emotional freedom technique, EFT), czyli tzw. opukiwanie, poprawia dobrostan psychiczny. Ta metoda samo­pomocy obejmuje opukiwanie określo­nych punktów na ciele w sekwencji przy jednoczesnym skupieniu na negatywnej emocji. W zbiorczej analizie 20 badań wykazano „wysoką skuteczność” EFT w redukcji objawów depresji14.

mężczyzna przed komputerem
Korzystanie z mediów społecznościowych może nasilać depresję. W ramach 3-tygodnio­wego badania studentów losowo podzielono na 2 grupy. Uczestnicy jednej z nich mogli korzy­stać z Facebooka, Instagrama i Snapchata tylko po 10 min dziennie. Studenci z drugiej grupy robili to, jak zwykle, bez żadnych ograniczeń. U tych pierwszych wykazano znaczącą reduk­cję poczucia osamotnienia i przygnębienia15.

Kontrola masy ciała

Czy ostatnio przyty­łaś? Według nowego badania nadwaga może powodować depresję, na co mają wpływ zarówno czyn­niki społeczne, jak i fizyczne16. Jednak drastyczne diety nie są rozwiązaniem. Jeśli potrzebujesz redukcji masy ciała, chudnij stopniowo dzięki zdro­wej i zbilansowanej diecie oraz regularnej aktywności fizycznej.

Terapia poznawcza

Praktyki uważności (ang. mindfulness), które obejmu­ją skupienie na chwili obecnej bez interpretacji czy oceny, mogą skutecznie łagodzić depresję. Redukcja stresu oparta na uważności, będąca połączeniem medytacji i jogi, oraz terapia poznawcza oparta na mindfulness, która stanowi mieszaninę pierwszej techniki z elementami terapii poznawczo-behawioralnej, mogą zmniejszać obecne objawy depresyjne oraz obniżać ryzyko nawrotu choroby u pacjentów, którzy wrócili do zdrowia17.

tai-chi
Tradycyjne chińskie prak­tyki tai-chi i qigongu, obie uwzględniające sekwencje płynnych ruchów w połącze­niu ze zmianami w zakresie koncentracji, oddechu, koordynacji i odprężenia, mogą dobrze działać na osoby z depresją18. Poszukaj zajęć w swo­jej okolicy lub rozważ skorzystanie z programu online.

Zioła o działaniu antydepresyjnym

Najlepiej udać się do zielarza po indywidu­alną receptę, ale poniżej wymieniono kil­ka ziół najlepiej łagodzących depresję.

 • Dziurawiec zwyczajny Udowodniono, że wyciągi z tej rośliny są skuteczniejsze w walce z tą chorobą niż placebo22 i równie efektywne, jak leki przeciwdepresyjne, ale mają o wiele mniej działań niepożądanych23. Sugerowana dawka: z reguły stosuje się standaryzowane ekstrakty ziołowe w dawkach 600-1200 mg na dobę, ale dziurawiec zwyczajny może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, przed rozpoczęciem jego przyjmowania należy więc skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą.
 • Kurkumina i szafran W badaniach klinicznych wykazano, że zarówno główny składnik aktywny ostryżu długiego – kurkumina, jak i szafran – słynna droga przyprawa pozyskiwana z kwiatu Crocus sativus – są równie skuteczne, jak leki przeciwdepresyjne, takie jak Prozac (fluoksetyna), ale pozbawione działań niepożądanych24. Sugerowane dawki: 500 mg kurkuminy 2 razy na dobę (BCM-95) i 15 mg szafranu 2 razy na dobę (z płatków i znamion C. sativus).
 • Różeniec górski Wyciągi z tego adaptogennego zioła mogą hamować łagodne do umiarkowanych form depresji25. Sugerowana dawka: 200 mg standaryzowanego ekstraktu ziołowego 2 razy na dobę.
Kurkumina
Kurkumina, główny składnik kurkumy, wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co może być związane z łagodzeniem objawów depresji. Badania wskazują, że regularne spożywanie kurkumy może mieć korzystny wpływ na stan psychiczny i emocjonalny.

Suplementy diety wspomagające łagodzenie depresji

 • Kwasy tłuszczowe omega-3 Zawarte w oleju rybim kwasy tłuszczowe omega-3 mogą skutecznie łagodzić objawy depresji. Szukaj preparatów z czystym kwasem eikozapentaenowym(EPA) lub jego wysoką zawartością (60% lub więcej). Wydaje się, że preparaty zawierające w większości kwas dokozaheksaenowy (DHA) nie wykazują równie korzystnego działania19. Sugerowana dawka: postępuj zgodnie z instrukcją dołączoną do wybranego suplementu.
 • 5-hydroksytryptofan (5-HTP) to aminokwas wykorzystywany w ludzkim organizmie do produkcji serotoniny – neuroprzekaźnika znanego jako „hormon szczęścia”. Ten zawarty w suplementach diety wytwarza się z nasion zachodnioafrykańskiej rośliny leczniczej o nazwie Griffonia simplicifolia. W jednym z badań 5-HTP był skuteczny w przypadku depresji i działał równie dobrze, jak lek przeciwdepresyjny o nazwie fluoksetyna20Sugerowana dawka: 150-300 mg na dobę w dawkach podzielonych (należy jednak najpierw skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą).
 • Witaminy z grupy B Niski poziom tych związków, w tym kwasu foliowego (B9), B12 i B6, powiązano z depresją21. Sugerowana dawka: wybierz wysokiej jakości suplement diety z kompleksem witamin z grupy B i postępuj zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
Bibliografia
 • Int J Clin Health Psychol, 2021; 21: 100196
 • J Clin Psychopharmacol, 1992; 12: 328–33
 • BMJ, 2016; 352: i65
 • Int J Environ Res Public Health, 2020; 17: 1616
 • J Affect Disord, 2019; 245: 213–8; United European Gastroenterol J, 2015; 3: 136–45
 • J Thyroid Res, 2012; 2012: 590648
 • JAMA, 2018; 319: 2289–98
 • Arch Intern Med, 1999; 159: 2349–56; Psychosom Med, 2007; 69: 587–96; Psychosom Med, 2000; 62: 633–8
 • Environ Sci Technol, 2011; 45: 1761–72; Environ Sci Technol, 2010; 44: 3947–55
 • Arch Gen Psychiatry, 2009; 66: 1090–8; J Nutr Health Aging, 2013; 17: 441–5
 • Nutr Neurosci, 2019; 22: 474–87
 • J Nutr, 2019; 149: 1198–1207
 • BMC Med, 2019; 17: 78
 • Explore (NY), 2016; 12: 416–26
 • J Soc Clin Psychol, 2018; 37(10): doi.org/10.1521/ jscp.2018.37.10.751
 • Hum Mol Genet, 2021: ddab204
 • Psychiatr Clin North Am, 2017; 40: 739–49; PLoS One, 2014; 9: e96110
 • Int J Behav Med, 2014; 21: 605–17; Evid Based Complement Alternat Med, 2013; 2013: 134737
 • Transl Psychiatry, 2019; 9: 190
 • Asian J Psychiatr, 2013; 6: 29–34
 • Am J Psychiatry, 2002; 159: 2099– 101; Am J Psychiatry, 2000; 157: 715–21; Psychother Psychosom, 2004; 73: 340–3
 • Eur Arch Psychiatry Clin Neurosci, 2003; 253: 140–8
 • Pharmacopsychiatry, 1997; 30 Suppl 2: 77–80; J Geriatr Psychiatry Neurol, 1994; 7 Suppl 1: S19–23
 • Phytother Res, 2014; 28: 579–85; Psychol Res Behav Manag, 2019; 12: 297–305
 • Nord J Psychiatry, 2007; 61: 343–8
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny