Pokonaj atopowe zapalenie skóry na 8 sposobów!

Egzema skórna dotyka nie tylko dzieci. Jeśli cierpisz na to schorzenie od lat, a objawy nie ustępują, wypróbuj jedną z opisanych przez nas obiecujących metod leczenia

Co wywołuje egzemę?

Czynniki psychologiczne, takie jak stres i niepokój.

Czynniki drażniące, występujące w środowisku domowym i w pracy, np. roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt i niektóre rośliny.

Jedzenie, zwłaszcza jajka, orzechy, mleko, ryby, soja i pszenica.

Dodatki do żywności, takie jak środki konserwujące i barwniki.

Leki, m.in. środki przeciwwirusowe, antyhistaminowe, sterydy, znieczulające i przeciwnowotworowe.

Chemiczne środki drażniące, takie jak detergenty (stosowane w szamponach, środkach do mycia ciała i płynach do kąpieli zawierają SLS, czyli laurylosiarczan sodowy), środki piorące oraz chlorowana woda w basenach.

Centralne ogrzewanie oraz wełniane i syntetyczne ubrania, które mogą powodować przegrzewanie ciała i zaostrzenie objawów.

Twarda woda wodociągowa. Wysoka zawartość minerałów może nasilić objawy choroby.

Atopowe zapalenie skóry – nazywane też egzemą – uważane jest za chorobę typową dla wieku dziecięcego. Zaczerwieniona i łuszcząca się skóra oraz swędzenie mogą utrzymywać się także w wieku dorosłym, a niekiedy nie ustępują do końca życia.

Według najnowszych badań amerykańskich naukowców – spośród przeprowadzonych nad egzemą do tej pory największych – dzieci nie zawsze, wbrew temu co się powszechnie sądzi, wyrastają z choroby.

Po prześledzeniu przez naukowców z University of Pennsylvania Perelman School of Medicine w Filadelfii historii choroby ponad 7 tysięcy pacjentów w ramach badania PEER (Pediatric Eczema Elective Registry) odkryto, że niezależnie od wieku, 80% uczestników badania (które obejmowało osoby między 2 a 26 r.ż.) miało objawy egzemy lub stosowało leki na to schorzenie.

Nawet w wieku 20 lat, tylko połowa pacjentów doświadczyła przynajmniej 6 miesięcy, w trakcie których nie odczuwali objawów.

Naukowcy doszli do dość ponurych wniosków – atopowe zapalenie skóry „jest najprawdopodobniej dożywotnim schorzeniem”, a objawy, występujące w wieku dziecięcym, mogą utrzymywać się przez drugą dekadę życia, a nawet dłużej.

Częściowo problem wynika z faktu, że leczenie standardowo ordynowane w tym schorzeniu rzadziej sięga dalej niż w głąb skóry. Wiele kremów, maści i leków doustnych łagodzi objawy, nie sięgając jednak do przyczyny choroby, a niektóre z nich dają liczne objawy uboczne, tak samo dotkliwe jak sama egzema.

Przykładowo kremy oparte na sterydach, przy używaniu przez dłuższy czas, mogą powodować podrażnienie, odbarwienie i tzw. ścieńczenie skóry, podczas gdy leki immunomodulujące do stosowania zewnętrznego – takrolimus i pimekrolimus – nowocześniejsze preparaty do leczenia egzemy – łączono z nowotworami skóry.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele niefarmakologicznych metod radzenia sobie z egzemą. Najlepiej zacząć od sprawdzenia i przeanalizowania, co ją wywołuje i co zaostrza objawy – a następnie pójść tym tropem.

Wymaga to wiele cierpliwości i detektywistycznej pracy, gdyż potencjalnych przyczyn jest bardzo wiele. Tymczasem zacznij jedną z kuracji przedstawianych przez nas w ramach przeglądu najlepszych alternatywnych sposobów radzenia sobie z egzemą.

Joanna Evans

Przyjrzyj się ludzkiej skórze z nietypowej perspektywy...

Poznaj 8 produktów pomocnych w leczeniu atopowego zapalenia skóry:

1
Kwasy omega-3 dzialają przeciwzalapnie i łagodzą egzemy skórne. (andriuXphoto, flickr.com, CC BY-SA 2.0)

Omega-3

Znane z działania przeciwzapalnego, niezbędne nam kwasy tłuszczowe – naturalnie występujące w oleju rybnym – wydają się być obiecującym środkiem w leczeniu egzemy.

W jednym z badań dorośli, przyjmujący codziennie 5,4 g kwasu dokozaheksaenowego z grupy omega-3, już po dwóch miesiącach odnotowali znaczące złagodzenie objawów egzemy w porównaniu z grupą kontrolną.

Podobne rezultaty osiągnięto w innym badaniu, w którym chorzy zażywali suplement, zawierający 1,8 dziennie kwasu eikozapentaenowego (EPA), też należącego do grupy omega-3.

Dzieje się tak dlatego, że kwasy tłuszczowe obniżają poziom substancji prozapalanych, biorących udział w rozwoju egzemy.

Sugerowane dawkowanie: 2-6 g dziennie EPA i DHA.

 
2
Czy wiesz, że egzemy skórne mogą świadczyć o niskim poziomie cynku w organizmie? 

Cynk

Ludzie cierpiący na chroniczną egzemę mają niski poziom cynku, dlatego powinni spróbować przyjmowania suplementów.

W jednym z badań wykazano, że dotknięte tą przypadłością dzieci miały niższą zawartość cynku we włosach niż zdrowe maluchy, a zażywanie suplementów z cynku przyniosło poprawę już po 2 miesiącach.

Sugerowane dawkowanie: przez pierwszy miesiąc 15 mg cytrynianu cynku 3 razy dziennie, potem dwa razy dziennie przez miesiąc, a następnie raz dziennie.

 
3
Krem z witaminą B12 może łagagodzić objawy egzemy skórnej. (Maria Morri, flickr.com, CC BY-SA 2.0)

Krem z witaminą B12

Aplikowanie tej witaminy bezpośrednio na skórę łagodzi objawy egzemy u chorych, niezależnie od wieku pacjenta. Na polskim rynku nie ma w tej chwili żadnego środka z witaminą B12 do stosowania zewnętrznego.

W sprzedaży internetowej znaleźć można preparat Life-flo Vitamin B12 Skin Cream, który nie zawiera substancji zapachowych, składników petrochemicznych, parabenów i innych szkodliwych składników.

Ma dodatkowe składniki roślinne, działające nawilżająco i wygładzająco, takie jak żel z wyciągiem z aloesu i olejek z awokado.

Sugerowane dawkowanie: nakładaj dwa razy dziennie przez min. osiem tygodni.

 
4
Bakterie zawarte w probiotykach mogą być pomocne w leczeniu egzemy. (fot. Maegan Tintari, flickr.com, CC BY 2.0)

Probiotyki

Wiele badań wskazało, że działanie korzystnych bakterii jest pomocne w leczeniu egzemy, zwłaszcza u dzieci. U dorosłych, połączenie dwóch szczepów bakterii probiotycznych – Lactobacillus salivarius LS01 i Bifidobacterium breve BR03 – okazało się skuteczniej łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry u osób dorosłych niż placebo.

Są poza tym dowody na to, że doustne probiotyki mogą zapobiegać egzemie.

Sugerowane dawkowanie: najlepiej zażywać dziennie 10-20 mld jednostek bakterii probiotycznych

 
5
Japońscy naukowcy odkryli, że oolong – herbata półfermentowana o łagodniejszym niż jej czarny odpowiednik smaku – może łagodzić objawy egzemy. 

Herbata Oolong

Japońscy naukowcy odkryli, że oolong – herbata półfermentowana o łagodniejszym niż jej czarny odpowiednik smaku – może łagodzić objawy egzemy.

2/3 chorych, którzy pili przez miesiąc każdego dnia 3 filiżanki naparu z oolong, odczuło poprawę – niektórzy nawet już po tygodniu.

Około połowa z nich odczuwała korzystne działanie herbaty jeszcze przez sześć kolejnych miesięcy.

 
6
 Naturalne kosmetyki na bazie ziół mogą być w przypadku egzemy tak skuteczne, jak leki konwencjonalne. (fot. Darya Pino, flickr.com, CC BY 2.0)

Zioła

Kremy ziołowe mogą być pomocne, a czasem nawet równie skuteczne, jak leki konwencjonalne.

10% maść sporządzana z 95% wyciągu etanolowego z nasion łubinu (Lupinus termis) może dawać efekty podobne do osiąganych przez sterydy.

Także żele i kremy zawierające lukrecję (Glycyrrhiza glabra), rumianek, leszczynę i ziele dziurawca zwyczajnego mogą łagodzić objawy.

Kosmetyki i preparaty oparte na recepturach ziołowych znajdziesz na stronie www.bioarp.pl

 
7

Połączenie metod relaksacyjnych ze specjalną terapią kontrolującą procesy zachodzące w organizmie może być pomocne w leczniu egzemy. (fot. Collin Parker, flickr.com, CC BY-ND 2.0)

Biofeedback

Metoda polegająca na kontrolowaniu procesów zachodzących w organizmie. Pacjenta uczy się panowania nad reakcjami zachodzącymi w jego ciele.

Terapia, połączona z technikami relaksacyjnymi, została wykorzystana do wyleczenia pięciorga pacjentów, mających egzemę.

Dwa miesiące później u wszystkich zaobserwowano poprawę kliniczną, a po dwóch latach troje było całkowicie zdrowych.

O biofeedbacku i metodach relaksacyjnych czytaj m.in. na stronie www.relaksacja.pl/biofeedback

 
8

Hipnoza może być skuteczną metodą w leczeniu egzemy. (hypnotic, flickr.com, CC BY 2.0)

Hipnoterapia

Hipnoza, coraz częściej stosowana w chorobach skóry, może być skuteczną metodą w leczeniu egzemy, zwłaszcza gdy konwencjonalne działania zawodzą.

W jednym z badań, u 19 z 20 dzieci zaobserwowano natychmiastową różnicę, a po 18 miesiącach od sesji więcej niż połowa odczuła mniejsze swędzenie i zadrapania.

Hipnoza działa także u dorosłych – korzyści odczuwane są nawet po upływie dwóch lat.

Więcej informacji znajdziesz w Internecie na stronach prowadzonych przez ośrodki hipnozy (m.in. www.hipnoza.pl, www.hipnoterapia.eu, www.hipno.pl).

 

Bibliografia

 1. JAMA Dermatol, 2014; doi: 10.1001/jamadermatol. 2013.10271
 2. JDrug Saf, 2008; 31: 185–98
 3. JBr J Dermatol, 2008; 158: 786–92
 4. JJ Intern Med Suppl, 1989; 731: 233–6
 5. JJ Clin Gastroenterol, 2012; 46 Suppl: S33–40
 6. JAm J Clin Dermatol, 2008; 9: 93–103
 7. JActa Derm Venereol, 2014; doi: 10.2340/00015555-1772
 8. JBr J Dermatol, 2004; 150: 977–83; J Altern Complement Med, 2009; 15: 387–9
 9. JJ Nat Prod, 1981; 44: 179–83
 10. JJ Dermatol Treat, 2003; 14: 153–7; Phytomedicine, 2003; 10 Suppl 4: 31–7
 11. Arch Dermatol, 2001; 137: 42–3
 12. Br J Dermatol, 1995; 132: 778–83
 13. J Behav Ther Exp Psychiatry, 1988;

Zobacz także

Na obniżenie cholesterolu - jabłka zamiast statyn

Na obniżenie cholesterolu - jabłka zamiast statyn

Jeśli chodzi o profilaktykę chorób kardiologicznych, popularne owoce dają lepsze efekty niż kontrowersyjne leki, a przy tym ich jedzenie jest wolne od skutków ubocznych.

Lipa - właściwości lecznicze, zastosowanie, przepisy

Lipa - właściwości lecznicze, zastosowanie, przepisy

Na całym świecie kwiaty tego drzewa stosowane są w leczeniu przeziębień, stanów lękowych oraz kłopotów żołądkowych.

Problemy z tarczycą - jak pokonać stres i zmęczenie?

Problemy z tarczycą - jak pokonać stres i zmęczenie?

Marilyn Devonish cierpiała na skrajne zmęczenie, zaniki pamięci i inne związane z tarczycą problemy - dopóki nie odkryła mocy połączenia między ciałem a umysłem.

Borelioza - nowe metody diagnostyki

Borelioza - nowe metody diagnostyki

Naukowcy nie zaprzestają badań nad jedną z najbardziej tajemniczych chorób, opracowując nowe metody diagnostyki. Dzięki temu krętki będzie można wykrywać dużo wcześniej i skuteczniej niż do tej pory.

Żywica - przyspiesza gojenie ran

Żywica - przyspiesza gojenie ran

Co kryją w sobie złociste krople żywicy, spływające po pniu sosny lub świerku? Balsamiczny aromat lasu, który koi umysł i nerwy, ale także unikalny zestaw związków chemicznych o szerokim działaniu leczniczym.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

23 sierpień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store