RLS - co pomaga na zespół niespokojnych nóg?

Szacuje się, że na to zaburzenie ruchowe cierpi ok. 8% po­pulacji. Jak dotąd przyczyny jego występowania nie zostały dokładnie wyjaśnione, choć wiadomo, że może mieć podłoże genetyczne, być związane z niedobo­rem żelaza lub przyjmowaniem niektórych leków. Jakie naturalne sposoby przynoszą ulgę w zespole niespokojnych nóg?

Artykuł na: 6-9 minut

Czym jest RLS, czyli zespół niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg (RLS), nazywany także zespo­łem Wittmaacka-Ekboma, to zbiór objawów neurologicznych o charakterze parestezji – uczucie mrowienia, pieczenia i drętwienia nóg, pojawia się w okresie spoczynku i wią­że się z przymusem poruszania kończynami. Może stać się przyczyną nocnych wybudzeń, spowodowanych nie­przyjemnych przymusem rozchodzenia dolegliwości.

Zaburzenie najczęściej dotyka m.in. osób z choro­bami nerek, przyjmujących niektóre leki stosowane w psychiatrii oraz ludzi uzależnionych od alkoholu i ni­kotyny. Czasami występuje u kobiet w III trymestrze ciąży i zanika kilka tygodni po porodzie.

Zespół niespokojnych nóg
Zespół niespokojnych nóg, nazywany również powszechnie RLS, to schorzenie o podłożu neurologicznym. Polega ono na konieczności poruszania kończynami dolnymi podczas snu.

Jak radzić sobie z zespołem niespokojnych nóg?

Konwencjonalne leki nie są zbyt pomocne, dlatego wielu pacjentów z RLS regularnie sięga po środki alternatywne1. Oto kilka najlepszych sposobów na uspokojenie nóg.

 • OGRANICZ UŻYWKI W łagodnych przypadkach syndromu niespokoj­nych nóg najczęściej zaleca się unikanie kofe­iny, alkoholu i papierosów. Badanie kliniczne 62 pacjentów z zespołem niespokojnych nóg wskazuje na związek kofeiny z nasi­leniem objawów. Może to wynikać z faktu, że kofeina jest odpowiedzialna za zwięk­szone pobudzenie układu nerwowego2.
 • WYRÓWNAJ NIEDOBORY ŻELAZA Przegląd badań dowiódł, że podawanie żelaza łagodzi nie­pokój i nasilenie RLS w porównaniu z placebo. Dlatego, jeżeli wystąpią objawy zespołu niespokojnych nóg (lub dojdzie do ich nasilenia), warto oznaczyć poziom żelaza oraz ferrytyny. Uzupełnienie defi­cytu tego mikroelementu może złagodzić symptomy choroby3
 • RUCH Umiarkowana, regularna aktyw­ność fizyczna może się okazać zbawienna dla cierpiących na zespół niespokojnych nóg. Jak wykazano, chorzy, którzy ćwiczą, zgłaszają redukcję objawów o ok. 40%. W szczególności korzystna jest joga. Według badań opublikowanych w Jo­urnal of Alternative and Complementary Medicine kobiety z RLS, które ją ćwiczyły, doświadczały mniej poważnych objawów i mniejszego stresu. Zgłaszały też lepszy nastrój i nawyki związane ze snem5.

 • MASAŻ Nawet zwyczajne masowanie nóg olejkiem lawendowym może przynieść ulgę cier­piącym na RLS6. Najlepiej robić to po kąpieli tuż przed udaniem się na spoczynek.
 • WYJDŹ NA SŁOŃCE Wystarczy 15-20 min w jego promieniach (bez kremu z filtrem), by skóra zaczęła produkować witaminę D. Jej niski poziom powiązano z zespołem niespokojnych nóg. W okresie zimowym przyjmuj jej su­plementy, gdyż są dowody, iż podnie­sienie stężenia witaminy D we krwi może złagodzić symptomy RLS4.
 • WYPRÓBUJ RTMS Pewne badanie wykazało, że powtarzana przezczaszkowa sty­mulacja magnetyczna (RTMS) może „znacząco złagodzić objawy motoryczne, zaburzenia snu oraz niepokój u pacjentów z RLS”7. Ta nieinwazyjna metoda pobudza neurony budujące korę mó­zgową (stymulację przeprowadza się przez skórę głowy).
 • ROZWAŻ NAŚWIETLANIE Niektóre doniesienia sugerują, że te­rapia światłem o długości fal zbliżonej do podczerwieni może stanowić sku­teczny sposób na RLS. W toku pewnego badania obejmującego 12 półgodzinnych sesji naświetlania nóg w ciągu 4 tygo­dni metoda ta wywołała znaczącą po­prawę w porównaniu do terapii kontrolnej8. Promieniowanie podczerwone wykorzystują również sauny infrared, zalecane w przypadku bólu kręgosłupa różnego pochodzenia, choro­by zwyrodnieniowej stawów, dyskopatii, zaburzeń krążenia obwo­dowego, stanów pourazowych narządu ruchu, cukrzycy i otyłości.
 • WIBRACJE Na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez uczo­nych z Iranu można stwierdzić, że wibracja zmniejsza nasilenie objawów RLS u pacjentów z hemodializą12. Autorzy badania „zale­cają stosowanie wibracji jako opłacalnej i bezpiecznej procedury”.
Magnez
Badanie przeprowadzone na pacjentach cierpiących na bezsenność związaną z zespołem niespokojnych nóg bądź pokrewnymi okresowymi ruchami kończyn we śnie wykazało, że magnez przyjmowany wieczorem polepsza jakość snu.

Witaminy i minerały na zespół niespokojnych nóg

Jeżeli cierpisz na RLS, pomocne mogą okazać się:

 • Magnez jak wykazało badanie na pacjentach cierpiących na bezsenność związaną z zespołem niespokojnych nóg bądź pokrewnymi okresowymi ruchami kończyn we śnie, pierwiastek ten przyjmowany wieczorem polepsza jakość snu9. Sugerowana dzienna dawka: 300 mg wieczorem.
 • Witaminy C i E okazały się skuteczne u pacjentów z RLS, którzy zostali poddani hemodializie10. Sugerowana dzienna dawka: do 3 g witaminy C oraz 400 j.m. witaminy E.
 • L-tryptofan niektóre badania dowodzą, że ten suplement poprawiający jakość snu pomaga w przypadku zespołu niespokojnych nóg11. Sugerowana dzienna dawka: 1-2 g wieczorem.
Bibliografia
 • Sleep Med, 2016; 17: 99-105
 • J Clin Psychiatry. 1978 Sep;39(9):693-8
 • Age Ageing, 1994; 23: 200-3; Cochrane Database Syst Rev, 2019; 1: CD007834; Curr Treat Options Neurol. 1999 Sep. 1(4): 309-19; Chest. 2006 Nov. 130(5):1596-604
 • Sleep Breath, 2015; 19: 579-83
 • J Altern Complement Med. 2013 Jun;19(6):527-35
 • Nurs Midwifery Stud, 2015; 4: e29617
 • Chin Med J (Engl), 2015; 128: 1728-31
 • Physiother Theory Pract, 2011; 27: 345-51
 • Sleep, 1998; 21: 501-5
 • Sleep Med, 2012; 13: 542-5
 • Int J Neurosci, 1992; 67: 127-44; Am J Psychiatry, 1986; 143: 554
 • J Renal Inj Prev. 2017; 6(2): 113-6
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 9/2023
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny