Jakie są źródła promieniowania elektromagnetycznego i jak wpływają na zdrowie?

Promieniowanie elektromagnetyczne może być przyczyną wzrostu częstości występowania raka piersi, guzów mózgu i nie tylko – twierdzi dr Jenny Goodman. Oto co musisz wiedzieć o tej wszechobecnej toksynie i metodach ochrony dla poprawy stanu zdrowia.

Artykuł na: 23-28 minut
Zdrowe zakupy

Wszyscy jesteśmy bombardowani rosnącą ilością promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego z naszych telefonów, laptopów, „inteligentnych” liczników, słuchawek, kuchenek mikrofalowych i nie tylko – i może to mieć niszczycielski wpływ na zdrowie. Oto niektóre z kluczowych stanów i chorób powiązanych z narażeniem na pola elektromagnetyczne (PEM) oraz możliwe sposoby ochrony.

Problemy zdrowotne związane z narażeniem na pola elektromagnetyczne

Niepłodność

Płodność wszędzie gwałtownie spada, a wpływ promieniowania telefonów komórkowych na jakość nasienia jest głównym czynnikiem sprawczym tej tendencji1. Ludzka komórka jajowa jest trudniejsza do zbadania niż plemnik, ale można rozsądnie założyć, że zachodzą w niej podobne uszkodzenia – fragmentacja DNA2 – jeśli kobieta nosi w kieszeni włączoną komórkę lub korzysta z podłączonego do Wi-Fi laptopa trzymanego na kolanach.

Kiedy kobietom narażonym na promieniowanie telefonu komórkowego udaje się zajść w ciążę, ryzyko poronienia jest w ich przypadku znacznie większe niż wśród tych pozostających pod wpływem mniejszej ekspozycji. Przy poziomach powyżej 16 miligausów (mG; lub 1,6 mikrotesli, mT) prawdopodobieństwo to jest o wiele wyższe, szczególnie jeśli chodzi o pacjentki będące w ciąży krócej niż 10 tygodni oraz te, które w przeszłości poroniły lub były niepłodne3Dla kontekstu: typowa linia energetyczna łącząca się z domem w USA emituje promieniowanie na poziomie 10-30 mG (1-3 mT), a w Wielkiej Brytanii 70 mG (7 mT), gdy stoi się bezpośrednio pod nią. Im większa odległość od źródła, tym mniejsza ekspozycja na pole elektromagnetyczne.

 

Neurodegeneracja

Pola elektromagnetyczne bezpośrednio uszkadzają komórki mózgowe (neurony). Badania pokazują, że zaledwie kilka godzin narażenia na kontakt z telefonem komórkowym powoduje u szczurów uszkodzenie mózgu, które pod mikroskopem wygląda dokładnie tak jak choroba Alzheimera4. Wydaje się, że u tych gryzoni promieniowanie elektromagnetyczne pobudza produkcję beta-amyloidu – lepkiej, nienaturalnej i zniekształconej formy białka występującej w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera5.

Przeprowadzone w Szwajcarii badanie wykazało, że wśród osób mieszkających bardzo blisko linii elektroenergetycznych śmiertelność z powodu choroby Alzheimera była większa. Im dłużej tam mieszkały, tym większe było ryzyko. Osoby, których miejsce zamieszkania znajdowało się w odległości większej niż 600 metrów, były o wiele bezpieczniejsze6. Promieniowanie elektromagnetyczne zakłóca funkcjonowanie bariery krew-mózg.

Jest to ważny zestaw wyspecjalizowanych naczyń krwionośnych, który blokuje wnikanie do mózgu wszelkich niepożądanych substancji. Promieniowanie elektromagnetyczne zwiększa przepuszczalność bariery, co powoduje jej przeciekanie (nieszczelny mózg – podobnie jak nieszczelne jelito). W takim przypadku wszelkie obecne w organizmie toksyny będą miały pełny dostęp do mózgu7.

Uszkodzenie bariery krew-mózg jest widoczne nawet wówczas, gdy – jak to zwykle bywa – promieniowanie elektromagnetyczne nie powoduje efektu rozgrzania tkanek organizmu. Ma to kluczowe znaczenie. Głównym argumentem branży telekomunikacyjnej na rzecz rzekomego bezpieczeństwa promieniowania elektromagnetycznego jest bowiem twierdzenie, że może być ono szkodliwe tylko wtedy, gdy ciało zostanie przez nie nagrzane. Tymczasem niezliczone badania pokazują, że efekty ogrzewania nie mają znaczenia. Bariera krew-mózg, wraz z innymi częściami ludzkiej anatomii, ulega uszkodzeniom w wyniku nietermicznego działania promieniowania elektromagnetycznego8.

  5g

Wiadomo, że bariera krew-mózg zostaje zakłócona także w przypadku innych zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona9. Czy promieniowanie telefonu komórkowego również może mieć w tym swój udział?

Problemy natury psychicznej

Szkodliwy wpływ promieniowania elektromagnetycznego na barierę krew-mózg może dotyczyć również zdrowia psychicznego. Z narażeniem na elektrosmog powiązano depresję i inne problemy psychiatryczne10, podobnie jak zaburzenia funkcji poznawczych u dzieci11.

Wydaje się, że czas spędzany przed urządzeniami elektronicznymi zwiększa częstość występowania zarówno depresji, jak i samobójstw wśród nastolatków12. Dzieci są nie tylko ogólnie mniejsze. Mają też cieńsze czaszki, a ich mózgi i szpik kostny pochłaniają więcej promieniowania elektromagnetycznego niż w przypadku dorosłych13.

Białaczka

Pola elektromagnetyczne generowane przez linie wysokiego napięcia zwiększają ryzyko wystąpienia białaczki u dzieci14. Narażenie na promieniowanie emitowane przez telefony komórkowe może mieć taki sam efekt jak bliskość masztu telefonii komórkowej15.

W raporcie BioInitiative Report zebrano setki badań potwierdzających ten związek oraz inne szkody wyrządzane przez elektrosmog16. Wśród dorosłych zawodowe narażenie na wysokie poziomy promieniowania elektromagnetycznego również zwiększa ryzyko wystąpienia białaczki17.

Problemy zdrowotne u dzieci

  • Astma Jeśli kobieta w ciąży jest narażona na działanie pól elektromagnetycznych, wzrasta ryzyko wystąpienia astmy u dziecka. Naukowcy odkryli, że każdy wzrost ekspozycji o 1 mG prowadzi do zwiększenia tego prawdopodobieństwa o 15%.18.
  • Autyzm Dzieci narażone w łonie matki na działanie promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez jej telefon komórkowy lub inne źródła mogą być obarczone większym ryzykiem wystąpienia autyzmu, który jest obecnie znacznie częstszy niż jeszcze pokolenie wcześniej19. Zaczynamy rozumieć, w jaki sposób elektrosmog może przyczyniać się do rozwoju tego zaburzenia – dochodzi do tego m.in. przez stres oksydacyjny z towarzyszącym uszkodzeniem mitochondriów (organelli wytwarzających energię komórkach), błon komórkowych i nie tylko20. Wydaje się, że promieniowanie elektromagnetyczne zakłóca także zdolność organizmu do usuwania toksycznych metali ciężkich21, które powiązano z autyzmem22.
  • ADHD Nadpobudliwość i inne problemy behawioralne u dzieci mogą być powiązane z ekspozycją na pola elektromagnetyczne zarówno w okresie prenatalnym, jak i poporodowym23. W mojej własnej praktyce zauważałam korzystne skutki usuwania małych pacjentów z ADHD lub autyzmem z wypełnionego promieniowaniem środowiska. Kiedy rodzice zabierają swoje nadpobudliwe pociechy na wieś, zwłaszcza z dala od cywilizacji, jak najdalej od elektrosmogu, rzeczywiście się one uspokajają.
  • Otyłość w każdym wieku ma oczywiście wiele przyczyn, do których należą nieprawidłowa dieta, brak ruchu i toksyczne chemikalia, takie jak te zawarte w pestycydach i tworzywach sztucznych. Jednak w tym przypadku znowu wydaje się, że promieniowanie elektromagnetyczne wnosi swój wkład, i to nawet przed urodzeniem człowieka. Na im więcej elektrosmogu narażona jest kobieta w ciąży, tym większe ryzyko, że u jej dziecka wystąpi otyłość24.

Otyły chłopiec

Guzy mózgu

W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost częstości występowania guzów mózgu25 i istnieje wiele dowodów sugerujących, że przyczyną jest narażenie na promieniowanie telefonu komórkowego26.

Setki opublikowanych artykułów na ten temat można znaleźć w opracowanym przez pracowitą grupę zaniepokojonych naukowców raporcie BioInitiative Working Group Report z 2012 r., który jest dostępny na stronie internetowej: bioinitiative.org.

Niektóre badania pokazują, że guzy powstają po tej samej stronie głowy, po której pacjent trzyma swój telefon. Inne zaś prezentują oddziaływania zarówno bezprzewodowych telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Większość z nich wykazuje poważniejsze skutki w przypadku osób intensywnie korzystających z komórek, szczególnie tych, które używały ich aktywnie przez 10 lat lub dłużej. Szwedzki przegląd badań ujawnił, że ludzie, którzy zaczęli korzystać z telefonu komórkowego przed ukończeniem 20 lat, byli 5 razy bardziej narażeni na późniejszy rozwój guza mózgu niż ci, którzy tego nie zrobili27.

  telefon komórkowy

W zależności od tego, którędy promieniowanie elektromagnetyczne wychodzi z urządzenia, może być skierowane na mózg, gardło lub śliniankę przyuszną w policzku. Badania wykazały wzrost liczby guzów ślinianki przyusznej po tej stronie twarzy, po której użytkownicy trzymają telefon komórkowy28.

Stwierdzono także, że w związku z długotrwałym (ponad 10-letnim) używaniem telefonów komórkowych i bezprzewodowych wzrasta częstość występowania nerwiaka nerwu słuchowego – guza ósmego nerwu czaszkowego, który przekazuje sygnały między uchem a mózgiem, co umożliwia słyszenie i zachowanie równowagi29. Do tego dochodzi zwiększenie liczby glejaków – nowotworów „komórek podporowych” mózgu30. Istnieją również dowody na wzrost ryzyka wystąpienia guzów mózgu u osób mieszkających w pobliżu masztów telefonii komórkowej31.

Rak piersi

Promieniowanie telefonów komórkowych i masztów może być jednym z czynników przyczyniających się do gwałtownego wzrostu liczby przypadków raka piersi w ciągu ostatnich kilku dekad32. Na ten typ nowotworu szczególnie narażone są kobiety pracujące w przemyśle elektrycznym33, ale mężczyźni również nie są odporni – wśród pracowników zakładów elektrycznych stwierdzono grupę pacjentów płci męskiej z rakiem piersi34.

Najbardziej prawdopodobny mechanizm polega na tym, że promieniowanie elektromagnetyczne hamuje wytwarzanie hormonu o nazwie melatonina. Jest ona produkowana przez szyszynkę w mózgu. Melatonina jest niezbędna nie tylko do wspomagania zasypiania w nocy, lecz także do ochrony układu rozrodczego. Zapobiega przedwczesnemu dojrzewaniu płciowemu i wszelkiego rodzaju nowotworom narządów rozrodczych, w tym piersi.

Nie tylko niebieskie światło emitowane przez ekrany telefonów komórkowych hamuje produkcję melatoniny – tego rodzaju wpływ ma również promieniowanie elektromagnetyczne. Hormon ten jest silnym przeciwutleniaczem, który – jak się okazuje – zapobiega wszystkim nowotworom (i spowalnia ich wzrost), nie tylko narządów rozrodczych. Tłumienie jego produkcji przez uzależnienie od telefonów komórkowych wydaje się bardzo złym pomysłem. Bez wątpienia odkryte zostaną także inne mechanizmy, dzięki którym promieniowanie elektromagnetyczne powoduje (lub przyspiesza postęp) raka. Jednak dowody eksperymentalne i epidemiologiczne bardzo wyraźnie wskazują na to, że do tego dochodzi35.

  telefon komórkowy

Elektrowrażliwość

Jest znana od kilkudziesięciu lat, ale staje się coraz powszechniejsza i poważniejsza w miarę wzrostu gęstości otaczającego nas elektrosmogu. Podobnie jak to ma często miejsce w przypadku wielu nowych chorób, nie zawsze wierzy się pacjentom – ich objawy są odrzucane jako tzw. efekt nocebo. Uważa się, że wyobrażają sobie symptomy i/lub fakt, że powoduje je promieniowanie elektromagnetyczne (nocebo oznacza wyimaginowaną krzywdę).

Jednak wiele kontrolowanych badań wykazało, że w przypadku osób cierpiących z jej powodu elektrowrażliwość jest zjawiskiem aż nazbyt realnym36, co potwierdza coraz więcej zajmujących się medycyną naukowców z całego świata37. Objawy są bardzo zróżnicowane, ale mogą obejmować bóle i zawroty głowy, mgłę umysłową oraz zmęczenie.

W jaki sposób promieniowanie elektromagnetyczne uszkadza organizm?

Uważa się, że jednym z biologicznych mechanizmów odpowiedzialnych za wszystkie te problemy zdrowotne jest stres oksydacyjny. Analiza krwi osób mieszkających w pobliżu masztów telefonii komórkowej wykazuje wzrost poziomu toksycznych wolnych rodników oraz spadek stężenia zdrowych przeciwutleniaczy, od których zależy ochrona przed tymi wolnymi rodnikami. Stwierdza się u nich także wzmożoną peroksydację lipidów (utlenienie tłuszczów dokładnie w ten sposób, który prowadzi do rozwoju chorób serca), a także uszkodzenie genów38.

Promieniowanie elektromagnetyczne powoduje pęknięcia w niciach DNA39. To zaś prowadzi do śmierci komórek lub mutacji, które – jak już wiemy – skutkują rozwojem raka, wadami wrodzonymi i niepłodnością.

Ekspert w dziedzinie pól elektromagnetycznych dr Martin Blank, autor książki pt. „Overpowered: The Dangers of Electromagnetic Radiation and What You Can Do about It” („Obezwładnienie – zagrożenia związane z promieniowaniem elektromagnetycznym i metody ochrony”), wydane przez Seven Stories Press w 2014 r., zwraca uwagę na fakt, że cząsteczka DNA, jako niezwykła struktura, ma postać cewki i dzięki temu działa jak antena fraktalna. Wychwytuje większość długości fal pól elektromagnetycznych, co może częściowo wyjaśniać, dlaczego wydają się one celować w DNA40.

5g
Technologia cały czas się zmienia. Kiedy 2G zmodernizowano do 3G, liczba powstających pęknięć w DNA wzrosła 10-krotnie41. To było 15 lat temu. Jakie nowe potworności wyjdą na jaw do czasu publikacji odpowiednich badań na temat 5G i 6G, jeśli kiedykolwiek ujrzą one światło dzienne?

Rola wapnia

Wiadomo, że – jak się wydaje – w ludzkich komórkach istnieje jeden podstawowy mechanizm, który wyjaśnia stres oksydacyjny, pęknięcia nici DNA i wszystkie inne problemy biologiczne wynikające z ekspozycji na pola elektromagnetyczne. Dotyczy on wapnia – ważnego minerału potrzebnego nie tylko do budowy kości, lecz także do sygnalizacji komórkowej, czyli sposobu, w jaki komórki wysyłają sobie nawzajem wiadomości.

Zwykle w płynach ustrojowych znajduje się znacznie więcej wapnia niż we wnętrzu komórek. Jest on przede wszystkim minerałem zewnątrzkomórkowym. Jednakże takie pierwiastki mogą wnikać do komórek i opuszczać je przez błony komórkowe.

Błony komórkowe nie przepuszczają jonów (naładowanych atomów), takich jak wapń, do komórek swobodnie, lecz tylko przez ściśle określone kanały. Są one zbudowane z cząsteczek białka w kształcie porów. Znajdują się w pewnych odstępach wzdłuż błony komórkowej. Wyobraźmy sobie otaczający średniowieczne miasto mur ze strzeżonymi bramami umiejscowionymi w pewnych odstępach od siebie. Straż bramy niektórych kanałów jonowych błony komórkowej jest elektryczna.

Niewielka zmiana ładunku, która z natury byłaby sporadyczna, delikatna i zachodziła w celach związanych z sygnalizacją komórkową, to hasło umożliwiające przedostanie się kilku jonów wapnia. Drogi dostępu nazywane są kanałami jonowymi bramkowanymi napięciem, a te wapniowe mogą zarówno wpuszczać Ca do komórki, jak i go z niej usuwać.

Wapń

W obecności mikrofal, Wi-Fi i promieniowania telefonów komórkowych kanały te zostają przymusowo szeroko otwarte i minerał napływa do wnętrza komórek.

Zalewanie komórek wapniem jest czymś złym – pamiętajmy, że powinien on znajdować się przede wszystkim na zewnątrz komórki. Wielu naukowców udokumentowało obecnie liczne i różnorodne katastrofy biochemiczne wynikające z przedostawania się całego tego wapnia do wnętrza komórek, gdzie nie powinien się znajdować42.

Wśród nich wyróżnia się dr Martin Pall. Twierdzi on, że „stres oksydacyjny, jedno- i dwuniciowe pęknięcia w DNA, rozpad bariery krew-mózg, obniżenie poziomu melatoniny i zaburzenia snu, nowotwory, niepłodność u mężczyzn i kobiet, dysfunkcję immunologiczną, neurologiczną i serca…, w tym nagły zgon sercowy” można w pełni wyjaśnić oddziaływaniem promieniowania elektromagnetycznego na te istotne kanały wapniowe43.

Kanały jonowe bramkowane napięciem istnieją również dla jonów potasu i sodu. Wszystkie te trzy minerały odgrywają ważne role w metabolizmie komórkowym oraz komunikacji nerwowej w mózgu i ośrodkowym układzie nerwowym.44


Źródła promieniowania elektromagnetycznego

Promieniowanie elektromagnetyczne
Promieniowanie elektromagnetyczne (pola elektromagnetyczne) to rodzaj promieniowania o niskich częstotliwościach i długich falach – na przeciwległym do promieniowania jądrowego końcu widma fal elektromagnetycznych.

Oto kilka powszechnych źródeł promieniowania elektromagnetycznego:

  • TELEFONY KOMÓRKOWE,
  • TELEFONY DECT (ANG. DIGITAL ENHANCED CORDLESS TELECOMMUNICATIONS – SYSTEM CYFROWEJ TELEKOMUNIKACJI BEZPRZEWODOWEJ),
  • RUTERY WI-FI1,
  • TABLETY, TAKIE JAK IPAD,
  • LAPTOPY PO PODŁĄCZENIU DO WI-FI,
  • SŁUCHAWKI NAUSZNE I DOUSZNE BLUETOOTH2,
  • PŁYTY INDUKCYJNE3, KUCHENKI MIKROFALOWE I WSZYSTKIE INNE ARTYKUŁY GOSPODARSTWA DOMOWEGO,
  • LAMPY FLUORESCENCYJNE,
  • URZĄDZENIA SŁUŻĄCE DO POMIARU AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ I ZEGARKI SPORTOWE,
  • BEZPRZEWODOWE MYSZY KOMPUTEROWE,
  • KONSOLE DO GIER,
  • „INTELIGENTNE” LICZNIKI I TELEWIZJA HYBRYDOWA,
  • WSZYSTKIE URZĄDZENIA UMOŻLIWIAJĄCE KORZYSTANIE Z INTERNETU,
  • ELEKTRONICZNE NIANIE DECT I WI-FI,
  • MASZTY TELEFONII KOMÓRKOWEJ (WIEŻE TELEFONII KOMÓRKOWEJ/ STACJE BAZOWE),
  • LINIE ENERGETYCZNE.

Na podstawie nowej książki dr Jenny Goodman pt „Getting Healthy in Toxic Times” wydanej przez Chelsea Green, w 2024 r. („Zdrowie w toksycznych czasach”).

Bibliografia
  • J Androl, 2012; 33(3): 350–6
  • Biotechnol Biotechnol Equip, 2019; 33(1): 1733–1740
  • Epidemiology, 2002; 13(1): 9–20
  • Clin Psychol Sci, 2018; 6(1): 3–17;
  • Health Physics, 1981; 41(2): 267–277
  • Sci Total Environ, 1996; 180(1): 87–93;
  • Am J Men’s Health, 2019; 13(1): 1557988318816914
  • J Chem Neuroanat, 2016; 75: 43–51
  • Front Physiol, 2020; 11: 593026
  • Differentiation, 2002; 70(2-3): 120–9
  • Ann N Y Acad Sci, 1975: 247: 433–9;
  • Environ Health Perspect, 1998; 106(3): 101–3;
  • Electromagn Biol Med, 2008; 27(2), 103–126
  • Am J Epidemiol, 2009: 169(2): 167–175
  • Arch Med Res, 2013; 44(3): 178–84
  • Environ Health Perspect, 2003; 111(7), 881–883
  • J Microsc Ultrastruct, 2014; 2(4): 197–204
  • Pathophysiology, 2013; 20(3): 191–209
  • Med Hypotheses, 2004; 62(2): 195–197
  • Arch Pediatr Adolesc Med, 2011; 165(10): 945–950
  • Cancer Causes Control, 1993; 4: 465–476
  • Michael Kundi, Evidence for Childhood Cancers (Leukemia) (BioInitiative Working Group, 2007)
  • J Environ Pathol Toxicol Oncol, 1994; 13(1): 33–37
  • Am J Epidemiol, 1988; 128(1): 21–38
  • Am J Epidemiol, 2008; 167(4): 457–467
  • Pathophysiology, 2013; 20(2): 123–9
  • Int J Oncol, 2015; 46(5): 1865–1871;
  • Neurol Sci, 2017; 38(5): 797–810;
  • PloS One, 2017; 12(5): e0175136;
  • Oncol Rep, 2015; 33(6): 3093–3098
  • J Environ Public Health, 2018: 2018: 7910754
  • Sci Rep, 2012; 2(1): 540
  • Environ Int, 2017; 104: 122–131
  • J Trace Elem Med Biol, 2018: 46: 76–82
  • J ACNEM, 2007; 26(2): 3–7
  • Exp Oncol, 2011; 33(2): 62–70
  • Am J Industrial Med, 2004; 46(1): 86–87
  • J Natl Cancer Inst, 1994; 86(12): 921–925
  • CL Sage, Evidence for Breast Cancer Promotion (Melatonin Studies in Cells and Animals) (BioInitiative Working Group, 2007)
  • Gerd Oberfeld, Environmental Epidemiological Study of Cancer Incidence in the Municipalities of Hausmannstätten & Vasoldsberg (Austria) (Provincial Government of Styria, Graz, Austria, 2008)
  • Pathophysiology, 2013; 20(2): 85–110
  • Epidemiology, 2004; 15(6): 653–659
  • J Bioelectricity, 1991; 10(1–2): 241–256;
  • IOP Conference Series: Earth and Environmental Science, 2010; 10(1): 012005
  • Rev Environ Health, 2016; 31(3): 363–397
  • Electromagn Biol Med, 2017; 36(3): 295–305
  • Pathophysiology, 2009; 16(2–3): 79–88
  • Blank, Overpowered: What Science Tells Us About the Dangers of Cell Phones and other Wifi-age Devices (Seven Stories Press, 2014), 54–55
  • Int Arch Occup Environ Health; 2008; 81(6): 755–767
  • Int J Oncology, 2021; 59(5): 1–16
  • Cell Calcium, 2006; 40(5-6): 553–560
  • Martin Pall, “Microwave Electromagnetic Fields Act by Activating Voltage-Gated Calcium Channels: Why the Current International Safety Standards Do Not Predict Biological Hazard,” 2014, yourownhealthandfitness.org
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny