Leki przeciwbólowe zamień na te 3 proste ćwiczenia. Obolały kark Ci podziękuje

Większość ludzi doświadcza bólu karku w pewnym momencie życia – to 4. główna przyczyna przewlekłej niepełnosprawności w USA. Kark boli nas, gdy spędzamy długie godziny przed komputerem, przewlekłym bólem mogą się skończyć nawet drobne urazy. Te proste ćwiczenia pomogą wrócić do pełni sprawności.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Co począć z faktycznym bólem karku, który nie ustępuje? Można odczuwać dokuczliwy ból o słabym nasileniu lub tak silny, że z trudem da się odwrócić głowę. Tak czy inaczej, założywszy, że Ty i Twój lekarz wykluczyliście takie problemy, jak dystonia szyjna (skurcz mięśni karku, który powo­duje skręcenie głowy w jedną stronę) lub inne konkretne zaburzenia, specjalista może zaproponować nie­wiele innych opcji niż nieustanne przyjmowanie leków przeciwbólo­wych. A to nie tylko frustrujące, lecz także potencjalnie niebezpieczne.

Jednakże niezależnie od przyczyny dolegliwości najnowsze badania dokładnie określają, co konkretnie najlepiej pomaga poczuć się lepiej. Niektóre z tych rozwiązań mogą nawet przerodzić się w nowe, przy­jemne i zdrowe praktyki, a wszystkie sprawiają, że się ruszasz! Ponadto żadne z nich nie obejmuje przyjmo­wania leków przeciwbólowych.

Silny ból i sztywność karku, które są naprawdę poważne i utrzymujące się, mogą być oznaką szeregu innych schorzeń, takich jak dystonia szyjna czy ucisk nerwu (któremu często towarzyszy przeszywający ból wzdłuż ramienia). Aby dowiedzieć się, na czym dokład­nie polega problem i jak go rozwiązać, najlepiej skon­sultować się z lekarzem, fizjoterapeutą lub kręgarzem, który może postawić diagnozę, odesłać do specjalisty i przygotować plan leczenia.

Kontrola bólu karku

Wcześniej nikt tak naprawdę nie widział, jakie konkretnie rodzaje ćwiczeń są najskuteczniejsze w przy­padku tej dolegliwości. Najnowsze kanadyjskie badanie odpowiedziało na to ważne pytanie. Zyskaliśmy ogromną wiedzę na temat sposobu i czasu jej leczenia. Odpowiednia terapia może osłabić ból karku, dzięki czemu pacjent może szyb­ciej wrócić do swoich normalnych aktywności. W przypadku łagodnych dolegliwości bólowych należy być cierpliwym. Zwykle poprawa nastąpi w ciągu tygodnia, więc daj sobie tyle czasu, tak by ból i sztywność ustą­piły, zanim pobiegniesz po pomoc do lekarza. Miej świadomość, że leczenie bólu karku zbyt często i zbyt wcześnie po jego wystąpieniu może spowodować zjawisko zwane zachowaniem chorego przewle­kle, które właściwie wydłuża czas dochodzenia do zdrowia. To reakcja psychologiczna. Im więcej leczenia, tym bardziej możesz czuć się jak schorowany i dalej odczuwać ból.

mężczyzna rozciąga mięśnie karku
Odpowiednia terapia może osłabić ból karku, dzięki czemu pacjent może szyb­ciej wrócić do swoich normalnych aktywności.

Jakie ćwiczenia pomagają na ból karku?

Ulga w nowym łagodnym bólu karku

Delikatne ćwiczenia rozciąga­jące i poprawiające zakres ruchu stawu, wykonywane samodzielnie w domu, wspomagają utrzymanie mocnych i giętkich mięśni karku. Zazwyczaj wystarczają do powrotu do zdrowia w przypadku łagod­nego bólu wskutek napięcia mięśniowego, np. w wyniku spędzania zbyt długiego czasu przed komputerem czy odgięcio­wego urazu kręgosłupa szyjnego odniesionego w mniej poważnym wypadku samochodowym. Jest to tak proste, jak się wydaje, ale wielu ludzi postępuje odwrot­nie w przypadku jakiegokolwiek rodzaju bólu karku – starają się nim nie ruszać, często noszą kołnierze ochronne lub szyny. Zły wybór.

Zamiast tego spróbuj wykonać 5-10 powtórzeń tych prostych ruchów 3-4 razy dziennie (kolej­ność nie ma znaczenia, ale rób to powoli):

  • Rób, tak jakbyś mówił: „nie”, powoli obracając głowę z prawa na lewo i z powrotem, na tyle daleko, na ile będzie to wygodne, tak by zwiększyć zakres ruchu.
  • Rób, tak jakbyś mówił: „tak”, kiwając głową w górę i w dół, delikatnie wyciągając ją do góry, tak jakbyś chciał popatrzeć na sufit, i zgina­jąc kark w dół, jakbyś chciał zerknąć na pod­łogę, tak by pracować nad zakresem ruchu.
  • Rób, tak jakbyś chciał powiedzieć: „może”, przechylając głowę na boki, przysuwając każde z uszu do ramienia po jego stronie.
    Ponadto bądź ogólnie aktywny, ale unikaj czynności czy ruchów nasilających ból karku. Pamiętaj, że chcesz dobrze rozciągnąć mięśnie, nie je nadwyrężyć.
Uporczywy ból karku można złagodzić przez połączenie ćwiczeń popra­wiających zakres ruchu, a także uelastyczniających i wzmacniających oraz aktywności, szczególnie qigongu i jogi Iyengara.

Ulga w długotrwałym, uporczywym bólu

Co się dzieje, kiedy dolegliwość jest dokuczliwa i nie ustępuje w ciągu mniej więcej tygodnia, a lekarz nie ma realnego rozwiązania? Nie musisz po prostu znosić tego z uśmiechem na ustach. Wypróbuj jedną z tych dwóch metod:

  • Qigong to popu­larna starożytna chińska sztuka łącząca powolny ruch z medytacją.
  • Joga Iyengara to rodzaj Hatha jogi skoncen­trowanej na równowadze ustroju. Podobnie jak qigong, również akcentuje powolne, precyzyjne ruchy i medyta­cyjne skupienie. Właściwie praktyka qigongu jest lepsza niż niepodejmowanie żadnych działań, a joga Iyengara jest w redukcji bólu karku i sztywności skuteczniejsza niż zwykłe domowe ćwiczenia rozciągające i wzmac­niające.

Co więcej, wykonywana w domu gimnastyka poprawiająca zakres ruchu działa nie gorzej niż drogie intensywne ćwiczenia rehabilitacyjne wzmacniające szyję pod nadzorem. Dlaczego więc nie rozważyć uczy­nienia z prostego zestawu poprawiającego zakres ruchu karku częścią Twojej codziennej rutyny? Naucz się czegoś nowego i znacznie popraw swoje zdrowie oraz dobrostan.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny