Zgodnie z prawem lekcje powinny być rozłożone równomiernie, jednak braki kadrowe w szeregach nauczycieli oraz niewystarczająca liczba sal często nie pozwalają na właściwe ułożenie planu. Maksymalna liczba uczniów w klasie również zależy od etapu edukacyjnego: w klasach I-III wynosi 25, natomiast w klasach IV-VIII – 30 dzieci. W obliczu wojny na Ukrainie w marcu 2022 r. wprowadzono zmiany pozwalające na przyjmowanie dzieci ukraińskich do polskich placówek oświatowych, co zwiększyło maksymalną liczbę dzieci w klasach.
Hałas w szkole
Jednym z najbardziej szkodliwych, dokuczliwych i powszechnych aspektów uczęszczania do szkoły jest hałas. Jego natężenie zależy od wielkości placówki i liczby uczniów, jednak nie bez powodu nauczyciele porównują pracę w szkole do pracy na lotnisku – natężenie hałasu w korytarzu podczas przerwy może być porównywalne do pracy przy startujących samolotach.
Poziom dźwięku w korytarzach oraz na stołówkach szkolnych zwykle utrzymuje się w granicach 80-90 dB, natomiast podchodzący do lądowania samolot pasażerski to natężenie 80-85 dB! Nawet podczas lekcji, w zależności od jej rodzaju, poziom hałasu wynosi 53-77 dB1. Ma to szereg negatywnych skutków, jednak przede wszystkim utrudnia naukę z prozaicznych powodów: głos nauczyciela często nie może się przebić przez panujący zgiełk.
Wielu wrażliwych uczniów nie radzi sobie z tym aspektem nauki szkolnej, który powoduje u nich zmęczenie, bóle głowy i drażliwość objawiającą się także po zakończeniu zajęć szkolnych, a także nie pozwala się skupić i zniechęca do uczęszczania do szkoły.
Jak pomóc dziecku? W walce z hałasem w szkole niezwykle ważna jest współpraca między szkołą i rodzicami. Może to być np. dofinansowanie ze środków Rady Rodziców zamontowania wygłuszających paneli ściennych lub sufitowych. Niektóre szkoły wydzielają w zacisznych miejscach specjalne kąciki do odpoczynku dla uczniów i wymieniają agresywne dzwonki na tzw. bezstresowe, odtwarzające przyjemną dla ucha melodię2.
Zbyt ciężkie tornistry przyczyną wad postawy
Przeciążone tornistry, a także źle dobrane do wzrostu dzieci krzesła i ławki mogą niekorzystnie wpływać na kręgosłupy uczniów. Model spędzania przez dzieci wolnego czasu również nie sprzyja zdrowiu kręgosłupa – zabawy podwórkowe zostały zastąpione spędzaniem czasu przed ekranem. Efekty takiego stanu rzeczy są bardzo niepokojące: badanie przeprowadzone w Hiszpanii wykazało, że 52% uczniów zmaga się z bólem w dolnym odcinku kręgosłupa, a dolegliwości te zaczynają się już w wieku 10 lat3. W polskiej rzeczywistości ból kręgosłupa dotyczy 39,4% badanych dzieci, z których 63% wymieniało ból w dolnym odcinku kręgosłupa. W tym miejscu warto podkreślić, że wśród dzieci cierpiących na ból kręgosłupa dominującą aktywnością jest oglądanie telewizji, granie w gry komputerowe oraz słuchanie muzyki, natomiast wśród ich rówieśników, którzy nie skarżą się na ból kręgosłupa – aktywność fizyczna4.
Jak pomóc dziecku? Przede wszystkim postaraj się odciążyć kręgosłup najmłodszych. Sprawdzaj zatem zawartość plecaka i usuwaj niepotrzebne rzeczy. Jeśli w szkole potomek dysponuje własną szafką, ustal, żeby do domu zabierał tylko te książki i zeszyty ćwiczeń, których potrzebuje do wykonania pracy domowej lub nauki – reszta niech zostaje w szafce. Warto też zainteresować problemem Radę Rodziców lub dyrekcję, wiele szkół decyduje się bowiem na zakup dodatkowych kompletów książek, aby dzieci nie musiały ich przynosić z domu. Można też zamienić zwykły plecak na taki, który, niczym walizka, wyposażony jest w kółka.
Jeśli dziecko skarży się na kręgosłup, naucz je zachowywania prawidłowej postawy podczas siedzenia, z łokciami opartymi na blacie, wyprostowanymi plecami i prostymi, nieskrzyżowanymi nogami.
- Ogranicz mu też dostęp do komórki i tabletu Naukowcy ostrzegają, że ciągłe pochylenie głowy i wpatrywanie się nieruchomo w ekran przy stałym napięciu trzymających urządzenie mięśni rąk i obręczy barkowej także może przyczyniać się do wad postawy i bólów kręgosłupa oraz powodować napięciowe bóle głowy.
- Zadbaj o czas na aktywność fizyczną Nasz organizm i wszystkie jego narządy, począwszy od układu krwionośnego, przez pokarmowy, aż po kręgosłup, stworzony jest do ruchu, dlatego długotrwałe zamieranie w jednej pozycji, jakie ma miejsce podczas siedzenia w ławce, jest po prostu szkodliwe.
- Umów wizytę u lekarza Jeżeli, widzisz, że potomek często przyjmuje niewłaściwą pozycję, wybierz się z nim do okulisty. Dzieci często siedzą skrzywione i patrzą jednym okiem lub zbytnio pochylają się nad zeszytami, jeśli źle widzą. Taki nawyk zaś utrwala się i prowadzi do wad postawy, a wtedy nieprawidłowe napięcia powstające w układzie mięśniowo-szkieletowym dają o sobie znać właśnie jako ból kręgosłupa.
- Zaprowadź też pociechę do ortopedy – może się bowiem okazać, że winnym bólów kręgosłupa nie jest ciężki plecak, ale wada postawy wynikająca z innych przyczyn, np. skoliozy. Wtedy konieczna będzie fizjoterapia lub rehabilitacja korygująca postawę5.
Głodni i niewyspani uczniowie
Według Ogólnopolskiego Programu Badawczo-Edukacyjnego Zdrowa Klasa zaledwie 65% uczniów z klas 1-8 codziennie je śniadanie. 35% nie jada porannego posiłku wcale lub je go bardzo rzadko. Oznacza to więc, że średnio co 3. dziecko w Polsce wychodzi z domu bez śniadania. Podobnie niepokojąco wygląda kwestia snu – wiele dzieci w wieku szkolnym nie śpi zalecanych 9-11 godz. na dobę (w przypadku starszych dzieci zalecane jest 8 do 10 godz.). Powodem tutaj nie są raczej obowiązki szkolne, ale spędzanie czasu w sieci lub na graniu w porze wieczorno-nocnej, wobec czego rodzice często są bezradni. Tymczasem badania pokazują, że efekty niedoborów snu mogą być dramatyczne dla rozwijającego się mózgu. Prowadzone w latach 2016-18 badanie dzieci w wieku 6-12 lat wykazało, że te pozbawione wystarczającej ilości snu mają mniejsze objętościowo mózgi z mniejszą ilość istoty szarej i mniejszą ilością połączeń neuronowych6.
Jak pomóc dziecku? Śniadanie to najważniejszy posiłek, który powinien dostarczać nawet do 30% dziennej dawki energii. Zwłaszcza że odbiorcą aż 20% z niej jest mózg, który jeśli nie otrzyma śniadania, pracuje mniej wydajniej. W efekcie młody człowiek nie jest w stanie się skoncentrować i zapamiętywać podawanych przez nauczycieli informacji.
- Aby ułatwić potomstwu zasypianie, wprowadź ograniczenia w wieczornym korzystaniu z telefonu, tabletu oraz oglądaniu TV. Niebieskie światło emitowane przez ekrany tych urządzeń oddziałuje na nasz układ hormonalny i rozbudza wtedy, kiedy organizm powinien przygotowywać się do snu. Wywietrz pokój dziecka przed snem, nawet gdy na zewnątrz jest chłodno, Najlepiej zasypia się w temperaturze 18-20°C.
- Zadbaj o odpowiednią dietę – niedobory pewnych składników odżywczych, zwłaszcza w młodym, szybko rozwijającym się organizmie mogą przyczyniać się do zaburzeń snu. Dlatego w diecie ucznia powinny znaleźć się kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy w tłustych rybach, oleju lnianym, siemieniu lnianym i orzechach, kwas foliowy (szpinak, sałata, fasola, jaja), witamina B12 (mięso, podroby, owoce morza, jaja, sery) oraz żelazo – jego najlepszym źródłem są podroby, czerwone mięso i zboża. Menu dziecka powinno zawierać także jak najwięcej rozmaitych warzyw i owoców, które są źródłem przeciwutleniaczy, takich jak witaminy A, C i E, polifenole, karotenoidy i antocyjany. Substancje te niszczą wolne rodniki tlenowe, które nasz organizm wytwarza w nadmiarze w stresie i na skutek niewyspania się mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie potomka.
Sezonowe infekcje
Zamknięcie wielu osób używających wspólnych sprzętów w ograniczonej przestrzeni sprzyja transmisji wirusów i bakterii. Naukowcy od lat zastanawiają się, jak ograniczyćrozprzestrzenianie się chorób w szkołach. I tak naukowcy z Anglii ustalili, że nie wszystkie szkoły w równym stopniu sprzyjają temu zjawisku, a model szerzenia się chorób zależy od mikroba (pewne wirusy przenoszą się szybciej na nowego nosiciela niż inne), wieku dzieci i rodzaju szkoły. Najbardziej zagrożeni są uczniowie uczący się w dużych, publicznych szkołach podstawowych goszczących w swoich murach zarówno małe dzieci, jak i nastolatki. Im starsze dzieci oraz im mniejsza i bardziej wyspecjalizowana wiekowo szkoła, tym mniejsze ryzyko transmisji wirusów i bakterii7.
Jak pomóc dziecku? Mimo wszystkich środków zaradczych, zastosowanych przed nas i szkołę, nie unikniemy infekcji. Jednak możemy wzmacniać odporność dziecka, aby nawet jeśli choroby nie da się uniknąć, mogło ją przejść łagodniej. A gdy zachoruje, poza stosowaniem działających przeciwgorączkowo, napotnie i wykrztuśnie naparów z kwiatu lipy, soku z malin czy syropu z cebuli, warto sięgnąć po inne sprawdzone, naturalne leki.
Zmęczenie wśród uczniów
Liczba godzin zawarta w podstawie programowej może nie wydawać się zbyt przytłaczająca, jednak to nie wszystkie obowiązki uczniów. Należy pamiętać, że doliczamy do tego dodatkowe godziny lekcyjne, takie jak kolejny język obcy, religia czy zajęcia wyrównawcze, czas potrzebny na odrobienie lekcji oraz zajęcia dodatkowe. Nadmierne zmęczenie dotyczy przede wszystkim nastolatków – odsetek dzieci zmagających się z przemęczeniem wynosi 60-62%8.
Jak pomóc dziecku? Przemęczenie fizyczne i psychiczne to trudny przeciwnik, wymaga bowiem kompleksowego podejścia do problemu i zmian…
- Dobrze zaplanuj dzień – pociecha musi mieć czas wolny. Uważaj, aby nie obciążać jej zbyt wieloma obowiązkami szkolnymi, domowymi lub pozaszkolnymi. Pomóż dziecku w planowaniu i organizacji swojego czasu, aby uniknąć sytuacji, w których poczucie niewystarczającego czasu wywołuje stres.
- Zadbaj o odpowiednią ilość ruchu – aktywność fizyczna pobudza wydzielanie endorfin, które nie tylko wprawiają w dobry nastrój, ale pobudzają również mózg do pracy i zwiększają kreatywność oraz podnoszą poczucie własnej wartości.
- Nie unikaj rozmowy – przemęczenie może mieć jedynie podłoże psychiczne. Stwórz przyjazną atmosferę do rozmów z dzieckiem. Pozwól mu wyrażać swoje uczucia i myśli, abyś mógł zrozumieć, co może przyczyniać się do stresu. Udzielaj wsparcia i okazuj empatię, kiedy dziecko ma trudności. Daj mu do zrozumienia, że może na Tobie polegać.
- Zapewnij czas na relaks i zabawę, aby dziecko mogło oderwać się od obowiązków. Wspólne spędzanie czasu pozwoli Ci na bieżącą obserwację jego zachowań.
Jeśli pomimo podjętych działań potomek nie odzyskał wigoru, warto wykonać podstawowe badania, czasami bowiem zmęczenie może być objawem anemii, obecności pasożytów w jelitach lub niedoczynności tarczycy.
Jak wzmocnić odporność dziecka?
Odporność dziecka jest kluczowa dla jego zdrowia i samopoczucia, zwłaszcza w środowisku szkolnym, gdzie łatwo mogą się rozprzestrzeniać różnego rodzaju infekcje. Wzmacnianie układu immunologicznego swojej pociechy zacznij od zapewnienia jej zdrowych i zróżnicowanych posiłków bogatych w witaminy, minerały i białko. Owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, białe mięso i ryby pomogą wzmocnić jego układ odpornościowy. Unikaj nadmiaru cukru i przetworzonej żywności. Wspieraj odporność poprzez zapewnienie organizmowi wystarczającej ilości witamin i minerałów.
- Witamina C jest silnym antyoksydantem, który pomaga w ochronie komórek przed uszkodzeniem, wspiera produkcję białych krwinek (limfocytów) oraz wzmacnia barierę śluzową w drogach oddechowych. Warto przyjmować ją profilaktycznie, zanim zaatakuje infekcja. W przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że regularne przyjmowanie witaminy C wiązało się z 8% skróceniem czasu trwania przeziębienia. Ponadto, że u osób ją przyjmujących choroba miała łagodniejszy przebieg.
- Witamina D wpływa na zdolność organizmu do zwalczania infekcji poprzez regulację aktywności komórek odpornościowych. Według różnych badań uczestniczy ona w wytwarzaniu tzw. naturalnych antybiotyków (katelicydyny i defensyny) oraz reguluje funkcje limfocytów T5. W efekcie co czwarta osoba z niedoborem D3 zmaga się z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Na naszej szerokości geograficznej w okresie jesienno-zimowym niezbędna jest zatem suplementacja, przynajmniej od września do kwietnia.
Jednak wzrost stężenia poziomu słonecznej witaminy w surowicy pociąga za sobą nieprawidłowe, wzmożone wchłanianie jelitowe wapnia. By tego uniknąć, witaminę tę najlepiej stosować razem z witaminą K2, która reguluje aktywność substancji odpowiedzialnych za prawidłowy transport wapnia.
- Cynk jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania komórek odpornościowych. Jego deficyt może osłabić zdolność organizmu do zwalczania infekcji. Naukowcy udowodnili, że nawet niewielki jego niedobór zakłóca równowagę między limfocytami Th1 i Th2 oraz powoduje zaburzenia układu odpornościowego. Liczne badania in vitro oraz kliniczne potwierdziły skuteczność cynku w zwalczaniu wirusów przeziębienia, grypy i opryszczki. Przy podawaniu tabletek do ssania zawierających glukonian cynku zaobserwowano również skrócenie czasu występowania takich objawów, jak gorączka, nieżyt nosa i złe samopoczucie.
- Kwasy omega-3 mają właściwości przeciwzapalne, wzmacniają mechanizmy obronne organizmu i przyspieszają jego regenerację po przebytej infekcji. Ich pozytywne działanie polega m.in. na hamowaniu nadmiernej odpowiedzi immunologicznej, a także ograniczaniu ostrości przebiegu procesów zapalnych o etiologii wirusowej i bakteryjnej4.
- Glutation uznawany jest za najpotężniejszy antyoksydant – zwalczając wolne rodniki, wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego. Jego obecność jest konieczna do rozwoju limfocytów, przez co bezpośrednio wpływa na polepszenie odpowiedzi immunologicznej. Zapewnia również sprawność komórek odpornościowych, zwanych naturalnymi zabójcami (NK), które stoją w pierwszej linii obrony przed infekcjami. Warto przyjmować go wraz z witaminą C, ponieważ zwiększa ona jego poziom w komórkach układu odpornościowego.
- Koenzym Q10 to potężny antyutleniacz, niezbędny do tworzenia energii komórkowej w całym organizmie, w tym mitochiondrialnej. Jego niedobory wiążą się bezpośrednio z osłabieniem układu odpornościowego, a w badaniu na myszach wykazano, że po podaniu suplementu gryzonie wykazywały o wiele większą odporność na wirusa grypy.
- Witamina E jest antyoksydantem, który pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym, co może poprawić ogólną funkcję odpornościową.
Problemy z koncentracją
Skupienie i koncentracja to ważne umiejętności, szczególnie w okresie nastoletnim, gdy uczniowie mają do czynienia z intensywnymi wymaganiami edukacyjnymi i rosnącą liczbą obowiązków.
Jak pomóc dziecku?
- Zadbaj o zapewnienie wystarczającej ilości snu dla prawidłowego funkcjonowania umysłu.
- Ustal wyznaczone miejsce do nauki, które jest wolne od rozpraszaczy i dobrze oświetlone.
- Zachęcaj do wprowadzania krótkich przerw w czasie nauki. Co jakiś czas przerwa na oddech, rozciąganie się czy krótka aktywność fizyczna może odświeżyć umysł.
- Naucz swojego nastolatka podstawowych technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja lub joga. Mogą one pomóc w redukcji stresu i poprawie koncentracji.
- Wprowadź do diety zdrowe posiłki bogate w witaminy, minerały i składniki odżywcze.
- Regularna aktywność fizyczna może poprawić ukrwienie mózgu i ogólną wydolność organizmu, co może przyczynić się do lepszej koncentracji.
- Zachęcaj do regularnego odpoczynku i angażowania się w aktywności rozrywkowe, które sprawiają dziecku przyjemność i pozwalają odciągnąć umysł od obowiązków.
- Unikanie multi-taskingu – nauka przy jednoczesnym korzystaniu z telefonu czy innych urządzeń elektronicznych może prowadzić do rozproszenia uwagi. Zachęcaj do skupienia na jednym zadaniu na raz.
Suplementy diety na lepszą pamięć i koncentrację
- Kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza DHA i EPA, są składnikami budulcowymi mózgu i mogą wpływać na jego funkcjonowanie. DHA jest obecne w dużych ilościach w mózgu i jest istotny dla funkcji poznawczych, pamięci oraz koncentracji.
- Magnez jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Może wpływać na regulację napięcia nerwowego, a jego niedobór może prowadzić do objawów, takich jak nerwowość, drażliwość i depresja.
- Żeń-szeń syberyjski jest uważany za adaptogen, czyli substancję, która może pomagać w łagodzeniu objawów stresu, poprawia koncentrację i pamięć. Pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem fizycznym, psychicznym i środowiskowym.
- Ekstrakt z liści ginkgo biloba jest stosowany ze względu na swoje potencjalne działanie poprawiające krążenie krwi i przepływ tlenu do mózgu.
- Witaminy z grupy B, takie jak B6, B9 (kwas foliowy) i B12, są istotne dla zdrowego funkcjonowania mózgu.
- Kwas foliowy (witamina B9) ma znaczenie dla wspierania pracy mózgu i systemu nerwowego a jego niedobór może wpływać na osłabienie funkcji poznawczych.
- Witamina B6 wspiera zdolności poznawcze i produkcję neuroprzekaźników, które wpływają na komunikację między komórkami nerwowymi. Niedobór witaminy B12 może wpływać negatywnie na pamięć i koncentrację.
- Żelazo jest istotne dla dostarczania tlenu do mózgu. Niedobór żelaza może prowadzić do uczucia zmęczenia.
Choć środowisko szkolne jest opresyjne, męczące, hałaśliwe, konfliktogenne, a na dokładkę stawia przed dzieckiem i rodzicem czasami wygórowane oczekiwania, nie zapominajmy, że jest odzwierciedleniem w mniejszej skali naszego dorosłego świata. Jeśli nauczymy dzieci radzić sobie z problemami i niedogodnościami, jakie są udziałem uczniów, to w dużej mierze wyposażymy je i przygotujemy do życia w społeczeństwie.
- „Bezpieczeństwo Pracy – Nauka i Praktyka”, nr 9, 2009, s. 16-19
- International Journal of Environmental Research and Public Health, 2010 Aug; 7(8): 3255-69
- Healthcare (Basel). 2021 Mar; 9(3): 270
- Med Og Nauk Zdr. 2013;19(2):183-7
- International Journal of Environmental Research and Public Health, 2021 May; 18(9): 4434
- The Lancet, Vol. 6, Issue10, October 01, 2022
- Epidemiol Infect. 2020; 148: e287
- Curr Health Sci J. 2014 Jul-Sep; 40(3): 195-9; Neuropsychiatr Dis Treat. 2015; 11: 741-50