Czym farbowac włosy zamiast farby? Są na to naturalne sposoby

Bezpieczne farby do włosów, oparte na ziołowych ekstraktach, mają bardzo długą historię. Tym bardziej dziwi fakt, że tak mało kobiet o nich słyszało. Pora, by zyskały należny im rozgłos.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Przechadzając się między regałami drogerii z pewnością zauważyłaś dziesiątki kartonowych pudełek z uśmiechniętymi kobietami o róż­nych kolorach włosów. Być może sama nieraz korzystałaś z trwałych farb chemicznych i na myśl od razu przy­chodzi ci charakterystyczny zapach utleniaczy. To te substancje odpo­wiadają pośrednio za uzyskany kolor.

A jak to robią? Tak jak wszystkie tego typu związki chemiczne: kradnąc brakujące elektrony... w tym przypad­ku z włosów, a następnie substancje koloryzujące wchodzą w reakcję ze sobą, pokrywając pukle wymarzonym kolorem1.

Łatwo zatem zorientować się, że odro­sty to zdrowe, niezniszczone koloryza­cją włosy, które jednak szybko zostają pokryte kolejną porcją chemikaliów. I tak oto wpadasz w błędne koło, wszak mówi się, że aby być piękną, trzeba cierpieć. Ale czy na pewno?

Jak farby chemiczne wpływają na organizm?

Trwałe farby do włosów, wykorzystu­jące reakcję chemiczną pośrednich barwników ze sprzęgaczami, stano­wią obecnie około 80% dostępnych na rynku produktów do koloryzacji.

I chociaż niektóre z ich składników uznano za niebezpieczne dla zdro­wia i usunięto z produktów dekady temu, wciąż postrzega się fryzjerów i kosmetyczki jako osoby bardziej narażone na rozwój nowotworów, ze względu na częstą ekspozycję na składniki wspomnianych farb, sprejów do włosów i lakierów do paznokci. Jak jednak wygląda sprawa z farbowaniem włosów w domowym zaciszu?

Ogólnie rzecz biorąc, stężenie związków chemicznych obecnych w sklepowych preparatach do kolory­zacji włosów uważa się za bezpieczne, jednak pewne badania sugerują ich związek z wyższym ryzykiem rozwoju raka piersi.

kobieta u fryzjera
Prawie 95% Polek odwiedza salony fryzjerskie, z czego ponad 60% korzysta wyłącznie ze specjalistycznych placówek. Trzy czwarte z nas ma ulubionego fryzjera, którego odwiedza regularnie, a najczęściej w salonach pojawiają się panie w wieku 41–55 lat.

Amerykańskie badanie kohortowe potwierdziło te podejrze­nia i nie miało znaczenia, jak często ochotniczki farbowały włosy – nadal były bardziej narażone niż ich kole­żanki preferujące naturalny wygląd.

Dobra wiadomość jest taka, że nie udało się znaleźć mocnych dowodów na powiązanie farbowania wło­sów z innymi odmianami raka, np. chłoniakiem czy rakiem pęcherza moczowego. Wciąż jednak należy mieć na uwadze, że utlenianie włosów i nakładanie farby może powodować wysuszenie i podrażnienie skóry głowy, a także miejscową skórną reak­cję alergiczną oraz podrażnienie dróg oddechowych.

Chemiczne farbowanie włosów odradza się także ciężarnym w pierwszym trymestrze, chociaż stężenie substancji chemicznych w trwałych farbach do włosów uznano za bezpieczne2,3,4.

Bezpieczniejszą opcją, która nie powoduje podrażnienia skóry czy dróg oddechowych (poza przypad­kami alergii) są farby ziołowe. Ich skład czerpie bezpośrednio z natury, a wiele składników to znane produkty o udowodnionym działaniu prozdro­wotnym. Co więcej, ziołowe farby do włosów nie uszkadzają ich struktury, ale dodatkowo ją wzmacniają, a nawet mogą poprawiać stan skóry głowy.

Z natury do drogerii - ziołowe farby do włosów

Naturalne farby do włosów istnieją od wieków. W wielu kulturach, tak jak i dzisiaj, pojawiały się fryzjerskie trendy, co niekiedy wymagało od pań zmiany koloru włosów. Stosowane wówczas zioła i naturalne barwniki dzisiaj znowu stają się popularne, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla chemicznych produktów.

Oprócz sub­stancji pochodzenia roślinnego, które pełnią rolę barwników, w składzie takich farb znajdują się oleje, miód lub cukier, a nawet mleko roślinne. Samo zdrowie!

Gdzie zatem tkwi haczyk? W możliwościach ziół: takie farby mogą skutecznie pokryć siwe włosy lub przyciemnić jasne, niektóre z nich dodadzą także refleksów fryzurze, jed­nak nie da się nimi rozjaśnić ciemnych pukli – tu potrzebne są utleniacze.

Koloryzacja
Koloryzacja jest drugą najczęściej świadczoną usługą w salonie fryzjerskim, po strzyżeniu. 73% Polek farbuje włosy, a 55% robi to regularnie. Co trzecia pani farbuje włosy jedynie u fryzjera. Również co trzecia klientka salonu fryzjerskiego wykonuje zabieg pielęgnacyjnego odświeżenia koloru włosów5.

Ziołowe farby do włosów znajdziemy nie tylko w drogeriach i sklepach internetowych – wiele z nich zagościło już w salonach fryzjerskich i zyskuje coraz większe rzesze fanek.

Co cie­kawe, w odróżnieniu od chemicznych farb do włosów, te oparte na natu­ralnych składnikach nie wzbudzają kontrowersji i brak jest jakichkolwiek dowodów czy podejrzeń, że mogłyby negatywnie wpływać na zdrowie użytkowniczek. Oczywiście, poza przypadkami uczulenia na konkretne składniki, tych jest jednak tak wiele, że na pewno każda z nas znajdzie coś dla siebie.

Upewnij się, że nie masz uczulenia na żaden ze składników. Farby ziołowe mogą wywołać reakcję alergiczną, dla­tego najpierw nałóż niewielką ilość na widoczne miejsce i obserwuj je przez 24 godziny. Możesz przejść z farb che­micznych na ziołowe, jednak najpierw przeprowadź tzw. detoks włosów. Pamiętaj, nie każda farba nazywana ziołową faktycznie nią jest. Im mniej składników pochodzenia innego niż roślinne, tym lepiej. I najważniejsze: ziołowe farby do włosów postrzega się jako bezpieczne dla przyszłej matki i płodu oraz dla matek karmiących piersią.
  kobieta w ciąży

Jakie zioła są używane w roślinnych farbach do włosów?

Lista roślin, które można znaleźć w ziołowych farbach, jest bardzo długa – to znane u nas i lubiane: rumianek, kurkuma, orzech włoski, a także bardziej egzotyczne i tajemnicze, jak neem, tulsi czy bhringraj. Pozyskiwane z nich składniki nie tylko nadają puklom wymarzony kolor, ale również odżywiają skórę, a nawet łagodzą objawy dermatoz.

Oto kilka wybranych ziół, z których wyrabia się farby do włosów.

  • Cebula To warzywo o niezliczonych właściwościach kulinarnych i fitotera­peutycznych jest też źródłem kwerce­tyny – flawonoidu i zarazem żółtego barwnika. Kwercetyna jest także sil­nym przeciwutleniaczem i naturalną substancją łagodzącą stany zapalne.
  • Marzanna Od starożytności wyko­rzystuje się ją jako źródło czerwonego barwnika. Różne gatunki marzanny zawierają nieco inne substancje che­miczne, zawsze jednak dają podobny kolor. Oprócz naturalnej farby do włosów, marzanna dała się poznać jako zioło o działaniu przeciwnowotworo­wym, bakteriobójczym, obniżającym ciśnienie i łagodzącym odczuwanie bólu. Dodatkowo działa antyseptycznie, oczyszcza krew i łagodzi reumatyzm.
  • Lawsonia bezbronna To z tej rośliny pozyskuje się najważniejszy składnik henny. Henna w proszku ma pomarań­czowo-czerwony kolor, pokrywa włos i barwi go bez utleniania. Inne ważne składniki henny to flawonoidy i kwas galusowy, które działają ochronnie na strukturę włosa. W lekko kwaśnym środowisku, takim jak powierzchnia ludzkiej skóry, henna zachowuje się podobnie do keratyny, jednego ze składników budulcowych włosa. Do tego działa grzybobójczo – niszczy drożdże Malassezia, odpowiedzialne między innymi za łupież.
  • Ostryż długi (kurkuma) Sproszko­wane kłącze tej byliny od wieków wykorzystuje się jako żółtopomarań­czowy barwnik. Dzięki zawartości kurkuminy, która działa rozgrzewa­jąco, pasta z kurkumy może dodat­kowo odżywić skórę głowy i cebulki włosów, a poprzez działanie bakterio­bójcze, oczyszczać ją z patogenów.
rumianek
Rumianek pozwala uzyskać żółtawy odcień włosów, nadaje się też do ich lekkiego rozjaśniania, poprzez zwięk­szenie spektrum odbijanego światła. Ponadto działa zmiękczająco, nawilża­jąco i kojąco na skórę.
  • Orzech włoski Pozyskiwana z niego substancja zwana juglonem nadaje oddechowych. Chemiczne farbowanie włosów odradza się także ciężarnym w pierwszym trymestrze, chociaż stężenie substancji chemicznych w trwałych farbach do włosów uznano za bezpieczne2,3,4.

Bezpieczniejszą opcją, która nie powoduje podrażnienia skóry czy dróg oddechowych (poza przypad­kami alergii) są farby ziołowe. Ich skład czerpie bezpośrednio z natury, a wiele składników to znane produkty o udowodnionym działaniu prozdro­wotnym. Co więcej, ziołowe farby do włosów nie uszkadzają ich struktury, ale dodatkowo ją wzmacniają, a nawet mogą poprawiać stan skóry głowy.

Jakie oleje są najlepsze dla włosów?

 
Samo farbowanie włosów to jednak nie wszystko, trzeba jeszcze zadbać o zdro­wie i ładny wygląd pukli. Również tutaj natura śpieszy z pomocą, oferując nam olejki pielęgnujące włosy i skórę głowy. Do najczęściej wykorzystywanych w farbach do włosów należą:
  • Olejek aloesowy, który wspomaga regenerację skóry po oparzeniach słonecznych, może stymulować porost nowych włosów i zapobiegać ich przedwczesnemu wypadaniu tych7. Miąższ aloesu to także źródło witamin A i E, które odgrywają kluczową rolę w ochronie skóry oraz witaminy C, czyli silnego antyoksydanta6,
  • Olejek jojoba, który pomaga skórze zachować odpowiednie pH i w ten sposób wspiera jej funkcje bariery ochronnej, ponadto nawilża skórę i włosy oraz hamuje ich wypadanie6,
  • Olej z kiełków pszenicy regulujący gospodarkę lipidową skóry i chro­niący ją przed podrażnieniem8. To również najbogatsze znane nam roślinne źródło tokoferoli, czyli witaminy E9,
Olej kokosowy
Olej kokosowy jest źródłem witamin i aminokwasów, które wspomagają wzrost włosów i wzmacniają je oraz nawilżają skórę głowy.
  • Olejek z liściokwiatu garbni­kowego (amla), który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciw­bakteryjne i przeciwutleniające7, a ponadto wspiera wzrost włosów i nadaje im połysk6,
  • Oliwa z oliwek, która zmiękcza i nawilża włosy, to także naturalna odżywka do włosów oraz środek pielęgnujący skórę głowy6,
  • Olejek arganowy, będący źródłem kwasów tłuszczowych i wita­miny E, działa także przeciwza­palnie i chroni białka włosa przed uszkodzeniem10,
  • Olejek z awokado, będący natu­ralnym środkiem przeciwłupieżo­wym, wzmacnia włosy i zmniejsza ich łamliwość, a także ułatwia ich rozczesywanie6.

A zatem, skoro naturalne farby do włosów zawierają tak dobroczynne olejki i bezpieczne barwniki roślinne, czy ktoś jeszcze wątpi w ich prze­wagę nad chemicznymi produktami? Wszystko wskazuje na to, że to Matka Natura znowu wygrywa.

Jak dbać o farbowane włosy?

Podobnie jak w przypadku każdej trwałej koloryzacji, z tą różnicą, że zwykle musisz poczekać z pierw­szym myciem głowy nawet do 3 dni: naturalne składniki potrzebują więcej czasu, żeby wniknąć w strukturę włosa niż farby chemiczne, które często uszkadzają blaszki i w ten sposób szybko dostają się do środka.

Farbowane włosy myj raz na kilka dni, żeby kolor utrzymał się jak najdłużej. Stosuj też kosmetyki odpowiednie dla twojego rodzaju skóry głowy i dedy­kowane wybranemu kolorowi włosów.

To, że naturalna farba zawiera olejki, nie musi oznaczać, że sucha skóra sta­nie się od teraz nawilżona, ani że prze­tłuszczające się włosy będą prezento­wać się jeszcze gorzej. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli ci zarówno utrzymać dłużej kolor, jak i rozwiązać tak często dotykające panie problemy ze skórą głowy i włosami.

Bibliografia
  • https://www.researchgate.net/publication/370844534_ Formulation_and_Evaluation_of_Herbal_Plants_Ba­sed_Herbal_Hair_Dye 
  • https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/ risk/substances/hair-dyes-fact-sheet 
  • https://www.nhs.uk/start-for-life/pregnancy/using-hair­-dye-in-pregnancy-is-it-safe/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK582739/
  • https://www.kierunekkosmetyki.pl/artykul,65446,polki-u­-fryzjera-jak-dbamy-o-swoje-wlosy.html 
  • https://www.researchgate.net/publication/318795653_A_ Review_of_the_Natural_Resources_Used_to_Hair_Co­lor_and_Hair_Care_Products 
  • https://www.researchgate.net/publication/286774070_ Evaluation_of_organic_hair_dye_formulation_by_an_ environment_friendly_process 
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9960255/ 
  • Gourmet and Health-Promoting Specialty Oils; 2009, Pages 359-376 
  • https://www.researchgate.net/publication/47698407_ Therapeutic_potential_of_argan_oil_-_A_review
  • https://prose.com/blog/history-of-hair-color.php
  • https://www.jaad.org/article/S0190-9622(04)02926-3/fulltext
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny