Co zrobić, by stracić na wadze? Weź pod uwagę tych kilka porad

By stracić na wadze, nie zawsze wystarczy tylko mniej jeść i więcej ćwiczyć – podkreśla Marcelle Pick. Zastosuj 5 poniższych wskazówek opartych na jej holistycznym podejściu, by pozbyć się na dobre uprzykrzonych kilogramów, a jednocześnie osiągnąć przemianę zdrowotną.

Artykuł na: 23-28 minut
Zdrowe zakupy

Jakże często słyszę to od kobiet, szczególnie na początku nowego roku. Rozpoczęcie roku brzmi jak zaproszenie do zmian, nieprawdaż? Codziennie zgłaszają się do mnie kobiety, które gotowe są pracować nad osiągnięciem optymalnego zdro­wia i mają świadomość tego, jak ściśle wiąże się utrzymanie zdrowej wagi z ich zdrowiem ogólnym.

Jestem zachwycona ich gotowo­ścią do zmian, która stanowi pierw­szy krok ku zdrowemu chudnięciu. Jednak jak pewnie wiesz, zrzucenie upartych kilogramów nie zawsze jest łatwe. Dlatego też rzadko uda­je się dotrzymać noworocznych postanowień „zgubienia wagi”.

Nie wystarczy samo podjęcie de­cyzji o odchudzaniu. W grę wchodzi bardzo wiele czynników, niezależnie od tego, czy zmagasz się z nadwagą przez całe życie, czy też, jak Cara, dopiero w ostatnich latach zauwa­żyłaś, że przybywa Ci kilogramów.

Wciąż panuje błędne przekonanie, że jeśli będzie się po prostu mniej jeść i więcej ćwiczyć, to niechciane kilogramy znikną. U bardzo wielu kobiet tak się jednak nie dzieje.

Przyrost wagi jest rezultatem szeregu czynników: zaburzeń hormonalnych, urazów emocjonalnych, metabolizmu, toksyn i wielu, wielu innych. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie te pro­blemy, gdy chcemy ustalić najlepszy sposób podejścia do odchudzania.

Zadanie może wydawać się przytła­czające, ale istnieje wiele zmian diety i stylu życia – czasem bardzo nie­wielkich i łatwych do wprowadzenia – które pozwolą Ci ruszyć z kopyta. 5 poniższych wskazówek pomoże Ci zmienić nie tylko wagę ciała, ale całe życie. Utrata wagi może być punk­tem wyjścia, ale celem ogólnym jest taka zmiana życia, która uczyni Cię maksymalnie szczęśliwą i zdrową.

Trenuj mądrzej, nie ciężej

Ćwiczenia są ważne, gdy starasz się schudnąć, ale powiem Ci coś, o czym być może nie pomyślałaś: możliwe, że wykonujesz ich więcej niż potrzeba. Jak udowodniono, trening interwa­łowy, czyli krótkie serie ćwiczeń przeplatane okresami odpoczynku, pomaga organizmowi nadal spa­lać tłuszcz jeszcze przez długi czas po jego zakończeniu.

Naukowcy, którzy przejrzeli blisko 150 badań, odkryli, że jeśli wydatek energetyczny był taki sam, to utrata wagi i tkanki tłuszczowej była jednakowa zarówno przy długotrwałych ćwiczeniach aero­bowych, jak i przy treningu interwa­łowym o wysokiej intensywności1.

Czyż to nie wspaniała wiadomość? Oznacza ona, że nie musisz każdego dnia poświęcać godziny lub więcej, by miało to wpływ na utratę wagi – możliwe, że w zupełności wystarczy zaledwie 20-40 min treningu interwa­łowego 3 lub 4 razy w tygodniu.

5 szybkich porad treningowych

trening

Zaplanuj treningi Potraktowanie ich tak, jak każdej innej umó­wionej wizyty może pomóc Ci trzymać się wytyczonego celu.

  • Urozmaicaj. Powta­rzanie tych samych ćwiczeń dzień po dniu może być nudne, co zmniejszy Twoje szanse wytrwania do końca. Zróżni­cowanie treningów pomoże Ci osiągnąć cel. Pamiętaj, by re­gularnie włączać do nich trening siłowy.
  • Stosuj małe dawki. Wykonaj kilka krót­kich sesji w ciągu dnia, jeżeli nie jesteś w stanie wytrzymać 30-minutowego bloku. Nie potrzebujesz na­wet sprzętu – próbuj wchodzić i schodzić po schodach w swoim biurowcu przez 10 mi­nut w połowie dnia.
  • Bądź towarzyska. Znajdź grupę ludzi, których lubisz, i ćwicz­cie razem. Trening z przyjaciółmi zawsze sprawia więcej radości.
  • Rób to, co lubisz. Przede wszystkim, znajdź ćwiczenia, które lubisz wykony­wać. Zmuszanie się do robienia czegoś, czego nie znosisz, zwiększy tylko ilość stresu w Twym życiu, a stres może całkowi­cie zniweczyć wysiłki zmierzające do zrzu­cenia kilogramów.
  • Nie bój się też myśleć niestereotypowo. Ćwiczenia nie muszą odbywać się na siłow­ni czy podczas zajęć grupowych. Liczy się każda aktywność, bylebyś tylko ru­szała się za każdym razem przez co naj­mniej 10 minut.

Wybierz dietę przyśpieszającą spalanie

Metabolizm jest czymś, nad czym nie jesteśmy w stanie w pełni zapa­nować. Sporą rolę odgrywa w nim genetyka, co oznacza, że Twój może być np. z natury wolniejszy. Jednak nie oznacza to, że sytuacja jest bez­nadziejna. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, by zyskać pewność, że Twoja przemiana materii funkcjonu­je z największą możliwą wydajnością.

Zbadaj wszystkie schorzenia, które mogą mieć negatywny wpływ na meta­bolizm. Winowajcą mogą być problemy z tarczycą, choroba autoimmunologicz­na, stan zapalny, zespół nieszczelnego jelita lub inne zaburzenia trawienne, nierównowaga hormonalna albo nad­nerczowa, ogólnoustrojowy przerost drożdżaków lub coś jeszcze innego.

Jeżeli występuje u Ciebie któryś z tych czynników (a ma je wiele osób, nie wiedząc o tym), to utra­ta wagi może wydawać się prawie niemożliwa. Najlepszym sposobem podejścia do tych problemów jest przede wszystkim ich zidentyfiko­wanie. Może być do tego potrzebna pomoc wykwalifikowanego lekarza. Następnie dokładnie przyjrzyj się swej diecie. Unikaj produktów, które z całą pewnością zaburzą funkcjonowanie metabolizmu, ta­kich jak wymienione poniżej.

Żywność przetworzona

Jedną z przyczyn, dla których oty­łość jest tak dużym problemem w świecie zachodnim, jest łatwa dostępność i niska cena produktów wysokoprzetworzonych. Gdy jemy hipersmaczną żywność z dużą ilością cukru, wymagającą przy tym mało wysiłku, nasze organizmy pożądają jej jeszcze więcej – w taki sposób jeste­śmy zaprogramowani biologicznie.

Jednak brak zdrowych skład­ników odżywczych w tych pro­duktach sprawia, że jeśli jemy ich zbyt dużo zamiast prawdziwego, pełnowartościowego pożywienia, często cierpimy na niedobory wi­tamin i składników mineralnych.

Jeśli lista składników produktu jest bardzo długa lub zawiera słowa, które trudno wymówić, to najlepiej odłożyć go i pójść dalej. Znacznie lepszym wyborem będą świeże owo­ce i warzywa, chude białko i zdrowe tłuszcze. Unikaj wszelkich fast-fo­odów – już ta pojedyncza zmiana może przynieść wielką poprawę.

Dodatek cukru

Przez długi czas demonizowano tłuszcz, więc producenci sięgnęli po cukier, by przy jego pomocy zrekompensować brak smaku produktów niskotłuszczo­wych.

Czy wiesz, że wojna przeciwko tłuszczom podsycana była badaniami finansowanymi przez przemysł cukrowni­czy? Nowsze informacje jasno dowiodły, że pewne tłuszcze działają dobroczynnie dla naszego zdrowia – natomiast dodatek cukru ma wpływ dokładnie przeciwny.

Bardzo trudno jest unikać dodawanego cukru, ponieważ pojawia się on wszę­dzie. A żeby sprawę jeszcze bardziej skomplikować, występuje pod wieloma nazwami, a więc nie wystarczy szukać tylko jednego składnika na etykiecie.

 batoniki prote­inowe
Syrop glukozowo-fruktozowy, słód jęczmienny, nektary owocowe, dekstroza, maltodekstryna, frukto­za, koncentrat soku, syrop trzcino­wy – to wszystko dodany cukier. Przestudiuj dokładnie etykiety pro­duktów, które być może uważasz za zdrowe, takich jak batoniki prote­inowe lub zbożowe, jogurty smakowe, a nawet chleb. Odkrycie, ile dodanego cukru zawierają produkty, które zja­dasz codziennie, może być szokujące.

Badania dokumentują wpływ cukru na otyłość2, cukrzycę3, choroby układu krążenia4 i inne schorzenia przewlekłe. Spożycie dodanego cukru w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii znacz­nie przewyższa górną granicę zalecaną przez instytucje zdrowotne, nic więc dziwnego, że tak wiele problemów zdro­wotnych wykazuje tendencję wzrostową.

Jak wynika z raportu „Cukier, otyłość – konsekwencje. Przegląd literatury i szacunki dla Polski” przeprowadzonego przez Departament Analiz i Strategi Na­rodowego Funduszu Zdrowia „w latach 2008-2017 aż o 6,1 kg wzrosła przeciętna ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca Polski, mimo znacznego zmniejszenia spożycia cukru nieprze­tworzonego, nabywanego bezpośrednio przez gospodarstwa domowe (spadło ono w tym czasie o 5,7 kg!). Obserwowany wzrost wynika ze wzrostu konsumpcji cukru będącego składnikiem innych pro­duktów spożywczych o blisko 11,8 kg”.

Znacznie lepszym sposobem zaspoko­jenia zachcianek na słodycze są produkty o naturalnie słodkim smaku, takie jak owoce. Jeżeli musisz dodać słodzik, uży­waj opcji naturalnych, takich jak stewia czy surowy miód – i to z umiarem!

Rafinowane zboża

Z pewnością słyszałaś o alergiach i wrażliwości na gluten, i działo się tak nie bez powodu. Gluten jest jednym z najważniejszych związków występu­jących w rafinowanych zbożach i może powodować poważne problemy me­taboliczne. Może stać za przewlekłym stanem zapalnym, prowadzącym do wielu dotkliwych objawów, włącznie z bólem stawów i przyrostem wagi.

Inne związki, takie jak skrobia i kwas fitynowy, również mogą wywierać wpływ na metabolizm. Skrobia szybko przekształcana jest w cukier, co może katastrofalnie zaburzać poziom gluko­zy we krwi, a kwas fitynowy blokuje wchłanianie składników mineral­nych poprzez wiązanie się z nimi.

Jeżeli nie chcesz przejść na dietę bezzbożową, pomyśl o ograniczeniu się do zbóż skiełkowanych lub fer­mentowanych. Do wypieków spró­buj używać mąki migdałowej lub kokosowej, gdyż obie będą miały prawdopodobnie znacznie zdrowszy wpływ na Twoją przemianę materii.

  mąka

Niezdrowe oleje

Nie daj się nabrać na filozofię „tłuszcz to samo zło”. Twój organizm potrzebuje tłuszczu, by dobrze funkcjonować. Ale nie popełnij też błędu, sądząc, iż wszystkie tłuszcze są sobie równe. Oleje roślinne i z nasion, takie jak olej rzepakowy, często występują w pro­duktach rafinowanych, które po pro­stu spowalniają spalanie tłuszczu.

Gdy gotujesz lub pieczesz, zastąp je olejem kokosowym lub masłem od krów żywionych trawą. Za każdym razem, gdy używasz masła, pamię­taj, by było to prawdziwe masło, a nie margaryna czy inne substytuty.

Bierz suplementy pomagające obniżyć wagę

Ponieważ bardzo trudno jest dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych wyłącznie z pożywienia, często sugeruję suple­mentowanie ich w sposób dostosowany do konkretnego problemu. Dla ogól­nego zdrowia oraz utrzymania hor­monów w równowadze, aby możliwe było chudnięcie, zalecam wszystkim kobietom codzienne przyjmowanie wysokiej jakości multiwitaminy.

Gdy Twoim celem jest utrata tkan­ki tłuszczowej, pomocne mogą być również poniższe suplementy.

  • Witamina D. Pomaga utrzymać równowagę hormonal­ną, by można było zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej. Trudno jest zjadać wystar­czające ilości produktów bogatych w tę witaminę lub zapewnić sobie wystarcza­jąco dużo światła słonecznego, by orga­nizm sam wyprodukował tyle, ile jej po­trzebuje. Dlatego zalecam większości osób codzienną suplementację witaminy D3. Sugerowane dawkowanie: 2000 j.m. dziennie.
  • Olej rybny. To doskonałe źródło kwasów EPA i DHA, czyli kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą pomóc zmniejszyć stany zapalne i zrównoważyć zmiany metaboliczne związane z otyłością. Sugerowane dawkowanie: 1 000-2 000 mg dziennie EPA i DHA.
  • Proszek proteinowy. Białko jest kluczem do przyśpie­szenia metabolizmu i budowy mięśni. Jeżeli nie jesz mięsa lub trudno jest Ci pozyskać wystar­czającą ilość białka z przekąsek, możesz używać proszku pro­teinowego, by zapewnić sobie właściwą jego ilość dla wsparcia utraty tkanki tłuszczowej. Możesz dodawać go do smo­othie, używać do wypieków lub mieszać z wodą, by szybko zyskać przypływ energii. Wiele spro­szkowanych białek dostępnych w supermarketach albo aptekach jest produktami wysoko prze­tworzonymi lub zawierającymi sztuczne słodziki, poszukaj więc uważnie, by wybrać wysokiej jakości proszek, który nie będzie sabotował Twych rezultatów. Inną opcją, jeśli nie jesteś mięsożercą, będzie zestawianie produktów roślinnych w taki sposób, by dostarczyły Ci wszyst­kich niezbędnych aminokwasów (cegiełek budujących białka). Sugerowane dawkowanie: stosuj się do instrukcji na etykiecie.
  • Probiotyki. Zdrowie jelit ma duże znaczenie dla zdolności do obniżenia wagi, a wysokiej jakości probiotyk może wesprzeć trawienie i zrównoważyć florę jelitową. Badania pokazały, że niektóre szczepy probiotyków mogą mieć wpływ na metabolizm energetyczny i mogą być powią­zane zarówno z obniżeniem wagi, jak i wskaźnika masy ciała (BMI)5.
    Sugerowane dawkowanie: stosuj się do instrukcji na etykiecie.

Jedz w sposób skuteczny dla Twojego indywidualnego profilu

Masz do wyboru niezliczoną ilość programów dietetycznych; skąd masz wiedzieć, który jest najlep­szy? Pamiętaj, że każdy człowiek jest jedyny w swoim rodzaju i nie ma takiego planu odżywiania, który byłby skuteczny dla wszystkich.

Poza tym każda „dieta” krótko­terminowa przynosi krótkoter­minowe rezultaty. Chodzi jednak o to, aby znaleźć zdrowy schemat odżywiania, który będzie u Cie­bie skuteczny długofalowo.

Już od kilku lat oferuję wyjątkowy program utraty wagi (z towarzy­szącym mu kursem online), który naprawdę działa. Uwzględniam w nim to, co może prowadzić do wzrostu wagi i otyłości, emo­cjonalne aspekty utraty wagi oraz to, jak świadomie budować zdrowe nawyki, które pomogą utrzymać prawidłową wagę już na stałe.

Sam program odchudzania wy­korzystuje połączenie kropli ho­meopatycznych i dość surowego planu odżywiania przez 6 tygodni. Jednakże w odróżnieniu od licznych programów, które pomagają szybko zrzucić kilogramy, mój program ana­lizuje cały styl życia w celu ustale­nia, gdzie należy dokonać trwałych zmian, by waga pozostała niska. Gorąco namawiam też uczest­niczki mojego programu, by wy­konały profil genetyczny, dzięki któremu będziemy mogły odkryć, jaki rodzaj długofalowego planu ży­wienia jest dla nich odpowiedni.

Każda zdrowa dieta zawiera peł­nowartościowe produkty organiczne i unika żywności przetworzonej. Jednak Twoja genetyka może dyk­tować potrzebę eliminowania kon­kretnych produktów dla zachowania niskiej wagi. Jeżeli będziesz odży­wiać się zgodnie ze swą genetyką, a nie wbrew niej, utrata wagi będzie następowała znacznie płynniej.

  gotująca kobieta

Spróbuj postu przerywanego

Może on być bardzo skuteczny w przyśpieszaniu przemiany materii i spalaniu zbędnych kilogramów. Istotą postu przerywanego jest jedzenie podczas określonego okna czasowego, a następnie po­szczenie przez określoną liczbę go­dzin każdego dnia.

Często oznacza to rezygnowanie ze śniadania lub z kolacji, ponieważ do okresu po­stu zaliczać będziesz też czas snu. Post pomaga również w produk­cji hormonów, zmniejszaniu sta­nów zapalnych, poprawie zdrowia serca oraz usprawnieniu trawienia.

Jak utrzymać niską wagę?

Całkowicie możliwe jest rozpoczę­cie nowego roku od szybkiej straty wagi – i utrzymanie jej na niskim poziomie – jeżeli zdecydujesz się, by zmienić swoje postępowa­nie. Wszystko zależy od Twojego nastawienia i pragnienia prze­kształcenia życia raz na zawsze. Dobra wiadomość jest taka, że gdy zbudujesz już zdrowsze nawyki, będziesz mogła czasem lekko zboczyć z tej drogi, o ile szybko na nią powrócisz.

Jeżeli przez 90% tego czasu dokonujesz zdrowych wyborów, możesz po­zwolić sobie na trochę swobody w pozostałych 10 procentach.

Jak zadbać o zdrowy metabolizm?

  • Jedz odpowiednio dużo białka wysokiej jakości. Idealna dieta włącza białko do każdego posiłku i każdej przekąski. Doskonałym wyborem będą m.in. wołowina ze zwierząt żywionych trawą, jaja z wolnego wybiegu, dziko łowione ryby, organiczne kurczaki i dziczyzna.
  • Jedz zdrowe tłuszcze. Spróbuj awokado, orzechów, oliwy z oliwek i kokosa (w wielu postaciach: mleka, oleju i mąki).
  • Dodaj skiełkowanych nasion. Siemię lniane, nasiona konopi i chia to doskonałe opcje, pełne błonni­ka, który wspiera utratę tkanki tłuszczowej. Dodatkową zaletą skiełko­wanych nasion jest ich bogactwo białka oraz zawartość kwasów ome­ga-3, dzięki czemu przynoszą wielostronne i znaczące korzyści.
  • Zjadaj tęczę. Spożywaj szeroki asortyment wielobarwnych warzyw, pełnych składników odżywczych. Nie można tracić wagi, koncentrując się na kaloriach, a nie zapewniając przy tym organizmowi składników odżywczych, których potrzebuje.
zielona herbata
Pij więcej ziołowych herbatek 1-3 filiżanek dziennie może pomóc ożywić metabolizm. Szczególnie skuteczna jest zielona herbata dzięki wy­sokiej zawartości katechin.
  • Jedz grejpfruty. Nie, nie chodzi o to, byś żywiła się wyłącznie nimi – zbyt ograniczona dieta to zła droga. Jednak badania poka­zują, że jedzenie grejpfrutów może wspierać enzym zwany kinazą białkową aktywowaną przez AMP (AMPK), który pomaga organizmowi zużywać cukier. Grejpfruty zawierają nootkaton, który, jak stwierdzono, zwiększa aktywność AMPK1.
  • Utrzymuj nawodnienie. Picie dużych ilości wody jest jednym z najlepszych sposobów postępowania. Wypłuczesz w ten sposób toksyny, a tak­że podtrzymasz szybki metabolizm.
  • Jadaj w domu. Jeżeli będziesz przez większość dni przygo­towywać posiłki od podstaw w domu, zamiast jadać w lokalach, pozwoli Ci to uniknąć produktów, które rujnują metabolizm.
  • Przygotuj sobie zdrowe przekąski. Zamiast chipsów lub ciastek miej pod ręką pokrojone warzywa lub świeże owoce. W odpowiednim opa­kowaniu dobrze zniosą podróże i pomogą Ci uniknąć przypadkowych zakupów w automacie lub w sklepie.
  • Celebruj posiłki. Powolne jedzenie nie tylko pomoże Ci zorientować się, że jesteś już syta, ale także ułatwi trawienie.

Marcelle Pick (marcellepick.com), pielęgniarka ginekologiczno-położ­nicza, z pasją stara się odmienić sposób, w jaki kobiety korzystają z ochrony zdrowia, poprzez zasto­sowanie podejścia integracyjnego.
W 1983 r. była współzałoży­cielką znanej w świecie Women to Women Clinic, realizując swą wizję nie tylko leczenia chorób, ale także wspierania pacjentek w aktywnym dokonywaniu zdrowszych wyborów dla zapobiegania chorobom. Stosując unikalne podej­ście do osiągania zdrowia, skutecznie leczy tysiące osób

Bibliografia
  • Obes Rev, 2021; 22(suppl 4): e13256
  • BMJ, 2013; 346: e7492
  • PLoS One, 2013; 8(2): e57873
  • JAMA Intern Med, 2014; 174(4): 516–24
  • Nutrients, 2018; 10(11): 1613
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny