Trudno zliczyć funkcje, jakie siarka pełni w naszym ciele. Jest niezbędnym składnikiem kilku aminokwasów (metioniny, cysteiny, tauryny), a także wielu enzymów, hormonów (przede wszystkim insuliny), tiaminy (witaminy B1), biotyny (witaminy B7), keratyny (budującej włosy i paznokcie), koenzymu A (regulującego przemiany metaboliczne), sulfolipidów (wzmacniających stawy), mukopolisacharydów (m.in. heparyny, siarczanu chondroityny) oraz kwasu liponowego.
Dlaczego warto suplementować siarkę?
Siarka zapewnia przestrzenną organizację łańcuchów białek (m.in. poprzez tworzenie łączących je mostków dwusiarczkowych), chroni komórki i tkanki przed stresem oksydacyjnym, a cały organizm – przed działaniem toksyn (które wiąże i pomaga eliminować). Bierze udział w syntezie glutationu i naturalnego kolagenu, normalizuje krzepliwość krwi i poziom cukru, uczestniczy w przemianach energetycznych na poziomie komórkowym, zapewnia też prawidłową elastyczność i przepuszczalność błon komórkowych, spowalnia starzenie, wspiera funkcjonowanie wątroby oraz produkcję kwasów żółciowych, zwiększa też wytwarzanie przeciwciał i łagodzi stany zapalne.
Redukuje stany zapalne
Siarka hamuje aktywność jądrowego czynnika transkrypcyjnego NF kappa B (NF-κB), biorącego udział w sygnalizacji odpowiedzi zapalnej. W rezultacie następuje także zmniejszenie wydzielania cytokin prozapalnych: interleukin (IL-1, IL-6) oraz czynnika martwicy nowotworów alfa (TNF-α). Suplementacja metylosulfonylometanem (MSM), czyli organicznym związkiem siarki, występującym naturalnie w owocach, warzywach i świeżym mleku, znacząco zmniejszyła stan zapalny u myszy z wrzodami żołądka dzięki hamowaniu wydzielania cytokin, a także dzięki podniesieniu poziomu glutationu1. Gdy zdrowym i aktywnym fizycznie mężczyznom podawano 3 g MSM przez 28 dni przed intensywnymi ćwiczeniami, przeprowadzona później analiza krwi wykazała stłumienie odpowiedzi zapalnej i zmniejszenie wydzielania cytokin prozapalnych w porównaniu z grupą placebo2.
Pomaga w chorobach stawów
Dzięki silnym własnościom przeciwzapalnym suplementy siarki często stosowane są jako naturalna alternatywa dla leków w łagodzeniu objawów artretyzmu. Zmniejszają ból i sztywność stawów, a także poprawiają ich zakres ruchu i funkcjonalność. W prospektywnym badaniu klinicznym 49 osób z artretyzmem kolana podawanie 1,125 g MSM 3 razy dziennie przez 12 tygodni przyniosło złagodzenie bólu oraz zmniejszenie sztywności i obrzęku stawów w porównaniu do grupy placebo3. W innym eksperymencie podawanie 3 g suplementu siarkowego 2 razy dziennie przez 26 tygodni przyniosło znaczącą poprawę u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych lub biodrowych we wszystkich aspektach skali WOMAC, czyli w podskalach bólu, sztywności, funkcjonalności fizycznej i ogółu objawów. Nie zaobserwowano przy tym żadnych niepożądanych skutków ubocznych4.
Suplementacja siarki w zapaleniu stawów przynosi szczególnie dobre rezultaty w kombinacji z innymi związkami łagodzącymi objawy tej choroby, a mianowicie z glukozaminą, siarczanem chondroityny, kwasem bosweliowym i kolagenem typu II. Badanie obejmujące 118 pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zapaleniem kości i stawów, którym podawano 500 mg glukozaminy albo 500 mg MSM lub też jedno i drugie 3 razy dziennie przez 12 tygodni, wykazało, że połączenie tych leków przynosiło szybsze i skuteczniejsze zmniejszenie bólu i obrzęku oraz poprawę funkcjonowania stawów5.
Chroni chrząstkę
Badanie prowadzone in vitro oraz in vivo na zwierzętach wykazało, że siarka suplementowana w postaci metylosulfonylometanu moduluje ekspresję genów odpowiedzialnych za różnicowanie mezenchymalnych komórek macierzystych, sprzyjając chondrogenezie, czyli tworzeniu tkanki chrzęstnej, oraz wytwarzaniu preosteoblastów, czyli komórek prekursorowych tkanki kostnej6. MSM obniża także poziom homocysteiny, która hamuje powstawanie poprzecznych wiązań kolagenu w tkance chrzęstnej i łącznej7. Duże znaczenie mają też przeciwzapalne własności siarki, gdyż w procesie destrukcji tkanki chrzęstnej (np. w schorzeniach artretycznych) istotną rolę odgrywają cytokiny prozapalne
Zmniejsza stres oksydacyjny
Przeciwutleniające działanie siarki przebiega dwutorowo, gdyż z jednej strony hamuje ona wytwarzanie wolnych rodników, a z drugiej – podnosi poziom naturalnych przeciwutleniaczy. W badaniach na zwierzętach wykazano, że metylosulfonylometan znacząco obniżał poziom lub aktywność enzymów nasilających stres oksydacyjny i podtrzymujących stan zapalny (mieloperoksydazy, dialdehydu malonowego, interleukiny IL-1β), zwiększając jednocześnie produkcję glutationu i katalazy, czyli związków o silnym działaniu przeciwutleniającym8.
Suplementacja siarką może zmniejszać stres oksydacyjny wywołany intensywnymi ćwiczeniami. W jednym z badań u nietrenujących ochotników podawanie MSM przez 10 dni w dziennej dawce 50 mg/kg wagi ciała obniżyło wskaźniki stresu oksydacyjnego po dużym wysiłku fizycznym (przebiegnięciu 14 km) w porównaniu do grupy placebo9. W innym badaniu prowadzonym w takich samych warunkach stwierdzono, że w grupie przyjmującej siarkę nastąpił o wiele niższy wzrost poziomu kinazy kreatynowej (markera uszkodzeń mięśni) i bilirubiny (pośredniego wskaźnika stresu oksydacyjnego), za to większy wzrost całkowitej pojemności antyoksydacyjnej (TAC) niż w grupie placebo10.
Przeciwdziała bolesności mięśni po treningach
Długie i intensywne ćwiczenia fizyczne mogą prowadzić do mikrourazów mięśni i tkanki łącznej, a w rezultacie – do lokalnych stanów zapalnych, objawiających się bólem. W wielu badaniach udowodniono skuteczność przyjmowania siarki w postaci MSM w przeciwdziałaniu takim objawom i łagodzeniu ich, zarówno dzięki działaniu przeciwzapalnemu, jak i korzystnemu wpływowi siarki na tkankę łączną. Suplementacja 3 g metylosulfonylometanu dziennie przez 21 dni przed planowanym znacznym wysiłkiem fizycznym oraz przez 2 dni po wysiłku przyniosła złagodzenie bólu mięśni i stawów w porównaniu z grupą placebo13.
Łagodzi objawy alergii
W jednym z badań przyjmowanie przez 30 dni siarki w dawce 2,6 g dziennie spowodowało już po 7 dniach znaczące złagodzenie objawów kataru siennego, takich jak swędzenie, kichanie, niedrożność nosa i spłycenie oddechu. Uczestnicy odczuli także wzrost poziomu energii11. Przeciwalergiczne działanie siarki wynika najprawdopodobniej z jej właściwości przeciwzapalnych i hamujących wydzielanie cytokin i prostaglandyn. W innym badaniu potwierdzono, że codzienna dawka 3 g MSM zmniejszała objawy kataru siennego o ponad 50% i była skuteczniejsza niż wyższe dawki tego suplementu12.
Poprawia stan włosów i paznokci
Głównym budulcem tych struktur jest keratyna – białko tworzące włókna, połączone między sobą poprzecznymi wiązaniami dwusiarczkowymi, nadającymi im wytrzymałość i sztywność. Niedobór siarki w organizmie może uniemożliwić tworzenie wystarczającej ilości takich wiązań, w wyniku czego włosy i paznokcie stają się osłabione i matowe, końcówki włosów rozdwajają się, a paznokcie łatwiej się łamią. Suplementacja MSM zwiększa podaż siarki i wzmacnia wiązania między cząsteczkami keratyny. W jednym z eksperymentów 63 zdrowe kobiety w wieku 35-59 lat podzielono na 2 grupy: jedna przyjmowała codziennie 3 g MSM, a druga – 1 g. Badanie trwało 18 tygodni, a co miesiąc oceniano wpływ suplementacji na włosy i paznokcie uczestniczek. W obu grupach nastąpiła znacząca poprawa stanu włosów i paznokci, nabrały one połysku i wyglądały zdrowiej. U pań przyjmujących wyższą dawkę korzyści pojawiły się szybciej i były wyraźniejsze niż w grupie przyjmującej 1 g14.
Odmładza skórę
Siarka bywa nazywana minerałem piękna i od dawna wiązana jest ze zdrową skórą, gdyż odgrywa zasadniczą rolę w procesach syntezy kolagenu, kwasu hialuronowego i keratohialiny, a więc związków obficie występujących w macierzy pozakomórkowej (ECM) tkanki łącznej – substancji wypełniającej przestrzeń między komórkami i decydującej o zachowaniu jej prawidłowej struktury. Degradacja macierzy powoduje osłabienie tkanki łącznej i czyni ją bardziej podatną na szkodliwe czynniki, co prowadzi do zwiotczenia skóry i powstawania zmarszczek.
Suplementacja siarką zwiększa ilość wiązań dwusiarczkowych między włóknami kolagenu i elastyny, wzmacniając strukturę tkanki. Ważną rolę odgrywa tu też przeciwutleniające i przeciwzapalne działanie MSM, gdyż zarówno stres oksydacyjny, jak i działanie cytokin prozapalnych przyczynia się do degradacji ECM. Badania wykazały także, że siarka wpływa na skórę na poziomie genetycznym, regulując ekspresję kilku genów odpowiedzialnych za stan zapalny, skuteczną barierę skórną i nawilżenie skóry, a także genów związanych z procesem starzenia. U kobiet przyjmujących 3 g MSM dziennie przez 4 miesiące zaobserwowano zmniejszenie zmarszczek, wygładzenie skóry oraz poprawę jej elastyczności i jędrności15.
Ułatwia detoksykację
Siarka jest niezbędna dla ścieżek detoksykacyjnych w wątrobie – można powiedzieć, że jest głównym narzędziem usuwającym toksyny z organizmu. Bierze ona również bezpośredni udział w detoksykacji metali ciężkich, m.in. rtęci, baru, arsenu, ołowiu i aluminium, tworząc z nimi trudno rozpuszczalne związki, które następnie są wydalane z organizmu. Jedną z najważniejszych jej cech jest zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych, co umożliwia łatwiejsze usuwanie z nich toksyn i produktów przemiany materii16.
Może walczyć z rakiem
Choć liczba badań nad skutecznością siarki w zwalczaniu komórek rakowych jest jeszcze niewielka, to ich rezultaty są obiecujące. Badania in vitro i na zwierzętach pokazały, że MSM hamuje wzrost komórek m.in. raka żołądka, przełyku, wątroby i jelita grubego17. Jego działanie polega na zatrzymywaniu cyklu komórkowego i wywoływaniu apoptozy (programowanej śmierci) komórek rakowych. Może on także powodować zmiany ekspresji genów w tych komórkach. Poza tym może hamować angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych, odżywiających guzy nowotworowe, a także zapobiegać migracji i inwazji komórek rakowych, hamując w ten sposób powstawanie przerzutów18.
W jakich produktach znajdziemy siarkę?
Głównym źródłem siarki w naszej diecie są aminokwasy siarkowe, czyli metionina i cysteina. Ta pierwsza należy do aminokwasów niezbędnych (egzogennych), których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować i musi pobierać je z pożywienia. Cysteinę możemy natomiast syntetyzować sami, o ile zapewnimy organizmowi stałą podaż siarki w wystarczającej ilości.
Aminokwasy siarkowe występują przede wszystkim w białkach zwierzęcych, a więc w mięsie, podrobach, rybach, jajach, mleku i przetworach mlecznych. Związki siarki znajdziemy także w roślinach strączkowych, orzechach, warzywach kapustnych (takich jak kapusta, kalafior, brokuły, brukselka), w chrzanie, rzodkwi, rzepie, cebuli i czosnku, morelach, awokado, truskawkach. Na wielu terenach zawartość siarki w glebie spada jednak na skutek intensywnej produkcji rolnej, co może powodować niedobory tego pierwiastka mimo pozornie zrównoważonej diety, tym bardziej że ilość siarki w produktach obniża się jeszcze bardziej podczas ich przetwarzania. Niedobór siarki zagraża także osobom stosującym dietę wegetariańską, a zwłaszcza wegańską.
- Eur J Pharmacol, 2017 Sep 15;811:240-8
- Journal of Sports Medicine, Vol 2016, Article ID 7498359
- BMC Complement. Altern. Med. 2011, 11, 50
- Int Journal of Orthopaedics 2014 June 23 1(1): 19-24
- Clin. Drug Investig. 2004, 24, 353-63
- Stem Cell Research & Therapy (2021) 12:326
- Osteoarthr Cartil. 2006;14(3):286-94
- Toxicol Appl Pharmacol. 2011;253(3):197-202
- The Journal of pharmacy and pharmacology. 2011;63(10):1290-4
- J Sport Med Phys Fit. 2012;52:170-4
- J. Altern. Complement. Med. 2002, 8, 167-73
- JMIR Research Protocols. 2018;7(11):e11139
- J Int Soc Sports Nutr 12 (Suppl 1), P8 (2015)
- Natural Medicine Journal, November 2019, 11(11)
- Nat. Med. J. 2015, 7
- Drug Delivery, Volume 16, 2009 - Issue 5 , Pages 243-8
- J Gastrointest Cancer, 2012 Sep;43(3):420-5; Int J Mol Sci . 2016 Jul 15;17(7):1123
- Anticancer Research, April 2017, 37 (4) 1637-46