Co to jest bruksizm?
Bruksizm, czyli nadmierne zgrzytanie zębami i mimowolne ich zaciskanie, jest czynnikiem ryzyka rozwoju dysfunkcji narządu żucia. Stan ten został po raz pierwszy opisany w literaturze medycznej w 1907 r. przez Marię Pietkiewicz2. Dzieli się go na 2 rodzaje: bruksizm podczas snu (SB) i na jawie (AB). Szacuje się, że dotyczy ono ok. 10% dorosłych i – jak wykazały analizowane badania – 13-49% dzieci1.
Towarzyszą mu objawy okołodobowe (takie jak napięcie twarzy, ból głowy i szyi oraz bezsenność)3. Amerykańska Akademia Medycyny Snu (AASM) określiła SB jako zaburzenie ruchowe związane ze snem4. Jednak może on też współwystępować wraz z zaburzeniami snu, być kojarzony z nieprawidłowymi ruchami ciała, trudnościami w oddychaniu, wzmożoną aktywnością mięśni i zaburzeniami rytmu serca. Ostatnie doniesienia naukowe sugerują, że może on być też przyczyną pierwotnych bólów głowy5, które uważa się za regulowane głównie przez ośrodkowy układ nerwowy6.
Jakie są konsekwencje nieleczonego bruksizmu?
Choć bruksizm wydaje się nic nieznaczącą dolegliwością, należy do grupy zaburzeń układu ruchowego narządu żucia i może mieć poważne skutki. Choćby dlatego, że mimowolne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi odbywa się z użyciem dużej siły, co w pierwszym rzędzie skutkuje ścieraniem powierzchni żujących, pękaniem szkliwa, a nawet poluzowaniem, wypadnięciem bądź złamaniem zęba! To jednak nie wszystko.
Konsekwencją bruksizmu mogą być:
- bóle w obrębie żuchwy i szczęki,
- blokada szczęki,
- uszkodzenie nerwów,
- zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (TMD)
- uszkodzenie stawu łączącego szczękę z czaszką.
Nieprawidłowości w pracy TMD mogą powodować m.in. zawroty głowy, problemy ze słuchem, szumy uszne, zmęczenie mięśni twarzy, bóle głowy, karku i uszu. W ciężkich przypadkach może nawet spowodować zmianę w wyglądzie twarzy i utratę słuchu7.
W The Journal of the American Dental Association został opublikowany artykuł, który alarmuje, że większość osób dotkniętych tą przypadłością doprowadza do takiego stanu swoje uzębienie, że konieczne jest poddanie ich kompletnej renowacji przed osiągnięciem 40. lub 50. r.ż.8. Polega ono właśnie na okluzyjnym podniesieniu zgryzu. Okluzja to sposób kontaktowania się zębów przeciwstawnych znajdujących się w szczęce i żuchwie. Zdarza się jednak, że w wyniku niektórych nieprawidłowości (m.in. niektóre zęby wcześniej stykają się ze sobą przy zagryzaniu niż pozostałe, nadmierne zaciskanie mięśni szczęk czy też uszkodzenia kości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych) dochodzi do zaburzenia stykania się zębów i rozwoju choroby okluzyjnej oraz powiązanego z nią zgrzytania zębami.
Jak rozpoznać bruksizm i jakie są jego przyczyny?
Przyczyną choroby okluzyjnej są przede wszystkim stres, a także wady zgryzu spowodowane źle wykonanymi wypełnieniami, nieprawidłowo wyrzniętymi zębami mądrości czy obgryzaniem paznokci. Do innych zalicza się wadliwe uzupełnienia protetyczne oraz braki w uzębieniu.
Aby dobrze zdiagnozować problemy w okluzji, dentysta musi pobrać wyciski i na ich podstawie wykonać modele gipsowe. Za pomocą kęsków zwarciowych zbada także sposób stykania się zębów dolnych z górnymi oraz ustali pozycję szczęki w stosunku do stawów skroniowo-żuchwowych.
Następnie modele są montowane w artykulatorze, czyli urządzeniu naśladującym ruchy żucia. Dodatkowo stomatolog może korzystać z nowoczesnych urządzeń badających np. siłę nacisku na poszczególne zęby lub precyzyjnie wyznaczających ruchy żuchwy. Czasem wymagane są także zdjęcia radiologiczne lub badanie tomograficzne promieniem stożkowym (CBCT) w celu oceny struktur kostnych.
Inna możliwa przyczyna jest upatrywana w zaburzeniu z grupy pionowych wad zgryzu (tzw. zgryz głęboki)9, który polega na zbyt dużym nachodzeniu siekaczy szczęki na zęby żuchwy. Wśród jego przyczyn wylicza się nieprawidłowe układanie niemowlęcia do snu, ustny tor oddychania oraz złe nawyki, takie jak ssanie palca, warg czy policzków, długotrwałe ssanie smoczka itp.
Irańscy naukowcy z kolei wykazali, że infekcje pasożytnicze mogą być jedną z pierwotnych przyczyn inicjacji zgrzytania zębami wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Co więcej, bruksizm może także sygnalizować braki pewnych składników odżywczych lub być skutkiem ubocznym niektórych leków, np. zawierających selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)10.
Jak wygląda leczenie bruksizmu?
Leczenie często obejmuje kilka dziedzin stomatologii, by finalnie podnieść wysokość zwarciową za pomocą odbudowy zębów materiałami kompozytowymi lub pracami protetycznymi. Nikt tak naprawdę nie wie, co poza chorobą okluzyjną powoduje nocne zgrzytanie zębami, jednak często wiąże się je ze stanami lękowymi, stresem i napięciem, wypartym gniewem lub frustracją, ale także łączone jest z typem osobowości – agresywnym, uwielbiającym współzawodnictwo, nadaktywnym.
Naturalne sposoby na pozbycie się zgrzytania zębami

Sprawdź leki, które przyjmujesz
Wiadomo, że niektóre farmaceutyki na receptę, takie jak amfetamina, leki przeciwdrgawkowe i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, powodują zgrzytanie zębami. Z tego powodu warto rozważ alternatywne ich zamienniki11.
Odstaw używki
Zwłaszcza wieczorem unikaj alkoholu i kofeiny12. Mogą one stymulować zgrzytanie zębami. Porzuć też zdecydowanie gumę do żucia. Jej stosowanie wzmacnia siłę mięśni żwaczy, które w sporej części odpowiedzialne są za mimowolne zaciskanie zębów. Staraj się ograniczyć też przekąski takie jak orzeszki, popcorn.

Spróbuj ziołowej herbaty
Przed snem przyda Ci się uspokajający napój. Spróbuj codziennie przed nocnym wypoczynkiem parzyć sobie napar ziołowy. 2 łyżeczki melisy lub rumianku zagotuj w wodzie. Przefiltruj i odstaw przykryte na bok na 5 min. Następnie dodaj łyżeczkę soku z cytryny i miodu. Wszystko dobrze wymieszaj. Pij najpóźniej na godzinę przed snem.

Zwróć uwagę na swoją dietę
Niektórzy badacze wierzą, że nocne zgrzytanie jest spowodowane niedoborami magnezu w organizmie lub brakiem równowagi między jego poziomem a stężeniem wapnia, które skutkują rozległym napięciem w mięśniach twarzy i karku. Francuski lekarz, dr C. Plocieniak, którego kliniczne doświadczenia zostały opublikowane w 1990 r., uważał, że wzbogacenie diety przez dłuższy czas w magnez niemal zawsze jest skuteczne w walce ze zgrzytaniem14. Spore ilości tego pierwiastka dostarczą Ci awokado, banany, migdały, figi, szpinak, czarna fasola i nasiona dyni oraz gorzka czekolada.
Z kolei Dr Moti Nissani, ze stanowego uniwersytetu Wayne’a w Detroit, w stanie Michigan, zaleca, aby dziennie przyjmować ok. 100 mg magnezu, 150 mg wapnia oraz 50 mg kwasu pantotenowego, połączonego z witaminami: A (1 000 j.m.), C (300 mg), E (60 mg), jod (0,1 mg lub 100 mcg) i kontynuować zażywanie witamin, nawet gdy kłopoty ze zgrzytaniem ustaną. Dla optymalnych rezultatów zaleca się przyjmowanie wyższych dawek magnezu (200-600 mg), witaminy C (1-3 g) i E (200-400 j.m). Jeśli po 2 miesiącach nie widać efektów, trzeba podjąć inną metodę7.
Pokochaj błonnik
Japońscy uczeni postanowili zidentyfikować składniki odżywcze związane z bruksizmem podczas snu. W tym celu w 2021 r. zrekrutowali 143 studentów i przydzielili ich do grup bruksizmu podczas snu (58) i bez snu (85). Uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący częstotliwości spożywania posiłków na podstawie grup żywności. Eksperyment wykazał, że u osób jedzących sporo błonnika pokarmowego dochodziło do złagodzenia zgrzytania zębami13.
Terapia kwiatowa na rozluźnienie policzków
Uczeni z Brazylii stworzyli formułę zwiotczającą policzki, łącząc 8 esencji kwiatowych i przetestowali ją w podwójnie ślepej próbie klinicznej przeprowadzonej na pacjentach z bruksizmem.
Okazało się, że alkoholowy roztwór środka zwiotczającego policzek, zawierający wyciągi kwiatowe Daughter of Gaia z mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale), wyżlina większego (Antirrhinum majus), fuksji mieszańcowej (Fuchsia × hybrida), uczepu rózgowatego (Bidens bipinnata), dzwonka karpackiego (Campanula carpatica), marceli (Achyrocline), lotosu błękitnego (Nymphaea caerulea) i Tetraoensis riparia istotnie złagodził skroniowe bóle głowy u osób z bruksizmem w porównaniu z grupą placebo.
Ponadto pacjenci po 21 dniach stosowania środka zwiotczającego policzek poprawili jakość snu i doświadczyli złagodzenia sztywności mięśni żuchwy czy porannych trudności z otwieraniem ust. Zaobserwowano również mniejszy przerost żwaczy i zmniejszoną wrażliwość z powodu abfrakcji fasetek szkliwa. Naukowcy zastrzegają się, że chociaż wyniki są obiecujące, potrzebne są długoterminowe badania w celu wyjaśnienia mechanizmu farmakologicznego każdej esencji kwiatowej w formule zwiotczającej policzki15.

Stosuje ciepłe kompresy
Ciepło jest powszechnie stosowane w fizjoterapii po wysiłku fizycznym wywołanym przez opóźnioną bolesność mięśni (DOMS). W tym celu stosuje się długotrwałe suche okłady rozgrzewające, które powoli i bezpiecznie ogrzewają tkanki, jednocześnie zmniejszając ból związany z DOMS. Okazuje się jednak, że wilgotne ciepło penetruje głębokie tkanki szybciej. Badacze z Loma Linda w Californii porównywali wpływ suchego i wilgotnego ciepła na 100 młodych osób po ćwiczeniach indukujących DOMS. Największą redukcję bólu wykazano po natychmiastowym zastosowaniu wilgotnego kompresu. Uczeni zwracają uwagę, że to rozwiązanie jest korzystniejsze, bo czas aplikacji jest krótszy (2 godz. a nie 8 jak w przypadku mokrego)16. Zdaniem Mazen Natour, protetyka z Manhattanu: „ciepło zwiększa miejscowe ukrwienie, poprawia krążenie i pomaga rozluźnić mięśnie, dzięki temu może złagodzić napięcie, zmniejszając potencjalnie destrukcyjne zgrzytanie”.
Namocz ściereczkę w gorącej wodzie, wykręć ją i na chwilę przyłóż do szczęki. Możesz też zagrzać w piekarniku poduszeczkę wypełnioną gorczycą i ogrzewać nią twarz. Delikatne ciepło pomoże rozluźnić mięśnie twarzy i zmniejszy ryzyko zgrzytania zębami we śnie. Możesz też w tym celu użyć poduszki elektrycznej. Połóż się tak, by najpierw rozgrzała jedną stronę twarzy (pozostań w tej pozycji przez 15 min), a następnie przyłóż do niej drugi policzek. Wyłącz poduszkę po kolejnym kwadransie.
Melatonina i waleriana pomoże się zrelaksować
Głęboki i relaksujący sen ma kluczowe znaczenie dla przezwyciężenia zgrzytania zębami. Wypróbuj jeden z 2 dostępnych bez recepty środków – melatoninę lub korzeń waleriany (Valeriana officinalis radix). Oba mają działanie uspokajające i przeciwlękowe, dlatego często przepisuje się je osobom cierpiącym na bezsenność. Badania wykazały, że waleriana skraca czas zasypiania i poprawia jakość snu, a w przeciwieństwie do tabletek nasennych na receptę, ma mniej skutków ubocznych. W badaniu przeprowadzonym przez Foellinge Health Center w Szwecji 89% uczestników zgłosiło znaczną poprawę snu po zażyciu ekstraktu z korzenia waleriany. Natomiast 44% zgłosiło absolutnie idealny sen i brak jakichkolwiek skutków ubocznych17.
Z kolei testy przeprowadzone przez zespół uczonych z University of Pennsylvania’s School of Nursing wykazało, że 800 mg korzenia kozłka podawanego przez 8 tygodni może pomóc złagodzić objawy zespołu niespokojnych nóg (RLS), uważane za zaburzenie ruchowe związane ze snem. Zdaniem akademików fakt, że tak dobrze oddziałuje na RLS, jest przesłanką do stosowania jej w łagodzeniu bruksizmu, który też należy do tej grupy zaburzeń18.
Jakie ćwiczenia na bruksizm można wykonać w domu?
Zredukuj stres
Bruksizm od dawna był uważany za jeden z fizycznych przejawów stresu i niepokoju. Na przykład osoby zgrzytające zębami zgłaszają więcej objawów lęku i depresji niż ludzie, którzy tego nie robią19. Mają też tendencję do zgłaszania większego stresu życiowego i częściej cierpią na depresję i zaburzenia lękowe20. Gdy jesteśmy zestresowani, napinają się mięśnie szyi, obręczy barkowej, górnej partii pleców oraz... szczęki. Dlatego redukcja napięcia nerwowego powinna łączyć się z terapią manualną, której celem jest usunięcie napięcia mięśniowego. Zdaniem wielu dentystów, techniki relaksacyjne mogą być istotnym przyczynkiem zmniejszenia bruksizmu.
W badaniach z udziałem małych dzieci zastosowano psychologiczne metody kontroli stresu wraz z relaksacją mięśni, które znacznie obniżyły symptomy zgrzytania nocnego po 6 miesiącach. W innym doświadczeniu osoby cierpiące na zgrzytanie wzięły udział w treningu na temat świadomej relaksacji mięśniowej i uzyskały lepsze rezultaty niż te, które stosowały tylko kontrolę21.
Popularne sposoby redukowania go obejmują:
- Twórcze zajęcia i hobby – zapewniają one ujście napięcia i znaczące zmniejszenie stresorów, a także pomagają zachować pozytywne nastawienie.
- Aktywność fizyczna ułatwia uwalnianie substancji chemicznych (np. serotoniny), które relaksują ciało i pomagają zmniejszyć napięcie oraz zachować dobrą formę i zdrowie. Odpowiednia porcja ćwiczeń zapewnia również nocny wypoczynek – ułatwia zasypianie i pogłębia sen.
- Joga i medytacja pomagają przystosować się do potencjalnie stresujących sytuacji. Obie czynności spowalniają tętno, poprawiają koncentrację i zmniejszają napięcie9.
Naucz się robić ćwiczenia rozciągające
Jednym z głównych objawów bruksizmu sennego jest ból mięśni szczęki. Ponieważ nieświadomie zaciskasz zęby i zgrzytasz, często wywierasz ogromną siłę. Nacisk ten powoduje uszkodzenie wszystkich mięśni połączonych ze szczęką, w tym twarzy, szyi i górnej części pleców.
Aby zmniejszyć ten dyskomfort, wykonaj 3 ćwiczenia rozciągające:
- Umieść palec wskazujący w jamie ustnej na ostatnim tylnym zębie, odwiń go do tyłu, a następnie do góry. Możesz odczuwać bolesność w tym obszarze mięśnia. Dociśnij palec do tego mięśnia, aby delikatnie złagodzić napięcie. Powtórz z przeciwną stroną.
- Przesuń palce do przodu ucha, w pobliżu jego płatka. Delikatnie masuj to miejsce, aż przestanie boleć. Przesuń się ok. 1,25 cm w dół, podążając za mięśniem szczęki i linią uszu, i powtórz. Na koniec przesuń się w dół do miejsca, w którym szczęka i szyja spotykają się poniżej ucha. Powtórz. Te 3 punkty są odpowiedzialne za wiele bólów ucha związanych ze zgrzytaniem zębami.
- Zamknij usta, ale jednocześnie staraj się mieć rozwarte zęby i trzymaj język oparty o tył dolnych zębów. Jest to standardowa pozycja spoczynkowa ust, ale nie przychodzi naturalnie osobom zgrzytającym zębami. Kiedy robisz to codziennie, za każdym razem, gdy o tym pomyślisz, staje się to nawykiem, który trwa aż do snu.
Wykonuj te ćwiczenia tak często, jak to możliwe w ciągu dnia, tak by weszły Ci w krew.
Olejki eteryczne na bruksizm
Yang-ylang i jaśmin to zapachy uważane za najbardziej wskazane w aromaterapii bruksizmu. Pierwszy ułatwia zasypianie, łagodzi napięcie mięśni, jest też silnym środkiem przeciwdepresyjnym. Natomiast jaśmin to słodki zapach, który jest powiązany ze zmniejszonym poziomem lęku. Olejek jaśminowy pomoże poprawić jakość snu. Te olejki eteryczne warto mieć pod ręką.

Kąpiele solne usuwają toksyny w organizmu
Epsom Według Agencji Ochrony Środowiska przeciętny obywatel amerykański ma w swoim organizmie pozostałości ponad 400 toksycznych związków. Sól Epsom zawiera pierwiastki detoksykujące, które wypłukują trucizny i metale ciężkie z organizmu. W czasie kąpieli ten związek magnezu i siarczanu jest wchłaniany przez skórę. Może to wesprzeć walkę z bruksizmem. Tym bardziej że ta absorpcja korzystnie wpływa na poziom serotoniny w mózgu, pomagając się zrelaksować i złagodzić stres. Kąpiele solne Epsom uspokajają mięśnie i zmniejszają napięcie. Skutecznie łagodzą skurcze i bóle mięśniowe, co ułatwia nocny odpoczynek.
Zacznij obserwować swoje ciało
Zacznij się obserwować. Zwróć uwagę na to, kiedy zaciskasz zęby, zgrzytasz nimi lub obgryzasz przedmioty. Gdy już sobie z tego zdasz sprawę, postaraj się zatrzymać i odwrócić bieg rzeczy. Powoli rozluźnij mięśnie i zadbaj, by choć usta są zamknięte, zęby się ze sobą nie stykały. W prawidłowym układzie ich powierzchnie żujące powinny się stykać jedynie podczas żucia lub połykania. Dlatego, ilekroć poczujesz zaciskanie szczęk, opuść żuchwę, spróbuj nią chwilę poruszać, tak by rozluźnić napięte mięśnie, a następnie spróbuj utrzymać tę pozycję.
Oto 2 przydatne sposoby: napełnij policzki powietrzem, a potem gwałtownie go wypuść (z „pyknięciem”). Nabierz powietrza, ułóż usta w literkę „o” i powoli je wypuszczaj.
A może hipnoza? Kilka studiów przypadków oraz jedno małe badanie sugerują, że hipnoterapia może być skuteczna w przypadku mimowolnego zgrzytania zębami22. W jednym przypadku bruksizm całkowicie zniknął po 7 sesjach hipnoterapii badających trudne dzieciństwo pacjenta oraz jego „milczącą i początkowo zaprzeczoną wrogość”. Jak dowiodła kontrola rok później, nie było nawrotu choroby23.

Nakładka na zęby w walce z bruksizmem
Wreszcie dochodzimy do nurtującej Cię kwestii. Stomatolog może zaproponować szynę na zęby, którą należy zakładać tylko na noc, lub szynę, którą będziesz musiał nosić cały czas. Ta akrylowa nakładka na zęby na noc ma zadanie znacząco zmniejszyć ścieranie szkliwa i zapobiec uszkodzeniu zębów. Najczęściej szyny robione są na zamówienie i noszone na górnej linii zębów. Niektóre wkładki są tak zaprojektowane, by rozluźniać szczękę, inne – zapobiegają stykaniu się ostatnich, górnych i dolnych zębów, co redukuje zgrzytanie.
Zgodnie z założeniem mają one pomóc wyrobić w mięśniach nowe, prawidłowe nawyki. Sporo dowodów świadczy jednak o niezbyt wielkiej skuteczności tych środków – w praktyce jedynie chronią zęby25. Jeśli chcesz osiągnąć zadowalające efekty, musisz pomyśleć o noszeniu szyny 24 godz. na dobę przez dłuższy czas. Jedynie wtedy – w połączeniu z korektą zgryzu oraz ustabilizowaniem właściwych nawyków – będziesz miał szansę skutecznie przeciwdziałać bruksizmowi. Jak podają naukowcy z Austrii, wpływ szyn okluzyjnych na zmniejszenie zdarzeń elektromiograficznych (EMG) bruksizmu jest przejściowy26.
Biofeedback na bruksizm
Ta terapia używa elektronicznego monitoringu automatycznych funkcji organizmu, aby wyrobić u chorego zdolność kontrolowania. Przyniosła ona dobre rezultaty w grupie osób borykających się z nocnym zgrzytaniem. Zazwyczaj używany do tego jest elektromiograf (EMG), który odczytuje aktywność mięśni i włącza alarm, gdy określona partia mięśni ulega napięciu. To niewielkie, łatwe w obsłudze urządzenie jest dostępne do samodzielnego użytku i może zmniejszyć nocne zgrzytanie w ciągu 6 miesięcy po zastosowaniu terapii27. Inną opcją są aparaty, które za pomocą delikatnego wyładowania elektrycznego zapobiegają zgrzytaniu. Jak wykazały wstępne próby, ich skuteczność sięga 50%28. Połączenie bioreakcji z wkładkami ustnymi może dać nawet lepsze rezultaty. Ponoć metoda łącząca obie terapie była skuteczna aż u 90% pacjentów29.
Czy jad kiełbasiany pomaga na zgrzytanie zębami?
U pacjentów, którzy nie zareagowali na leczenie zachowawcze, stosuje się zastrzyk z toksyny botulinowej. Tureccy naukowcy postanowili sprawdzić jej skuteczność w leczeniu zgrzytania zębami. Retrospektywne badanie objęło 25 kobiet w wieku 23-55 lat. Każdej z nich jednorazowo wstrzyknięto botoks w prawe i lewe żwacze. Wyniki dotyczące bólu w obecnym badaniu wykazały znaczącą różnicę przed i po iniekcji.
W pewnym koreańskim badaniu doniesiono, że wstrzyknięcie jadu kiełbasianego zmniejszyło liczbę przypadków zgrzytania zębami podczas snu30. Z kolei inne badanie wykazało, że dzięki zastrzykom toksyny botulinowej można zwiększyć maksymalne otwarcie jamy ustnej31. Choć terapia wydaje się najskuteczniejsza w leczeniu nocnego bruksizmu, to jednak jej wadą są wysokie koszty oraz konieczność powtarzania zastrzyków co kilka miesięcy.
- Int J Environ Res Public Health. 2021 Sep; 18(18): 9544
- Sleep Sci. 2019;12: 185-9
- Arch. Oral Biol. 2015;60: 1618-24
- Chest. 2014;146: 1387-94
- Pediatr. Med. Rodz. 2019;15: 374-377
- Rev. Chil. Pediatr. 2015;86: 373-379
- J Oral Sci, 2001; 43: 73-83
- J Am Dent Assoc, 1999; 130: 1229- 30
- The Duke Encyclopedia of New Medicine. New York: Rodale Books, 2006
- Ned Tijdschr Tandheelkd, 2007; 114: 388-90
- Ned Tijdschr Tandheelkd, 2019; 126: 247-53
- J Am Dent Assoc, 2016; 147; 859-66.e4
- J. Clin. Med. 2023, 12(7), 2623; https://doi.org/10.3390/ jcm12072623
- Rev Stomatol Chir Maxillofac, 1990; 91 Suppl 1: 127
- ClinicalTrials.gov Identifier: NCT03112954
- J Clin Med Res. 2013 Dec; 5(6): 416-42
- Pharmacol Biochem Behav. 1989 Apr;32(4): 1065-6
- Altern Ther Health Med. 2009 Mar-Apr;15(2): 22-8
- Journal of International Medical Research. 2009;37: 547-50
- Chest. 2001;119: 53-6
- J Oral Rehabil, 2001; 28: 354-60; 1999; 26: 280-7
- Am J Clin Hypn, 1991; 33: 248-53
- Int J Clin Exp Hypn, 2013;61: 205-18
- Minerva Med, 2003; 94 [4 Suppl 1]: 9-15; Fortschr Kieferorthop, 1995; 56: 245-53
- Cochrane Database Syst Rev, 2007; 4: CD005514; Br Dent J, 1999; 186: 217-22
- Curr Treat Options Neurol. 2016; 18: 10
- Appl Psychophysiol Biofeedback, 2004; 29: 141-7
- Acta Odontol Scand, 2012 Nov 13
- J Am Dent Assoc, 2001; 132: 1275-7
- American Journal of Physical Medicine and Rehabilitation. 2010;89(1):16-23
- British Journal of Oral and Maxillofacial Surgery. 2013;51(3):199-200
- Co to jest bruksizm?
- Jakie są konsekwencje nieleczonego bruksizmu?
- Jak rozpoznać bruksizm i jakie są jego przyczyny?
- Jak wygląda leczenie bruksizmu?
- Naturalne sposoby na pozbycie się zgrzytania zębami
- Jakie ćwiczenia na bruksizm można wykonać w domu?
- Zacznij obserwować swoje ciało
- Czy jad kiełbasiany pomaga na zgrzytanie zębami?