Maseczki do twarzy to jedna z najstarszych i najpiękniejszych metod oczyszczania skóry w ajurwedzie.
Własnej roboty owocowe preparaty dostarczą skórze niezbędnych składników odżywczych, pomogą zredukować zmarszczki, trądzik i cienie pod oczami, a przy tym ujędrnią i wygładzą cerę oraz wyrównają jej koloryt1.
Owocowo-warzywna pielęgnacja ciała
Chłodzące mleczko do ciała
Normalizuje pracę gruczołów łojowych, nawilża, tonizuję cerę, a także działa kojąco na podrażnienia skóry.
Wyciśnij sok z ogórka. Wlej do pojemnika z pokrywką i dodaj po ¼ szklanki mleka kokosowego oraz soku z aloesu. Dobrze wymieszaj i wstaw do lodówki.
Możesz przelać mleczko do butelki z atomizerem lub zwilżoną nim szmatkę przykładać na podrażnione miejsca. Przy okazji dostarczysz skórze dawkę retinolu i krzemionki, które pomagają w regeneracji jej komórek13.
Okład na słoneczne podrażnienia
Obierz 2 gruszki. Skórki z nich zalej szklanką gorącej wody i pod przykryciem zostaw na 15 min do zaparzenia. Następnie namocz w naparze gazę lub płótno i przyłóż do poparzeń słonecznych. Zostaw na 20 min. Po tym czasie przemyj podrażnione miejsce chłodną wodą.
Taki okład pomaga również na trudno gojące się rany i owrzodzenia i to na kilku etapach procesu zdrowienia. Ściągające garbniki obkurczają rany. Witamina C stymuluje produkcję kolagenu, podstawowego białka strukturalnego skóry, a obecność arbutyny pomaga zmniejszyć ryzyko zakażenia rany8.
Olejek z awokado na stopy
Smaczliwka jest jednym z najlepszych źródeł niezbędnych kwasów tłuszczowych i witaminy E – składników wspierających zdrowie skóry. Kilka badań przedklinicznych sugeruje, że zawarte w owocu luteina i zeaksantyna pomagają chronić skórę przed promieniowaniem UV oraz zmniejszają uszkodzenia nim spowodowane11.
Olejek z awokado rozsmaruj na umytych i dobrze wysuszonych stopach. Następnie owiń je folią spożywczą i zostaw na 30 min. Po tym czasie nadmiar tłuszczu zetrzyj papierowym ręcznikiem. Zabieg powtarzaj co tydzień, a skóra będzie miękka i nawilżona.
Domowe kosmetyki do twarzy
Malinowy tonik na wypryski
8 liści malin umyj, zalej wrzątkiem i zostaw do zaparzenia. Gdy wystygnie, przecieraj nim twarz lub przelej go do butelki z atomizerem i używaj jako mgiełki do ciała. Przechowuj w chłodnym miejscu i jednej porcji używaj nie dłużej niż 5 dni. Wyciąg z liści malin ma silne właściwości antybakteryjne, polecany jest więc do skóry łojotokowej i trądzikowej9.
Oczyszczająca maska anti-aging
Maliny wpływają na odnowę komórkową skóry, oczyszczają ją z toksyn oraz nadają jej promiennego wyglądu. Przeprowadzone przez włoskich badaczy testy wpływu wyciągu z tych jagód na komórki skóry wykazały, że indukował on geny odpowiedzialne za nawilżenie skóry oraz stymulował ekspresję i aktywność enzymu glukocerebrozydazy, zaangażowanego w produkcję ceramidów3.
Szklankę malin umyj i rozgnieć widelcem. Dosyp 2 łyżki otrębów pszennych i ponownie wymieszaj. Teraz do masy wbij żółtko i dodaj łyżkę miodu. Składniki dokładnie wymieszaj. Powstałą gęstą maseczkę nałóż na twarz, szyję i dekolt. Pozostaw na skórze na kwadrans, po tym czasie zmyj letnią wodą.
Oczyszczający mus gruszkowy do twarzy
Jeżeli cierpisz z powodu uporczywych zanieczyszczeń skóry, trądziku lub braku jędrności, przygotuj maseczkę z gruszki, mleka i miodu4.
Dojrzałą i soczystą gruszkę zetrzyj na tarce o drobnych oczkach lub rozgnieć widelcem, tak aby powstał delikatny, gładki mus. Dodaj do niego łyżkę tłustego mleka oraz łyżeczkę płynnego miodu.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i nałóż na twarz, szyję i dekolt. Pozostaw na 20 min, a następnie zmyj letnią, przegotowaną wodą.
Peeling malinowo-migdałowy
Rozgnieć 5-6 szt. malin razem z 5 plasterkami banana. Dodaj do nich 2-3 łyżeczki mąki migdałowej. Taką papkę nałóż na twarz, szyję i dekolt na 10-15 min. Po tym czasie zacznij delikatnie masować skórę kolistymi ruchami, zamieniając maseczkę w peeling. Zmyj letnią wodą.
W ten sposób nie tylko dogłębnie oczyścisz skórę, ale też nadasz jej zdrowy, promienny wygląd.
Sposób na przebarwienia — peeling gruszkowy
Gdy na skórze pojawiają się brzydkie plamy lub jest ona podrażniona, pomoże peeling gruszkowy. Arbutyna obecna w owocu działa wybielająco na skórę4.
Łyżkę płatków owsianych zwilż łyżeczką przegotowanej wody. Soczystą, pozbawioną gniazd nasiennych i skórki gruszkę rozgnieć w miseczce, dodaj do niej po łyżce gęstej śmietany i płynnego miodu. Teraz dorzuć wilgotne płatki owsiane.
Całość dokładnie wymieszaj i nałóż na twarz, pocierając lekko kolistymi ruchami, a następnie zostaw na kwadrans. Spłucz letnią wodą. Maseczkę rób co 3 dni.
Okład ogórkowy na oczy
Badania wykazały, że sok z ogórka może zmniejszyć obrzęk, koić podrażnienia oraz stymulować aktywność przeciwutleniającą5. Dzięki wysokiej zawartości wody może również nawilżać obszar pod oczami. Nie dość na tym, jedno z badań klinicznych wykazało, że może być skutecznym składnikiem produktów stosowanych do zapobiegania zmarszczkom, ponieważ pomaga przywrócić naturalną elastyczność skóry6.
Umytego ogórka włóż do lodówki na 30 min. Następnie obierz go ze skórki i pokrój na plasterki (odrzuć oba końce). Teraz ułóż je na oczach. Po 15 min przemyj okolice oczu chłodną wodą. Nie zapomnij potem nałożyć kremu.
Jedź dużo warzyw i owoców
Badanie kliniczne wykazało, że stężenie karotenoidów w skórze jest bezpośrednio związane z poziomem spożycia owoców i warzyw.
Herbatka z ogonków czereśni na sińce pod oczami
Zalej ogonki czereśniowe (świeże lub suszone) zimną wodą, tak aby były przykryte, odstaw na minimum 12 godz. Następnie gotuj przez ok. 10 min na małym ogniu, przecedź i ostudź. Herbatką nasącz waciki, nałóż na powieki i pozostaw okład na ok. 30 min.
Okłady z naparu pomogą zlikwidować ciemne kręgi pod oczami, dlatego w sezonie warto przygotować sobie ich zapas i stosować w razie potrzeby.
Wiśniowa maseczka na rozszerzone pory
Wykazano, że ekstrakt z wiśni ma właściwości ściągające pory, dlatego doskonale nadaje się do cery tłustej i mieszanej7.
Umyj garść owoców, usuń z nich pestki. Rozgnieć wiśnie widelcem, następnie dodaj łyżkę mąki ziemniaczanej i dokładnie wymieszaj. Nałóż na skórę twarzy na 15-20 min. Po zaschnięciu skrop mineralną lub przegotowaną, ale przestudzoną wodą i zmyj.
Maseczka na piegi i niedoskonałości skórne
Dorodne i dojrzałe czereśnie wydryluj i rozgnieć. Badania pokazują, że zawarte w nich polifenole znacząco rozjaśniają pigmentację. Dodaj kilka kropli oliwy z oliwek oraz soku z cytryny. Nałóż na twarz, szyję i dekolt na minimum kwadrans. Maseczkę zmyj letnią wodą.
Jeśli chcesz spotęgować wybielające działanie maseczki, użyj do zabiegu oleju z pestek czereśni12. Dodatkową zaletą maseczki jest to, że wzmacnia i odżywia skórę.
Truskawkowa maska przeciwzmarszczkowa
Truskawki mają wysoką zdolność antyoksydacyjną, chronią komórki skóry przed uszkodzeniami wywołanymi przez UVA. Redukują trądzik oraz zmarszczki, działają przeciwstarzeniowo, przeciwutleniająco i wybielająco2.
Z tego powodu hinduscy badacze wysuszyli i sproszkowali truskawki kupione na lokalnym targu, a następnie przygotowali z nich maseczkę. Okazało się, że nie tylko sprawdza się ona w usuwaniu zabrudzeń z porów skóry, ale też ma dobre działanie przeciwdrobnoustrojowe i wspomaga utrzymanie elastyczności skóry.
Kompres ujędrniający z gruszki
Gruszka poprawia nawilżenie skóry i jej koloryt oraz redukuje zmarszczki4.
Dojrzały owoc zetrzyj lub rozgnieć. 2 łyżki twarogu zmieszaj z łyżką oleju lnianego, łyżeczką płynnego miodu oraz łyżeczką soku z cytryny. Masę serową dodaj do musu gruszkowego. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj.
Nałóż na twarz, szyję, dekolt, a także przesuszone łokcie lub dłonie na ok. 30 min. Po tym czasie zmyj ciepłą wodą. Zabieg powtarzaj co 2 dni. Dzięki temu Twoja skóra będzie dobrze nawilżona i wygładzona.
Enzymatyczna maska z jabłek
Jabłka zwierają kwasy organiczne AHA, które są stosowane jako powierzchowne środki złuszczające, a także do łagodzenia rogowacenia i trądziku10. Dzięki temu zmęczona, poszarzała skóra nabiera blasku i staje się miękka. Wyciąg z nich reguluje wydzielanie sebum i działa antybakteryjnie. Stan cery trądzikowej poprawi robiona raz w tygodniu maseczka z dodatkiem startego owocu.
Umyj duże jabłko i zetrzyj na tarce. Białko jajka ubij na sztywną pianę i starannie połącz z jabłkiem. Następnie delikatnie rozprowadź maseczkę po twarzy i dekolcie. Po 15 min zmyj chłodną wodą.
Malinowa maska na włosy
Garść malin umyj i dokładnie rozgnieć, a następnie dokładnie wymieszaj z łyżką miodu (ma działanie nawilżające) oraz łyżką jogurtu (dostarczy protein). Teraz nałóż na umyte, wilgotne włosy. Zmyj po ok. 15-20 min. W ten sposób odżywisz kosmyki oraz nadasz im blasku i miękkości.
- Journal of Research in Pharmaceutical Science 2; 11 (2015) pp: 07-13
- Int J Cosmetic Sci,28, 2006, 255-61; Int J Mol Sci, 16, 2015,17870-884
- Int J Cosmet Sci, 37: 588-594
- Int. J. Res. Ayurveda Pharm. 7(Suppl 1), Jan -Feb 2016
- Fitoterapia. 2013 Jan;84:227-36;
- Arch Dermatol Res. 2011 May;303(4):247-52
- Foods2020, 9, 207
- Pharmaceutical Biology. 2006; 44: 79–83
- Current Medicinal Chemistry, 11(11), 1501-1512; Food and Feed Research. 41. 125-130
- Molecules. 2018 Apr; 23(4): 863
- J Wound Care. 2008 Mar; 17(3):123-6, Arch Dermatol Res. 2011 May; 303(4):239-46
- Biosci Biotechnol Biochem. 2008 Dec;72(12):3211-8
- African Journal Of Biotechnology. 10. 1206-1216.
- J Med Assoc Thai. 2006 Aug; 89(8):1206-12