Najbardziej niedyskretna, jeśli chodzi o zdradzanie wieku, jest szyja. Już przed 30. r.ż. pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki i zwiotczenia. Jednak również skóra w dolnej części mostka, tzw. rowek między piersiami, szybko zaczyna ujawniać naszą metrykę.
A wszystko to dlatego, że skóra na dekolcie jest znacznie cieńsza niż na twarzy. Pozbawiona jest praktycznie tkanki tłuszczowej i ma niewielką ilość gruczołów łojowych. Przez to szybko traci wilgoć.
W dodatku nieodpowiednia pielęgnacja sprzyja jej wiotczeniu. Na szczęście są skuteczne sposoby, by szyja i dekolt pozostały dyskretne.
Pielęgnacja skóry na zimno
Zimne masaże poprawiają krążenie
Pokochaj zimne masaże. Możesz je wykonać kostką lodu owiniętą np. w chusteczkę lub włożoną do woreczka śniadaniowego. Masuj skórę na szyi i dekolcie delikatnymi okrężnymi ruchami. Kieruj się od zagłębienia między piersiami ku obojczykom, a następnie od nasady szyi ku górze, w kierunku podbródka i uszu. Całość nie powinna przekroczyć 3-5 min.
Dzięki temu poprawisz krążenie krwi, a tym samym koloryt skóry oraz jej napięcie.
Zimny prysznic poprawia koloryt skóry
Po kąpieli lub tuszu spłukuj skórę dekoltu chłodną wodą. Następnie osusz ją delikatnie ręcznikiem – nie trzyj!
Zimna woda pomaga zwężać naczynia krwionośne w skórze, tymczasowo zmniejszając zaczerwienienie i obrzęki. Pobudza też krążenie, a w konsekwencji koloryt skóry. Wreszcie, jak donoszą uczeni z Niderlandów, regularne kończenie kąpieli zimnym prysznicem, znacząco ogranicza liczbę infekcji6!
Naturalne maseczki dla szyi i dekoltu
Maseczka z oliwy z oliwek opóźnia procesy starzenia
Wlej 3 łyżki oliwy z oliwek do małego garnka i lekko podgrzej. Potem dodaj 2 żółtka i dokładnie wymieszaj. Powstałą papkę nakładaj na oczyszczony dekolt. Po ok. 15 min spłucz chłodną wodą.
Badacze z Hiszpanii zauważyli, że korzyści, jakie czerpiemy ze stosowania tego tłuszczu, zawdzięczamy nie tylko mocarnemu kwasowi oleinowemu, ale też rzadziej wspominanym, drugorzędnym jego składnikom – sekoirydoidom. Mają one zdolność modulowania wielu szlaków, które są istotne dla procesu starzenia7.
Maseczka miodowa nawilża skórę
Do jednego białka z jaja kurzego dodaj łyżkę miodu płynnego oraz 4 łyżki serka homogenizowanego naturalnego. Po dokładnym wymieszaniu papkę rozsmaruj na oczyszczonej wcześniej skórze dekoltu. Zmyj letnią wodą po 15 min. To nawilży i napnie skórę.
Maseczka z banana działa regenerująco
Połowę dużego banana rozgnieć widelcem, a następnie utrzyj z łyżką miodu i żółtkiem. Gdy powstanie gładka masa, nakładaj na szyję i dekolt. Po kwadransie usuń papkę, a skórę przemyj letnią wodą. Maseczka zregeneruje wysuszony naskórek. Dla lepszego efektu po wszystkim wmasuj w skórę olejek.
Naturalna maseczka oczyszczająca
Pół szklanki gęstej śmietany połącz z łyżeczką świeżego soku z cytryny; nałóż mieszankę na szyję i dekolt. Po 20 min zmyj letnią wodą. Taka maseczka lekko rozjaśni i ożywia skórę.
Przepisy na domowe peelingi
Peeling z płatków owsianych
Do miseczki wsyp 2 łyżki płatków owsianych i zalej szklanką ciepłego, najlepiej pełnotłustego mleka. Mieszaj chwilę, tak by płatki lekko nawilgły. Taką papkę nakładaj na oczyszczoną skórę szyi i dekoltu, jednocześnie delikatnie masując skórę okrężnymi ruchami.
Po kilku minutach spłucz peeling letnią wodą. Osusz delikatnie ręcznikiem, ale nie pocieraj nim skóry, tylko lekko przykładaj, aby wchłonął wilgoć.
Peeling z kiwi rozjaśnia skórę
Owoc zawiera witaminy C, B i E oraz cynk, potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo i, rzecz jasna, odpowiedzialne za działanie złuszczające enzymy: papainę i aktynidynę.
Obierz kiwi, rozgnieć je, dodaj ½ łyżeczki świeżego miodu i 2 łyżki mielonych płatków owsianych. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki – tak, by uzyskać gładką masę. Trzymaj ok. 5 min.
Taki peeling sprawdzi się szczególnie w przypadku skóry tłustej i mieszanej. Dogłębnie oczyszcza, rozjaśnia, a za sprawą działania ściągającego skutecznie zamyka pory.
Peeling na bazie papai odżywia skórę
Dzięki dużej ilości minerałów, witamin (głównie C i E) oraz kwasu foliowego doskonale odżywia skórę, pobudza w niej procesy regeneracyjne, redukuje drobne zmarszczki, a ponadto zapewnia ochronę przed działaniem promieni UV. Natomiast zawarty w owocu enzym – papaina – nie tylko ułatwia złuszczanie martwego naskórka, ale również wzmacnia transdermalne wchłanianie substancji odżywczych2.
Przekrój małą papaję na pół, obierz połówkę i usuń pestki. Następnie rozgnieć na papkę, dodaj do niej łyżeczkę naturalnego miodu. Aplikuj na szyję i dekolt. Pozostaw na ok. 5 min.
Peeling z ananasa redukuje przebarwienia
W przypadku posiadaczek skóry naczynkowej, wrażliwej lub trądzikowej sprawdzą się preparaty enzymatyczne, które bardzo dobrze radzą sobie z rogowaciejącym naskórkiem, delikatnie go złuszczając, a przy tym wygładzają skórę, nie powodując podrażnień.
Ananas, oprócz bromelainy – enzymu odpowiedzialnego za działanie złuszczające (a przy okazji przeciwzapalne), kryje w sobie bogactwo dobroczynnych składników odżywczych, takich jak witaminy A, C i B oraz minerały (m.in. cynk, potas, sód, magnez), które doskonale wpływają na skórę.
Dzięki nim ananasowy peeling enzymatyczny intensywnie odżywia cerę, rozjaśnia i redukuje przebarwienia, a ponadto wzmacnia naczynia krwionośne. Badania wykazały, że przy poparzeniach bromelaina pomaga usunąć tkankę martwiczą, nie naruszając przy tym zdrowych komórek oraz przyspiesza gojenie1.
Plaster świeżego ananasa (grubości ok. 3 cm) zmiksuj, tak by uzyskać gładką konsystencję. Wymieszaj go z 1-2 łyżkami mąki kukurydzianej. Dodaj jej tyle, by uzyskać papkę. Następnie nakładaj na szyję i dekolt okrężnymi ruchami na ok. 3-5 min. Potem spłucz i delikatnie osusz skórę.
Peeling jabłkowy przywraca skórze właściwe pH
Pół jabłka zetrzyj na tarce o drobnych oczkach, tak by uzyskać 2 łyżki miąższu. Odsącz nadmiar soku. A następnie dodaj do utartego owocu łyżkę octu jabłkowego. Zostaw na skórze na ok. 5 min. Po upływie tego czasu zmyj.
Taki peeling enzymatyczny dzięki wysokiej zawartości hydrokwasów działa bakteriobójczo, wyrównuje koloryt cery, redukuje widoczność blizn potrądzikowych, a także przywraca skórze właściwe pH. Wyniki badań dowiodły, że zarówno skórka jak i miąższ jabłek przeciwdziałają starzeniu się i stresowi oksydacyjnemu oraz wydłużają żywotność3.
Naturalne kosmetyki dla skóry szyi i dekoltu
Ujędrniający żel z zielonej herbaty
Do szklanki wsyp 3 łyżki zielonej herbaty liściastej i zalej wrzątkiem. Gdy wywar nieco ostygnie, dodaj do niego łyżeczkę lub listek żelatyny (zależnie jaką jej formę masz w domu). Mieszaj tak długo, aż całkowicie się rozpuści. Gdy żel ostygnie, nanieś go na szyję i dekolt. Po 20 min spłucz.
Taki kompres ujędrni skórę. Co ważniejsze, jest całkowicie jadalny. Możesz zatem zjeść to, czego nie zużyłaś. To nie żart! W pewnym badaniu u kobiet, którym podawano ok. 10 gramów kolagenu wieprzowego (jest on głównym składnikiem żelatyny), odnotowano 28% wzrostu nawilżenia skóry po 8 tygodniach8.
Odżywczy okład ogórkowy
Połącz 3 łyżki tłustego twarogu z połówką drobno startego świeżego ogórka (nadmiar soku odlej i wykorzystaj do przemycia twarzy lub dłoni). Dodaj łyżeczkę płynnego naturalnego miodu. Wszystko wymieszaj. Nałóż na skórę, po 15-20 min spłucz letnią wodą. W ten sposób ujędrnisz, ożywisz i rozjaśnisz przebarwienia.
Kompres ziołowy działa odmładzająco
Zalej wrzątkiem 2 łyżki kwiatów rumianku, lipy lub arniki. Po 15-20 min, gdy napar przestygnie, przecedź go. Zamocz w naparze bawełnianą chusteczkę (lub podkładaną gazę) lekko odciśnij i rozłóż na dekolcie. Pozostaw na kwadrans. Po zdjęciu okładu przetrzyj skórę tonikiem do twarzy.
Najlepiej sprawdza się przy przetłuszczającej się skórze dekoltu, skłonnej do wyprysków. Napar z kwiatów lipy działa jako naturalny środek ściągający, równoważy produkcję serum, zapewnia silną ochronę antyoksydacyjną, spowalnia procesy starzenia się oraz wspomaga wiązanie wody w skórze4. Z kolei kwiaty rumianku i arniki znane ze względu na działanie przeciwutleniające, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne5.
Odżywczy olejek
Wymieszaj po 30 kropli olejków z pestek brzoskwini, migdałów, nasion pszenicy i karotki. Jeśli chcesz, dodaj zawartość jednej kapsułki witaminy E, która wzmocni regeneracyjną moc mieszanki. Masuj nią szyję i dekolt delikatnymi okrężnymi ruchami. Dzięki temu natłuszczasz i odżywiasz skórę oraz ją regenerujesz.
Odświeżający kompres z pietruszki
Do garnuszka wsyp 3 łyżki posiekanej, świeżej, natki pietruszki i zalej szklanką gorącego mleka. Trzymaj pod przykryciem przez kwadrans. Po tym czasie odkryj naczynie. Odczekaj, aż mieszanina ostygnie i dodaj po łyżeczce płynnego miodu i świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Dokładnie wymieszaj.
Namocz w tym spory kawałek gazy i nałóż okład na szyję i dekolt. Po ok. 15 min spłucz letnią wodą. Dzięki temu zabiegowi skóra będzie rozjaśniona i świeża.
Ziemniak na drobne zmarszczki
Obierz i umyj 2 małe ziemniaki. Ugotuj je i rozgnieć na papkę. Dodaj do niej 2 łyżki mleka. Masę aplikuj na skórę. Po upływie 20-30 min zmyj letnią wodą. Taka maska wygładzi drobne zmarszczki.
Pielęgnacja skóry szyi i dekoltu - o czym musisz pamiętać?
Klucz: odpowiednia aplikacja
Peelingi, maski i olejki najlepiej nakładać delikatnymi, okrężnymi ruchami, co zawsze powinno odbywać się ku górze – w kierunku od dekoltu do brody. W ten sposób przeciwdziałamy grawitacji.
Poprawiasz wówczas krążenie w naczyniach włosowatych oraz zapobiegasz wiotczeniu skóry. Kosmetyki wmasowuj prawą ręką po lewej stronie i odwrotnie. Podczas pielęgnacji nie zapominaj o okolicach pach oraz karku.
Kiedy ujędrnić skórę?
Najlepszą porą na wykonywanie zabiegów ujędrniających dekolt jest wieczór. W czasie nocy skóra się regeneruje. Ma też dość czasu, by wchłonąć składniki aktywne z nałożonych kremów lub maseczek.
Uważaj na słońce!
W skórze chronicznie wystawionej na słońce pigmentacja z wiekiem staje się nierówna. Do najczęstszych zmian barwnikowych związanych z fotostarzeniem należą: rogowacenie słoneczne (tzw. plamy starcze), piegi oraz barwnikowe rogowacenie słoneczne i łojotokowe9.
Twarz, dłonie i dekolt są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych, a w ciepłych miesiącach praktycznie zawsze pozostają odkryte. Kapelusze i czapki z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne nieco osłaniają buzię, jednak dekolt eksponowany jest szczególnie mocno. Opala się też najszybciej.
Niestety, jak wykazały badania naukowe, przewlekła ekspozycja na promieniowanie UV sprzyja starzeniu się skóry. Co więcej, z wiekiem zmniejsza się zdolność samoodnawiania się naskórka, który pełni funkcję bariery, stopniowej degradacji ulega również skórna kolagenowa macierz zewnątrzkomórkowa, która nadaje jej siłę i sprężystość.
W efekcie długie kąpiele słoneczne sprzyjają jej wysuszeniu i tworzeniu się zmarszczek10. Dlatego latem, w godzinach największej ekspozycji słonecznej, osłaniaj dekolt i sięgaj po kosmetyki z filtrami UVA i UVB.
- Biotechnol Res Int. 2012; 2012: 976203
- RBCF Brazilian Journal of Pharmaceutical Sciencesvol. 44, n. 1, jan./mar., 2008
- Oxid Med Cell Longev. 2012; 2012: 491759
- Antioxidants (Basel). 2019 Aug; 8(8): 30
- Electron Physician. 2016 Sep; 8(9): 3024-3031
- PLoS One. 2016; 11(9): e0161749
- Molecules. 2016 Feb; 21(2): 163
- J Cosmet Dermatol, 14: 291-301
- Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2003 Jun; 19(3):109-21; Br J Dermatol. 1990 Apr; 122 Suppl 35:21-8
- Cold Spring Harb Perspect Med. 2015 Jan; 5(1): a015370