Klimatyzacja - szkodzi nam czy pomaga?

W upalne dni ciężko wyobrazić sobie bez niej życie. Używamy jej w samochodach, w biurach, często także w domach. Klimatyzacja daje przyjemny chłód i ulgę, ale przy okazji można się od niej pochorować. Kiedy klimatyzacja szkodzi zdrowiu? Jak można temu zapobiec?

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Większość z nas spędza do 90% swojego czasu w pomieszczeniach zamkniętych. To oznacza, że przez większość dnia oddychamy powietrzem, które zostało przefiltrowane przez klimatyzację. W teorii, klimatyzacja powinna poprawiać jakość powietrza, eliminując zanieczyszczenia i alergeny. Klimatyzacja, której używamy, ma za zadanie nie tylko chłodzić powietrze w naszych domach, biurach czy samochodach. Jej zadaniem jest również wymiana powietrza i utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności.

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne są wyposażone w specjalne filtry powietrza, które usuwają z niego kurz, roztocza, sierść zwierząt domowych czy kwiatowe pyłki. Dzięki temu, klimatyzacja rzeczywiście może ułatwiać życie osobom chorym na alergię. Spełnia ona w pełni swoją rolę tylko wtedy, gdy korzystamy z niej rozsądnie i z umiarem, a przede wszystkim regularnie czyścimy i konserwujemy. Inaczej może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jakie choroby może powodować klimatyzacja?

Klimatyzacja może przyczynić się do rozwoju wielu chorób i dolegliwości, takich jak:

  • Przesuszenie skóry. Klimatyzacja obniża wilgotność powietrza, co może prowadzić do wysuszenia skóry. W takich przypadkach, warto stosować nawilżające kremy lub maści, które pomogą zatrzymać wilgoć w skórze. Szczególnie narażone na to są osoby z atopowym zapaleniem skóry.
  • Zespół suchego oka. Osoby, które wiele godzin dziennie spędzają w klimatyzowanych pomieszczeniach, często mają kłopoty z oczami, które mogą prowadzić do zespołu suchego oka, bo suche powietrze wysusza spojówki. Warto w takiej sytuacji stosować tzw. sztuczne łzy, które nawilżają i przynoszą ulgę.
  • Alergie i astma. Nieczyste filtry klimatyzacyjne mogą być skażone pleśnią, grzybami lub innymi mikroorganizmami, co może prowadzić do problemów z oddychaniem, szczególnie u osób wrażliwych na pleśnie.
  • Choroby układu oddechowego. W pomieszczeniach z klimatyzacją często panuje powietrze o niskiej wilgotności. Działa to niekorzystnie na skórę i błony śluzowe dróg oddechowych, prowadząc do suchości skóry i śluzówek. W efekcie możemy doświadczyć nieżytów górnych dróg oddechowych. Klimatyzacja może przyczynić się do rozwoju przeziębienia i pojawienia takich objawów jak ból gardła, chrząkanie, uczucie drapania i przeszkody w gardle. Mogą wystąpić także kaszel, chrypka, a nawet duszności u astmatyków. Nagłe zmiany temperatury, na przykład przechodzenie z gorącego otoczenia na zewnątrz do chłodnego, klimatyzowanego pomieszczenia wewnątrz, mogą negatywnie wpływać na układ oddechowy, szczególnie u osób z przewlekłymi chorobami płuc, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
  • Choroby zakaźne. Klimatyzatory mogą rozpowszechniać niebezpieczne cząstki i zanieczyszczenia, jeśli mają brudne filtry powietrza lub filtr, który nie jest zaprojektowany do usuwania zakaźnych wirusów, bakterii lub zanieczyszczeń powietrza. Przykładem może być choroba legionistów, rodzaj zapalenia płuc spowodowany bakterią Legionella pneumophila. Choroba daje objawy przypominające grypę, takie jak bóle głowy, mięśni, gorączka, a po jakimś czasie dochodzi do suchego kaszlu. Specjaliści przypuszczają, że od 5. do 8. proc. zapaleń płuc jest wywołane zakażeniem Legionellą. Bakteria najchętniej występuje w wilgotnych miejscach, w temp. między 20 a 55 st. C – jeśli zostaje rozpylona, ludzie wdychają w płuca powietrze z zanieczyszczonymi drobinkami wody, zarażając się.

Jak korzystać z klimatyzacji, by chronić swoje zdrowie?

Klimatyzacja jest obecna w wielu aspektach naszego życia - w domu, biurze, samochodzie. W każdym z tych miejsc ważne jest, aby odpowiednio z niej korzystać. Różnica między temperaturą w klimatyzowanym pomieszczeniu a tą, jaka panuje na zewnątrz, nie powinna być większa niż 6 st. C. W przypadku samochodów, klimatyzacja powinna być włączana co najmniej raz w tygodniu, nawet zimą, aby zapobiec wysychaniu uszczelek.

Gdy wchodzisz do auta w upalny dzień, nie ustawiaj od razu klimatyzacji na maksymalne chłodzenie. Stopniowo obniżaj temperaturę tak, by organizm miał szansę się przyzwyczaić do nowych warunków. To pozwoli uniknąć szoku termicznego.

Koniecznie trzeba też pilnować odpowiedniego poziomu wilgotności w klimatyzowanych pomieszczeniach. Optymalny poziom wilgotności dla zdrowia człowieka wynosi od 40% do 60%. Poniżej tego poziomu, powietrze staje się zbyt suche, co może prowadzić do podrażnienia błon śluzowych i skóry. Powyżej tego poziomu, zwiększa się ryzyko rozwoju pleśni i roztoczy, które mogą wywołać reakcje alergiczne.

Jak dbać o klimatyzację?

Odpowiednie utrzymanie i konserwacja klimatyzacji znacznie zmniejsza ryzyko problemów zdrowotnych. Klimatyzacja, by nie zagrażała zdrowiu, powinna być czyszczona nie rzadziej niż raz na 2 tygodnie. Filtry powietrza powinny być wymieniane co najmniej raz w roku, a całe urządzenie powinno być czyszczone i dezynfekowane raz na dwa lata. W przypadku klimatyzacji centralnej konieczne jest regularne czyszczenie i dezynfekcja całego systemu, w tym kanałów powietrznych.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny