Sok z selera naciowego: hit czy kit?

Anthony William, ceniony przez amerykańskich celebrytów jako "medyczne medium", wychwala lecznicze właściwości selera naciowego jako panaceum naszych czasów. Oto jego dieta oczyszczająca oraz stojące za nią dowody naukowe.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Seler naciowy to warzywo niezbadane. Nie przeprowadzono jak dotąd wystarczającej liczby badań na temat jego regularnego spożywania i wszystkich korzyści, jakie to niesie, nie zdajemy sobie więc sprawy, jaka drzemie w nim potęga.

Obecnie wciąż czekamy na rzetelne badanie typu peer review na temat efektów picia 475 ml świeżego soku z selera dziennie na pusty żołądek.

Eksperymenty powiązane ze zdrowiem najczęściej przeprowadza się na gryzoniach. Badania medyczne i nauka pewnego dnia dowiodą tego, co wiedzą miliony ludzi, którzy poznali już uzdrawiającą moc soku z selera i cieszą się większą energią i witalnością niż kiedykolwiek, pozbyli się przewlekłych oraz ostrych schorzeń i po prostu odzyskali swoje życie.

Wtedy oficjalnie dowiemy się, że sok z selera to uzdrawiające lekarstwo naszych czasów.

Właściwości zdrowotne soku z selera

Przeprowadzono pewne badania na zwierzętach, które co prawda niekoniecznie mają odniesienie do ludzi, ale tak czy inaczej dają obiecujące wyniki, jeśli chodzi o spożywanie selera naciowego.

Seler spowalnia lub zatrzymuje wzrost komórek wybranych nowotworów

Seler zawiera 2 flawonoidy: apigeninę i luteolinę. Jak dowiodły badania, dieta bogata we flawonoidy obniża ryzyko raka piersi o 19%1. Apigenina chroni przed białaczką oraz nowotworami piersi, jajników, trzustki, płuc, prostaty i tarczycy2.

Jak wykazało pewne niewielkie badanie, kobiety spożywające największe ilości apigeniny miały o 21% mniejsze ryzyko raka jajnika3. Zwalcza ona też już występującego raka trzustki i sprzyja śmierci komórek nowotworowych4. W badaniach laboratoryjnych zaś okazało się, że luteoina wstrzymuje postęp raka okrężnicy5.

Seler naciowy zapobiega cukrzycy

Jak wykazało szeroko zakrojone badanie przeprowadzone w Holandii, pacjenci spożywający dużo witaminy K (obecnej w znacznej ilości w selerze) mają o 1/5 mniejsze ryzyko zapadania na cukrzycę typu 26.

Seler łagodzi stan zapalny żołądka i unicestwia patogeny jelitowe

Nasiona selera spowalniają wzrost bakterii Helicobacter pylori w jelitach7. W toku pewnego badania myszoskoczkom zakażonym H. pylori podano wysoką dawkę apigeniny, która znacznie ograniczyła rozprzestrzenianie się patogenu i wiążące się z nim zapalenie żołądka8.

Seler naciowy chroni serce

Wysokie spożycie pokarmów bogatych w witaminę C, takich jak seler, pomaga ochronić tętnice szyjne przed pogrubieniem, dzięki czemu krew przepływa przez nie swobodnie9.

Seler pomaga na dnę moczanową

Nasiona selera obniżają poziom kwasu moczowego w organizmie, który u szczurów chorujących na dnę moczanową (rodzaj zapalenia stawów) jest zawyżony aż o 56%10.

Detoks sokiem z selera — zasady

Po pierwsze trzeba zobowiązać się przed samym sobą do picia soku z selera codziennie po obudzeniu się przez co najmniej miesiąc. Zazwyczaj trzeba zająć się wieloma sprawami w naszym organizmie.

Z czym mamy tu do czynienia? Ze starymi, zjełczałymi złogami tłuszczu oraz zestalonymi białkami na nabłonku jelita. Z rozleniwioną, gnuśną wątrobą przepełnioną pestycydami, farmaceutykami, plastikiem i toksycznymi tłuszczami oraz kwasami odprowadzonymi z jelit. Z nadciśnieniem i podwyższonym poziomem tłuszczu we krwi, a także z przewlekłym odwodnieniem, w jakim trwa większość ludzi. Nie zapominajmy też o patogenach, czyli groźnych wirusach i bakteriach czających się w naszych jelitach, o krwiobiegu nie wspominając, ani o innych zagrożeniach.

Opcjonalna woda z cytryną lub limonką

Przed poranną dawką soku z selera można też, w ramach oczyszczania organizmu, najpierw napić się na czczo wody z cytryną lub limonką (albo samej wody). Dobrze sprawdzi się 950 ml, pozwoli bowiem wątrobie oczyścić się z samego rana.

Jeśli decydujemy się na tę drogę, należy odczekać z sokiem z selera co najmniej 15-20 min, a najlepiej pół godziny po wypiciu wody, aby nie rozcieńczyć go w przewodzie pokarmowym.

Jeżeli to nasza pierwsza przygoda z tym sokiem, nie trzeba zaczynać od razu od 475 ml. Można na początek serwować sobie 120 czy 240 ml i stopniowo zwiększać dawkę aż do pełnej porcji. Jak zawsze, mamy tu na myśli 475 ml czystego, świeżego soku bez żadnych dodatków, a nie smoothie z dodatkiem selera. Zależy nam bowiem na prostocie.

Pamiętaj o śniadaniu

Co najmniej 15-20 min – a najlepiej pełne pół godziny lub więcej – po kuracji selerowej przychodzi czas na śniadanie. Spożywamy napój leczniczy, a nie źródło kalorii, dlatego trzeba dodać sobie energii, by zmierzyć się z porankiem. Najlepszą opcją będą tu świeże owoce bądź owocowe smoothie.

Podczas oczyszczania unikajmy na śniadanie pokarmów dostarczających energii w postaci tłuszczu, a więc orzechów, masła orzechowego, ziaren, olejów, kokosa, jajek, mleka orzechowego, sojowego oraz zwierzęcego, masła, śmietanki, sera, jogurtu i innego nabiału, a również kurczaka, mięsa, ryb, kapsułek z olejem rybnym, bekonu, kiełbasek czy szynki.

Gdy tylko zjemy lub wypijemy coś tłustego, wątroba musi się przełączyć na wytwarzanie znacznych ilości żółci i wysyłanie jej do przewodu pokarmowego, co wspomaga trawienie lipidów.

Jakby tego było mało, organ ten musi przetworzyć tłuszcz przedostający się do niego wraz z krwią, a także część z niego zmagazynować, aby serce nie zostało zbombardowane nadmierną zawartością lipidów w krwiobiegu. Wszystko to zaburza naturalne procesy oczyszczania organizmu o poranku.

Picie soku z selera na pusty żołądek bez tłuszczu, a następnie niespożywanie tłuszczu przez kilka kolejnych godzin – umożliwia klasterowym solom sodowym obecnym w soku z selera do rozprawienia się z patogenami w jelicie oraz stanem zapalnym, a więc problemami, które odpowiadają za takie objawy i schorzenia, jak rozrost bakteryjny jelit (SIBO, small intestinal bacterial overgrowth), zapalenie uchyłków, celiakia, zapalenie jelita grubego czy wzdęcia i zaparcia.

Gdy zaś w porannej diecie znajdują się tłuszcze, sok z selera utraci szansę na unicestwienie patogenów, podniesienie poziomu kwasu solnego i usprawnienie trawienia, a zatem podreparowanie wątroby.

Aby mu dać szansę, należy więc unikać tłuszczu co najmniej do pory obiadu, a zamiast tego warto raczyć się do woli odżywczymi, wzmacniającymi owocami i zielonymi warzywami liściastymi, wedle uznania. Inną polecaną opcją jest też owsianka.

Później, przed południem można dodać sobie energii gotowanymi na parze ziemniakami, batatami lub dynią. Ale uwaga: żadnych orzechów, nasion, masła orzechowego, oleju, awokado ani białka zwierzęcego przed południem.

Przez resztę dnia należy pilnować właściwego nawodnienia i stosować się do poniższej ściągawki w ciągu całego detoksu.

Unikaj problematycznych pokarmów

Przez całe 30 dni detoksu staraj się unikać następujących produktów:

 • mleko, ser, masło, proszek proteinowy na bazie serwatki, jogurt i wszelki inny nabiał,
 • jajka,
 • gluten,
 • kukurydza, 
 • soja,
 • produkty wieprzowe,
 • drożdże spożywcze, 
 • olej z rzepaku kanadyjskiego (kanola), 
 • naturalne środki smakowe,
 • ocet, 
 • produkty fermentowane.

Przepisy na sok z selera

Prezentujemy prosty przepis na sok z selera autorstwa Anthony’ego Williama.

Przepis na sok z selera z wyciskarki

Jeśli mamy wyciskarkę, przyrządzenie soku jest bajecznie proste. Porcja dla jednej dorosłej osoby.

Składniki: 1 seler naciowy

 1. Odetnij około 1 cm u podstawy, jeżeli masz zamiar rozdzielić łodygi.
 2. Umyj łodygi pod bieżącą wodą.
 3. Wyciśnij warzywo w dowolnej wyciskarce. 
 4. Przelej sok przez sitko, jeżeli chcesz usunąć miąższ i większe kawałki pulpy.
 5. Najlepiej wypij na czczo od razu po wyciśnięciu.
 6. Wstrzymaj się co najmniej 15-30 min ze spożyciem czegokolwiek innego.

Sok z selera naciowego z wyciskarki

Przepis na sok z selera z blendera

Jeśli nie masz dostępu do wyciskarki, sok z selera możesz też przyrządzić w blenderze. Porcja dla jednej dorosłej osoby.

Składniki: 1 seler naciowy 

 1. Odetnij około 1 cm u podstawy, jeżeli chcesz rozdzielić łodygi.
 2. Umyj łodygi pod bieżącą wodą.
 3. Umieść selera na czystej desce do krojenia i posiekaj na kawałki o wielkości ok. 2 cm.
 4. Umieść pokrojonego selera w blenderze wysokoobrotowym i miksuj do uzyskania gładkiej masy (nie dodawaj wody). Jeśli trzeba, użyj funkcji ubijającej.
 5. Wyciśnij płyn ze zmiksowanej masy. Świetnie nada się do tego woreczek do mleka roślinnego.
 6. Najlepiej wypij na czczo od razu po wyciśnięciu. Wstrzymaj się co najmniej 15-30 min ze zjedzeniem czegokolwiek innego.

Sok z selera naciowego z blendera

Sok z selera naciowego — z łodygi czy liści?

Często padają pytania o liście selera – czy są zdrowe i czy można wyciskać z nich sok. Odpowiedź brzmi: owszem, ponieważ liście selera mają potężne właściwości lecznicze. Zawierają pełno minerałów i innych składników odżywczych, a nawet korzystne hormony roślinne.

Jednak w smaku bywają bardzo gorzkie, dlatego warto oderwać liście, częściowo lub w całości. Warzywo ze sklepu często ma niewiele liści, natomiast uprawiany samodzielnie lub taki ze straganu miewa ich znacznie więcej. Jeśli wybierzemy seler z uprawy lokalnej bądź własnej, polecam oderwać część liści i upewnić się, że do wyciskarki trafia przede wszystkim łodyga. Zbyt duża ilość liści sprawi, że sok stanie się cierpki i nieprzyjemny, przez co odejdzie nam ochota, żeby pić go w znacznej ilości.

Mogą one też doprowadzić to zbyt gwałtownego detoksu, co również uprzykrzy nam całą przygodę i zniechęci nas do jej kontynuacji. Przy niewielkiej ilości listków wybór, czy wyciskać z nich sok, czy je oderwać, zależy tylko i wyłącznie od nas i naszych preferencji smakowych.

Bibliografia
 1. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev, 2005; 14: 805–8
 2. Pharm Res, 2010, 27: 962–78
 3. Int J Cancer, 2009; 124: 1918–25
 4. Biochim Biophys Acta, 2012; 1823: 593–604; Mol Cancer, 2006; 5: 76
 5. BMC Gastroenterol, 2012; 12: 9
 6. Diabetes Care, 2010; 33: 1699–705
 7. J Pharm Pharmacol, 2009; 61: 1067–77
 8. J Ethnopharmacol, 2014; 151: 1031–9
 9. Nutr Metab Cardiovasc Dis, 2009; 19: 8–14
 10. Pol J Food Nutr Sci, 2008; 58: 389–95
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 5/2022
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny