Aktywność fizyczna zmniejsza stan zapalny i spowalnia postęp RZS

Choć brzmi to paradoksalnie, aktywność fizyczna zmniejsza stan zapalny oraz spowalnia postęp reumatoidalnego zapalenie stawów. Jednak to nie jedyna broń, po którą możesz sięgnąć w walce o sprawność.

Artykuł na: 17-22 minuty
Zdrowe zakupy

Poranki to tortura w najczystszej postaci. Stawy są zesztywniałe i nim cokolwiek zaczniesz robić, musisz najpierw je zmusić do działania, pokonując przy tym dyskomfort i ból. Jaki sport? O czym my tu w ogóle mówimy, skoro samo zwleczenie się z łóżka i przygotowanie śniadania jest wyczynem?

A jednak, wbrew własnej intuicji, wbrew marzeniu o chwili wytchnienia od bólu, pomyśl o tym. Naprawdę warto w ludzkim ciele znajduje się ponad 200 stawów, a najwięcej jest ich w dłoniach i stopach. To one łączą nasze kości, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonywać najbardziej precyzyjne ruchy. Dzięki nim możemy pokręcić głową, skinąć palcem, usiąść czy zrobić krok.

Większość chorób reumatycznych stopniowo unieruchamia pacjenta i tym samym wyłącza go z życia. Francuscy naukowcy otwarcie mówią: „reumatyzm jest odpowiedzialny za wyraźny spadek aktywności fizycznej”.

Tymczasem ruch to Twój sprzymierzeniec. Dopóki się ruszasz, dopóty wygrywasz z chorobą. Aktywność fizyczna bowiem spowalnia jej postęp w małych stawach, zmniejsza percepcję bólu i poprawia jakość snu. Trening oporowy zmniejsza natomiast ogólnoustrojowe zapalenie i zwiększa siłę mięśni1.

spacerująca para
Wytyczne WHO dla ogólnej populacji są jasne: powinniśmy spędzać ≥ 150 min tygodniowo na aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub co najmniej 2 razy w tygodniu wykonywać trening siłowy2.

Osoby z RZS powinny dążyć do osiągnięcia tych zaleceń, uwzględniając swój aktualny stan, aktywność choroby i jej objawy3. Ćwiczenia terapeutyczne powinny obejmować zindywidualizowany, progresywny program od umiarkowanych do wysokiej intensywności ćwiczeń aerobowych oraz treningu oporowego na wszystkie grupy mięśni. Natomiast osobom z bólem lub dysfunkcją w nadgarstku i dłoni zaleca się ukończenie dostosowanego do ich potrzeb i możliwości programu obejmującego wzmacniające i rozciągające ćwiczenia.

Jakie ćwiczenia na RZS?

Całkowicie odmienne i na pierwszy rzut oka dość zaskakujące rozwiązanie mają uczeni z Trondheim. Proponują chorym intensywny trening interwałowy (HIIT) jako nową strategię niefarmakologicznego leczenia RZS.

Wcześniejsze badania wykazały, że sesje ćwiczeń o umiarkowanej intensywności mogą poprawić wytrzymałość bez wyzwalania bólu, stanu zapalnego czy uszkadzania stawów. Inne liczne studia dowiodły natomiast, że HIIT skuteczniej zwiększa wydolność niż trening o umiarkowanej intensywności.

Norwedzy postanowili więc sprawdzić, czy pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów wytrzymają trening o dużej intensywności i odnotują te same korzystne rezultaty. W tym celu w Szpitalu św.

Olafa w Trondheim zrekrutowali 18 kobiet z RZS w wieku 20-49 lat. Przez 10 tygodni wykonywały one intensywne treningi na rowerach stacjonarnych (spinning) 2 razy w tygodniu. Najpierw panie rozgrzewały się przez 10 min na poziomie 70% pulsu maksymalnego, a później wykonywały 4 powtórzenia 4-minutowych interwałów wysokiej intensywności (85-95% pulsu maksymalnego). Między interwałami robiły 10 min przerwy, ponownie ćwicząc na poziomie 70% pulsu maksymalnego.

Po 10 tygodniach badacze nie zauważyli efektów ubocznych w badanej grupie. – Dostrzegliśmy raczej tendencję do spadku stanu zapalnego, przynajmniej mierzonego za pomocą CRP.

Ochotniczki doświadczały też porządnego wzrostu maksymalnego pułapu tlenowego, co oznacza, że zmniejszyło się ich ryzyko choroby sercowo-naczyniowej – mówi Anja Bye, jedna z prowadzących badania.

Oprócz tego wskutek treningu u pań zmniejszył się nieco wskaźnik masy ciała (BMI), zawartość tłuszczu w organizmie, a także obwód talii. Naukowcy odnotowali także wzrost masy mięśniowej. Nie wykryli natomiast żadnego wzrostu aktywności choroby lub bólu.

Ponadto HIIT miał pozytywny wpływ na kilka czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, na które osoby z RZS i młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów są bardziej narażone. Jak więc widać, czasami opłaca się nie cackać się ze sobą nadmiernie4.

rower stacjonarny
Norwedzy dowiedli: 10 tygodni treningu o dużej intensywności na rowerach stacjonarnych 2 razy w tygodniu zmniejsza stan zapalny u kobiet z RZS!

Niestandardowa terapia genowa

W patogenezie RZS, jak i innych chorób autoimmunologicznych, istotną rolę odgrywają cząsteczki mikroRNA (miRNA). Są to cząsteczki jednoniciowego RNA o długości ok. 21-23 nukleotydów, które stanowią, jeden z mechanizmów regulacji ekspresji genów na poziomie translacji. Szczególne znaczenie ma tu miRNA-223, którego zwiększona ekspresja występuje u chorych na RZS.

Wpływając na osteoklastogenezę, powoduje ono niszczenie macierzy kostnej i w konsekwencji nasila dolegliwości bólowe oraz sztywność stawów. W pracy opublikowanej w sierpniu 2012 r. w Arthritis & Rheumatism wykazano, że hamowanie aktywności miRNA-223 przy pomocy wektorów wirusowych (pWPXL/ miR-223T) prowadzi do złagodzenia objawów klinicznych5.

Tymczasem, jak sugeruje Lindsay M. Bearne z Population Health Research Institute, St George’s, University of London, ostre ćwiczenia zmieniają poziom miRNA. Jej zdaniem może to pomóc klinicystom w regulowaniu jego ekspresji poprzez aktywność fizyczną, a dzięki temu poprawić wyniki terapii6.

Przeciwzapalna dieta na reumatoidalne zapalenie stawów

Leczenie reumatyzmu polega w znacznym stopniu na zwalczaniu stanu zapalnego w organizmie, a większość zmian rozpoczyna się od wyboru przeciwzapalnych produktów spożywczych. Rozważ zatem zmiany w menu, tym bardziej że nowe dowody naukowe potwierdzają pogląd, iż fitoskładniki, przeciwutleniacze i witaminy mogą chronić nas przed rozwojem schorzeń reumatycznych7.

zielone warzywa
Na liście produktów przeciwreumatycznych i przeciwzapalnych królują warzywa – botwina, jarmuż, szpinak, rukola, burak czerwony, papryka (chyba że masz alergię na psiankowate) i marchew, a także słodkie ziemniaki, pochrzyn, cebula, pasternak, rzepa, kabaczek, patison, dynia.

Szczególnie leczniczy wpływ na schorzenia reumatyczne wywierają warzywa krzyżowe. Jak dowiodły badania, codzienne spożywanie porcji brokułów może zapobiegać zwyrodnieniowej chorobie stawów i jej rozwojowi.

Zawarty w tej roślinie sulforafan spowalnia uszkodzenia chrząstki stawowej poprzez blokowanie enzymów i zakłócanie procesów zapalnych związanych z chorobą zwyrodnieniową. Sulforafan występuje również w brukselce i kapuście.

Badacze z University of East England obliczyli, że zjadając codziennie 100 g brokułów, co odpowiada mniej więcej garści, możemy zapobiec chorobie zwyrodnieniowej, a nawet spowolnić jej postęp, jeżeli już została zdiagnozowana8.

kobieta gotuje w kuchni
Stopniowo eliminuj z jadłospisu fast foodu i nadmiernie przetworzone produkty, przeładowanych szkodliwymi tłuszczami, dodatkami spożywczymi, cukrami i pszenicą. Każdym posiłek okraszaj kilkoma rodzajami warzyw, pamiętając, że większość z nich powoduje wzrost alkaliczności organizmu, co pomaga zmniejszać stany zapalne.

Ze stanem zapalnym dobrze też radzą sobie jagody, zawierające również mnóstwo przeciwutleniaczy i fitoskładników. Szczególną mocą dysponują czarne jagody, ale dobrym wyborem będą też czerwone i czarne maliny, truskawki, jeżyny, amerykańskie jeżyny z gatunku Rubus spectabilis, winogrona i porzeczki.

Wyraźne właściwości przeciwzapalne mają również ananasy, kiwi, papaja i morele (zawierające kwercetynę). Jeżeli nie jesteś nadwrażliwy na kwas cytrynowy, dobrym wyborem będą cytryny i limonki, jak również pomarańcze i grejpfruty.

Dieta przeciwzapalna jest dość zbliżona do śródziemnomorskiej, składającej się przede wszystkim z ryb, owoców, warzyw, zbóż, fasoli i neutralnych tłuszczów. U osób cierpiących na RZS wiąże się ją z nawet 56-procentowym zmniejszeniem objawów, takich jak obrzęk, tkliwość i ból stawów, a także z poprawą mobilności i żywotności9.

Może to wynikać z faktu, iż dieta ta, oparta w znacznej mierze na produktach roślinnych, bogata jest w pewne związki przeciwzapalne, takie jak niezbędne kwasy tłuszczowe i enzymy.

jelita
Zwróć uwagę, by dieta zawierała wystarczającą ilość błonnika, co zapewnią owoce, warzywa, pełne ziarna zbóż, rośliny strączkowe i nasiona. Nie zapominaj o wypijaniu dużych ilości czystej (filtrowanej) wody.

Sięgaj też po białko zwierzęce. Organiczny kurczak albo indyk, dziczyzna i dziko żyjące ryby głębokomorskie, jak np. łosoś, tuńczyk, śledź i halibut (wszystkie będące źródłem kwasu eikozapentaenowego EPA oraz kwasu dokozaheksaenowego DHA), stanowią zdrowe źródła białka. Doskonałym źródłem kwasów omega-3 jest też omułek zielonowargowy.

Kwasy omega-3

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 hamują procesy zapalne, przeciwdziałają powstawaniu artroz i zmian zwyrodnieniowych. Te dobroczynne tłuszcze wspomagają i regenerują stawy oraz poprawiają ich ruchomość. Bardzo dobrym ich źródłem będą ryby i owoce morza m.in. omułek zielonowargowy, czyli potocznie mówiąc małża zielona. Zawarte w niej glikozaminoglikany (GAG) odbudowują chrząstkę stawową, dostarczając jej odpowiednich składników oraz utrzymują optymalny poziom płynu stawowego. W badaniach dowiedziono, że wyciąg z tych małż „znacznie poprawił ból, sztywność i mobilność stawów”.

omułek zielonowargowy
Omułek jest też zasobny w ważny dla tkanki łącznej, kości i chrząstki stawowej kwas krzemowy. Dowiedziono, że jego niedobór powoduje zmiany zwyrodnieniowe (artretyzm, artrozy).

Post zmniejsza stan zapalny

Badania prowadzone na uniwersytecie w Oslo wykazały, że krótkotrwałe powstrzymanie się od jedzenia z następującymi po nim zmianami w diecie przynosi korzyści w postaci zmniejszenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów10. W trwającym 2 lata badaniu odnotowano poprawę u pacjentów z tą chorobą, którzy po odbyciu postu stosowali przez rok indywidualnie dopasowaną dietę wegetariańską.

Kolejna kontrola, przeprowadzona rok później, wykazała, że korzyści te były nadal widoczne u tych spośród uczestników, którzy przy niej pozostali11. Zaledwie 2-dniowy post może uaktywnić układ odpornościowy i odwrócić schorzenia autoimmunologiczne, takie jak reumatyzm. Powstrzymanie się od jedzenia przez 2-4 dni zabija starsze i uszkodzone komórki odpornościowe, powodując jednocześnie wytwarzanie nowych.

W początkowym okresie postu giną białe krwinki, po czym następuje regeneracyjny zwrot, zmieniający ścieżki sygnalizacji komórek macierzystych, odpowiedzialnych za produkcję krwinek i komórek układu odpornościowego. Badania dotyczyły również innych rozległych zmian dietetycznych wprowadzanych po okresie postu, a szczególnie – wyłączenia z jadłospisu mięsa.

Przegląd 4 badań, analizujący skutki krótkotrwałego postu i następujących po nim co najmniej 3 miesięcy diety wegetariańskiej, wykazał „statystycznie i klinicznie znaczący, korzystny i długotrwały efekt”12. Post poprzedzający dietę wegańską może wywierać również pozytywny wpływ na florę jelitową, czyli populację mikroorganizmów w jelicie.

W pewnym norweskim badaniu obserwowano pacjentów z RZS, których poproszono o zachowanie postu przez 7-10 dni, następnie o przestrzeganie diety wegańskiej przez 3,5 miesiąca, a wreszcie – o stosowanie diety mleczno-wegetariańskiej przez dalszych 9 miesięcy.

Badacze stwierdzili poprawę stanu pacjentów, której nie dało się wyjaśnić jakimikolwiek zmianami funkcjonowania układu odpornościowego. Jednakże, jak zauważyli naukowcy, „flora fekalna wykazywała znaczne różnice między próbkami pobieranymi w tych punktach czasowych, w których następowała znacząca poprawa kliniczna”, co sugeruje, że stan naszego mikrobiomu odgrywa istotną rolę w zaostrzaniu lub łagodzeniu schorzeń reumatycznych13.

Naukowcy z zakładu gerontologii University of Southern California twierdzą, że post może być ważną strategią dla każdej osoby z zaburzeniami immunologicznymi, włącznie z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak reumatyzm.

W przypadku reumatoidalnego za palenia stawów kurkumina działa skuteczniej niż większość powszechnie zapisywanych w tej chorobie NLPZ. Wyniki badań ujawniły, że kurkumina poradziła sobie lepiej z usunięciem bólu i opuchnięcia stawów niż diklofenak sodowy (Voltaren).

Bibliografia
  • Joint Bone Spine. 2016 May;83(3):265-70
  • WHO guidelines on physical activity and sedentary behaviour. Geneva: World Health Organization, 2020
  • Ann Rheum Dis. 2018 Sep;77(9):1251-1260
  • Eur J Appl Physiol. 2015 Oct;115(10):2081-9
  • Arthritis Rheum. 2012; 64: 3240-3245; Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2016, Tom 22, Nr 2, 98-103
  • Rheumatol Adv Pract. 2023 Jan 24;7(1):rkac107
  • Proc Nutr Soc. 2014; 73(2): 278-88; Int J Mol Sci, 2013; 14(11): 23063-85
  • Arthritis Rheum, 2013; 65: 3130-40; Theor Appl Genet, 2003; 106(4): 727-34
  • Ann Rheumatic Dis, 2003; 62: 208-14
  • Lancet, 1991; 338: 899–902; Scand J Rheumatol, 1995; 24: 85-93
  • Clin Rheumatol, 1994; 13: 475-82
  • Scand J Rheumatol, 2001; 30(1): 1-10
  • Am J Clin Nutr. 1999; 70(3 Suppl): 594S-600S
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny