Cukrzyca zjada kości i stawy. Jak się przed tym uchronić?

Diabetycy są narażeni na zwiększone ryzyko stanów zapalnych stawów oraz złamań. Ostatnio z chorobą powiązano osteoartrozę.

Artykuł na: 23-28 minut
Zdrowe zakupy

Przyzwyczailiśmy się do tego, że cukrzyca niszczy tak deli­katne struktury, jak nerwy czy naczynia krwionośne, okazuje się jednak, że słodka cho­roba atakuje również stawy i kości. 

Pacjenci z obydwoma typami cukrzycy są narażeni na znacznie większe ryzyko złamań niż osoby zdrowe. A ci, u których doszło do złamań, często doświadczają opóźnionego zrostu i/lub jego braku.

Około połowy wszystkich doro­słych chorych na cukrzycę cierpi na zapalenie stawów, a ponad jedna czwarta z nich zgłasza ogranicze­nia w wykonywaniu zwykłych czynności z powodu dolegliwości stawów.

Niedawny raport dotyczący dorosłych w wieku 18-64 lat wyka­zał, że częstość występowania zapalenia stawów u osób z cukrzycą typu 2 wynosiła 52% w porówna­niu z 27% u zdrowych ludzi1. Inne badania dowodzą szkodliwego wpływu hiperglikemii na chrząstkę stawową, co może przyspieszać chorobę zwyrodnieniową.

Zaburzenia metaboliczne i ich wpływ na stawy

Dotychczas częste współistnienie choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zapalenia stawów i cukrzycy typu 2 przypisywano tym samym czynnikom ryzyka, takim jak wiek i otyłość. Z upływem lat nie tylko zużywają się stawy – stare chon­drocyty z większym prawdopodo­bieństwem niż młode wydzielają mediatory zapalenia zaangażo­wane w degradację chrząstki2 – ale również pogarsza się częściowo funkcja komórek beta trzustki3.

Ponadto starzenie się wynika rów­nież z osłabienia mitochondriów, a zdaniem naukowców, zaburzenie działania tych mini elektrowni jest jedną z pierwotnych przy­czyn rozwoju zarówno cukrzycy, jak i degradacji chrząstki4.

Od dawna też wiadomo, że oty­łość bierze udział w patogenezie cukrzycy typu 2. Próby kliniczne potwierdziły, że osoby otyłe wykazują zwiększoną częstość występowania bólu w stawach obciążonych i wyższą jego per­cepcję podczas aktywności5.

Prawdopodobnie zwiększony ból pośredniczy w nasilonym ogól­noustrojowym zapaleniu6. Teraz jednak kolejne badania przynoszą dowody na to, że bezpo­średni wpływ na zdrowie chrząstki mogą mieć zmiany w metabolizmie lipidów i hiperglikemia związane z cukrzycą typu 2.

waga
Uczeni zauwa­żyli niepokojąco częste współ­występowanie obu chorób, a ten groźny duet jest jedynie źródłem kłopotów, wśród których na plan pierwszy wybija się postępująca niepełnosprawność chorych7.

Cukrzyca typu 2 i choroba zwyrodnieniowa stawów. Jak wspólne czynniki ryzyka pogarszają stan zdrowia?

Wyniki trwającego 20 lat badania kohortowego z udziałem 927 osób sugerują, że cukrzyca typu 2 jest prognostykiem zarówno niewydol­ności stawów, jak i operacji endo­protezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego, niezależnie od wieku, płci, i BMI8.

Ustalenia te potwier­dza studium przeprowadzone w Puerto Rico, które wykazało, że u osób z cukrzycą typu 2 częściej rozpoznaje się chorobę zwyrodnie­niową stawów kolanowych i rąk po uwzględnieniu wieku i BMI9.

Z kolei prowadzony przez doktora Martina C. Gulliforda zespół naukowców z londyń­skiego College’u Królewskiego doszedł do zgoła innych wnio­sków. Akademicy przeanalizowali dane 644 495 pacjentów z Anglii i Walii.

Badacze zidentyfikowali 2 647 diabetyków, u których chorobę zdiagnozowano między listopadem 2003 a październikiem 2004 r. Następnie zebrali składającą się z 5 294 osób grupę kontrolną (dopasowaną pod względem wieku, płci oraz miejsca zamieszkania). Zapisy medyczne obejmujące okres 10 lat poprzedzających zdiagnozo­wanie cukrzycy analizowano pod kątem pierwszych objawów cieśni nadgarstka.

Po uwzględnieniu innych czynników ryzyka okazało się, że grupa przedcukrzycowa z większym o 36% prawdopodo­bieństwem niż grupa kontrolna przechodziła w przeszłości zespół cieśni nadgarstka.

Badacze zidenty­fikowali wśród niej również osoby z paraliżem Bella (jednostronnym paraliżem mięśni twarzy, najczę­ściej spowodowanym wirusowym zapaleniem nerwu twarzowego)10.

zespół cieśni nadgarstka
Jeśli zatem odczuwasz objawy zespołu cieśni nadgarstka, takie jak ból, drętwienie, kłucie czy osła­bienie czucia w palcach, zacznij pilnować stężenia glukozy!

Gulliford uważa, że podwyż­szone stężenie glukozy we krwi i związane z tym nieprawidło­wości metaboliczne przyczy­niają się do powstania zaburzeń w ramach nerwu pośrodkowego jeszcze przed zdiagnozowaniem cukrzycy.

Zdaniem uczonego pro­blemy z nerwem pośrodkowym wyprzedzają niekiedy począ­tek cukrzycy nawet o 10 lat! Jeśli zatem odczuwasz objawy zespołu cieśni nadgarstka, takie jak ból, drętwienie, kłucie czy osła­bienie czucia w palcach, zacznij pilnować stężenia glukozy!

Cukrzyca i jej wpływ na stawy

Zdaniem niektórych ekspertów zmieniony metabolizm glukozy może być bezpośrednim łącznikiem między osteoartrozą a cukrzycą typu 211.

Badanie wpływu stężenia glukozy na czynność chondrocytów in vitro ujawniło, że u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów nie były w stanie obniżać transportu glukozy w środowisku hiperglikemicznym w porównaniu z normoglikemicz­nym.

Ponadto w chrząstce wykryto wyższy poziom reaktywnych form tlenu w przeciwieństwie do ich stę­żenia w normalnych chondrocytach traktowanych pożywką o wysokiej zawartości glukozy. Wolne rodniki są szkodliwe dla tych komórek, ponieważ sprzyjają wytwarzaniu cytokin (np. IL-1β), które powodują procesy kataboliczne związane z degradacją i apoptozą komórek12.

Ci sami uczeni potwierdzili, że stężenie glukozy zwiększa ekspresję enzymów proteolitycz­nych, głównie metaloproteaz macierzy (MMP), które są odpowie­dzialne za degradację chrząstki13.

W innym eksperymencie za pomocą rezonansu magnetycz­nego oceniano związek stężenia glukozy w surowicy na czczo ze zmianami strukturalnymi kolana u 179 zdrowych doro­słych. Wyniki wykazały, że utrata objętości chrząstki piszczelowej i częstość uszkodzeń szpiku kost­nego były pozytywnie powią­zane z wyższymi poziomami glukozy w surowicy na czczo u kobiet, ale nie u mężczyzn14. Zdaniem autorów różnice między płciami mogą wynikać z faktu, że u kobiet po menopauzie docho­dzi do większej utraty chrząstki.

Hiperglikemia (przecukrzenie) sprzyja też wytwarzaniu końco­wych produktów zaawansowanej glikacji (AGE) i ich akumulacji w chrząstce stawowej, co może sprzyjać degradacji chrząstki, sztywności stawów i rozwojowi ich choroby zwyrodnieniowej15. Wysokie wewnątrzkomórkowe stężenie glukozy w cukrzycy sprzyja tworzeniu się AGE.

Jak cukrzyca wpływa na zdrowie kości i stawów?

Cukrzyca ma również wpływ na zdrowie kości – prawie 20% cho­rych na cukrzycę typu 1 w wieku 20-56 lat spełnia kryteria oste­oporozy! Długotrwałe naraże­nie na środowisko cukrzycowe prowadzi do zmian w metabo­lizmie kości i upośledzonej ich mikroarchitektury, a co za tym idzie znacząco je osłabia.

starsza kobieta

Zarówno pierwszy jak i drugi typ choroby powoduje zmiany w zakre­sie wytrzymałości kości, obrotu kostnego oraz różnicowania komó­rek macierzystych, które prowadzą do zmiany gęstości mineralnej kości (BMD) i ich struktury. Naukowcy zauważyli, że w długotrwałej chorobie dochodzi do zwięk­szonej adipogenezy szpiku.

Wykazali też, że u diabetyków gromadzą się szkodliwe produkty końcowe zaawansowanej glika­cji (AGE)16. Mogą się one tworzyć, gdy cukry reagują nieenzymatycz­nie z białkami lub lipidami i naj­częściej powstają w organizmach chorych, którzy słabo wykorzystują glukozę.

AGE powodują apop­tozę mezenchymalnych komórek macierzystych, zapobiegając róż­nicowaniu osteoblastów, adipocy­tów i chrząstki17. Z kolei wysokie stężenia glukozy hamują syntezę białka osteokalcyny, co z czasem skutkuje słabym tworzeniem kości18.

W badaniach na myszach dowie­dziono również, że przewlekła hiper­glikemia wpływa na wszystkie etapy dojrzewania osteoblastów (komórek kościotwórczych)19. Co więcej, meta­analiza badań pokazuje, że cukrzyca typu 1 wpływa na mikroarchitek­turę kości poprzez zmniejszenie gęstości mineralnej kości20.

Przy­puszcza się, że jest to związane z różną ekspresją czynników wzrostu (IGF-1 i TGF-β1), której towarzyszy zmniejszony wzrost kości21. Choroba utrudnia tworzenie kości, a nawet sprzyja ich resorpcji22, co może pro­wadzić do osteopenii, a w skrajnych przypadkach do osteoporozy23.

Co ciekawe, kości pacjentów z cukrzycą typu 2 mają zwiększoną BMD, podczas gdy u osób z cukrzycą typu 1 jest ona obniżona. Chociaż może się to wydawać pozytywnym wynikiem, to niestety wyższa gęstość mineralna kości jest zgłaszana w połączeniu ze zmniejszeniem całkowitego obrotu kostnego24.

Hiperinsulinemia, z którą zmagają się chorzy cierpiący na cukrzycę typu 2, powoduje, że insulina wchodzi w interak­cje z receptorem IGF-1 obecnym na osteoblastach25, może rów­nież przyczyniać się do wzrostu adipogenezy w niszy komórek macierzystych szpiku kostnego26.

Co więcej, otyłość, definiowana jako wskaźnik masy ciała (BMI)> 30, która jest ściśle związana z cukrzycą typu 227, ma dodatnią korelację z BMD. Tkanka tłuszczowa uwal­nia leptynę, która hamuje proces kościogubny (osteoklastogenezę) i stymuluje mechanizmy kościotwór­cze (osteoblastogenezę), indukując w ten sposób wzrost kości28.

otyły mężczyzna

Uczeni z San Francisco zasta­nawiali się, dlaczego osoby z cukrzycą typu 2 mają więcej zła­mań pomimo zwiększonej gęstości kości (BMD). Postanowili dosłownie prześwietlić problem. W tym celu zastosowali obwodowe ilościowe tomograficzne obrazowanie kompu­terowe w wysokiej rozdzielczości mikroarchitektury kości korowej i beleczkowej dystalnej kości piszczelowej oraz kości promie­niowej u diabetyków).

Wykazało ono, że wyższej BMD towarzyszył istotny wzrost porowatości kości oraz objętości porów. Zdaniem badaczy, to może tłumaczyć zwięk­szoną częstość złamań związaną z cukrzycą typu 2. W obu typach słodkiej choroby niewłaściwa redys­trybucja masy kostnej powoduje upośledzenie wytrzymałości kości29.

Co gorsza, gdy dojdzie już do zła­mania diabetycy muszą liczyć się z powikłaniami podczas gojenia. Pacjenci ci zwykle wykazują wyż­sze wskaźniki opóźnionego zro­stu niż zdrowi ludzie30. Wynika to nie tylko z nadmiaru cukru we krwi, ale także z deficytu kola­genu i czynników wzrostu oraz szkodliwego działania AGE31.

Osłabiające leki

W niektórych przypadkach, by osią­gnąć pożądany poziomu glukozy we krwi, diabetykom podaje się tiazolidynodiony, które zwiększają wrażliwość organizmu na insulinę. Dzieje się to jednak kosztem… kości. W trwającym 10 lat badaniu obej­mującym kohortę 32 466 pacjentów z cukrzycą typu 2 stwierdzono, że istnieje zwiększone ryzyko złamań u chorych na cukrzycę stosujących tiazolidynodiony przez dłuższy okres, szczególnie kobiet w wieku poniżej 64 lat32. W badaniu ACCORD powiązano stosowanie tych leków u kobiet ze wzrostem liczby złamań33.

leki

Jak chronić kości i stawy?

Jednym ze sposobów na zniwelowa­nie negatywnych skutków cukrzycy i jej leczenia dla zdrowia kości mogą być leki osteoporotyczne, które poprawiają ich wytrzymałość. Wykazano, że bisfosfoniany (szcze­gólnie alendronian) na osteoporozę, są skuteczne w niektórych przypadkach cukrzycowej utraty masy kostnej34. Z kolei eksperymenty z Hong Kongu dowodzą, że połączenie witaminy K2 i kalcytriolu (forma witaminy D3) jest skuteczne w przywraca­niu prawidłowej budowy i funkcji osteoblastów35.

Szereg zaburzeń związanych ze starzeniem się, chorobą zwy­rodnieniową stawów i cukrzycą typu 2 rozwija się przez wiele lat w wyniku siedzącego trybu życia i złych nawyków żywieniowych.

Brak aktywności fizycznej przy­czynia się do tych upośledzeń i staje się niejako wyzwa­laczem błędnego koła. Tymczasem właśnie wpro­wadzenie ciała w ruch może przerwać tę pętlę i pozytywnie wpłynąć na wszyst­kie modyfikowalne zaburzenia związane zarówno z cukrzycą, jak i chorobami stawów.

Przede wszystkim wysi­łek fizyczny obejmujący ćwiczenia aerobowe i ćwi­czenia oporowe redukuje ból i ograniczenia funkcjo­nalne typowe dla osteoartrozy36. Regularna aktywność jest również jednym z głównych filarów leczenia w leczeniu cukrzycy typu 2. Wpływa ona bowiem metabolizm, popra­wiając tolerancję glukozy37, ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała i zmniejsza stan zapalny38.

Czy dieta ma wpływ na zdrowie kości?

Dr Jason Fung, specjalista w dzie­dzinie nefrologii i autor publikacji „Kod otyłości. Sekrety utraty wagi” oraz „Cukrzycę można wyleczyć” (Wydawnictwo Vital), jest zdania, że najszybszą metodą rozwiąza­nia nadmiaru glukozy i insuliny we krwi jest post.

Powstrzymanie się od jedzenia hamuje wydzielanie hormonu, dzięki czemu zmaga­zynowany w tkance tłuszczowej nadmiar glukozy, może zostać wykorzystany. Post przerywany (pomijanie śniadania, spożywa­nie jednego posiłku dziennie, poszczenie przez 5-6 szesna­stogodzinnych okresów tygo­dniowo bądź 2-3 dobowych lub dłuższych) przełącza orga­nizm na tryb spalania tłuszczu.

Oczywiście jednak jeść kiedyś trzeba, dlatego warto zapoznać się z programem prof. Roya Taylora, specjalisty od metabolizmu. Jego niskokaloryczny plan dietetyczny pozwala na cofnięcie rozwoju cukrzycy typu 2 nawet u osób, które zmagają się z nią od dekady!

W prze­prowadzonym przez niego ekspery­mencie diabetykom przez 8 tygodni podawano dietetyczne koktajle i warzywa (zaledwie 600-700 kcal dziennie). Następnie przez pół roku wdrożono im niskokaloryczne menu. W czasie trwającego 8 miesięcy badania uczestnicy odstawili wszyst­kie leki przeciwcukrzycowe czy insulinę39. Wszyscy stracili na wadzę ok. 14 kg, a u 45% cukrzyca się cof­nęła. Uczony jest przekonany, że jeśli tylko diabetycy ograniczyliby jedze­nie o 1/3 w stosunku do ilości spo­żywanej w czasie, gdy rozwinęła się choroba, przestaliby na nią cierpieć.

Nim zdecydujesz się na tak rady­kalne kroki, pomóc może cynamon (Cinnamonium cassia) oraz jego krewniak C. burmanii. Jak się okazuje obie rośliny mogą obni­żać poziom glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2, u których jej kon­trola była mało skuteczna.

Mogą rów­nież pomagać w obniżaniu poziomu insuliny, ciśnienia krwi i HbA1c, a także zmniejszać wytwarzanie produktów końcowych zaawansowa­nej glikacji, wiązanych z rozwojem przewlekłych schorzeń zapalnych40. Sugerowana dawka: 1000-2000 mg wysuszonej kory lub 200 mg ekstraktu dziennie. Wiele badań wykazało pozy­tywny wpływ suplemen­tów na stan diabetyków.

  • N-acetylocysteina (NAC) zmniejsza oporność insulinową, działając jako przeciwutleniacz zapobiegający oksydacyjnym uszkodzeniom wywoływanym przez glukozę41. Jest szczegól­nie pomocny w ochronie oczu przed cukrzycową degeneracją siatkówki42 oraz w osłania­niu nerek i komórek skóry przed uszkodzeniami43. Sugerowana dawka: 600-2400 mg dziennie.
  • Kwas R-alfaliponowy (R-ALA) ten przeciwutleniacz zwiększa wrażliwość na insulinę i poprawia metabolizm glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 244, a badania sugerują, iż może on również zapobiegać powikłaniom w ner­wach, oczach i nerkach45. Sugerowana dawka: 300-1200 mg R-ALA dziennie, odpowiadające 600-2400 mg pro­duktu oznaczonego jako ALA.
  • Tauryna jest silnym czynnikiem hipoglikemicznym i może wzmac­niać działanie insuliny. W jednym z eksperymentów dowiedziono, że podawanie jej pacjentom z cukrzycą przez miesiąc spow­odowało konieczność obniżenia ich dawek insuliny w celu uniknięcia hipoglikemii. Po przyjmowaniu tauryny pacjenci wykazywali również obniżenie poziomu cho­lesterolu i trójglicerydów46. Sugerowana dawka: 500-1500 mg dziennie.
    Jak widać sami możemy zapo­biec uszkodzeniu kości i stawów przez cukrzycę. Jednak w tym celu musimy zrezygnować ze złych nawyków żywieniowych i zacząć się regularnie ruszać.

(Nie)słodkie dolegliwości

bolące nogi
Staw Charcota zwany także artropatią neuropatyczną, występuje, gdy stan stawu (na­jczęściej zlokalizowanego w stopie) ulega pogorszeniu z powodu uszkodzenia nerwu – częstego powikłania cukrzycy. Artropatia zlokalizowana jest najczęściej jednostronnie, w stawach skokowych, śródstopnych i śródstopno-paliczkowych.

Początkowe zmiany wyni­kają z uszkodzenia włókien nerwowych, co objawiać się może zaburzeniami w obrębie czucia bólu, czucia głębokiego i aktywności współczulnej. Występuje u 1 diabetyka na 500. Pojawia się niezależnie od wieku i w równym stopniu dotyczy kobiet, jak i mężczyzn. Możesz odczuwać drętwienie i mrowienie lub utratę czucia w dotkniętych stawach. Mogą być ciepłe, zaczerwienione i spuchnięte oraz stać się niestabilne lub zdeformowane. Zajęty staw może nie być bardzo bolesny pomimo swojego wyglądu.
Wczesne wykrycie może spowolnić postęp choroby.

Zespół ręki cukrzycowej zwany również cheiroartropatią cukrzycową jest efektem ogran­iczenia ruchomości głównie stawów dłoni w wyniku zgrubienia pochewek ścięgien zginaczy. Jest to spowodowane ich zwłóknieniem, które nastąpiło na skutek patologicznego łączenia się glukozy włóknami kolagenowymi. Konsekwencją tego staje się usztywnienie dłoni i trud­ności z chwytaniem różnych przedmiotów, często je upuszcza. Zmiany te są niebolesne. Palce dłoni są lekko obrzęknięte, skóra zgrubiała i napięta, woskowata. Cheiroartropatią cukrzycowa najczęściej występuje u osób, które mają długą historię choroby. W usprawnie­niu dłoni pomagają lepsza kontrola poziomu glukozy oraz fizjoterapia.
Bibliografia
  • MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2008;57(18): 486-489
  • Annals of the rheumatic diseases. 2011 Aug;70(8):1354-1356
  • Diabetes, Obesity, and Metabolism. 2001;13(Suppl 1):39-46
  • Lancet. 1989 Mar 25;1(8639):637-639; Nature. 2006 Dec 14;444(7121):840-846
  • Scand J Med Sci Sports. 2003 Apr;13(2):98-105; Obes Surg. 2005 Mar;15(3):378-81
  • Ann Behav Med. Fall 1997;19(4):408-10
  • Clin Geriatr Med. 2015 Feb; 31(1): 67-87.
  • Tufts folia medica. 1961 Jan-Mar;7:13-19
  • J Clin Rheumatol. 2013 Jan;19(1):1-6
  • Diabetes Care 2006 Aug; 29(8): 1929-1930
  • Arthritis Res Ther. 2009;11(3):R80; Front Med. 2013 Mar;7(1):81-90.
  • Best Pract Res Clin Rheumatol. 2006 Oct;20(5):1003-25
  • J Cell Biochem. 2011 Oct;112(10):2813-24
  • Maturitas. 2012 Aug;72(4):373-8
  • Arthritis Rheum. 2002 Jan;46(1):114-23; Arthritis Rheum. 2006 Jan;54(1):253-63
  • Diabetes. 2003 Jun; 52(6):1502-10
  • Med Hypotheses. 2005; 65(6):1013-5
  • J Bone Miner Res. 1995 Jul; 10(7):1050-6
  • J Cell Biochem. 2006 Oct 1; 99(2):411-24
  • Osteoporos Int. 2007 Apr; 18(4):427-44
  • Endocrinology. 2003 Jan; 144(1):346-52
  • Nat Rev Endocrinol. 2012 Jan 17; 8(5):297-305
  • Clin Calcium. 2004 Feb; 14(2):255-61
  • Gynecol Endocrinol. 2003 Feb; 17(1):19-29; Front Endocrinol (Lausanne). 2013; 4():21
  • J Clin Endocrinol Metab. 1998 Dec; 83(12):4257-62; Endocrinology. 2000 Jul; 141(7):2674-82
  • Adipocyte. 2014 Oct-Dec; 3(4):263-72
  • Ann Intern Med. 1995 Apr 1; 122(7):481-6
  • J Bone Miner Res. 2002 Feb; 17(2):200-9
  • J Clin Endocrinol Metab. 2010 Nov; 95(11):5045-55
  • Clin Orthop Relat Res. 1988 Jul; (232):210-6
  • J Bone Miner Res 22: 560-568
  • PLoS One. 2015; 10(8):e0135530
  • J Clin Endocrinol Metab. 2015 Nov; 100(11):4059-66
  • Diabetes Metab. 2004 Sep; 30(4):355-8; J Cell Physiol. 2015 Aug; 230(8):1944-53
  • Eur J Pharmacol. 2015 Nov 15; 767():30-40
  • J Am Acad Orthop Surg. 2013 Sep;21(9):571-6
  • Med Sci Sports Exerc. 2010 Dec;42(12):2282-303
  • Cardiol Res Pract. 2011; 2011: 532620; Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2010 Oct;20(8):608-17
  • Diabetes Care, 2016; 39: 808-15
  • Ann Fam Med, 2013; 11: 452-9
  • J Basic Clin Physiol Pharmacol, 2006; 17: 245-54
  • Mol Biol Rep, 2012; 39: 3727-35
  • Diabetes, 2003; 52: 499-505
  • Free Radic Biol Med, 1999; 27: 309-14; Arzneimittelforschung, 1995; 45: 872-4
  • Diabetes, 2004; 53: 3233-8; Rev Diabet Stud, 2009; 6: 230-6
  • Amino Acids, 2012; 42: 1529-39; Exp Mol Med, 2012; 44: 665-73
  • Cell. 2010 Jul 23;142(2):296-308
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny