Uzależniające energetyki: cicha groźba w kolorowej puszce

Napoje energetyczne, te kolorowe, błyszczące puszki pełne obietnic zwiększonej wydajności i skupienia, stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Są jak błyskotliwe gwiazdy na półkach sklepowych, przyciągające uwagę swoim atrakcyjnym opakowaniem i obietnicami natychmiastowego zastrzyku energii. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, co naprawdę kryje się za tymi obietnicami? Jakie są skutki picia energetyków w nadmiarze? I wreszcie - czy napoje energetyczne mogą uzależniać?

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Energetyki pijemy na potęgę – tak mówią statystyki. W 2023 roku globalny rynek napojów energetycznych osiągnął wartość 59,3 miliarda dolarów i przewiduje się, że do 2026 roku wzrośnie do 86 miliardów dolarów, co oznacza średni roczny wzrost na poziomie 7%. Młodzi dorośli i nastolatkowie stanowią największą grupę konsumentów napojów energetycznych. Około 66% konsumentów to mężczyźni, a 65% to osoby w wieku od 13 do 35 lat.

W Polsce co najmniej raz w tygodniu po napoje energetyzujące sięga co dziesiąty 11-latek i już prawie połowa 15-latków. Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka (IMiD) w Warszawie oraz Uniwersytet Warszawski w 2022 roku wskazują, że aż jedna czwarta najmłodszych uczniów deklaruje, że pije napoje energetyzujące, a częstość picia tych napojów zwiększa się wraz z wiekiem.

To o tyle niepokojące, że te napoje to naprawdę nie jest oranżada! Oto, co trzeba o nich wiedzieć, zanim sięgnie się po kolejną puszkę, by usłyszeć to przyjemne "psssst" i dostać po chwili obiecywanych "skrzydeł".

Co to są napoje energetyczne?

Napoje energetyczne to napoje zawierające wysokie ilości kofeiny i cukru, a także inne składniki, takie jak tauryna, guarana, glukoza i witaminy z grupy B. Są one często spożywane w celu zwiększenia wydajności fizycznej, poprawy czujności umysłowej i podniesienia poziomu energii. Są jak błyskawica w butelce, obiecująca natychmiastowe ożywienie i zwiększenie wydajności. Jednak, podobnie jak błyskawica, mogą one przynieść więcej szkód niż korzyści, zwłaszcza gdy są spożywane regularnie i w dużych ilościach.

Jak działają napoje energetyczne?

Działanie napojów energetycznych opiera się głównie na zawartości kofeiny, która jest głównym składnikiem stymulującym. Kofeina działa na układ nerwowy, zwiększając czujność i zmniejszając uczucie zmęczenia. Inne składniki, takie jak tauryna, regulują poziom energii, rytm serca i skurcze mięśni, podczas gdy guarana zwiększa czujność, a witaminy z grupy B pomagają organizmowi przekształcać pokarm w energię. Są jak małe iskry, które rozpalają ogień w naszym organizmie, zwiększając naszą energię i czujność.

Uzależnienie od napojów energetycznych

Uzależnienie od napojów energetycznych może wynikać z kilku przyczyn. Po pierwsze, napoje te zawierają kofeinę i cukier, które mogą wywoływać wydzielanie dużej ilości dopaminy, neurotransmitera odpowiedzialnego za uczucie przyjemności. Przy regularnym i nadmiernym spożyciu, receptory dopaminy mogą osłabnąć, co oznacza, że potrzebna jest większa ilość substancji uzależniającej, aby odczuć te same efekty. To tworzy błędne koło, które prowadzi do uzależnienia. Po drugie, niektóre osoby mogą wierzyć, że nie są w stanie wykonywać swojej pracy, ćwiczyć na siłowni, uczyć się do egzaminów lub wykonywać innych czynności, jeśli nie spożyją napoju energetycznego. Wreszcie, spożywanie napojów energetycznych w pewnych grupach społecznych może prowadzić do nadmiernego spożycia towarzyskiego, które kończy się tolerancją, zależnością i uzależnieniem.

Część ekspertów jest zdania, że ze względu na potencjał uzależniający, energetyki powinny być dostępne tylko dla osób pełnotelnich - tak jak alkohol czy papierosy.

Uzależnienie od napojów energetycznych różni się od uzależnienia od kawy. Młode osoby pod wpływem napojów energetycznych stają się bardziej impulsywne i podatne na wpływ grupy. Po odstawieniu napojów energetycznych mogą mieć znacznie gorszy nastrój, który czasem sięga prawie epizodu depresyjnego.

Skutki zdrowotne picia zbyt dużej ilości energetyków

Spożywanie zbyt dużej ilości napojów energetycznych może prowadzić do wielu negatywnych skutków zdrowotnych. Do najważniejszych z nich należą:

Ponadto, regularne spożywanie dużych ilości cukru zawartego w napojach energetycznych może prowadzić do otyłości, cukrzycy typu 2 i chorób serca. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zauważają, że "energetyki" są sztuczne i zawierają wiele składników, które mogą być potencjalnie szkodliwe. Oprócz kofeiny i cukru, napoje te zawierają substancje, które mogą się odkładać w organizmie lub wywoływać długofalowe skutki.

Napoje energetyczne mogą być uzależniające i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli są spożywane w dużych ilościach. Dlatego ważne jest, aby spożywać je z umiarem i być świadomym potencjalnego ryzyka.

Skutki uboczne picia napojów energetycznych

Uzależnienie od napoju energetycznego może mieć inne negatywne skutki uboczne. Przede wszystkim napoje energetyzujące są kwaśne, a ich częste spożywanie może z czasem spowodować przebarwienie zębów i zniszczenie szkliwa. Może to sprawić, że będziesz bardziej podatny na problemy z zębami.

Ponadto częste spożywanie napojów energetycznych może powodować przyrost masy ciała. Pełnocukrowe napoje energetyczne zawierają około 110 kalorii na 250 ml porcji. Ale większe puszki mogą zawierać dodatkowe 275 kalorii lub więcej.

Badania powiązały również częste spożywanie napojów energetycznych i napojów słodzonych cukrem z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, cukrzyca typu 2 i zaburzenia pracy nerek. Chociaż opcje napojów energetycznych bez cukru mogą wydawać się zdrowsze, zawierają tyle samo kofeiny. Sztuczne słodziki zostały również powiązane ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2 i zespołu metabolicznego.

Oprócz problemów zdrowotnych, regularne kupowanie napojów energetycznych może wpłynąć na finanse. Kupowanie dwóch lub więcej dziennie może kosztować tyle samo, co uzależnienie od papierosów.

Napoje energetyczne, te kolorowe puszki pełne obietnic, mogą okazać się wilkiem w owczej skórze. Mogą przynosić krótkotrwałe korzyści, ale ich długotrwałe spożycie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby spożywać je z umiarem i być świadomym potencjalnego ryzyka. Pamiętaj, że prawdziwa energia pochodzi ze zdrowej diety, regularnej aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu, a nie z pełnej chemii puszki.

Bibliografia
  • https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C96991%2Cneuropsycholog-uzaleznienie-od-napojow-energetycznych-inne-niz-od-kawy.html
  • https://diamondrehabthailand.com/what-is-energy-drink-addiction/
  • https://www.enterpriseappstoday.com/stats/energy-drink-statistics.html?utm_content=cmp-true
  • https://www.medonet.pl/zdrowie,polskie-dzieci-pija-energetyki-na-potege--uda-sie-ich-zakazac--kraska--analizujemy,artykul,28487088.html
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny