Gastroenterolog tego nie tknie. Oto 8 produktów najgorszych dla jelit

Codziennie mają masę roboty. Nasze jelita pracują niestrudzenie i - jak to w pracy - czasem trafiają im się wyjątkowo trudne i niewdzięczne zadania. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem, lepiej nie utrudniaj im pracy! Oto parszywa ósemka - 8 produktów, które wybitnie nie służą jelitom. Im mniej ich w diecie, tym lepiej. 

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Cukry proste - słodki wróg numer jeden

Cukier jest dla jelit jak piasek w trybach precyzyjnego zegarka – może poważnie zakłócić ich pracę. Proste cukry, znajdujące się w słodyczach, napojach gazowanych i białym pieczywie, są szybko absorbowane, co prowadzi do gwałtownych wahań poziomu glukozy i insuliny. Badania wykazują, że nadmiar cukru może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych jelit, zaburzeń mikroflory i nawet przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca typu 2 czy otyłość.

Co zamiast? Zamiast prostych cukrów, wybieraj złożone węglowodany, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze, warzywa i owoce. Są one bogate w błonnik, który wspomaga trawienie i utrzymuje dłuższe uczucie sytości, co pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi.

Antybiotyki - niezbędne, ale niebezpieczne

Antybiotyki to jak pożar, który oprócz szkodników, niszczy też pożyteczną florę jelitową. Są nieocenione w leczeniu infekcji bakteryjnych, jednak ich nadużywanie lub nieprawidłowe stosowanie może prowadzić do dysbiozy, czyli zaburzenia równowagi mikrobiologicznej jelit. To z kolei otwiera drzwi dla chorób autoimmunologicznych, alergii i zwiększa ryzyko zakażeń patogenami, jak Clostridium difficile.

Co zamiast? Nie ma bezpośredniej alternatywy dla antybiotyków, ale aby wspierać zdrowie jelit podczas i po antybiotykoterapii, warto włączyć do diety probiotyki i prebiotyki, które pomagają odbudować zdrową mikroflorę jelitową. Nigdy nie przyjmuj antybiotyków na własną rękę i unikaj ich na choroby wirusowe, gdzie są nieskuteczne.

Antybiotyki działają bakteriobójczo i w wielu przypadkach ratują życie, o ile stosuje sie je z głową. Niszczą bowiem nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale i te korzystne, co może prowadzić do tzw. dysbiozy mikrobioty jelitowej, która osłabia odporność i naraża nas na szereg chorób.

Czerwone mięso - ciężki kąsek dla jelit

Czerwone mięso, szczególnie przetworzone, jest jak ciężka praca na pełnym etacie dla naszych jelit. Zawiera ono substancje, które mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów jelita grubego, jak wykazały badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia. Saturacja hemem, żelazem oraz nasycone kwasy tłuszczowe w czerwonym mięsie mogą prowadzić do stanów zapalnych i zwiększać przepuszczalność jelit.

Co zamiast? Jako zdrowszą alternatywę dla czerwonego mięsa, warto wybierać chude białka, takie jak drób, ryby, a także roślinne źródła białka - strączki, orzechy i nasiona. Są one łatwiejsze do strawienia i dostarczają wielu korzystnych składników odżywczych.

Kwas benzoesowy - konserwant z ukrytym zagrożeniem

Kwas benzoesowy, powszechnie używany jako konserwant, może być dla jelit jak niechciany gość, który zostaje na noc. Jego obecność w diecie jest kojarzona z wywoływaniem reakcji alergicznych i zapalnych. Ponadto, może on zakłócać funkcjonowanie enzymów jelitowych i wpływać na zmianę składu mikrobioty jelitowej, co zostało udowodnione w badaniach na zwierzętach.

Co zamiast? Szukaj produktów z naturalnymi konserwantami, takimi jak sól, cukier, ocet, czy naturalne ekstrakty roślinne. Czytaj etykiety i wybieraj żywność z krótką listą składników, co często oznacza mniejszą ilość dodatków.

Aspartam - słodki zamiennik o gorzkich konsekwencjach

Aspartam, popularny słodzik, jest jak fałszywy przyjaciel dla naszego układu trawiennego. Chociaż pozwala uniknąć cukru, to jednak jego metabolity mogą wpływać negatywnie na funkcje jelit i mózgu. Badania sugerują, że aspartam może przyczyniać się do zaburzeń behawioralnych i kognitywnych oraz negatywnie wpływać na mikroflorę jelitową.

Co zamiast? Dla tych, którzy chcą unikać cukru, ale nie chcą sięgać po sztuczne słodziki, dobrymi opcjami są naturalne słodziki, takie jak stewia lub erytrytol. Można również wykorzystać niewielkie ilości miodu lub syropu klonowego, które są słodsze od cukru, więc potrzeba ich mniej.

Żywność przetworzona - fabryka problemów

Żywność przetworzona jest dla jelit jak zanieczyszczone paliwo dla silnika – pełna sztucznych dodatków, konserwantów i niskiej jakości tłuszczów, które mogą prowadzić do zapalenia jelit, zespołu przewlekłego zmęczenia i innych przewlekłych stanów zdrowotnych. Badania wskazują, że dieta wysoko przetworzona jest związana z większym ryzykiem chorób jelitowych, w tym IBS i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Co zamiast? Skoncentruj się na całej, nieprzetworzonej żywności, takiej jak świeże owoce, warzywa, orzechy, nasiona i pełnoziarniste produkty zbożowe. Są one naturalnie bogate w składniki odżywcze i błonnik, wspierające zdrowie jelit.

Przetworzona żywność sieje spustoszenie nie tylko w naszych jelitach. Spożywanie ultraprzetworzonej żywności naukowcy bezpośrednio powiązali ze wzrostem ryzyka depresji.

Alkohol - trujący trunek dla mikrobiomu

Alkohol działa na jelita jak burza na spokojne morze – może powodować chaos w delikatnej równowadze mikrobioty jelitowej. Nadmierne spożycie alkoholu jest powiązane z ryzykiem zapalenia błony śluzowej jelit i może przyczyniać się do rozwoju chorób wątroby i jelit. Badania naukowe wykazały, że alkohol zmienia mikrobiom jelitowy, narusza barierę jelitową i zwiększa przepuszczalność jelit, bezpośrednio i pośrednio promując aktywację immunologiczną. Naukowcy zaczęli odkrywać, że alkohol, szczególnie jeśli jest spożywany przewlekle i w większych ilościach, indukuje proces zainicjowany w jelitach, który sprzyja stanom zapalnym w całym organizmie. To wywołane alkoholem zapalenie jelit może leżeć u podstaw dysfunkcji wielu narządów i przewlekłych zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu, w tym przewlekłej choroby wątroby, chorób neurologicznych i nowotworów przewodu pokarmowego.

Co zamiast? Zamiast alkoholu, sięgaj po napoje bezalkoholowe, takie jak woda z cytryną, herbaty ziołowe lub domowe smoothie. Te napoje mogą wspomagać nawodnienie i dostarczać dodatkowych składników odżywczych bez negatywnego wpływu na jelita.

Papierosy - dymny wróg zdrowych jelit

Papierosy to dla jelit jak toksyczny dym wypełniający czyste powietrze – zawierają tysiące szkodliwych substancji, które mogą prowadzić do raka jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna i innych zaburzeń jelitowych. Nikotyna i inne toksyny w dymie papierosowym mają silne działanie prozapalne i mogą zaszkodzić zarówno mikroflorze jelitowej, jak i strukturze ścian jelit.

Co zamiast? W zamian niestety nie ma nic, trzeba je po prostu rzucić. E-papierosy, które mogą się wydawać zdrowszą alternatywą, w rzeczywistości również niosą ryzyko dla zdrowia jelit i ogólnego stanu zdrowia. Zawierają one szereg substancji chemicznych, które mogą wpływać na mikroflorę jelitową i zwiększać ryzyko stanów zapalnych oraz innych problemów zdrowotnych. Rzucenie palenia to najlepsza decyzja, którą możesz podjąć dla swojego zdrowia jelitowego i ogólnego.

Każdy z tych produktów może stanowić wyzwanie dla naszych jelit, ale świadome wybory i zmiany w diecie mogą znacząco poprawić nasze zdrowie jelitowe i ogólne samopoczucie. Pamiętajmy, że to, co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze "wewnętrzne fabryki" – więc wybierajmy mądrze, by nasze jelita mogły pracować jak w szwajcarskim zegarku.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny