Gastroenterolog tego nie tknie. Oto 8 produktów najgorszych dla jelit

Codziennie mają masę roboty. Nasze jelita pracują niestrudzenie i - jak to w pracy - czasem trafiają im się wyjątkowo trudne i niewdzięczne zadania. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem, lepiej nie utrudniaj im pracy! Oto parszywa ósemka - 8 produktów, które wybitnie nie służą jelitom. Im mniej ich w diecie, tym lepiej. 

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Cukry proste - słodki wróg numer jeden

Cukier jest dla jelit jak piasek w trybach precyzyjnego zegarka – może poważnie zakłócić ich pracę. Proste cukry, znajdujące się w słodyczach, napojach gazowanych i białym pieczywie, są szybko absorbowane, co prowadzi do gwałtownych wahań poziomu glukozy i insuliny. Badania wykazują, że nadmiar cukru może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych jelit, zaburzeń mikroflory i nawet przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca typu 2 czy otyłość.

Co zamiast? Zamiast prostych cukrów, wybieraj złożone węglowodany, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze, warzywa i owoce. Są one bogate w błonnik, który wspomaga trawienie i utrzymuje dłuższe uczucie sytości, co pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi.

Antybiotyki - niezbędne, ale niebezpieczne

Antybiotyki to jak pożar, który oprócz szkodników, niszczy też pożyteczną florę jelitową. Są nieocenione w leczeniu infekcji bakteryjnych, jednak ich nadużywanie lub nieprawidłowe stosowanie może prowadzić do dysbiozy, czyli zaburzenia równowagi mikrobiologicznej jelit. To z kolei otwiera drzwi dla chorób autoimmunologicznych, alergii i zwiększa ryzyko zakażeń patogenami, jak Clostridium difficile.

Co zamiast? Nie ma bezpośredniej alternatywy dla antybiotyków, ale aby wspierać zdrowie jelit podczas i po antybiotykoterapii, warto włączyć do diety probiotyki i prebiotyki, które pomagają odbudować zdrową mikroflorę jelitową. Nigdy nie przyjmuj antybiotyków na własną rękę i unikaj ich na choroby wirusowe, gdzie są nieskuteczne.

Antybiotyki działają bakteriobójczo i w wielu przypadkach ratują życie, o ile stosuje sie je z głową. Niszczą bowiem nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale i te korzystne, co może prowadzić do tzw. dysbiozy mikrobioty jelitowej, która osłabia odporność i naraża nas na szereg chorób.

Czerwone mięso - ciężki kąsek dla jelit

Czerwone mięso, szczególnie przetworzone, jest jak ciężka praca na pełnym etacie dla naszych jelit. Zawiera ono substancje, które mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów jelita grubego, jak wykazały badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia. Saturacja hemem, żelazem oraz nasycone kwasy tłuszczowe w czerwonym mięsie mogą prowadzić do stanów zapalnych i zwiększać przepuszczalność jelit.

Co zamiast? Jako zdrowszą alternatywę dla czerwonego mięsa, warto wybierać chude białka, takie jak drób, ryby, a także roślinne źródła białka - strączki, orzechy i nasiona. Są one łatwiejsze do strawienia i dostarczają wielu korzystnych składników odżywczych.

Kwas benzoesowy - konserwant z ukrytym zagrożeniem

Kwas benzoesowy, powszechnie używany jako konserwant, może być dla jelit jak niechciany gość, który zostaje na noc. Jego obecność w diecie jest kojarzona z wywoływaniem reakcji alergicznych i zapalnych. Ponadto, może on zakłócać funkcjonowanie enzymów jelitowych i wpływać na zmianę składu mikrobioty jelitowej, co zostało udowodnione w badaniach na zwierzętach.

Co zamiast? Szukaj produktów z naturalnymi konserwantami, takimi jak sól, cukier, ocet, czy naturalne ekstrakty roślinne. Czytaj etykiety i wybieraj żywność z krótką listą składników, co często oznacza mniejszą ilość dodatków.

Aspartam - słodki zamiennik o gorzkich konsekwencjach

Aspartam, popularny słodzik, jest jak fałszywy przyjaciel dla naszego układu trawiennego. Chociaż pozwala uniknąć cukru, to jednak jego metabolity mogą wpływać negatywnie na funkcje jelit i mózgu. Badania sugerują, że aspartam może przyczyniać się do zaburzeń behawioralnych i kognitywnych oraz negatywnie wpływać na mikroflorę jelitową.

Co zamiast? Dla tych, którzy chcą unikać cukru, ale nie chcą sięgać po sztuczne słodziki, dobrymi opcjami są naturalne słodziki, takie jak stewia lub erytrytol. Można również wykorzystać niewielkie ilości miodu lub syropu klonowego, które są słodsze od cukru, więc potrzeba ich mniej.

Żywność przetworzona - fabryka problemów

Żywność przetworzona jest dla jelit jak zanieczyszczone paliwo dla silnika – pełna sztucznych dodatków, konserwantów i niskiej jakości tłuszczów, które mogą prowadzić do zapalenia jelit, zespołu przewlekłego zmęczenia i innych przewlekłych stanów zdrowotnych. Badania wskazują, że dieta wysoko przetworzona jest związana z większym ryzykiem chorób jelitowych, w tym IBS i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Co zamiast? Skoncentruj się na całej, nieprzetworzonej żywności, takiej jak świeże owoce, warzywa, orzechy, nasiona i pełnoziarniste produkty zbożowe. Są one naturalnie bogate w składniki odżywcze i błonnik, wspierające zdrowie jelit.

Przetworzona żywność sieje spustoszenie nie tylko w naszych jelitach. Spożywanie ultraprzetworzonej żywności naukowcy bezpośrednio powiązali ze wzrostem ryzyka depresji.

Alkohol - trujący trunek dla mikrobiomu

Alkohol działa na jelita jak burza na spokojne morze – może powodować chaos w delikatnej równowadze mikrobioty jelitowej. Nadmierne spożycie alkoholu jest powiązane z ryzykiem zapalenia błony śluzowej jelit i może przyczyniać się do rozwoju chorób wątroby i jelit. Badania naukowe wykazały, że alkohol zmienia mikrobiom jelitowy, narusza barierę jelitową i zwiększa przepuszczalność jelit, bezpośrednio i pośrednio promując aktywację immunologiczną. Naukowcy zaczęli odkrywać, że alkohol, szczególnie jeśli jest spożywany przewlekle i w większych ilościach, indukuje proces zainicjowany w jelitach, który sprzyja stanom zapalnym w całym organizmie. To wywołane alkoholem zapalenie jelit może leżeć u podstaw dysfunkcji wielu narządów i przewlekłych zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu, w tym przewlekłej choroby wątroby, chorób neurologicznych i nowotworów przewodu pokarmowego.

Co zamiast? Zamiast alkoholu, sięgaj po napoje bezalkoholowe, takie jak woda z cytryną, herbaty ziołowe lub domowe smoothie. Te napoje mogą wspomagać nawodnienie i dostarczać dodatkowych składników odżywczych bez negatywnego wpływu na jelita.

Papierosy - dymny wróg zdrowych jelit

Papierosy to dla jelit jak toksyczny dym wypełniający czyste powietrze – zawierają tysiące szkodliwych substancji, które mogą prowadzić do raka jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna i innych zaburzeń jelitowych. Nikotyna i inne toksyny w dymie papierosowym mają silne działanie prozapalne i mogą zaszkodzić zarówno mikroflorze jelitowej, jak i strukturze ścian jelit.

Co zamiast? W zamian niestety nie ma nic, trzeba je po prostu rzucić. E-papierosy, które mogą się wydawać zdrowszą alternatywą, w rzeczywistości również niosą ryzyko dla zdrowia jelit i ogólnego stanu zdrowia. Zawierają one szereg substancji chemicznych, które mogą wpływać na mikroflorę jelitową i zwiększać ryzyko stanów zapalnych oraz innych problemów zdrowotnych. Rzucenie palenia to najlepsza decyzja, którą możesz podjąć dla swojego zdrowia jelitowego i ogólnego.

Każdy z tych produktów może stanowić wyzwanie dla naszych jelit, ale świadome wybory i zmiany w diecie mogą znacząco poprawić nasze zdrowie jelitowe i ogólne samopoczucie. Pamiętajmy, że to, co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze "wewnętrzne fabryki" – więc wybierajmy mądrze, by nasze jelita mogły pracować jak w szwajcarskim zegarku.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny