Stworzenie własnych naturalnych produktów do pielęgnacji twarzy jest zaskakująco proste i satysfakcjonujące, a przy tym nie wymaga stania nad garnkami i pracy w pocie czoła. Wszystkie przepisy można szybko i łatwo zrealizować, a do tego prawie nic nie kosztują.
Juicy Girls from Hikaru Cho on Vimeo.
Większość składników znajdziesz w swojej własnej kuchni, w przydomowym ogródku lub na najbliższej łące. Sięgaj śmiało po suszone kwiaty nagietka, liście mniszka lekarskiego (mlecza), gałązki lawendy, czy świeże zioła - pietruszkę lub rozmaryn.
Oto kilka pomysłów na początek. Szybko się przekonasz, że proponowane składniki można łatwo zastąpić tymi, które masz pod ręką. Najlepiej robić niewielkie ilości naturalnych kosmetyków, by potem szybko je zużyć.
Jeśli chcesz mieć zapas do wykorzystania na później, pamiętaj, że jeśli nie zabezpieczysz ich świeżości środkami konserwującymi, trzeba będzie je przechowywać w szczelnym pojemniku lub w lodówce.
Traktuj swoją ręcznie wykonaną naturalną linię produktów do pielęgnacji urody tak, jak świeżo sporządzoną sałatkę pozbawioną środków konserwujących.
Krem nawilżający własnej produkcji - jak zrobić?
Kremy nawilżające mają pomóc nam zachować jędrną i sprężystą skórę poprzez zwiększenie wilgotności jej górnych warstw. Zatem, jeśli chcesz, aby powstał krem nawilżający, musisz dodać do niego wody, a to z kolei oznacza, że będziesz musieć także użyć środków konserwujących oraz dowolnego rodzaju emulgatora, aby związać płyn i olej.
Nakładając krem na twarz, posłuż się małą szpatułką, by nabrać go w niewielkich ilościach. Nie wyjmuj go palcem, ponieważ sprzyja to rozwojowi bakterii.
Istnieje wiele przepisów na wspaniałe kremy nawilżające, o ile nie męczy cię podgrzewanie i topienie masła shea oraz dodawanie do niego emulujących wosków.
Jeśli szukasz godnych polecenia przepisów, zajrzyj do The Ultimate Natural Beauty Book (Wielka Księga Urody Naturalnej) Josephine Fairley lub The Holistic Beauty Book (Holistyczna Księga Urody) autorstwa Star Khechara.
Najlepsze są najłatwiejsze do wykonania pomysły na własnoręcznie robione kosmetyki, które nie zajmą Ci wiele czasu. Warto wykorzystać organiczny żel z wyciągiem z aloesu (aloe vera), który z powodzeniem można też wykorzystać jako środek do depilacji.
Prosty krem z aloesem - jak zrobić?
100 ml żelu aloe vera + 5 kropli olejku migdałowego + 10 kropli olejku eterycznego
Zmieszaj żel aloe vera z olejkiem migdałowym, a potem dodaj dowolny dodaj olejek eteryczny. Olejki z róży lub lawendy sprawdzą się wyjątkowo dobrze w tej kombinacji. Warto eksperymentować i dodać do dwóch lub trzech innych zapachów.
Naturalny płyn do demakijażu - jak zrobić?
Zwykła oliwa z oliwek sprawdza się znakomicie jako awaryjny płyn do czyszczenia twarzy i demakijażu oczu. Wystarczy wmasować ją w skórę twarzy i usunąć ręczniczkiem do demakijażu (polecam znakomity ręcznik do czyszczenia twarzy Glow Cloth dostępny na stronie: www.theskinguru.co.uk) zamoczonym w ciepłej wodzie. Oliwę z oliwek stosuj najlepiej raz dziennie z racji jej gęstej konsystencji.
Osobiście nie wykonuję makijażu oczu codziennie, ale gdy go nakładam, zmywam go najchętniej płatkiem kosmetycznym nasączonym niewielką ilością olejku migdałowego (ma lżejszą konsystencję niż oliwa z oliwek).
Tonik lub mgiełka do twarzy - jak zrobić?
Tonik znakomicie usunie wszelkie ślady makijażu, odświeży cerę, sprawdzi się jako środek ściągający i wyrówna poziom pH skóry. Nakładaj go przy pomocy płatków kosmetycznych lub naturalnej gąbki lub przechowuj w butelce-sprayu, i spryskaj nim skórę twarzy, gdy tego potrzebuje.
Jeśli masz cerę normalną, lub mieszaną, wypróbuj sok ze świeżego ogórka (po uprzednim obraniu go ze skórki), a jeśli masz cerę tłustą, wykorzystaj rozcieńczony sok z cytryny. Czasami używam także schłodzonej herbaty rumiankowej, która cudownie odświeża cerę.
Kolejnym prostym tonikiem jest czysta woda kwiatowa. Najprawdopodobniej najłatwiej dostępna będzie woda różana, którą możesz również wzbogacić oczarem wirginijskim. Moja znajoma przechodząca obecnie menopauzę nosi zawsze w torebce małą butelkę ze sprayem wypełnioną wodą różaną i oczarem wirginijskim (w proporcji 50:50), którą spryskuje twarz i szyję przy pierwszych oznakach uderzenia gorąca.
Do wód kwiatowych możesz również dodać napary ziołowe, nalewki oraz herbaty. Jeśli przyjemność sprawia ci uprawianie roślin, wykorzystaj własne zioła uprawiane w domu, lub użyj suszonych ziół takich jak: rumianek, koper włoski, kwiat dzikiego bzu oraz melisa lekarska. Możesz również wykorzystać torebkę herbaty ziołowej. Zielona herbata jest szczególnie bogata w antyoksydanty i słynie ze swojego działania przeciwstarzeniowego.
Ponadto, możesz wykorzystać wszelkiego rodzaju octy takie jak ocet jabłkowy, który dodatkowo wspaniale sprawdza się jako płukanka do włosów. Oczywiście, łatwo możesz również wyprodukować swoje własne octy ziołowe. Wystarczy, że dodasz drobno posiekanych ziół lub kwiatów do słoiczka z octem jabłkowym, pozostawisz go w ciepłym miejscu na kilka tygodni (koniecznie potrząsaj słoiczkiem kilka razy w ciągu dnia), a następnie przecedzisz ocet, by oddzielić go od reszty składników.
Naturalne toniki do skóry tłustej lub problematycznej - przepis
- TONIK LAWENDOWO-MIRROWY
100 ml WODY LAWENDOWEJ + 10 KROPLI OLEJKU Z MIRRY
Zmieszaj składniki i tak przygotowany tonik przechowuj w spray’u lub w butelce z wygodnym dozownikiem. Wstrząśnij przed użyciem.
- LECZNICZY TONIK MIODOWY
1 ŁYŻECZKA MIODU + 100 ml CIEPŁEJ WODY + 2 KROPLE OLEJKU Z BERGAMOTKI
Rozcieńcz miód w ciepłej wodzie, po czym dodaj olejku z bergamotki. Przechowuj w spray’u lub w butelce z wygodnym dozownikiem w lodówce.
Olejki do pielęgnacji cery - przepis
Olejki do twarzy to najlepszy lek na dolegliwości wszystkich typów skóry. Pomagają one nawilżyć skórę, zrównoważyć produkcję sebum (łoju) oraz zwalczają infekcje.
Kolejnym ich plusem jest to, że łatwo wchłaniają się w głąb skóry, co jeszcze bardziej wzmaga ich działanie terapeutyczne.
Mają przyjemny zapach, dzięki czemu mogą poprawić twój nastrój. Wybór naturalnych olejków eterycznych jest ogromny.
Pamiętaj, że olejki eteryczne musisz rozcieńczyć w oleju stanowiącym bazę, lub nośnik (wyjątkiem od tej reguły są: olejek lawendowy i olejek z drzewa herbacianego – możesz je stosować w postaci czystej tj. bez dodatków innych olejków, a ponadto fantastycznie leczą wypryski na twarzy).
Warto wiedzieć, iż niektóre olejki używane do aromatoterapii mogą podrażniać skórę. Niektóre osoby mogą być na nie nadwrażliwe, lub uczulone, a zatem korzystaj z nich ostrożnie.
Jeśli jesteś w ciąży, szczególnie w jej pierwszym trymestrze, przed użyciem olejków eterycznych, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli cierpisz na nadciśnienie, unikaj niektórych olejków takich jak: rozmaryn, szałwia i tymianek.
Lista olejków eterycznych jest bardzo długa i trudno byłoby je wszystkie tutaj wymienić, lecz znakomitą pomocą w tej dziedzinie będzie książka: The Fragrant Pharmacy (Pachnąca Apteka) autorstwa Valerie Ann Worwood. Ponadto, pamiętaj o tym, aby zawsze kupować olejki od dobrego dostawcy i zawsze wybieraj olejki eteryczne w czystej postaci, zamiast „olejków zapachowych”, bądź ich mieszanek.
Olejki eteryczne oraz produkty do pielęgnacji skóry są dostępne na stronie: www.biggreensmile.com. Jednym z najczystszych ich asortymentów jest: doTERRA (www.doterra.com).
Naturalne olejki do twarzy - przepis
PRZEPIS NA WŁASNY OLEJEK DO TWARZY
Wybierz olejek-bazę/nośnik, o wystarczająco lekkiej i łatwo wchłanialnej konsystencji. Dobrym wyborem będzie: olejek z jojoby, ze słodkich migdałów, z pestek moreli, z wiesiołka, oraz z owocu dzikiej róży. W zależności od stopnia wrażliwości twojej skóry, możesz dodać maksymalnie 25 kropel olejku eterycznego do 100 ml oleju-nośnika, ale na początek nie dodawaj więcej niż 10 kropli.
Poniżej kilka przepisów godnych polecenia:
OLEJEK LECZNICZY DO SKÓRY MIESZANEJ
100 ml olejku ze słodkich migdałów + 5 kropel olejku lawendowego + 2 krople olejku do kadzidła + 2 krople miodu manuka + 1 kropla olejku z rumianku pospolitego
OLEJEK LECZNICZY DLA SKÓRY TŁUSTEJ
50 ml olejku z marchewki + 50 ml olejku z kiełków pszenicy + 5 kropel olejku lawendowego + 2 krople olejku różanego + 2 krople olejku z bodziszka (pelargonii) OLEJEK PRZECIWSTARZENIOWY
50 ml olejku z owoców dzikiej róży + 50 ml olejku ze słodkich migdałów + 2 krople olejku lawendowego + 2 krople olejku różanego + 1 kropla olejku do kadzidła
Pomadki do ust - jak zrobić samemu?
Nie jestem zwolenniczką zwykłych pomadek do ust, ani maści, ponieważ większość z nich zawiera ropę naftową lub oleje mineralne, i w efekcie wysusza wrażliwą skórę wokół ust zamiast ją uelastyczniać i chronić.
Na szczęście możesz wykonać swoją własną pomadkę do ust, choć niezbędne w tym celu będzie stopienie kilku składników bazowych. Na przykład, wosk pszczeli będziesz musiała stopić tak, aby osiągnął właściwą konsystencję. Oto najprostszy przepis, jaki osobiście wypróbowałam.
POMADKA DO UST Z MASŁA SHEA
1 Łyżka stołowa masła shea + ½ łyżeczki miodu
Umieść masło shea w półmisku nad gorącą wodą, po czym dodaj do niego miód mieszając.
Następnie wlej miksturę do czystego naczynia o pojemności 15 ml, pozostaw dla schłodzenia, po czym włóż do lodówki, aby mieszanka przeszła w stan stały.
Do tak przygotowanych pomadek możesz również dodać olejków eterycznych w czystej postaci. Jedna kropla olejku z mięty pieprzowej, lub z mięty zielonej ma odświeżający zapach, a ponadto działa antyseptycznie.
Lips Of Babel - MOTILO from lessname on Vimeo.
Maseczki do twarzy - jak zrobić?
Niemalże każdy naturalny produkt nadaje się na maseczkę do twarzy. Jest to tylko kwestia połączenia właściwych składników i poeksperymentowania dla uzyskania efektu przyjemnego dla skóry. Oto kilka pomysłów maseczek do twarzy, które możesz również wykorzystać na ciało.
KOJĄCA MASECZKA MIODOWO-JOJOBO-JOGURTOWA
2 ŁYŻKI STOŁOWE JOGURTU + 1 ŁYŻECZKA OLEJKU Z JOJOBY + 1 ŁYŻKA STOŁOWA MIODU
Zmieszaj wszystkie składniki i posmaruj nimi twarz. Pozostaw aż do wysuszenia jogurtu, a następnie zmyj ciepłą wodą.
SCHŁADZAJĄCA MASECZKA OWOCOWA
PÓŁ AWOKADO + PÓŁ GRUSZKI + PÓŁ BANANA + KILKA KROPLI SOKU Z CYTRYNY + NIEWIELKA ILOŚĆ SERKA ŚMIETANKOWEGO (DLA ZWIĄZANIA)
Zmieszaj wszystkie składniki blenderem, posmaruj nimi twarz i pozostaw na 20 minut.
CZEKOLADOWA MASECZKA NA TWARZ
2 ŁYŻKI STOŁOWE CZYSTEGO ORGANICZNEGO KAKAO W PROSZKU + 1 ŁYŻKA STOŁOWA MIODU + 1 ŁYŻKA STOŁOWA JOGURTU + 3 ŁYŻECZKI DROBNO ZMIELONEJ MĄKI OWSIANEJ
Zmieszaj składniki blenderem, posmaruj nimi twarz i pozostaw na 20 minut. Jeśli chcesz, aby maseczka działała nawilżająco, a nie złuszczająco, pomiń mąkę owsianą. Aby otrzymać maseczkę na całe ciało, zastosuj większe ilości składników i dodaj oleju kokosowego.
MASECZKA Z MĄKI KUKURYDZIANEJ DLA CERY TŁUSTEJ
1 BIAŁKO JAJKA + 2 ŁYŻECZKI MĄKI KUKURYDZIANEJ
Zmieszaj wszystkie składniki i posmaruj nimi twarz, a następnie zmyj wodą po 15 minutach.
Face Shuffle from Paulo Barcelos on Vimeo.
Lista składników do produkcji własnej linii kosmetyków do pielęgnacji cery:
- Mąka owsiana: ma działanie lecznicze i kojące, polecana dla skóry wrażliwej. Zmiel ją dla uzyskania bardziej drobnej struktury - Mąka kukurydziana: polecana dla cery tłustej
- Mielone migdały: delikatnie złuszczają naskórek jednocześnie natłuszczając skórę
- Cukier i sól: w każdej postaci, ale najlepiej w postaci nieoczyszczonej (nierafinowane). Sięgnij po Sól Himalajską, lub Sól z Morza Martwego, dodaj jej do oliwy z oliwek, by powstał scrub lub środek złuszczający martwy naskórek
- Zużyte zmielone ziarna kawy: działają antybakteryjnie, złuszczająco i pobudzająco. Znakomicie nadają się do masażu cellulitu
- Olej kokosowy: ma wyjątkowo bogate zastosowanie, pamiętaj jednak, że przechodzi w stan stały w niskiej temperaturze
- Masło kakaowe: o równie fantastycznym działaniu, lecz wymaga stopienia przed użyciem
- Oliwa z oliwek: ma działanie uśmierzające, nawilżające, i zawiera przeciwutleniacze chroniące skórę przed starzeniem się. Polecana zarówno do oczyszczania skóry, jak i do jej nawilżania
- Inne oleje o lżejszej konsystencji: jak, na przykład olejek ze słodkich migdałów, olejek z jojoby, olejek z marchewki, olejek z awocado, i olejek z kiełków pszenicy. Stanowią znakomitą bazę dla olejków do aromaterapii, olejków do twarzy, oraz do scrubów
- Olejki eteryczne: z bodziszka (pelargonii), różany, cytrynowy, i z drzewa herbacianego to tylko niektóre z moich ulubionych
- Sok z drzewa cytrynowego: soki z limony, z cytryny i z pomarańczy działają ściągająco. Polecane do cery tłustej. Witamina C w nich zawarta dodatkowo wzmacnia naczynka krwionośne
- Pozostałe soki owocowe: świeży sok jabłkowy znakomicie złuszcza naskórek, a sok z pomidora to bogactwo przeciwutleniaczy. Właściwie każdy świeżo wyciśnięty sok z owoców oraz ich miąższ możesz wykorzystać na spreparowanie fantastycznej maseczki na twarz
- Miód: o ile nie jesteś weganką, miód ma cudowne działanie: antybakteryjne, uśmierzająco-kojące oraz lecznicze. Jeśli możesz sobie pozwolić na miód manuka, to jest on wyjątkowo skuteczny w gojeniu się mniejszych ran
- Wody kwiatowe: woda lawendowa jest cudowna, a czysta woda różana to fantastyczny tonik dla skóry. Najlepiej zakupić je od dostawców produktów do aromaterapii, gdyż niektóre wody kwiatowe oferowane w sprzedaży w drogeriach zawierają sztuczne składniki - Żywe kultury bakterii w jogurcie: zawierają kwas mlekowy, bardzo schładzają i nadają kremową konsystencję domowej roboty środkom oczyszczającym. Stosuj zamiennie z mlekiem
- Ogórek: obrany i przetarty, ma działanie schładzające i stanowi znakomity tonik dla skóry. Plasterki ogórka przywrócą wypoczęty wygląd zmęczonej cerze i podkrążonym oczom
- Żel/sok z aloe vera: składnik produktów do pielęgnacji cery o działaniu kojącym i nawilżającym, skutecznie goi rany i mniejsze oparzenia. Zakup go w sklepie ze zdrową żywnością, lub bezpośrednio w zakładzie produkującym aloe vera
- Awocado: bogactwo przeciwutleniaczy i polecany dla suchej skóry. Wypróbuj również inne owoce: roztarte banany działają kojąco. Możesz do nich dodać również startą na tarce skórkę z cytryny i pomarańczy
- Wosk pszczeli: łatwo się topi i możesz go wykorzystać do produkcji pomadki do ust i kremów do rąk o cięższej konsystencji. Kupuj go w lokalnej pasiece lub na targu świeżych warzyw i owoców „prosto z pola”.
Opracowano na podstawie książki Janey Lee Grace Look Great Naturally… Without Ditching the Lipstick (Wyglądaj rewelacyjnie naturalnie… nie rezygnując z pomadki, Wydawnictwo Hay House, 2013).