Dr Parikh dzieli się swoim przepisem na zachowanie młodości, zwiększenie witalności i profilaktykę chorób w przyszłości. Opracowała go na podstawie osobistych doświadczeń i wiedzy, którą zdobyła podczas leczenia tysięcy pacjentów. Jego podstawą jest starożytny proces panchakarmy – ajurwedyjskiego rytuału detoksykacyjnego.
Niektórzy mogą nie odczuwać żadnych objawów ani nie chorować, więc może się im wydawać, że nie potrzebują resetu. Jednak trudniej jest naprawić coś, co jest zepsute. Ten schemat pomoże zachować dobry stan zdrowia.
Z drugiej strony, jeśli cierpi się na chroniczne zmęczenie, mgłę umysłową, problemy żołądkowo-jelitowe, stany zapalne w organizmie, zaburzenia hormonalne lub inne choroby przewlekłe, które wpływają na jakość życia, można już teraz rozpocząć swoją podróż ku zdrowiu.
Jak mówi dr Parikh: Schemat ten zalecam niemal każdemu nowemu pacjentowi, którego spotykam, niezależnie od powodu konsultacji. Po 28-dniowym resecie organizm odblokowuje swą wewnętrzną inteligencję, dzięki czemu wszelkie dalsze zmiany w diecie lub stylu życia, które rekomenduję, będą znacznie bardziej skuteczne.
Zalecam przeprowadzanie 28-dniowego resetu 1 lub 2 razy w roku, ale możesz go zastosować w każdej chwili, gdy chcesz na nowo tchnąć witalność w swój organizm.
W celu optymalizacji czasu postępuj jednak zgodnie z poniższymi wytycznymi i zawsze konsultuj się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek znaczących zmian w diecie lub stylu życia, nawet na krótki czas.
- Rozpocznij reset, gdy czujesz się dobrze, a nie podczas ostrych problemów zdrowotnych lub rekonwalescencji po chorobie.
- Według ajurwedy najlepszą porą na wykonanie rytuału oczyszczającego albo detoksykacyjnego jest jesień lub wiosna.
- Kobiety miesiączkujące powinny rozpoczynać 28-dniowy reset zaraz po menstruacji.
- Unikaj detoksykacji, gdy jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
- Jeśli planujesz wkrótce zajść w ciążę, wykonaj reset co najmniej 6 miesięcy przed próbą poczęcia.
Faza 1: Przygotowanie
Pierwszym krokiem na drodze do rozpoczęcia podróży po zdrowie, który trwa tydzień, jest właściwie redukcja aktywności. Im bardziej pozwolisz sobie na zwolnienie tempa i skupienie się na zdrowiu, tym lepsze uzyskasz rezultaty.
W filozofii Wschodu ogromne znaczenie mają redukcja aktywności, upraszczanie diety, większa uważność i zwracanie baczniejszej uwagi na stan organizmu. Pozwala to na priorytetyzację eliminacji toksyn przed rozpoczęciem pracy nad naprawą i regeneracją.
Ludzie zbyt często próbują robić to wszystko naraz. Radykalnie zmieniają dietę i zaczynają intensywną suplementację w nadziei na odwrócenie wyrządzonych przez lata szkód. Ta zmiana o 180 stopni wymaga od organizmu podwójnie ciężkiej pracy w celu przetwarzania nadmiaru preparatów, a jednocześnie składników odżywczych i toksyn.
Zamiast tego w czasie resetu organizm może w końcu skupić się na leczeniu, uwalnianiu toksyn i redukcji stanu zapalnego. Jednocześnie przestaje zmagać się z nieprzewidywalnymi porami posiłków, godzinami snu i poziomem stresu. Upraszczanie w tym czasie diety i stylu życia wspiera naturalne zakorzenione w DNA procesy, które wspomagają naprawę i odmładzanie.
Dieta
Głównym uzasadnieniem diety fazy 1 jest odpoczynek układu pokarmowego. Pokarmy, takie jak pszenica, nabiał i produkty zwierzęce, zużywają większość energii trawiennej. Im trudniej strawić i przetworzyć dany składnik, tym większe prawdopodobieństwo wywołania stanu zapalnego.
Składniki, takie jak syrop glukozowo-fruktozowy i uwodornione tłuszcze, znacznie obciążają mechanizmy detoksykacyjne organizmu i powodują stany zapalne.
Prostą sprawdzoną zasadą jest niespożywanie pokarmów paczkowanych lub zawierających więcej niż jeden składnik, który powinien być czymś, co rozpoznaliby nasi przodkowie. W ciągu 28 dni ważne jest, by zachować jeszcze większą czujność niż zwykle.
Istnieją badania potwierdzające, że dieta oparta na nieprzetworzonych produktach roślinnych sprzyja dobremu ogólnemu stanowi zdrowia. Wspomaga rozwój korzystnych bakterii w jelicie grubym, zmniejsza stan zapalny, a nawet może wspomagać profilaktykę raka jelita grubego1.
Świadome jedzenie
Oprócz skupiania się na tym, co jesz, zwróć uwagę na to, jak i kiedy spożywasz posiłki. W czasie całego 28-dniowego resetu postępuj według poniższych wskazówek.
- Spożywaj 2-3 posiłków dziennie w odstępie co najmniej 3 godz. Unikaj podjadania. Największym posiłkiem powinien być lunch, a lżejszą kolację należy spożywać wcześniej niż zwykle.
- Uważaj na wielkość porcji. Po posiłku żołądek powinien być w 1/3 wypełniony pokarmem stałym i w 1/3 treścią płynną. Pozostałą 1/3 należy pozostawić pustą.
- Miska na zupę mieści ok. 280 ml płynu. Żołądek ma 3 razy większą pojemność. Dlatego rozsądnie jest zjeść ilość pokarmu mieszczącą się mniej więcej w 2 miskach zupy i pozostawić miejsce na kolejną miskę, tak by soki żołądkowe mogły zadziałać.
- Zwolnij, dobrze przeżuwaj pokarm i unikaj patrzenia w ekran podczas jedzenia.
- Przez cały dzień pij dużo ciepłej wody, głównie pomiędzy posiłkami.
- Pobudzaj trawienie piciem jednej filiżanki herbaty imbirowej do posiłków, a po jedzeniu jednej filiżanki herbaty z kminem rzymskim, kolendrą i koprem włoskim (herbata CCF).
Styl życia
Przez cały 28-dniowy reset kontynuuj codzienne aktywności, takie jak praca czy szkoła i obowiązki domowe, ale możliwie najbardziej wstrzymaj wszystko, co wykracza poza te potrzeby. To nie jest czas na start nowego projektu, bieg maratoński, podróże lub zbyt częste kontakty towarzyskie. Zamiast tego należy skorzystać z okazji na wgląd w siebie i dowiedzenie się więcej na swój temat.
Ogranicz do minimum czas spędzany w mediach społecznościowych i przed telewizorem. Zamiast tego czytaj podnoszące na duchu książki, słuchaj kojącej muzyki i pisz w swoim dzienniku. To świetne sposoby na szybkie doładowanie baterii.
Kontynuuj regularne ćwiczenia, ale unikaj długich i wyczerpujących treningów. Zamiast nich spróbuj bardziej świadomych ruchów, takich jak joga, pilates lub tai-chi. Idealną porą na ćwiczenia jest poranek. Wieczorem można wybrać się na spacer lub oddać delikatnej praktyce jogi nidry – formy medytacji prowadzonej z leżeniem na plecach, która sprzyja odprężeniu i poprawia sen.
Odpowiedni wypoczynek nocny powinien być jednym z najważniejszych priorytetów. Większość aktywności metabolicznej związanej z detoksykacją, naprawą i odmładzaniem organizmu zachodzi podczas snu. Dołóż wszelkich starań, by zapewnić sobie co najmniej 8 godz. spokojnego nieprzerwanego snu każdej nocy.
Higiena jamy ustnej
Ajurweda kładzie duży nacisk na pielęgnację jamy ustnej, która – jak się uważa – jest ściśle powiązana z kondycją jelit. Nie jest to zaskakujące, ponieważ w jamie ustnej znajduje się drugi co do wielkości mikrobiom po jelitowym.
Jakakolwiek nierównowaga w mikrobiomie jamy ustnej zaburzy również pracę jelit. Zaburzenia mikrobiomu jamy ustnej powiązano właściwie z reumatoidalnym zapaleniem stawów, rakiem trzustki, cukrzycą i chorobami serca2.
Uważa się, że ssanie oleju pomaga przy zapaleniu dziąseł, suchości w ustach, nagromadzeniu płytki nazębnej i nieświeżym oddechu. Może również pomóc w wybielaniu zębów i wzmacnianiu mięśni szczęki, a na podstawie badań wiadomo, że może redukować płytkę nazębną i ilość bakterii w jamie ustnej3.
Praktyka ta polega na kilkuminutowym przepłukiwaniu ust ćwiercią łyżeczki oleju kokosowego, sezamowego lub słonecznikowego, choć najpopularniejszy jest kokosowy – ze względu na jego właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Gdy usta wypełnią się zmieszaną z olejem śliną, wypluj ją. Następnie wyszczotkuj i wynitkuj zęby jak zwykle. Zacznij od 2 min płukania, a następnie zwiększaj czas w miarę tolerancji.
Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja języka przez codzienne skrobanie go. Należy utrzymywać go w czystości, aby nie gromadziły się na nim niekorzystne bakterie.
W medycynie Wschodu język jest ważnym aspektem profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób. Normalny język jest różowy z przezroczystym lub białawym nalotem, bez śladów zębów na krawędziach i większych przebarwień.
Fitoterapia
W ramach resetu w celu ułatwienia procesu detoksykacji przepisuję moim pacjentom pewne ajurwedyjskie kombinacje ziół, takie jak triphala. To połączenie amalaki lub amli (liściokwiat garbnikowy, Emblica officinalis), bibhitaki (Terminalia bellirica) i haritaki (migdałecznik chebułowiec, Terminalia chebula) jest szeroko dostępne w internecie. Ziół tych od tysięcy lat używano w celu optymalizacji stanu jelit. Najnowsze badania wykazały, że triphala wraz z manjisthą (marzanna sercolistna, Rubia cordifolia), innym ajurwedyjskim ziołem, może zmieniać mikrobiom5 w sposób optymalizujący stosunek pożytecznych i niekorzystnych bakterii w jelitach.
Dodatkowe ziołowe kombinacje, które sugeruję moim pacjentom, obejmują zioła oczyszczające jelita, wątrobę, nerki i krew. Oto 2 komercyjne formuły, które powszechnie zalecam:
Total Body Cleanse marki Banyan Botanicals:
- owoc amalaki (liściokwiat garbnikowy, Emblica officinalis),
- zioło bhumyamalaki (Phyllanthus spp.),
- zioło kalmegh (brodziuszka wiechowata, Andrographis paniculata),
- owoc haritaki (migdałecznik chebułowiec, Terminalia chebula),
- korzeń manjisthy (marzanna sercolistna, Rubia cordifolia),
- korzeń punarnavy (Boerhavia diffusa),
- owoc pippali (pieprz długi, Piper longum),
- korzeń imbiru (Zingiber officinale),
- nasiona kopru włoskiego (Foeniculum vulgare).
Blood Cleanse marki Banyan Botanicals:
- korzeń manjisthy (marzanna sercolistna, Rubia cordifolia),
- liść miodli indyjskiej (Azadirachta indica),
- korzeń kurkumy (ostryż długi, Curcuma longa),
- łodyga guduchi (Tinospora cordifolia),
- korzeń łopianu (Arctium lappa).
Sugerowane dawki:
Triphala: 2-4 tabletek lub 0,5-1 łyżeczki proszku – rozpuść w szklance gorącej wody i wypij przed snem; w fazie przygotowawczej powoli zwiększaj dawkę według potrzeb, aby uzyskać 1- 3 wypróżnień dziennie.
Total Body Cleanse marki Banyan Botanicals: 2 tabletki rano.
Blood Cleanse marki Banyan Botanicals: 2 tabletki rano.
Uwaga: Zioła te nie powinny być stosowane przez kobiety w trakcie miesiączki, ciężarne lub karmiące piersią. Przed dodaniem jakichkolwiek ziół lub suplementów diety do swojego schematu leczenia zawsze konsultuj się z lekarzem.
Faza 2: Detoksykacja
Podczas tego tygodniowego kroku jeszcze bardziej uprościsz dietę i styl życia. Zamiast wykorzystywać dużo energii na rozkład pokarmów organizm może teraz skupić się na usuwaniu toksyn powstałych w wyniku nieprawidłowego trawienia – głównej przyczyny wszystkich chorób. Dzięki monodiecie, długotrwałemu przerywanemu postowi i odtruwającym ziołom można jeszcze bardziej usprawnić proces oczyszczania.
Dieta
W fazie 2 przejdziesz do 2 posiłków dziennie. W przypadku każdego z nich będziesz trzymać się jednego rodzaju białka, zboża i tłuszczu. Ta monodieta ułatwi organizmowi strawienie posiłku, najlepiej w ciągu 4 godz. Im mniej energii przeznacza on na trawienie, tym bardziej może skupić się na detoksykacji.
Naturalne jest odczuwanie przez jakiś czas głodu, ponieważ pomija się jeden posiłek dziennie. Możesz go zaspokoić i wspomóc proces detoksykacji dzięki piciu dużej ilości ciepłej wody i ziołowych herbat. Zamiast śniadania możesz wypić ok. 455 ml herbaty imbirowej z cytryną i miodem. Ponadto unikaj innych kategorii żywności, które mogą być ciężkostrawne, ponieważ w fazie detoksykacji trawienie będzie osłabione.
Nie martw się – jest mnóstwo zdrowych i pysznych pokarmów, którymi można cieszyć się podczas detoksykacji Jednym z moich ulubionych dań podczas detoksu jest khichari – indyjska owsianka z ryżem, rozdrobnioną fasolą mung, ghi i przyprawami. Dzięki odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczu sama w sobie stanowi zbilansowany posiłek.
Oto kilka innych pomysłów na posiłki, które możesz zjeść na lunch lub kolację:
- smażony ryż z zieloną fasolką sojową,
- kokosowe curry z czerwoną soczewicą i dynią,
- zupa z fasoli mung z cukinią i koperkiem,
- makaron ryżowy z gotowanymi na parze brokułami,
- zupa imbirowo-marchwiowa.
Styl życia
Podczas fazy 2 duża część energii organizmu zostanie przeznaczona na detoksykację, więc ponownie nie przesadzaj z aktywnością fizyczną. Pozostań przy spokojnych spacerach i ćwiczeniach rozciągających.
Zamiast pocić się podczas aktywności, skorzystaj z sauny na podczerwień, łaźni parowej, poduszki elektrycznej lub po prostu starego dobrego gorącego prysznica. Unikaj jednak ekstremalnych temperatur i poznaj swoje możliwości. Przed każdą wizytą w saunie i po niej zadbaj o dobre nawodnienie.
Fitoterapia
Podczas fazy 2 nadszedł czas, by przyspieszyć dzięki ziołom jako sojusznikom w usuwaniu toksyn. Zwiększ dawki preparatów z fazy 1 i dodaj następujące zioła, aby pogłębić detoks jelitowy:
- Total Body Cleanse marki Banyan Botanicals: 2 tabletki po śniadaniu i 1 tabletka po kolacji,
- Blood Cleanse marki Banyan Botanicals: 2 tabletki po śniadaniu i 1 tabletka po kolacji,
- triphala: 2 tabletki przed snem,
- haritaki: 2 tabletki przed snem.
Podczas przyjmowania tych ziół możesz wypróżniać się częściej niż zwykle. Stolce mogą być również luźniejsze oraz różnić się kolorem i zapachem. To, co opuszcza organizm, wiele mówi o tym, co dzieje się w jego wnętrzu. Wydalane są toksyny ze wszystkich niestrawionych pokarmów, które nagromadziły się z biegiem czasu. W końcu zostają zmobilizowane, aby organizm mógł się ich pozbyć, zamiast pozwalać, by zakorzeniły się w nim i prowadziły do rozwoju chorób.
Faza 3: Przywracanie
Po fazie detoksykacji nie spiesz się z powrotem do zwykłej diety i stylu życia. Ważne jest, by robić to krok po kroku. W ciągu następnego tygodnia powoli ponownie dodawaj więcej jedzenia i aktywności. Podczas powrotu do codziennych zajęć postępuj delikatnie, świadomie i intencjonalnie.
Dieta
Oto kilka sezonowych zaleceń dotyczących lekkostrawnych śniadań, które doskonale nadają się na fazę przywracania:
Lato/wiosna:
- miska świeżych owoców sezonowych,
- świeżo tłoczony sok z selera, ogórka, jabłka i imbiru podawany w temperaturze pokojowej,
- namaczane przez noc płatki owsiane z nasionami szałwii hiszpańskiej, suszonymi morelami i miodem podawane w temperaturze pokojowej.
Zima/jesień:
- gorąca woda z imbirem, cytryną, cynamonem i miodem,
- congee (rodzaj wytrawnego kleiku ryżowego),
- grysik owsiany z cukrem kokosowym, cynamonem i rodzynkami; wlej dodatkową wodę, aby owsianka miała konsystencję zupy, i unikaj dodawania orzechów, ponieważ mogą być one nieco ciężkostrawne.
Przepis na khichari
Składniki na 2 porcje:
– pół szklanki ryżu basmati,
– pół szklanki rozdrobnionej żółtej fasoli mung,
– łyżka ghi/masła klarowanego lub oleju kokosowego (wegańskiego),
– liść laurowy (opcjonalnie),
– 2-3 całych goździków lub ¾ łyżeczki mielonych,
– mała laska cynamonu lub ¾ łyżeczki mielonego cynamonu,
– pół łyżeczki nasion lub mielonego kminu rzymskiego,
– pół łyżeczki mielonej kurkumy,
– sól i pieprz do smaku,
– warzywa, takie jak groszek, marchew, dynia lub cukinia (opcjonalnie),
– świeża kolendra na przybranie (opcjonalnie).
Sposób przygotowania:
Namaczaj ryż i fasolę mung przez noc, aby były lekkostrawne. Przed gotowaniem dobrze je opłucz.
W rondlu o pojemności 7 l podgrzej na dużym ogniu ghi. Dodaj przyprawy i podsmażaj przez 1 min.
Dodaj ryż, fasolę mung oraz warzywa i podsmażaj jeszcze 2 min.
Dodaj 6 szklanek wody i zagotuj mieszaninę.
Zmniejsz ogień do niskiego/średniego i przykryj, mieszając od czasu do czasu, aby uniknąć przypalenia lub przywierania. Gotuj przez 30 min lub do momentu, aż ryż i fasola mung będą dobrze ugotowane.
Wyjmij liść laurowy. W razie potrzeby udekoruj świeżą kolendrą i podawaj na gorąco.
Oprócz ponownego włączenia śniadania do diety wprowadź na powrót wyeliminowane podczas detoksykacji produkty zbożowe, warzywa i rośliny strączkowe. Dodawaj pokarmy w kolejności pod względem łatwości ich przetwarzania, zgodnie z poniższą tabelą. Nadal unikaj zimnych potraw i napojów oraz minimalizuj ilość resztek. Teraz możesz jeść posiłki w ciągu 48 – zamiast 24 – godz. od ich przyrządzenia.
Przy ponownym dodawaniu pokarmów do jadłospisu możesz zauważyć, że niektóre z nich powodują dyskomfort trawienny. Mogą również wystąpić inne objawy, takie jak mgła umysłowa, ból stawów i ospałość, po spożyciu niektórych produktów.
W przypadku rozpoznania takich czynników wyzwalających należy unikać potencjalnie problematycznych pokarmów przez kolejny tydzień, a jednocześnie kontynuować dodawanie tych bardziej akceptowalnych. Ten rodzaj diety eliminacyjnej wspomaga identyfikację ukrytych przyczyn stanów zapalnych w organizmie.
Styl życia
Powoli zwiększaj poziom aktywności z nieco intensywniejszymi treningami. Zawsze jednak słuchaj swojego ciała i obserwuj samopoczucie. Nie ma potrzeby opuszczania strefy komfortu. Niektórzy ludzie mogą wrócić do zwykłej diety i normalnego poziomu aktywności w ciągu kilku dni, podczas gdy innym zajmuje to nieco więcej czasu.
Fitoterapia
Nadszedł czas na odstawienie ziół detoksykacyjnych i przejście od odtruwania do odmładzania. W tym momencie możesz przerwać stosowanie Total Body Cleanse i Blood Cleanse marki Banyan Botanicals oraz haritaki. Kontynuuj przyjmowanie 2 tabletek triphali przed snem.
Faza 4: Odmładzanie
Po mobilizacji i usunięciu toksyn zaczynasz z czystym kontem. Masz możliwość świadomego decydowania, co chcesz z powrotem umieścić w swoim organizmie. Dodatek ziół i suplementów diety usprawni proces odmładzania, ponieważ po detoksie będą one znacznie skuteczniejsze.
Faza ta rozpoczyna się po 21 dniach i trwa 3-6 sześciu miesięcy. Oto niektóre z korzyści, które możesz zauważyć w tym czasie:
- wzmocnienie układu odpornościowego,
- redukcja stanu zapalnego,
- wyostrzenie zmysłów: słuchu, smaku, wzroku, dotyku i węchu,
- poprawa koncentracji i pamięci,
- redukcja stresu i niepokoju,
- wzrost poziomu energii i libido,
- krótszy czas regeneracji mięśni, zwiększenie elastyczności stawów,
- bardziej regularne i pełne wypróżnienia,
- poprawa stanu cery,
- wzmocnienie i przyspieszenie wzrostu włosów i paznokci.
Ponieważ faza odmładzania trwa miesiącami w tle, pomocne jest włączenie do diety pewnych pokarmów o „pozytywnej” energii, które mogą usprawnić proces rewitalizacji. Należą do nich: orzechy, nasiona, kiełki roślin strączkowych i zbóż, świeże owoce i warzywa oraz niektóre przyprawy.
Jednakże przez następny tydzień dieta, styl życia i codzienne zajęcia będą takie same jak w fazie 1. Główną częścią odmładzania jest dodanie określonych ziół w celu usprawnienia procesu, dzięki czemu można osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
Preferuję dżem Chyavanprash marki Banyan Botanicals, ale produkty innych producentów są szeroko dostępne w sieci. Przez następny tydzień przyjmuj 1 łyżeczkę chyavanprash 2 razy dziennie do posiłków. Następnie zażywaj 1 łyżeczkę 1 raz dziennie przez kolejne 3 miesiące. Przez następne 3 miesiące będziesz także kontynuować przyjmowanie 2 tabletek przed snem. Większości moich pacjentów sugeruję zażywanie tego preparatu przez całe życie!
Po zakończeniu resetu poświęć chwilę na przemyślenie swojej podróży. Usunięte zostały skrywane przez długi czas toksyny – nie tylko fizyczne, lecz także emocjonalne. Teraz masz w swoim zestawie potężne narzędzie, które pomoże Ci przywrócić w organizmie równowagę.
Zaczerpnięto z książki pt. „Intentional Health: Detoxify, Nourish and Rejuvenate Your Body into Balance”, wydanej przez Hay House, 2024 r. („Intencjonalne zdrowie: odtruwaj, odżywiaj i odmładzaj swoje ciało, przywracając równowagę”)
- JAMA Intern Med, 2015; 175(5): 767–76
- Microorganisms, 2020; 8(2): 308
- Heliyon, 2020; 6(8): e04789
- Int J Clin Pediatr Dent, 2013; 6(3): 188–92
- J Altern Complement Med, 2020; 26(11): 1015–