Żywność funkcjonalna, czyli 6 superproduktów, które warto mieć w kuchni

Włącz w organizmie geny długowieczności za pomocą żywności funkcjonalnej o potężnym działaniu – radzi antropolog medyczny, autor książek i założyciel Four Winds Society, Alberto Villoldo.

Artykuł na: 17-22 minuty
Zdrowe zakupy

Będąc w Meksyku jako główny mów­ca na konferencji dotyczącej nauki i świadomości, zupełnie nieocze­kiwanie odkryłem, że nie jestem w stanie przejść 30 metrów, by nie słaniać się z wyczerpania. Przyjacie­le winą za to obarczyli mój szalony harmonogram podróży, ale ja czułem, że dzieje się ze mną coś bardzo złego. Kilka dni przed wyjazdem wyko­nałem pełny zestaw badań u spe­cjalistów medycznych z Miami. Rezultaty otrzymałem już w Mek­syku i nie były one dobre.

Wszystko wskazywało na to, że pod­czas moich kilkuletnich badań w Indo­nezji, Afryce i Ameryce Południowej złapałem długą listę paskudnych drobnoustrojów, m.in. 5 różnych ro­dzajów wirusa zapalenia wątroby, 3 lub 4 odmiany zabójczych pasożytów i całą masę toksycznych bakterii. Jak stwierdzili lekarze, moje serce i wątroba były bliskie odmówienia współpracy, a w mózgu roiło się od pasożytów.

Poradzili mi, bym zapisał się na listę oczekujących na przeszczep wątroby. Może ser­ce udałoby się wyleczyć, ale gdzie mógłbym znaleźć zdrowy mózg? Z pomocą 2 przyjaciół, neurolo­ga dr. Davida Perlmuttera i eksperta w dziedzinie medycyny funkcjonal­nej dr Marka Hymana, opracowałem kompleksowy plan leczenia: dietę roślinną bogatą w składniki odżyw­cze, zawierającą dużo tłuszczów i wspartą superproduktami oraz składnikami odżywiającymi mózg.

Dziś jestem już całkowicie wyle­czony. Mówiąc ściślej, nawet bardziej niż wyleczony. Jestem nową osobą. Mój umysł funkcjonuje na wyższym poziomie niż przez ostatnie dekady. Mózg jest sprawniejszy, podobnie jak serce. Mam też nową wątrobę – nie przeszczepioną, lecz swoją własną, w pełni zregenerowaną. Udało mi się wyhodować zupełnie nowe ciało. Tajemnica tkwi w leczniczych ro­ślinach z Amazonii, gdzie udałem się na początku swej podróży ku zdrowiu.

Odkryłem, że rośliny najbardziej ce­nione przez szamanów z dżungli mogą pomóc odnowić organizm poprzez włączenie genów długowieczności w każdej komórce, detoksykację mózgu i uruchomienie naturalnej produkcji wielopotencjalnych komórek macierzy­stych. Ich działanie polega na podwyż­szeniu poziomu jądrowego czynnika transkrypcyjnego pochodzenia erytro­idalnego typu 2 (Nrf2), nadrzędnego regulatora starzenia i detoksykacji or­ganizmu, w celu osiągnięcia zdrowia.

W Amazonii takimi roślinami są vil­cacora (koci pazur) i tuzin gatunków shihuahuaco. Jednak i znacznie bliżej domu mamy rośliny będące potężnymi aktywatorami Nrf2. Można znaleźć je w każdym sklepie spożywczym.

Oto superprodukty, które miały zasadnicze znaczenie dla mojej lecz­niczej podróży, a obecnie stanowią rdzeń mojego programu „Wyhoduj Nowe Ciało”, który oferuję podczas zajęć z klientami, pragnącymi diame­tralnie odmienić stan swego zdrowia.

Warzywa krzyżowe i ich właściwości antynowotworowe

Świętym Graalem superproduktów jest rodzina warzyw krzyżowych, takich jak brokuł, kalafior, kapusta i jarmuż. Te rośliny bogate w błonnik, przeci­wutleniacze i fitoskładniki aktywują białko Nrf2 wewnątrz komórek i włą­czają geny długowieczności SIRT-1.

Czy wiesz, że...?

Nazwa „krzyżowe” nie ma związku z własnościami tych warzyw, lecz odnosi się do ich płatków, ułożonych w kształcie krzyża.
kapusta

Nrf2 może chronić każdy narząd organizmu i każdy rodzaj tkanek przed rakiem, chorobą wieńcową, otępieniem i chorobami autoimmunologicznymi. Jest to jeden z najważniejszych komór­kowych układów obronnych, mający za zadanie eliminowanie wolnych rodników i stresu oksydacyjnego wy­twarzanego przez toksyny i substancje rakotwórcze.

Wolny rodnik jest czą­steczką, która straciła elektron, przez co stała się niestabilna. Będzie starała się ukraść elektron z innej cząsteczki.

Białko Nrf2 w normalnym stanie związane jest z błoną komórkową, dopóki nie zostanie uaktywnione przez stres, ograniczenie kalorii lub pewne rośliny, takie jak czosnek, bro­kuł, kurkuma i inne superprodukty. Białko dopiero co uwolnione z błony komórkowej przenika do jądra ko­mórkowego i zabiera się do pracy, uruchamiając produkcję przeciwu­tleniaczy, detoksykatorów i czynni­ków przeciwzapalnych.

Badacze odkryli, że Nrf2 może być nadrzędnym regulatorem procesu starzenia. Naukowcy z University of Texas twierdzą, że „sygnalizacja Nrf2 [aktywuje] ponad 200 genów odgrywających zasadniczą rolę w metabolizmie leków i toksyn, w ochronie przed stresem oksydacyj­nym i stanem zapalnym, jak również odgrywających nieodzowną rolę w utrzymywaniu stabilności białek i w usuwaniu uszkodzonych białek drogą degradacji proteasomalnej [roz­kładu uszkodzonych lub zbędnych białek] lub autofagii [ponownego zużywania starych albo uszkodzo­nych składników komórki]”1.

Poniżej przedstawiam najsilniej­sze roślinne aktywatory Nrf2 i re­gulatory procesu starzenia.

 • Brokuł Bogate w wapń, selen i cynk brokuły zawierają również dużo sul­forafanu, gwiazdy wśród aktywatorów Nrf2. Sulforafan ma własności prze­ciwrakowe i zwiększa ekspresję ge­nów długowieczności w komórkach. Uwielbiam kiełkować nasiona brokułów. Trzydniowe kiełki za­wierają nawet 100-krotnie wyższe stężenie glukorafaniny, prekursora sulforafanu, niż różyczki brokułów.
 • Kalafior Obfitujący w błonnik i pełen składników odżywczych, takich jak witaminy B6, C i K, a także potas i foliany, kalafior często używany jest w indyjskim curry i pieczony z kur­kumą jako przyprawą. Zazwyczaj jest biały, ale istnieją też odmiany purpurowe, zielone i pomarańczowe.
 • Kapusta i brukselka Obydwa warzywa wprost wypełnione są składnikami odżywczymi. Kapustę stosowano już w starożytnej Grecji i Rzymie do leczenia rozmaitych chorób. Brukselka bogata jest w foliany i witaminy A i C, lecz jeśli jest nie­dogotowana, ma gorzkawy smak, przez co jest najmniej lubianym warzywem z całej rodziny krzy­żowych. Grillowana lub pieczo­na staje się bardzo smaczna.
Pak choy
Pak choy znane rów­nież jako bok choi lub chińska kapusta, jest popularnym skład­nikiem kuchni azjatyckiej. Bogaty w składniki odżywcze bok choy zawiera aż 28 fitozwiązków2, a wśród nich taki, który, jak stwierdzono, zapobiega rakowi jajników3. Obfitujący w witami­ny A, C i K oraz foliany, pak choy jest także dobrym źródłem wapnia, ponieważ w odróżnieniu od szpinaku zawiera mało szczawianów, substan­cji wiążących wapń, przez co staje się on niedostępny dla organizmu.
 • Jarmuż Pełen błonnika i fitoskład­ników, jarmuż jest dobrym źró­dłem witamin K i C, jak również beta-karotenu, wapnia i magnezu. Dodaję go do soku warzywnego każ­dego ranka. Im bardziej niebieski jest kolor jarmużu, tym bogatszy jest on w składniki odżywcze.
  Kapusta galicyjska Zawartość fi­toskładników w kapuście galicyj­skiej sięga poza skalę. Może ona być najskuteczniejszym z warzyw krzyżowych w obniżaniu ryzyka raka i chorób układu krążenia.
 • Kapusta sitowata Ta gwiazda wśród źródeł fitoskładników ustępuje tylko brukselce pod względem zapobie­gania rakowi. Może mieć barwę czerwoną lub zieloną, a pikantnym smakiem przypomina rukolę. Dla uzyskania maksymalnych korzyści odżywczych posiekaj zieleninę, a następnie odstaw ją na 5 min przed gotowaniem.

Przeciwzapalna kurkuma

Przyprawa ta, będąca jednym z głównych składników curry, a otrzymywana z kłącza ostryżu dłu­giego (Curcuma longa), ma wielkie znaczenie dla detoksykacji i rege­neracji mózgu. Ma ona wy­jątkowo silne własno­ści przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwgrzybicze i przeciwdrob­noustrojowe. Kurkumina, za­sadniczy składnik kurkumy, włącza geny długowieczności SIRT-1, a tak­że zwiększa poziom Nrf2.

napój z kurkumą
Korzyści zdrowot­ne, jakie przynosi kur­kuma, stają się najwyższe po ugotowaniu, ale można też przyjmować ją jako suplement z czarnym pieprzem.

Orzechy - doskona­łe źródło zdrowych roślinnych tłuszczów

Olej kokoso­wy, olej z orzechów włoskich oraz olej z migdałów to skoncentrowane źródła kwasów tłuszczowych omega-3, przyno­szące wiele korzyści zdrowotnych, od zmniejszania stanów zapal­nych po łagodzenie depresji.

 • Orzechy włoskie są szczególnie bo­gate w prozdrowotne fitoskładniki.
 • Migdały mają wysoką za­wartość błonnika.
 • Orzechy brazylijskie zawierają selen, zwalczający raka. Zakła­da się, że 2 orzechy brazylijskie powinny dać Ci tyle selenu, ile codziennie potrzebujesz.
 • Nerkowce są bogate w żelazo, cynk i magnez, wspomagający mózg.
 • Orzechy pekan pomagają zapo­biegać tworzeniu się blaszek miażdżycowych w tętnicach.
 • Orzechy makadamia zawiera­ją najwięcej jednonienasyco­nych (dobrych) tłuszczów spo­śród wszystkich orzechów.
 • Orzeszki ziemne – które, mówiąc ściśle, należą do roślin strączkowych, a nie orzechów – są pełne składników odżywczych, ale naj­lepiej jest ich unikać. Wiele osób reaguje na nie nadwrażliwością, całkiem częste są też silne alergie, mogące mieć śmiertelne skutki.

Zdrowe nasiona

Podobnie jak orzechy, nasiona są do­brym źródłem zdrowych tłuszczów. Oto tylko kilka z supernasion, ja­kie warto włączyć do jadłospisu:

 • Siemię lniane jest bogate w kwasy omega-3.
 • Nasiona konopi, dostarczające 10 niezbędnych aminokwasów, są doskonałym źródłem białka, a także zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 i -6 w idealnej proporcji.
 • Ziarno sezamu jest bogate w wapń i inne składniki mineralne.
 • Nasiona słonecznika wspo­magają zdrowe trawienie.
 • Pestki dyni zawierają lignany regulujące poziom estrogenu i wspomagają trawienie poprzez regulowanie przechodzenia pokarmu z żołądka do jelita cienkiego. Aby czerpać maksymalną wartość odżywczą z orzechów i nasion, kupuj je niepalone i organiczne, a prze­chowuj w lodówce, by zachować ich świeżość i zapobiec pleśnieniu.

Awokado i jego cenne właściwości

Owoc ten zawiera zdrowe tłuszcze jednonienasycone, m.in. kwas oleino­wy, który obniża ryzyko raka piersi i zwiększa wchłanianie skład­ników odżywczych w jelicie. Awokado jest też dobrym źródłem luteiny, karote­noidu zapobiegającego zwyrodnieniu plamki żół­tej, a także folianu, czyli witaminy B zapobiegającej chorobom układu krążenia. Obfitujące w błonnik i mające niski indeks glikemiczny awokado pomaga regulować poziom cukru we krwi.

awokado tost
Awokado jest też dobrym źródłem przeciwutleniacza – glutationu, a w połączeniu ze szpinakiem lub pomidorami, które zawierają dużo kwasu alfa-liponowego, daje podwój­ny efekt chroniący zdrowie komórek.

Jedz jagody na zdrowie

Borówki amerykańskie to prawdziwe gwiazdy pod względem fitoskładników, zawierające pterostylben, czyli aktywa­tor Nrf2, który obniża poziom chole­sterolu i ciśnienie krwi, a także chroni przed rakiem oraz otępieniem. Borów­ki, znane ze swych własno­ści przeciwutlenia­jących, są także bogate w żelazo, selen i cynk.

jagody
Jeżeli znajdziesz jagody dziko rosnące, zjadaj je ko­niecznie: ich wartość odżywcza jest jeszcze wyższa. Ja najchętniej wy­bieram mrożone borówki, zbierane w okresie największej dojrzałości.

Jagody goji, czyli owoce kolcowoju, od stuleci uważane są za klucz do dłu­giego życia i powszechnie używane są w medycynie chińskiej. Mają 2-4 razy więcej własności przeciwutle­niających niż borówki amerykańskie, a oprócz tego zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, co czyni je peł­nym źródłem białka, takim jak mięso. Możesz jeść jagody goji na surowo, zaparzać je w herba­cie lub gotować w zupie dla ce­lów leczniczych, ale możesz także stosować ekstrakt z tych jagód.

Co za dużo, to niezdrowo

ziołowe suplementy
Jeśli chodzi o aktywatory Nrf2, możesz zjadać tyle roślin w całości, ile tylko zechcesz. Jednak w przypadku eks­traktów roślinnych, takich jak sulfora­fan, występujący w brokułach, ale do­stępny także w postaci suplementów, działanie uzależnione jest od dawki. Oznacza to, że niewielka ilość pomoże Ci, ale duża dawka zaha­muje korzystne działanie. Efekt ten znany jest jako hormeza (z grec­kiego słowa, oznaczającego „włą­czenie”). Występuje w przypadku wszystkich aktywatorów Nrf2. Po kilku dniach uruchamiania odpowiedzi Nrf2 za pomocą eks­traktu z brokułów lub kurkuminy z kurkumy organizm nasyci się i wyłączy detoksykację, zatru­wając Cię własnymi odpadami.

Zaadaptowano z książki Alberto Villoldo pt. „Grow a New Body: How Spirit and Power Plant Nutrients Can Transform Your Health”, wydanej przez Hay House, 2023

Bibliografia
 • Integr Comp Biol, 2010; 50(5): 829–43
 • J Agric Food Chem, 2007; 55(20): 8251–60
 • Nutr Cancer, 2009; 61(4): 554–63
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny