Jak poprawić zdrowie psychiczne przy pomocy diety?

Czy to, co jemy, ma znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego? Dane z badań sugerują, że rzeczywiście tak jest, a dieta ma znaczący wpływ na nastrój i samopoczucie psychiczne. Chociaż czynniki determinujące zdrowie psychiczne są złożone, coraz więcej dowodów naukowych wskazuje na silny związek między złą dietą a zaostrzeniem zaburzeń nastroju, w tym lęku i depresji, a także innych schorzeń neuropsychiatrycznych. Choć w powszechnej świadomości obecne jest przekonanie o wpływie pokarmów na nasze zdrowie, także psychiczne, dopiero zaczynamy zgłębiać to zagadnienie na polu naukowym.

Artykuł na: 29-37 minut
Zdrowe zakupy

Coraz częściej mówi się o związku między odżywianiem a zdro­wiem psychicznym, niezależnie od tego, czy celem jest poprawa nastroju i funkcji poznawczych, zapobieganie ich pogorszeniu, czy nawet wsparcie leczenia niektórych chorób mózgu, w tym sta­nów neuropsychiatrycznych, takich jak epilepsja, zespół nadpo­budliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) i autyzm.

Istnieje ogólne przekonanie, że porady dietetyczne dotyczące zdrowia psychicznego opierają się na solidnych dowodach naukowych. W rzeczywistości jednak, w przypadku wielu takich twierdzeń, bardzo trudno jest udowodnić, że określone diety lub konkretne ich składniki mają wpływ na zdrowie psychiczne.

Zaburzenia neuropsychiatryczne są jednym z największych wyzwań społecznych naszych czasów, a wszystkie dane wskazują, że obciążenie zaburzeniami nastroju i proble­mami poznawczymi, wywołanymi stresem i zaburzeniami psychicznymi będzie nadal rosło w Europie i na świecie w nadchodzących dziesięcioleciach.

Skuteczne strategie prewencyjne mają zatem kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego. Badania nad dietą jako kluczowym czynni­kiem wpływającym na zdrowie psychiczne, choć trudne do przeprowadzenia i interpretacji, są pilnie potrzebne.

Skład, struktura i funkcje mózgu zależą od dostępności odpowiednich składników odżywczych, w tym lipidów, aminokwasów, witamin i minerałów. Logiczne jest zatem, że spożycie i jakość żywności miałyby wpływ na funkcjonowa­nie mózgu, co czyni dietę zmienną modyfikowalną w celu poprawy zdrowia psychicznego, nastroju i wydajności poznawczej. Ponadto, skład diety wpływa bezpośrednio na wydzielanie endogennych hormonów jelitowych, neuropep­tydów, neuroprzekaźników i mikrobiotę jelitową.

mikroflora jelitowa

Specyficzne potrzeby żywieniowe w warunkach choroby, niedobory lub nadmiar określonych składników odżywczych w diecie mogą przyczyniać się do postępu lub nasilenia cho­roby lub ją wywołać. Pojawienie się nowej dziedziny badań, „psychiatrii żywieniowej”, oferuje obietnicę określenia, które składniki diety są naprawdę ważne dla zdrowia psychicznego, w tym które można zastosować w chorobach psychicznych, a także dla kogo, w jakich okolicznościach i w jakich konkret­nych dawkach te interwencje żywieniowe mają skuteczność zapobiegawczą i terapeutyczną.

Jak żywność wpływa na zdrowie psychiczne?

Odkrycia naukowe wykazujące jednoznaczny związek między odżywianiem a zdrowiem psychicznym dopiero zaczynają się pojawiać. Niemniej jednak kilka badań wykazało silne korelacje między zdrową dietą a dobrosta­nem psychicznym, co może pomóc w opracowaniu przy­szłych zaleceń dotyczących diety.

świeże owoce i warzywa
Zwiększone spożycie świeżych owoców i warzyw wiąże się ze zwiększo­nym poczuciem szczęścia i wyższym poziomem zdrowia psychicznego oraz dobrym samopoczuciem.

Badania dostarczyły także dowodów na to, że dieta śród­ziemnomorska może chronić przed depresją. Ponadto meta­analiza 16 randomizowanych, kontrolowanych badań rów­nież wykazała, że interwencje dietetyczne mają obiecujący wpływ na zmniejszenie częstości występowania depresji.

Jak niedobory witamin i diety wpływają na zdrowie psychiczne?

Wybitnym przykładem interwencji dietetycznej, wpływa­jącej na zdrowie mózgu, jest dieta ketogeniczna dla dzieci z padaczką. Jej mechanizm jest nieznany, ale zaobserwo­wano zmniejszenie częstotliwości napadów padaczko­wych na czczo, gdy to ciała ketonowe dostarczają energię do mózgu, co sugeruje, że zmiana sposoby zaopatrzenia mózgu w energię może być kluczowa.

Fenyloketonuria jest kolejnym przykładem, w którym dieta eliminacyjna zapo­biega pogorszeniu funkcji poznawczych. Ponadto badania wykazały, że niedobory różnych składników odżywczych, głównie witamin, pogarszają funkcje poznawcze.

Związek ten jest najsilniejszy w przypadku witaminy B12 (jej niedo­bór powoduje zmęczenie, letarg, depresję, osłabia pamięć i jest związany z manią i psychozą).

Ponadto niedobór tiaminy, czyli witaminy B1, powoduje chorobę beri-beri, objawiającą się m.in. drętwieniem kończyn, jako objawem ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i ence­falopatią Wernickego (zespół objawów neurologicznych w przebiegu choroby alkoholowej i wynikających z niej nie­doborów witaminy B1).

Z kolei deficyt kwasu foliowego (witamina B9) ma szkodliwy wpływ na neuro­rozwój płodów i rozwój dzieci w okresie niemowlęcym, a niedobory u dorosłych są związane z większym ryzykiem rozwoju depresji, za to niedobory niacyny (witamina B3) przyczyniają się do rozwoju pelagry i demencji. Jednak nawet w przypadku tych niedoborów, rola łagodnych subkli­nicznych lub wielokrotnych łagodnych niedoborów w gene­zie zaburzeń psychicznych jest niejasna.

Na przykład, wpływ witaminy D na zdrowie psychiczne został oceniony w kilku badaniach i dał sprzeczne wyniki. Wyższe stężenie wita­miny D w surowicy wiązało się z lepszą uwagą i wydajnością pamięci roboczej u osób w wieku 65 lat i starszych. Liczne badania – dostarczyły dowodów na wpływ suplementacji witaminą D u dorosłych na przebieg depresji, zasugerowano również wpływ na zespół deficytu uwagi i nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). W oparciu o wartości graniczne, uzyskane z oceny zdrowia kości, znaczna część populacji ogólnej ma niedobór witaminy D, co podkreśla konieczność dostarczenia rozstrzygających dowodów na jej skuteczność w zaburzeniach neuropsychiatrycznych. Stwierdzono, że zdrowa dieta, bogata w polifenole i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA) oraz suplementy diety, w tym witaminy, wywierają korzystny wpływ na zdrowie psychiczne, w tym poprawiają funkcje poznawcze, nastrój, reaktywność na stres i hamują neurozapalenie, szczególnie w przypadkach zwią­zanych z wysokim poziomem stanu zapalnego, np. w choro­bach wątroby oraz u osób starszych.

Diety dla osób z ADHD i autyzmem

W przypadku ADHD badano skuteczność kilku interwen­cji dietetycznych. Metaanaliza 20 badań, obejmujących 794 uczestników, wykazała korzystny wpływ eliminacji dodatków do żywności na zachowanie dzieci.

Bardziej rygo­rystyczne diety eliminacyjne okazały się skuteczne w kilku randomizowanych badaniach klinicznych. Dwie niezależne metaanalizy wykazały, że około jedna trzecia dzieci z ADHD reagowała na leczenie (>40% redukcja objawów).

Suplemen­tacja była również związana z niewielkim, ale wiarygodnym zmniejszeniem objawów ADHD. Suplementacja mikroele­mentami (tj. witaminami i minerałami) wiąże się z mniej­szą agresją i lepszą regulacją emocji u dzieci z ADHD.

Co więcej, niedawna metaanaliza dowiodła, że dieta bogata w rafinowany cukier i tłuszcze nasycone może zwiększać ryzyko ADHD lub nadpobudliwości, w przeciwieństwie do potencjalnego ochronnego wpływu diety bogatej w owoce i warzywa.

Wyniki interwencji żywieniowych (od suplemen­tacji witaminą D i mikroelementami, po diety bezglutenowe i bezkazeinowe) w autyzmie są bardzo zróżnicowane i nie zostały poddane rygorystycznym metaanalizom. Dlatego w przypadku autyzmu wymagane są dalsze badania.

Dieta i zdrowie psychiczne

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje niewielka liczba badań, przedstawiających skuteczność zmiany diety w odniesieniu do poprawy zdrowia psychicznego. Jedno z pierwszych przeprowadzonych do tej pory badań interwencyjnych obejmowało 12-tygodniowe stosowanie diety śródziem­nomorskiej.

Odnotowano znaczącą poprawę nastroju i obniżenie poziomu lęku u dorosłych z poważną depre­sją. Kolejne badania potwierdziły korzyści diety w stylu śródziemnomorskim dla zdrowia psychicznego w depresji.

Z kolei suplementacja wieloma składnikami odżywczymi nie zmniejszyła liczby epizodów depresji u osób dorosłych z nadwagą lub otyłością i objawów subklinicznej depre­sji.

Podkreśla to, że dla rozwoju psychiatrii żywieniowej ważne będzie powtórzenie, udoskonalenie i zwiększenie skali badań interwencji żywieniowych, mających na celu zapobieganie i leczenie powszechnych zaburzeń zdrowia psychicznego.

Łącznie, wyżej wymienione badania kli­niczne dostarczają konkretnych przykładów, dowodzących, że możliwa jest zmiana funkcji mózgu i zdrowia psychicz­nego poprzez określone interwencje dietetyczne.

Ważnym przyszłym krokiem będzie zatem odkrycie procesów metabolicznych i komórkowych, które łączą odżywianie z funkcjonowaniem mózgu w zdrowiu i chorobie. Musimy również ustalić, czy określone składniki odżywcze lub wzorce żywieniowe całej żywności mają korzystny wpływ na zdrowie psychiczne.

Dieta, zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze

Wczesny okres życia ma olbrzymie znaczenie dla później­szego rozwoju i może wpływać na indywidualną podatność na choroby. Dlatego personalizacja żywienia dla zdrowia psychicznego powinna uwzględniać wczesny rozwój życia.

Wszelkie skutki interwencji żywieniowej w okresie wcze­snego wzrostu mózgu (tzw. pierwsze 1000 dni, od poczęcia do 2 roku życia) mogą mieć większy wpływ na późniejsze zdrowie niż interwencje w późniejszym okresie życia.

Postęp zostanie również osiągnięty poprzez zwiększenie fundamentalnego zrozumienia, w jaki sposób składniki odżywcze wpływają na procesy sygnalizacyjne, które są ważne dla funkcjonowania mózgu, takie jak procesy meta­boliczne, hormonalne i immunologiczne oraz inne procesy sygnalizacyjne, w tym te, które działają za pośrednictwem mikrobioty jelitowej.

U noworodków mózg stanowi około 13% beztłuszczowej masy ciała, a jego dalszy wzrost i rozwój podlega zarówno ograniczeniom energetycznym, jak i żywieniowym. Dostęp do odpowiedniej diety w tym okresie szybkiego wzrostu jest niezbędny. \

Do tej pory główny nacisk w dziedzinie psychiatrii żywieniowej kładziono na zaburzenia poznaw­cze, wywołane niedożywieniem we wczesnym okresie życia.

Wykazano bowiem, że odżywianie na wczesnym etapie życia u gryzoni i ludzi wpływa na funkcje poznawcze w późniejszym okresie życia. Ponadto, grupy szczególnie narażone na rozwój zaburzeń neurologicznych, takie jak noworodki urodzone przedwcześnie lub noworodki uro­dzone o czasie, mniejsze jak na wiek ciążowy, potwierdzają bezpośredni związek między stanem odżywienia a ryzy­kiem zaburzeń neurologicznych.

Jakie składniki wspierają pracę mózgu?

Chociaż wszystkie składniki odżywcze są niezbędne do wzrostu mózgu, kluczowe składniki odżywcze, które wspie­rają neurorozwój, obejmują:

  • białko,
  • żelazo,
  • cholinę,
  • kwas foliowy,
  • jod,
  • witaminy A, D, B6 i B12
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Badania pokazują, że cytoarchitektura kory mózgowej może zostać nieodwracalnie zaburzona w przypadku niedoboru jodu podczas rozwoju płodowego, generując nieprawidłowe wzorce migracji neuronów, które są związane z upośledzeniem funkcji poznawczych u dzieci. Ponadto, bardziej subtelne zmiany w diecie mogą mieć wpływ na wczesny rozwój mózgu.

Lipidy, a w szczególności wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, odpowiednio kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas ara­chidonowy (ARA), są dostarczane z mlekiem matki, ale na ich poziom w mleku matki ma wpływ jej dieta.

Badania na myszach wykazały, że dieta wzbogacona w kwasy tłusz­czowe omega-3 lub z obniżonym poziomem kwasów tłusz­czowych omega-6, pozytywnie wpłynęła na wbudowywanie kwasów tłuszczowych omega-3 do błon neuronalnych.

Niedawno wykazano również, że dieta o niskiej zawartości kwasów omega-6 całkowicie znosi zaburzenia poznawcze wywołane stresem we wczesnym okresie życia u doro­słych myszy.

Inne badanie wykazało poprawę zdolności poznawczych i markerów plastyczności w mózgu w okresie dojrzewania u szczurów po stresie psychologicznym pod wpływem diety wzbogaconej w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, kwas eikozapentaenowy (EPA), kwas dokozaheksaenowy (DHA) i witaminę A.

Badania podkreślają istotną rolę zbilansowanej diety w zapewnianiu odpowiedniej podaży składników odżyw­czych, istotnych dla rozwoju mózgu i późniejszych funk­cji poznawczych oraz znaczenie wczesnego etapu życia w podatności na późniejsze choroby psychiczne, co może wyjaśniać, przynajmniej częściowo, obserwowaną niejedno­rodność efektów leczenia.

starsza para na pikniku
Wyższa jakość diety w dorosłym życiu wiąże się z kolei ze zmniejszonym ryzykiem pogorszenia funkcji poznaw­czych. Co więcej, spożycie przeciwutleniających polifenoli u osób starszych wiąże się z poprawą zdolności poznaw­czych. Inne badanie wykazało, że dieta śródziemnomor­ska, uzupełniona oliwą z oliwek i orzechami, wiązała się z poprawą funkcji poznawczych w starszej populacji.

Ponieważ zarówno zwiększony poziom stresu we współ­czesnym życiu, jak i starzejąca się populacja stanowią główne wszechobecne wyzwania społeczne, potencjał żywienia do wywierania korzystnego wpływu na zdro­wie psychiczne zarówno w populacjach klinicznych, jak i nieklinicznych, powinien być dalej badany. Z kolei niezrównoważona dieta zwiększa ryzyko chorób serco­wo-metabolicznych i pogorszenia funkcji poznawczych.

W związku z tym staje się jasne, że negatywne konsekwen­cje złej jakości diety mogą pogorszyć zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze, co prawdopodobnie nasila się wraz z wiekiem.

Co ciekawe, odżywianie, a w szczególności niedożywienie i otyłość, są ściśle powiązane z regulacją nastroju i wrażliwością na stres, co sugeruje silny związek między dietą, metabolizmem i dobrostanem psychicz­nym.

Ponadto niedawna analiza przekrojowa wykazała, że związek między objawami depresji a zespołem metabolicz­nym można częściowo przypisać aktywności fizycznej. Co więcej, dowody pochodzące z modeli gryzoni sugerują, że spożywanie diety wysokotłuszczowej może mieć działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

dieta wysokotłuszczowa
Istnieją rów­nież dowody, że dieta wysokotłuszczowa i wysokocukrowa w stylu zachodnim wiążą się z zaburzeniami poznaw­czymi, w szczególności z zaburzeniami pamięci i zwięk­szonym lękiem. Ponadto otyłość wiąże się z dysfunkcją hipokampa i deficytami pamięci epizodycznej u ludzi, a badania na gryzoniach powiązały otyłość z zaburzeniami poznawczymi zależnymi od hipokampa.

Tak więc strategia radzenia sobie ze stresem wydaje się obejmować stosowa­nie diety wysokotłuszczowej, ponieważ ma ona działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, ale taka dieta w dłuż­szej perspektywie niesie ze sobą ryzyko otyłości, co z kolei wiąże się ze zmniejszonym funkcjonowaniem poznaw­czym i zaburzeniami nastroju.

Ustalono zatem wyraźne powiązania między dietą a zdrowiem poznawczym i psy­chicznym w wieku dorosłym, ale obecnie brakuje nam szczegółowego zrozumienia mechanizmów metabolicz­nych i komórkowych, które leżą u podstaw tych powiązań.

Interwencje żywieniowe mogą być pomocne w zmniejsza­niu wpływu starzenia się i stresu na zdolności poznawcze i stan psychiczny, ale do tej pory przeprowadzono niewiele randomizowanych, kontrolowanych badań, zwłaszcza w grupach klinicznych.

Znaczenie mikrobiomu dla naszego zdrowia

Najnowsze dowody podkreślają rolę mikrobiomu jelito­wego jako kluczowego łącznika między jelitami a rozwojem i funkcjonowaniem mózgu. W szczególności coraz więcej danych wskazuje na krytyczną interakcję między mikro­biotą w środowisku prenatalnym i postnatalnym a ryzykiem zaburzeń psychicznych w późniejszym życiu.

Co więcej, gromadzone dane zidentyfikowały mikrobiotę jelitową jako kluczowy czynnik w odpowiedzi na stres i zaburze­nia afektywne, w tym lęk, depresję i funkcje poznawcze. Sugeruje się również znaczenie zdrowej mikroflory jelitowej w regulacji metabolizmu serotoniny.

Możliwy wydaje się również udział mikrobiomu jelitowego w patogenezie zabu­rzeń, takich jak ADHD, zaburzenia ze spektrum autyzmu i jadłowstręt psychiczny.

Ponadto stres może zaburzać skład mikrobioty jelitowej oraz negatywnie wpływać na zdrowie układu pokarmowego. Wysokiej jakości dieta może zatem pomóc w regulacji mikrobioty jelitowej oraz zmniejszać stres i stan zapalnego w mózgu, a następnie utrzymywać prawidłowe funkcje poznawcze przez całe życie. Co ciekawe, ostatnie dane potwierdziły potencjał mikrobioty w łagodzeniu związanych z wiekiem patologii neurozapalnych i pogorszenia funkcji poznawczych oraz wykazały, że suplementacja prebiotykami osłabia związaną z wiekiem aktywację mikrogleju.

oliwa z oliwek
Szkodliwe behawioralne, poznawcze i neurochemiczne skutki stresu u dorastających szczurów zostały znormalizowane przez dietę wzbogaconą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę A, a także prowadziły do zmian w skła­dzie mikrobioty.

Chociaż skład mikrobioty jelitowej jest determinowany m.in. przez genetykę gospodarza i czynniki zewnętrzne, takie jak styl życia, kluczowymi determi­nantami składu i funkcji mikrobioty jelitowej pozostaje dieta. Rzeczywiście, wykazano, że czynniki żywieniowe bezpośrednio kształtują mikrobiotę, zarówno u gryzoni jak i u ludzi, a zatem dieta stanowi modyfikowalny czynnik determinujący skład mikrobioty jelitowej.

Na przykład, badania wykazały, że diety o wysokiej zawartości błon­nika i diety śródziemnomorskie promują zróżnicowaną mikroflorę jelitową i są związane ze zmniejszonym praw­dopodobieństwem wystąpienia depresji.

Ponadto sfermen­towana żywność może również potencjalnie modyfikować mikrobiotę jelitową oraz zmieniać fizjologię jelit i wpływać na zdrowie psychiczne. Tak więc jasne jest, że mikrobiota jelitowa może potencjalnie mieć wpływ na zdrowie psy­chiczne, ale mechanizmy, dzięki którym to się dzieje, nie zostały jeszcze wyjaśnione.

Pilnie potrzebne są badania, mające na celu identyfikację mechanizmów molekularnych leżących u podstaw wpływu mikrobioty jelitowej na procesy regulowane centralnie. Przyszłe badania powinny ziden­tyfikować diety, które mogą modulować funkcjonowanie mózgu poprzez specyficzne szczepy bakterii wytwarzające centralnie aktywne metabolity.

W kierunku lepszego żywienia

Badania epidemiologiczne wykazały, że dieta ma wpływ na zdrowie psychiczne, a badania interwencyjne potwierdzają ten związek. Ponadto osoby z określonymi zaburzeniami genetycznymi i niegenetycznymi, takimi jak nietolerancja laktozy, fenyloketonuria i nadwrażliwość na gluten, odnoszą korzyści z przestrzegania określonych diet. Mimo to wiele powiązań jest niejasnych i niezwykle trudno jest uzyskać mocne dowody na istnienie mechanizmu przyczynowego.

Niewiele wiemy o konkretnych składnikach diety, które zapewniają korzyści dla zdrowia psychicznego jednostki. Ta luka badawcza musi zostać wypełniona, jeśli ma zostać opracowana solidna podstawa dowodowa dla porad diete­tycznych w odniesieniu do zdrowia psychicznego. Należy pokonać kilka przeszkód.

Aby móc wykorzystać dietę dla zdrowia psychicznego, wymagane jest zrozumienie:

  • w jaki sposób dieta wpływa na procesy metaboliczne w jelitach (w tym mikrobiotę),
  • w jaki sposób wpływa to na sygnali­zację z jelit do mózgu (w tym poprzez hormony jelitowe),
  • w jaki sposób dieta wpływa na poziomy metabolitów we krwi i narządach docelowych,
  • w jaki sposób reagują komórki i sieci komórkowe (sieci neuronowe),
  • w jaki sposób tło genetyczne oddziałuje na wpływ diety na zdrowie psychiczne
  • w jaki sposób dieta wpływa na ekspresję genów i dal­sze efekty.

Wyjaśnienie mechanizmów i szlaków metabolicz­nych i komórkowych, poprzez które odżywianie może pro­mować odporność neuronów na urazy i poprawiać sprawność umysłową, pomoże nam określić, jak najlepiej modulować skład diety w celu promowania zdrowia psychicznego przez całe życie.

Wyzwaniem dla „psychiatrii żywieniowej” jest opracowanie kompleksowych, spójnych i naukowo rygory­stycznych badań opartych na dowodach, które określają rolę diety i składników odżywczych w różnych aspektach zdrowia.

W szczególności należy lepiej zdefiniować związek między ekspozycją organizmu na określone mikro – i makroskładniki odżywcze (które zależą od spożycia, biodostępności i funkcji metabolicznych oraz zaangażowanych narządów), a szerokim wachlarzem kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym (które obejmują na przykład nastrój, procesy poznawcze i odporność na stres) i które obejmują bezpośrednie i pośred­nie mechanizmy modulujące funkcjonowanie neuronów i plastyczność synaptyczną.

Wiele wysiłku włożono w stworzenie dużych kohort do badań żywieniowych. Teraz nadszedł czas na eksplorację danych i wykorzystanie informacji zebranych z takich kohort w celu zdefiniowania nowych hipotez mechani­stycznych, które można przetestować przy użyciu metod medycyny eksperymentalnej. Badania medycyny eksperymentalnej stanowią pomost między przedklinicznymi badaniami mechanizmów a badaniami klinicznymi.

laboratorium

Co ważne, wykorzystują one projekt ekspe­rymentalny w warunkach laboratoryjnych, aby zapewnić rygor i jasne punkty końcowe. Należy również wziąć pod uwagę indywidualne style odżywiania i nawyki żywieniowe, ponieważ wpływają one na ogólne spożycie i jakość diety niezależnie od depresji.

W związku z tym wykorzystanie wysokiej jakości eksperymentalnych badań populacyjnych o odpowiedniej mocy zapewni nowy mechanistyczny wgląd w związek między odżywianiem a zdrowiem psychicznym. Następnie możliwe będzie zidentyfikowanie interwencji, które mają większe prawdopodobieństwo powodzenia, gdy zostaną przetestowane w większych badaniach.

Nowe koncepcje żywieniowe

Interwencje żywieniowe różnią się od interwencji farmakologicznych. Leki działają na jeden lub ogra­niczoną liczbę celów, dla których leki mają wysokie powinowactwo, które zwykle jest poniżej zakresu submi­kromolarnego.

Prawdopodobnie dlatego, że ich powino­wactwo jest w tym samym zakresie, witaminy są jedynymi znanymi składnikami odżywczymi, które można badać w sposób podobny do leków.

Większość składników odżywczych jest spożywana w znacznie większych ilo­ściach niż leki, a ich powinowactwo do białek jest znacz­nie niższe niż w przypadku leków. Ponieważ poziomy składników odżywczych i ich metabolitów osiągają znacznie wyższe stężenia, wiążą się one i wpływają na różne cele. Ogólnie rzecz biorąc, składniki odżywcze i ich metabolity działają na wiele celów w wielu narządach.

Podczas gdy wiele badań analizowało wpływ poszcze­gólnych składników odżywczych lub żywności na mózg i zachowanie, badania żywieniowe odchodzą od skupiania się na pojedynczych składnikach odżywczych lub suple­mentach na rzecz analizy wzorców żywieniowych.

Jest to ważne, ponieważ składniki odżywcze mogą działać razem, wpływając na określone funkcje, a interakcje między określonymi składnikami odżywczymi mogą wpływać na ich biodostępność, komplikując w ten sposób identyfikację określonych substratów.

W przypadku nutraceutyków, które nie występują w żywności, takich jak N-acetylo-L­-cysteina i S-adenozylometionina, obraz jest dodatkowo komplikowany przez pojawiające się dowody na to, że nie­które kombinacje związków mają działanie synergistyczne, podczas gdy inne kombinacje okazały się nieskuteczne.

Dowody na skutki suplementacji nutraceutykami są mieszane i nie zapewniają silnego wsparcia dla ich stoso­wania w zaburzeniach psychicznych. Niezbędne składniki odżywcze są wymagane do normalnego funkcjonowania fizjologicznego, ale nie mogą być syntetyzowane w orga­nizmie, a zatem muszą być pozyskiwane z diety.

Uboga dieta może nie zawierać wystarczających ilości niezbęd­nych składników odżywczych, ale czy znamy wszystkie niezbędne składniki odżywcze? Być może zbyt niskie ilości danego składnika odżywczego lub połączenie niższych poziomów określonych składników odżywczych zwiększa podatność na pogorszenie funkcji poznawczych. Co więcej, mogą istnieć indywidualne różnice we wrażliwości i zapo­trzebowaniu na niezbędne składniki odżywcze.

Rzeczy­wiście, badania asocjacyjne całego genomu i metaanalizy zidentyfikowały silny wpływ na poziomy metabolitów we krwi i moczu. Identyfikacja takich składników odżywczych u danej osoby może być trudna, ale jest niezbędna do poprawy spersonalizowanych porad dietetycznych. Nie­dawne badanie ujawniło związek między genami regulują­cymi poziom metabolitów we krwi/moczu a zaburzeniami psychicznymi. Dalsze badania są uzasadnione, aby rozsze­rzyć te wstępne powiązania poza poziom DNA.

W związku z tym zidentyfikowane metabolity powinny być mierzone zarówno u osób chorych, jak i zdrowych, aby zweryfikować te zależności. Potencjalnie można następnie przeprowadzić badania RCT w celu ustalenia, czy określone interwencje dietetyczne mogą zmienić stężenie metabolitów w surowicy, które różnią się systematycznie między pacjentami a grupą kontrolną.

W związku z tym pojawia się nowa koncep­cja: dane genetyczne są wykorzystywane do identyfikacji potencjalnych celów interwencji dietetycznych mających na celu zmianę poziomu (lub poziomów) jednego lub więcej metabolitów w surowicy u pacjentów z określonymi zabu­rzeniami psychicznymi.

Dowody naukowe potwierdzają istnienie bezpośrednich związków między odżywianiem, podatnością na stres, zdrowiem psychicznym i funkcjonowaniem psychicz­nym przez całe życie. Jednak dowody te mają charakter korelacyjny i istnieje luka w zrozumieniu, w jaki sposób powstają te efekty. Nowe, przełomowe odkrycia doty­czące dwukierunkowych zależności między odżywianiem a funkcjonowaniem mózgu są pilnie potrzebne, aby informować o polityce zdrowia publicznego w zakresie diety. Lepsze zrozumienie mechanizmu, w jaki sposób odżywianie wpływa na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze, pomoże w opracowaniu nowych interwencji żywieniowych i porad opartych na dowodach, które będą promować i utrzymywać sprawność mózgu przez całe życie. Promowanie nawyków żywieniowych, które prowa­dzą do lepszego zdrowia psychicznego, a także identyfi­kacja i walidacja krytycznych poszczególnych składników odżywczych, poprawi zrównoważony rozwój naszych systemów opieki zdrowotnej i zmniejszy koszty ekono­miczne związane ze złym stanem zdrowia psychicznego i pogorszeniem funkcji poznawczych.

 

Bibliografia
  • Nutritional psychiatry: Towards improving mental health by what you eat. Eur Neuropsychopharmacol. 2019 Dec;29(12):1321-1332.
  • Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924977X19317237?via%3Dihub
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny